جمعه, ۴ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Fri, 23 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

هنگام نوشتن محتوا عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال هر شخصی پیش از اقدام به تولید محتوا از خودش می پرسد مخاطبان چه کسانی هستند؟ هدف نهایی از تولید محتوا چیست؟ موضوع محتوا در مورد چه چیزی است؟ طول محتوا چه اندازه باید باشد؟ آیا محتوای مورد نظر فقط متن است یا شامل تصویر و ویدئو نیز می شود؟ اما یکی از مهم ترین عواملی که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، انتخاب محتوای عریض یا عمیق است. اینکه باید روی «وسعت» محتوا یعنی هدف قرار دادن تعداد زیادی از مخاطبان تمرکز کند یا باید «عمق» محتوا یعنی تمرکز روی موضوع خاصی را در نظر بگیرد؟

حتما ببینید: ارزش آفرینی با کلمات حرفه ما است.


تفاوت وسعت و عمق محتوا

ابتدا به تعریف دقیق تر این دو مدل محتوا می پردازیم. محتوای عریض معمولا موضوع های گسترده ای را تحت پوشش قرار می دهد و مقالات آن سطح بالا هستند. به عنوان مثال مقاله ای با عنوان «چگونه بهره وری خود را افزایش دهیم»، نکات ارزشمندی در مورد عادات صحیح مدیریت زمان آموزش می دهد. مخاطب این مدل محتوا تقریبا تمام مردم هستند و همچنین این مدل مقالات منبع خوبی برای تحقیقات به شمار می روند.

مطلب مرتبط:بازاریابی محتوایی چیست؟

محتوای عمیق معمولا روی موضوع های تخصصی تر تمرکز می کند و بیشتر به جزئیات زیر شاخه یک موضوع خاص می پردازد. به عنوان مثال مطلبی با عنوان «استراتژی های کاربردی مدیریت زمان مخصوص کاربران جیمیل» زیرشاخه مقالاتی با عنوان کلی «افزایش بهره وری» است، اما این مقاله به جزئیات دقیق تری می پردازد و مخاطبان محدودتری دارد. حال که با تفاوت محتوای عریض و عمیق آشنا شده اید، در ادامه مزایای هر دو را بیشتر بررسی می کنیم.

مزایای محتوای عریض

مزایای محتوای عریض عبارتند از:

هدف قرار دادن قشر وسیعی از مخاطبان

یکی از بزرگ ترین مزایای تولید محتوای عریض این است که تعداد زیادی از مردم را هدف قرار می دهد. موضوع مقالات عمومی است و فاکتور محدودکننده ای برای کم کردن تعداد مخاطبان وجود ندارد. تصور کنید برندی مقاله ای را برای ۱۰ هزار نفر از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است و این شانس وجود دارد که از این بین 8 هزار نفر پست را ببینند. درنتیجه میزان نفوذپذیری برند در مخاطبان فعلی افزایش پیدا می کند و همچنین شانس خوبی برای جذب مخاطبان جدید وجود دارد.

عدم محدودیت در انتخاب موضوع

همان طور که گفتیم محتوای عریض معمولا موضوع های عمومی را پوشش می دهد و در نتیجه محدودیت خاصی برای انتخاب موضوع وجود ندارد. به عنوان مثال موضوع های مورد بحث در مورد «مراقبت از ماشین» و «مراقبت از شوی (شورلت) ایمپالا ۱۹۶۸» را در نظر بگیرید. مطمئنا مقالات بیشتری در دسته بندی موضوع اول قرار می گیرند. هرقدر در موضوعی دقیق تر شوید، محدوده موضوع ها نیز کمتر می شود.

خدمات نوین روزنامه فرصت امروز در زمینهبازاریابی محتواییرا ببینید

سهولت در نوشتن

اغلب نویسندگان تولید محتوا با موضوع های عمومی را راحت تر از تولید محتوای تخصصی می دانند. محتوای عریض در مورد جزئیات موضوع خاص دقیق نمی شود و به همین دلیل نیاز به تحقیقات گسترده ندارد. اطلاعات کلی موضوع این مدل محتوا بر خلاف محتوای عمیق در هر جایی در دسترس است. همچنین از آنجایی که این مدل محتوا قشر گسترده ای را هدف قرار می دهد، نیازی به استفاده از لحن یا لغت نامه خاص برای تولید آن نیست.

مزایای محتوای عمیق

محتوای عمیق نیز دارای مزایای متعددی است:

رقابت کمتر

بزرگ ترین مشکل محتوای عریض این است که دسترسی پذیری بالایی دارد و به همین دلیل حجم این مدل محتوای تولیدشده بسیار زیاد است. در مورد هر موضوعی هزاران مقاله متنوع وجود دارد و شانس دیده شدن بسیار پایین است؛ از همین جهت رقابت زیادی میان نویسندگان محتوای عریض وجود دارد، اما محتوای عمیق تخصصی تر است و درنتیجه رقابت کمتری میان نویسندگان این مدل محتوا برقرار است.

جذب آسان اعتماد

همان طور که گفتیم محتوای عریض به توضیح جزئیات خاصی می پردازد که اغلب مردم اطلاعی از آن ندارند. درنتیجه جلب اعتماد آنها راحت تر است. نویسنده با کمی تحقیق و مطالعه می تواند تخصص خود را در مورد موضوع خاص ثابت کند. مخصوصا اگر در قدیم مطالب مرتبط دیگری نیز با موضوع مورد نظر نوشته باشد.

ارتباطات عمیق تر

مثالی که پیش تر در مورد اشتراک گذاری پست برای ۱۰ هزار نفر در شبکه های اجتماعی ذکر کردیم به یاد بیاورید. محتوای عریض شاید 8هزار نفر از مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد، اما به دلیل کلی بودن موضوع، ارتباط عمیقی بین مخاطب و نویسنده شکل نمی گیرد. در عوض محتوای عمیق شاید تنها توجه هزار نفر از کل مخاطبان را جلب کند، اما همان هزار نفر اهمیت بیشتری به محتوای تولیدشده می دهند و با دقت بیشتری مطلب را دنبال می کنند.

ماندگاری بالا

سایت هایی که به تولید محتوای عمیق می پردازند معمولا خوانندگان وفادارتری نسبت به سایت هایی دارند که محتوای عریض تولید می کنند. این سایت ها رقبای کمی دارند و به طور تصادفی از محتوای سایر سایت ها سوءاستفاده نمی کنند.

استراتژی های کلیدی برای موفقیت

هر دو مدل محتوای عریض و عمیق مزایای خودشان را دارند و برنده قطعی در این میان وجود ندارد. استراتژی های زیر نیز به افزایش موفقیت هر دو مدل محتوا کمک می کنند.

استفاده از محتوای عمیق برای شروع

اگر قصد دارید کمپین بازاریابی محتوا راه اندازی کنید، بهتر است از تولید محتوای عمیق شروع کنید. با این روش اعتماد مخاطبان نسبت به برند جلب می شود، تعداد رقبا کاهش پیدا می کند و ورود به یک حوزه تخصصی راحت تر می شود. همچنین همیشه راه برای تغییر جهت به سمت محتوای عریض وجود خواهد داشت.

در نظر گرفتن رقبا

سعی کنید همیشه رقبای خود را بشناسید و عملکردشان در دنیای بازاریابی محتوا را در نظر بگیرید. اگر موضوع جدیدی را تحت پوشش قرار می دهید که هنوز هیچ کس در دنیای بازاریابی محتوا به آن نپرداخته است، محتوای عریض برای تان مناسب خواهد بود. اما اگر افرادی از قبل روی این موضوع کار کرده اند، تولید محتوای عمیق نتیجه بهتری دارد.

مطلب مرتبط: بازاریابی محتوا به روش حرفه ای ها

استفاده از محتوای عریض برای تبلیغات

اگر می خواهید نویسنده مهمان شوید و مقاله خود را در سایت های پرطرفدار چاپ کنید، بهتر است از محتوای عریض استفاده کنید. محتوای عریض چون به طور تخصصی روی موضوعی دقیق نمی شود، ریسک کمتری دارد و نیاز به تحقیق و افزایش اطلاعات در زمینه خاص ندارد.

شناخت مخاطبان

پیش از انتخاب نوع محتوا، مخاطبان هدف را مشخص کنید. آیا این افراد اطلاعات عمیقی در مورد موضوع مورد بحث شما دارند یا افرادی هستند که برای نخستین بار در مورد این موضوع می شوند؟

اغلب کسب و کارها ترکیب جالبی از محتوای عریض و محتوای عمیق ارائه می دهند و در کارشان موفق هستند. واقعیت این است تا زمانی که در مورد نحوه کار، پیاده سازی هر روش و نقاط قوت آن آشنایی داشته باشید موفقیت بیشتری در زمینه بازاریابی محتوا کسب خواهید کرد.

اگر بدنبال تیم برای تولید محتوا هستید اینجا را کلیک کنید. تیم تخصصی روزنامه فرصت امروز در خدمت شماست

همه مطالب سایت درباره بازاریابی محتوا

منبع : forbes/zoomit
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ECOBqrDx
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه