یکشنبه, 27 بهمن 1398 - 19:27

براساس گزارش مالی سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ انویدیا، درآمدهای این شرکت در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش پیدا کرده است.

به گزارش زومیت، انویدیا که همیشه وقت شناس است، ولی کارها را به سبک و سیاق خود انجام می دهد، سال مالی ۲۰۲۰ خود را با ارائه گزارش مالی از سه ماهه پایانی و کل سال مالی به اتمام رساند. انویدیا با کسب بیش از ۳٫۱ میلیارد دلار درآمد و ۹۵۰ میلیون دلار سود خالص در آخرین سه ماهه خود، پایان قدرتمندی برای سال مالی ضعیفش رقم زد. براساس این گزارش، انویدیا برای کل سال مالی یادشده نزدیک به ۱۰٫۹ میلیارد دلار درآمد و ۲٫۸ میلیارد دلار سود خالص کسب کرده است.

رشد درآمد ماهه چهارم سال مالی انویدیا

انویدیا با عملکردی فراتر از پیش بینی تحلیلگران، سال مالی اش را با ارائه گزارشی نسبتا پربار خاتمه داد. درآمد ۳٫۱ میلیارد دلاری در سه ماهه اخیر، نه تنها ۴۴درصد بیشتر از درآمد به دست آمده در سه ماهه چهارم سال مالی پیشین است؛ بلکه در قیاس با سه ماهه سوم افزایش چشمگیری نشان می دهد. از دیرباز درآمد انویدیا در سه ماهه سوم هر سال مالی بیش از سایر فصل ها است. با در نظر گرفتن تمامی این نکات، درآمد انویدیا در یک سال اخیر بی سابقه بوده است و سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۰ با جهشی ۶۶درصدی در سود خالص در مقایسه با سه ماهه آخر سال قبل، سودآورترین سه ماهه برای انویدیا بوده است. در این بازه زمانی، انویدیا توانسته اندکی کمتر از یک میلیارد دلار درآمد کسب کند. این سودآوری در میزان حاشیه سود ناخالص نیز منعکس شده است. شاخص یادشده برای سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۰ در حدود ۶۴٫۹درصد است که با گذر از سه ماهه مشابه در سال پیش و سه ماهه سوم امسال، بیشترین رقم در یک سال اخیر را نشان می دهد. با اینکه محدودیت جدی بر سر راه افزایش حاشیه سود ناخالص وجود ندارد، این میزان از حاشیه سود ناخالص بسیار شبیه به بیشترین حاشیه سود اینتل در سال های پیشین است. عامل یادشده اغلب به عنوان شاخصی برای سنجش قدرت کلی تراشه ساز بزرگ در نظر گرفته می شود.

با بررسی هر یک از بخش های دخیل در کسب چنین درآمدی، بزرگ ترین شگفتی در گزارش مالی انویدیا مربوط به درآمد حاصل از بخش مراکز داده است. بخش یادشده انویدیا با ۹۶۸ میلیون دلار درآمد، بهترین عملکرد خود را از زمان آغاز ساختار گزارش دهی فعلی داشته و رکورد پیشین را شکسته است. براساس گفته های انویدیا، این شرکت شاهد افزایش تقاضا برای سخت افزارهای هوش مصنوعی است؛ تراشه هایی که در چند سال گذشته، سرمایه گذاری پرمنفعت و نسبتا پرسودی برای انویدیا بوده است. رشد درآمد در بخش مراکز داده پس از آن رخ می دهد که هزینه های این بخش و به طورکلی هزینه های مربوط به هوش مصنوعی در مقایسه با یک سال گذشته اندکی افزایش می یابد. به نظر می رسد این سود حاصل از افزایش خرید کلی شرکت های عظیم ارائه دهنده سرویس های ابری و اپراتورهای دیگر مراکز داده برای سال مالی ۲۰۲۰ باشد. تنها بخشی که بیشتر از فروش تراشه های مراکز داده برای انویدیا سودآور بوده، بخش گیمینگ است. این بخش در سه ماهه چهارم سال مالی در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال قبل، رشد بسیاری تجربه و ۵۰۰ میلیون دلار درآمد بیشتری عاید این شرکت کرده است. بااین حال، با توجه به اینکه درآمد انویدیا در مقایسه با سه ماهه پیشین و سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۸ کاهش یافته است، کارنامه انویدیا در سه ماهه قبلی تلفیقی از خوب و بد است. درنهایت، ثابت شد مراکز داده به عنوان سرپوشی برای تمامی ضعف های درآمدی بخش گیمینگ برگ برنده انویدیا است.

با نگاهی کلی به سال مالی ۲۰۲۰، درآمد چشمگیر انویدیا در سه ماهه چهارم باعث شده است سال مالی یادشده نسبتا سودآور، اما درعین حال ضعیف تر از سال های پیشین تلقی شود. درآمد ۱۰٫۹ میلیارد دلاری در این بازه زمانی ۷درصد کمتر از سال قبل است و حتی سود خالص نیز افت شدیدتری کرده و با کاهشی ۳۲درصدی به ۲٫۹۷۶ میلیارد دلار در سال رسیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید