چهارشنبه, 20 آذر 1398 - 15:00

فرصت امروز: شاید خیلی از شرکت ها و افراد به شما پیشنهادهای مختلف برای کار بدهند. شاید هم شما برای کسب درآمد به این در و آن در می زنید در حالی که یک کارمند خوب هستید و یا اینکه به کلینیک کسب و کار مراجعه می کنید و به دنبال فرصت های شغلی هستید. شاید هم قصد سرمایه گذاری دارید؟ اما در هر صورت هر کسب و کاری شرایط خود را دارد و تا زمانی که لیاقت و توانمندی خود را اثبات نکردید از کارمندی استعفا نکنید.

یک کارمند عالی می تواند خیلی بهتر از یک کارآفرین ورشکسته باشد. فراموش نکنید که در شغل کارمندی هم می توانید درآمد کسب کنید به شرطی که کارمند عالی شوید.

کارمندی از خوب به عالی

لطفا این یادداشت را بخوانید اگر به فکر موفقیت هستید:

کارمند عادی کسی است که بدون شناسایی، بدون هدف، بدون برنامه ریزی، بدون آینده نگری، بدون انگیزه، بدون در نظر گرفتن علایق و سلایق فردی و بدون تجربه وارد سازمان یا شرکتی می شود و نه تنها موجبات پسرفت خود را مهیا می کند بلکه موجب عقب ماندگی سازمان می شود، اما در برابر آن کارمند عالی قرار دارد که با تجربه و دانش و علاقه و انگیزه و هدفمندی و برنامه ریزی وارد یک شرکت یا سازمان می شود و طبق اصول و قواعد منظم خود را در مدار رشد و توسعه سازمانی قرار می دهد و موجبات افزایش بهره وری سازمانی را به شیوه های مختلف فراهم می کند.

مطلب مرتبط: کارمندی یا کارآفرینی در ذات خود خوب یا بد نیست

یک کارمند عالی به اندازه 10کارمند خوب کار می کند و اثربخشی بیشتری دارد. هیچ گاه یک مدیر موفق کسب و کار حاضر نیست یک کارمند عالی را از دست بدهد، اما از دست دادن یک کارمند عادی یا حتی کارمند خوب برای او چندان زیان بخش نیست. شما اگر عالی باشید هیچ گاه مدیر شرکت شما را اخراج نمی کند و حتی اگر زمانی بخواهید ترک کار کنید به شیوه های مختلف رضایت شما را برای ماندن جلب می کند.

مدیران کسب و کار در دنیا سخت ترین کار را انتخاب منابع انسانی می دانند. زیرا هر کارمند دارای تجربه، دانش، اخلاق، رفتار، دیدگاه، انتظار و هدف هستند. تشخیص کارمند خوب و عالی از کارمند عادی در ابتدا کار سختی است. مدیریت این گروه از افراد با ویژگی های مختلف کار سخت تری است. از این رو همه مدیران دوست دارند کارمندانی با هوش، کارآمد، توانا، مسئولیت پذیر، بااخلاق، باادب، متخصص، با پشتکار، متعهد و... داشته باشند. اگر شما جزو کارمندان خوب یک شرکت باشید و برای عالی شدن قدم بردارید بدون شک مدیران برای همکاری شما لحظه شماری می کنند.

تقریبا در تمامی سازمان های موفق در مقطعی از زمان، یک کارمند عالی به کار ملحق شده است. خیلی از مواقع این کارمند عالی در نگاه اول یک کارمند عادی به نظر می رسد. شاید این کارمند عالی یک فارغ التحصیل جوان باشد؛ شاید هم شخصی باشد که سابقه کاری چندان درخشانی نداشته است ولی هرچه باشد، این کارمند عالی وارد کار می شود و کسب وکار را روبه جلو حرکت می دهد. یک ضرب المثل قدیمی می گوید: «وقتی به یک برکه بی جان و قدیمی یک قورباغه جدید هدیه دهید، برکه نیز جدید خواهد شد.»

این ضرب المثل دقیقا در مورد کسب وکار صادق است. تقریبا همه کارآفرینان موفق موفقیت های خود را مدیون یک یا دو کارمند عالی هستند که به خصوص در اوایل کار به گروه اضافه شدند. به طوری که عملکرد و کارایی آ نها فرهنگ و برخوردها را در شرکت تغییر داده و انتظارات را نیز بالا برده است. این نوع کارمندان به مدیران خود امید و اعتمادبه نفس می دهند. در نتیجه مدیر احساس می کند که سنگینی کار فقط روی دوش خودش نیست.

جالب است بدانید طبق نتایج تحقیقات، این نوع کارمندان معمولا کارمندانی بودند که در ابتدا نه درجه های کاری بالایی داشتند و نه حقوق بالایی می طلبیدند.

کارمندی شایسته باشید

شایستگی به معنای توانایی فرد برای انجام درست یک شغل و ترکیبی است از دانش، مهارت و رفتاری که موجب اعتلای عملکرد شود. شایستگی با افزایش تجربه بیشتر می شود و برای آن حد و مرزی جز میزان تمایل شما به یادگیری وجود ندارد. رشد شخصی به طور پیوسته و پایدار، پیش شرط ارائه حرفه ای خدمات است.

کارمند همیشه اخلاق مدار باشید

این به معنای عمل کردن مطابق با قواعد و قوانین خاصی است که مورد پذیرش سازمان است. «رفتار کردن برمبنای قوانین» بهترین روشی است که یک کارمند می تواند در پیش بگیرد. در مواقعی که آیین نامه ها کافی نیستند، به گونه ای رفتار کنید که وجدان تان آسوده باشد. ممکن است این کار در برخی سازمان ها حساسیت برانگیز باشد اما سازمان های اخلاق مدار همیشه از تصمیم ها و اقدامات اخلاقی کارکنان خود حمایت می کنند.

کارمند شریفی باشید

رفتار شرافتمندانه نشان دهنده «اصالت روح، جوانمردی و مخالفت با کم کاری» است که از ثبات و صحت شخصیت شما نشأت می گیرد. این به معنای «تمامیت و کمال» شخصیت است که در عمل و در نتایج، با برخی ارزش ها، باورها و اصول پایدار همراه است. کارمند شریف راهی آسان برای مدیر شدن دارد.

مطلب مرتبط: ارزش ‌گذاری کارمندان

توجه زیادی به زمان داشته باشید

کارمند عالی به هوشمندی می داند که باید در ظرف زمانی مشخصی که کار می کند بازدهی مناسبی داشته باشد. از این رو از تمام فرصت های زمانی موجود برای رسیدن به خواسته سازمانی استفاده می کند. کارمند عالی وقت خود را با گفت و گوهای غیرضروری و جلسات تکرای از بین نمی برد او حداکثر استفاده را از ظرفیت های زمانی می کند و نه تنها به وقت خود احترام می گذارد بلکه وقت دیگر کارکنان را نیز از بین نمی برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید