شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

به طور معمول شرکت ها برای نمایان شدن در موتورهای جست وجو، به تولید محتوای انبوه در راستای استراتژی بازاریابی خود می پردازند، اما آیا کافی است؟

حتما ببینید: ارزش آفرینی با کلمات حرفه ما است.

به گزارش زومیت، بسیاری از فعالان بازار فکر می کنند تنها کاری که باید انجام دهند این است که محتوا را مقابل چشم سایرین قرار دهند. به همین دلیل در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند، اما به ندرت «لایک» دریافت می کنند. پس به خرید تبلیغات روی می آورند، اما کلیک چندانی روی تبلیغ ها نمی شود. خلاصه در فعالیت هایی اینچنینی شرکت می کنند، اما نتیجه ای که مدنظرشان است حاصل نمی شود.

پس به این نتیجه می رسند که باید محتوای بیشتر و بیشتری تولید کنند، چرا که محتوا خودش را به دیگران نشان خواهد داد. بدین ترتیب، یک سال بعد آنها حجم زیادی از محتوا فراهم آورده اند، اما همچنان نظرات کمی در پست های وبلاگ آنها وجود دارد؛ نتیجه ای بسیار ناامیدکننده!

چطور چنین اتفاقی رخ می دهد؟ کجای کار اشتباه شده است؟ چرا بازاریابی محتوایی واقعا به نتیجه مطلوب دست نمی یابد؟
قرار گرفتن در چنین شرایطی بسیار ناراحت کننده و در عین حال بسیار معمول است. دلایل متعدد و پایه ای برای شکست تولیدکنندگان محتوا در جلب نظر مخاطبان وجود دارد؛ دلایلی که از سطوح عمقی همچون تراز نبودن ساختار شروع می شود و به دلایل سطحی اما در عین حال مؤثر دیگری می رسد.

اما چاره چیست؟

۱- مخاطبان خود را بشناسید

برای تولید محتوای اشتباه راه های زیادی وجود دارد، اما اگر دست کم مخاطبان خود را بشناسید می توانید از خطا رفتن راه تا حد زیادی جلوگیری کنید. شاید به هدف مطلوب نرسید اما به بیراهه نیز نخواهید رفت.

مشکل اساسی اینجاست که شما سعی می کنید به طور مخفیانه محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید و آن را بازاریابی محتوا بنامید. یعنی در این حالت شما مرتکب خطایی می شوید که ارجحیت دادن به نیاز خود نسبت به نیاز مشتری و مخاطب نام دارد.

اگر این همه کاری است که شما انجام می دهید، به همین دلیل کاربران توجهی به محتوای شما نمی کنند زیرا آنها این موضوع را متوجه می شوند که شما در لباسی دیگر قصد فروش محصول خود را دارید و این اصلا جذاب نیست. اگر محتوای شما به گونه ای نباشد که نیاز مشتری را در مرکز توجه و اهمیت قرار دهد، به سادگی نادیده گرفته می شود.

۱- قسمت بندی، شخصی سازی، اولویت بندی

تولید محتوا بیش از هر چیز به مخاطب مربوط می شود. روی این نکته بیش از هر چیزی تأکید داشته باشید. پس اگر می خواهید بازاریابی محتوای خود را ارتقا دهید، مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را با مخاطبان خود همراستا کنید.

شخصی سازی کاری است که شاید برای شرکت های کوچک، تحمیل هزینه اضافه باشد؛ هرچند سازمان هایی هستند که تجربه وب بازدیدکنندگان شما را شخصی سازی می کنند. البته این کار نیازمند تعیین و اختصاص بودجه است، اما به هر حال حتی اگر نتوانید شخصی سازی کنید می توانید قسمت بندی کنید.

مثلاً می تواند فقط 10درصد از بهترین محتوای خود را انتخاب و آن را براساس مهم ترین بازدیدکنندگان خود طراحی کنید.

اینجا زمانی است که موضوع اولویت بندی مطرح می شود و بسیاری از تازه کارهای دنیای بازاریابی محتوا آن را از دست می دهند. سعی نکنید که یک محتوای همه گیر برای همه بازدیدکنندگان فراهم کنید. یادتان باشد که شما نمی توانید رضایت همه را جلب کنید.

تا وقتی محتوایی که تولید می کنید به نتیجه مطلوب دست پیدا کند، بهتر است یک بخش از مخاطبان خاص را در نظر بگیرید و به آنها اولویت  بدهید تا بتوانید بهترین نتیجه را به مرور به دست آورید.

۳- محتوای بصری تولید کنید

شاید تحصیلات بالایی داشته باشید یا از هوش بسیاری برخوردار باشید، اما حتی شما هم عکس های زیبا را دوست خواهید داشت و به آنها توجه می کنید.

همه ما چنین هستیم. بیشتر افراد از بین یک اینفوگرافی که به  خوبی طراحی شده است و یک پاراگرف نوشته، ابتدا به اینفوگرافیک توجه می کنند.

آنها همچنین زمان بیشتری برای نگاه کردن به آن صرف می کنند. بله، احتمالا به پاراگراف نیز نگاهی خواهند کرد، اما اینفوگرافیک جذابیت بیشتری دارد. ما تصاویر را روی دیوارها به عنوان پوستر نصب می کنیم و در شبکه های اجتماعی نیز تصاویر و اینفوگرافی ها بیشترین کلیک و به اشتراک گذاری را دارند.

البته احتمالا بگویید طراحی یک اینفوگرافیک هزینه زیادی تحمیل خواهد کرد. اما شما می توانید با یک طراحی ساده و با المان های کم به نتیجه مطلوبی دست یابید و نیازی نیست هزینه های سرسام آوری برای آن در نظر بگیرید.

آیا این کار امتیاز ویژه دیگری نیز دارد؟ بله Google Image search به اندازه نیمی از Google.com از به اشتراک گذاشتن سهم می برد.

۴- از تصاویر متحرک و ابزارهای تعاملی استفاده کنید

شاید شما اهل مطالعه یا شاید نویسنده باشید، اما حتی شما -با وجود علاقه  به مطالعه- از دیدن متن طولانی احساس ناخوشایندی پیدا می کنید و می گویید «سخت به نظر می رسد، بی خیال!»

حال فکر کنید که افراد بسیاری هستند که اهل مطالعه نیستند و همه چیز را تصویری یاد می گیرند. این روزها افراد بیشتری به سوی محتوای بصری جلب می شوند و این همان موقعیتی است که باید از آن بهره بگیرید، پس سعی کنید حداقل یکی از این المان ها را در محتوایی که تولید می کنید جای دهید؛ حتی اگر محتوای شما ایمیل های کوتاه است.

- محتوای تعاملی: شاید این تنها روش عالی برای افزایش توجه و همراهی مخاطبان باشد. مثلا پست وبلاگ را به یک کوییز یا ارزیابی تبدیل کنید. حالا اجازه بدهید کاربران بتوانند خودشان و عملکردشان را با سایرین مقایسه کنند.

- ویدئو: دوست ندارید در تصویرهای ویدئویی خودتان دیده شوید؟ راه هایی برای این کار نیز وجود دارد. ایده های جالبی درباره تولید محتوای ویدئویی برای شبکه های اجتماعی وجود دارد که به شما یاد می دهند چطور بدون دیده شدن ویدئوی جذاب بسازید.

- اسلاید: این قبیل محتوا نیز به نتایج خوبی دست یافته است؛ به خصوص اگر کار شما B2B است. لیست هایی را تهیه کنید؛ هر آیتم موجود در لیست می تواند به تنهایی یک اسلاید باشد.

- تصاویر متحرک: گیف ها این روزها محبوب ترین محتوای شبکه های اجتماعی  هستند. شاید به نظرتان بیاید که بیش از حد تکرار می شوند و جذابیت خود را از دست می دهند، اما این هرگز به این معنی نیست که شما نباید از آنها بهره بگیرید.

۵- مثال بزنید

حتما شما هم این جملات کلیشه ای را شنیده اید:  «داستان بگویید»، «نگو، نشان بده»، «یک تصویر به اندازه هزار واژه می ارزد.» این عبارات همگی به خوبی نشان می دهند که مثال زدن تا چه اندازه اهمیت دارد.

مثال زدن، نکات مورد نظر را به خوبی بیان می کند؛ حتی اگر تصویری برای نشان دادن وجود نداشته باشد از داستان گویی استفاده کنید. این راهی دیگر برای جلب توجه مخاطب است.

علاوه بر این، مثال زدن یک قدم دیگر پیش می رود و نشان می دهد فردی که برای شما صحبت می کند، تجربه مشابهی دارد و آنچه بر زبان می آورد قبلا به عمل نزدیک کرده است. این موضوع به دیگران اعتمادبه نفس امتحان کردن و تجربه کردن می دهد. مثال زدن یک روش عالی برای ایجاد تجربه و به وجود آوردن اعتماد ناشی از آن است.

۶- ارتباط برقرار کردن را ساده کنید

با وجود اینکه تصاویر و ویدئوها برقراری ارتباط را آسان تر می کنند، اما بازهم موضوع خوانایی از اهمیت بالا برخوردار است. کیفیت نوشته ها را بالا ببرید ولی خواندن و فهمیدن آن را دشوار نکنید. هرچه خوانایی نوشته کمتر باشد، افراد کمتری برای ادامه مراجعه به محتوای شما تمایل نشان خواهند داد.

همه ما می دانیم باید کارهایی انجام دهیم که محتوای تولیدی بتواند افراد بیشتری را به خود جلب کند. مشکل اینجا است که بسیاری از ما بر این باوریم که در تولید محتوا به محض آنکه بخش نوشتاری به پایان رسید، کار به پایان رسیده است و احتمالا همین کار نیز در آخرین لحظات باقی مانده آماده می شود و در نتیجه زمانی برای تولید محتوای متفاوت باقی نمی ماند. این قسمت از ماجرا به دلیل ضعف برنامه ریزی است. همیشه باید زمانی را برای بهینه سازی محتوای خود اختصاص دهید.

شاید مشکل شما از منابعی باشد که برای تولید محتوا انتخاب کرده اید. اگر زمان کافی برای این کار ندارید، چرا یک ویراستار استخدام نمی کنید؟ یا چرا کار را به یک طراح هوشمند نمی سپارید تا برای محتوای نوشتاری شما یک اینفوگرافیک ساده اما مفید تهیه کند؟

به تمام راه هایی که برای بهبود محتوای خود دارید فکر کنید و از آنها بهره بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست آورید.

اگر بدنبال تیم برای تولید محتوا هستید اینجا را کلیک کنید. تیم تخصصی روزنامه فرصت امروز در خدمت شماست

همه مطالب سایت درباره بازاریابی محتوا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/YIbBSRAV
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه