دوشنبه, ۲۷ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Mon, 15 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

بررسی بازار خودرو طی دو هفته گذشته نشان از ادامه روند رشد قیمت دارد. البته این روند از حدود یک ماه پیش آغاز شده است، اما در ۱۴ روز گذشته شاهد اوج گیری قیمت ها در بازار خودرو بوده ایم.

به گزارش فرصت امروز به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی ها نشان می دهد که قیمت خودرو در این بازه زمانی به طور میانگین ۳.۳درصد افزایش را تجربه کرده است. بیشترین رشد قیمت مربوط به خودرو های وارداتی کارکرده با میانگین رشد ۷.۱درصدی بوده که رکورددار رشد قیمت در دو هفته گذشته بوده اند. افزایش بهای ارز و ناآرامی ها در منطقه را می توان از مهم ترین علل روند افزایشی قیمت خودرو دانست. «دنیای اقتصاد» برای بررسی بازار خودرو قیمت ۲۳محصول پرطرفدار داخلی، مونتاژی و وارداتی را در بازه زمانی ۲۷دی تا ۱۱بهمن ماه زیر ذره بین قرار داده است. از این بین خودرو های وارداتی به طور میانگین ۷.۱درصد، محصولات داخلی به طور میانگین ۲۰میلیون تومان معادل ۳.۳درصد و خودرو های مونتاژی ۲۹میلیون تومان معادل ۱.۸۷درصد رشد قیمت را تجربه کرده اند. در برخی از محصولات وارداتی رشد قیمت محقق شده تا یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان نیز می رسد.

پیشروی قیمت خودرو در مرزهای جدید

پیشروی قیمت خودرو در مرزهای جدید

شاید بتوان نرخ ارز را مهم ترین علت روند افزایشی قیمت خودرو در بازه زمانی مذکور دانست. ۲۷دی ماه بهای دلار در بازار آزاد ۵۲هزار و ۸۵۰تومان بود، اما روز گذشته این رقم به ۵۵هزار و ۶۰۰تومان رسید. بازار خودرو هم که همیشه تابع بازار ارز بوده هماهنگ با این نوسانات در بازار ارز، تحت تاثیر قرار گرفته و شاهد رشد قیمت بوده است. علاوه بر این ناآرامی ها در منطقه که طی دو هفته گذشته و به خصوص از ۲۸ دی ماه اوج گرفته روی تورم انتظاری بازار خودرو موثر بوده است. در واقع بسیاری انتظار داشتند که با این ناآرامی ها شاهد رشد قیمت در بازار خودرو باشیم؛ بنابراین تورم انتظاری نیز از علت های اصلی رشد قیمت در بازار خودرو بوده است.

البته همان طور که اشاره شد روند رشد قیمت خودرو از حدود یک ماه پیش و با خروج شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو آغاز شد؛ اما قطعا شوک حاصل از خروج شورای رقابت نمی تواند تا یک ماه بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین موضوع مجوز فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو با قیمت حاشیه بازار نیز از عواملی بود که از آن به عنوان یکی از علل موثر در روند رشد قیمت نام برده می شد. گویا توافقاتی بین خودروسازان، قطعه سازان و وزارت صمت برای فروش ۱۲۰هزار دستگاه خودرو به قیمت ۵درصد کمتر از بازار انجام شده بود تا خودروسازان بتوانند بخشی از بدهی خود به تولیدکنندگان قطعه را پرداخت کنند. با این وجود طی هفته های گذشته بار ها اجرایی شدن این طرح مورد تکذیب قرار گرفت و می توان گفت دیگر هیجانات مربوط به این خبر فروکش کرده است. با این وجود هنوز شاهد هستیم که روند رشد قیمت در بازار ادامه دار است؛ بنابراین می توان گفت این هیجانات درصد زیادی از علل رشد قیمت را به خود اختصاص نداده بودند و این وضعیت اقتصاد کلان کشور و فاکتور هایی مانند تورم و همچنین تصمیمات کلان سیاسی و اقتصادی در سطح بین المللی است که می تواند بیش از هر چیز بازار خود را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

خیز قیمت در بازار خودرو

از بین ۲۳ خودروی مورد بررسی «دنیای اقتصاد» تقریبا تمامی خودرو ها از ۲۷ دی تا ۱۱ بهمن با رشد قیمت قابل توجهی همراه بوده اند. از بین خودرو های داخلی بیشترین رشد قیمت مربوط به پژو ۲۰۶ است. این محصول که دو هفته پیش ۵۴۵ میلیون تومان خرید و فروش می شد، روز گذشته در بازار ۵۷۵ میلیون تومان قیمت گذاری شد تا رشد بهای ۳۰ میلیون تومانی و ۵.۵ درصدی را ثبت کند. همچنین

پژو ۲۰۷ MC اتوماتیک نیز در بازه زمانی مذکور ۳۰ میلیون تومان رشد قیمت داشته است و بهایی معادل ۸۵۰ میلیون تومان پیدا کرد تا رشد قیمت ۳.۶ درصد را ثبت کند. پژو پارس سال یکی از محصولاتی است که متقاضیان زیادی را به خود جلب می کند. این خودرو دو هفته پیش ۵۹۵ میلیون تومان قیمت داشت، دیروز ۶۱۵ میلیون تومان خرید و فروش شد تا افزایش قیمت ۲۰ میلیون تومانی و ۳.۳ درصدی داشته باشد. دنا پلاس نیز با ۱۵ میلیون تومان رشد قیمت در زمان مذکور از ۷۶۵ میلیون تومان به ۷۸۰ میلیون تومان رسید که کمترین افزایش قیمت از نظر درصدی را بین خودرو های داخلی داشته است.

اما از نظر ارزشی کمترین رشد قیمت مربوط به کوئیک دنده ای R بوده که از ۲۷ دی ماه تا ۱۱ بهمن رشد قیمت ۱۰ میلیون تومانی داشته و از ۳۸۰ میلیون تومان به ۳۹۰ میلیون تومان رسیده است. از بین خودرو های مونتاژی که از قضا کمترین رشد قیمت را از نظر درصدی ثبت کرده اند، رکورددار رشد قیمت لاماری ایما است که در بازه زمانی مذکور از یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسید که افزایش قیمت ۸۰ میلیون تومانی و ۴.۴ درصدی داشته است. جک S۵ در رتبه دوم بیشترین افزایش قیمت قرار گرفته و از یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان رسیده تا رشد قیمت ۷۰ میلیون تومانی و ۴.۲ درصدی داشته باشد.

اما از بین محصولات خودروسازان خصوصی خودرو هایی هم بودند که رشد قیمت نداشته اند و حتی در یک مورد شاهد افت قیمت هم بوده ایم. محصولات چری یعنی آریزو ۵ و آریزو ۶ روی همان قیمت دو هفته پیش، یعنی به ترتیب یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان و یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان، ثابت مانده اند. همچنین دیگنیتی پرایم که در دو هفته ابتدایی شروع روند افزایش قیمت جزو محصولاتی بود که بیشترین رشد قیمت را ثبت کرده بودند در دو هفته گذشته با کاهش قیمت، مواجه بوده و بهای آن از دومیلیارد و ۳۰ میلیون تومان به دو میلیارد تومان رسیده است تا افت قیمت ۳۰ میلیون تومانی و ۱.۴ درصدی را ثبت کند. هایما S۷ و هایما S۸ که محصولات مونتاژی ایران خودرو هستند رشد قیمت قابل توجهی داشته اند و در بازه زمانی مذکور قیمت هریک از آن ها ۵۰ میلیون تومان زیاد شده است. هایما S۷ که ۲۷ دی ماه یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان قیمت داشت، با افزایش ۳ درصدی حالا به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون رسیده و هایما S۸ نیز که دو هفته پیش یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می شد، با ۲.۷ درصد افزایش قیمت به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان رسیده است.

خودرو های وارداتی کارکرده، اما بیشترین تاثیر را از موج اخیر رشد قیمت گرفته اند؛ به طوری که بنز کلاس E۲۰۰، ۲۰۱۷ که دو هفته پیش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان قیمت داشت، روز گذشته در بازار ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد تا رشد قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی و ۸.۴ درصدی داشته باشد. BMW X۴، ۲۰۱۸ هم با یک میلیارد تومان معادل ۸.۳ درصد افزایش قیمت، از ۱۲ میلیارد تومان به ۱۳ میلیارد تومان رسیده است. هیوندای توسان ۲۰۱۸ نیز رشد قیمتی معادل ۳۵۰ میلیون تومان و ۷.۳ درصد داشته و بهای آن روز گذشته پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ثبت شد. کیا اسپورتیج ۲۰۱۸ که خودروی محبوبی در بازار ایران محسوب می شود، در بازه زمانی مذکور ۳۰۰ میلیون تومان رشد قیمت داشت و بهای آن از پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است تا افزایش قیمت ۵.۵ درصدی داشته باشد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/nDgcYOpK
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه