پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

هک رشد مثل یک فرمول جادویی برای کارآفرینان در رقابت سخت و نفسگیر با برندهای مختلف است که کمتر کسی می تواند در برابر آن مقاومت کند. وقتی شما ایده ها و تکنیک های نوآورانه ای برای توسعه کسب و کارتان داشته باشید، وضعیت تان را شبیه به کارگردان های خلاق و خوش ذوقی می کند که همه عاشق فیلم های شان هستند و حتی حاضرند ساعت ها برای تماشای آخرین اثرشان در صف منتظر بمانند!

بی شک شما به عنوان کارآفرین قرار نیست واقعا مثل کارگردان های حرفه ای دست به تولید فیلم های سینمایی بزنید، اما دست کم با هک رشد می توانید کاری کنید که برندتان و محصولاتش دقیقا مانند یک اثر هنری هر مشتری را سرجای خودش میخکوب کند؛ همینقدر جذاب و هیجان انگیز.

اگر یادتان باشد ما قبلا در روزنامه فرصت امروز درباره هک رشد و همینطور وظایف هکرهای رشد حسابی با شما صحبت کرده ایم. با این حساب شما افرادی تازه کار یا غیرحرفه ای در این حوزه نیستید. شاید این امر باعث شود پیش خودتان بگویید همین آشنایی مختصر و مفید برای شروع ماجراجویی در دنیای توسعه کسب و کار کافی است و دیگر هیچ برندی حتی به گردپای تان هم نمی رسد. در این صورت باید اندکی ناامیدتان کنیم، چراکه ماجرا در عرصه کسب و کار همیشه اینقدر صاف و سرراست نیست. فکر می کنم همین اول کار غافلگیرتان کردیم، نه؟

رازهای هک رشد

اجازه دهید برای اینکه بحث مان خیلی انتزاعی و سخت نشود، از یک مثال کاربردی استفاده کنیم. فرض کنید شما یک ورزشکار رشته دو و میدانی هستید، البته نه یک ورزشکار معمولی بلکه قهرمانی که کلی مدال و افتخارات مختلف دارد (امیدوارم خیلی از ورزش متنفر نباشید، وگرنه حسابی مثال بدی زده ایم!). شاید شما به عنوان یک قهرمان ورزشی خیلی خوب بلد باشید در زمینه مسابقه رقبای تان را پشت سر بگذارید و اولین نفر از خط پایان عبور کنید، اما این به آن معنا نیست که همیشه شکست ناپذیر خواهید بود. راستش را بخواهید اگر شما اشتباهات رایج و احتمالی دوندگان حرفه ای را مثل کف دست تان نشناسید، شاید در یک مسابقه مهم مثل المپیک با یک اشتباه همه تلاش های تان بر باد برود. 

شاید فکر کنید مثال بالا هیچ ارتباطی با عرصه کسب و کار ندارد و ما حسابی از بحث اصلی منحرف شده ایم، اما واقعیت این است که همان ماجرای قهرمان دو و میدانی می تواند برای کسب و کارها هم رخ دهد؛ به ویژه در مورد هک رشد که استراتژی جدیدی محسوب می شود.

مطلب مرتبط: هک رشد (Growth Hacking) چیست؟ آشنایی با نقشه گنج توسعه کسب و کار

خیلی از کارآفرینان وقتی اولین نکات درباره هک رشد را یاد می گیرند، بدون هیچ معطلی یک راست می روند سراغ اجرای آن. احتمالا چنین کاری از نظر اغلب مردم بیانگر عشق و علاقه چنین کارآفرینانی به توسعه کسب و کارشان باشد، اما اگر کمی دقیق تر به ماجرا نگاه کنیم چیزی جز یک ریسک بزرگ و بی پایان به چشم نمی خورد. اشتباه نکنید، ما شوخی مان نگرفته، بلکه داریم خیلی جدی درباره یکی از مشکلات اجرای استراتژی هک رشد با شما صحبت می کنیم. خب وقتی شما از اشتباهات رایج در هک رشد خبر نداشته باشید، چطور می توانید انتظار موفقیت در این حوزه را داشته باشید و از همه مهمتر اینکه آن را تضمین هم بکنید؟ 

جای شک و تردید نیست که جواب دادن به سوال بالا اصلا کار ساده ای نیست. احتمالا این از آن دست سوالاتی است که همه کارآفرینان ترجیح می دهند آرام و بی صدا از کنارش عبور کنند، چراکه خیلی از کارآفرینان فکر می کنند تکنیک های هک رشد به تنهایی آنها را تبدیل به قهرمانان شکست ناپذیر فیلم های ماروِل می کند. با این حساب وقتی اولین چالش ها در زمینه اجرای استراتژی هک رشد سر و کله اش پیدا شود، شما دقیقا مثل سرمربی فوتبالی که آمادگی یک رقیب درست و حسابی را نداشته، غافلگیر خواهید شد. بی شک چنین اتفاقی برای سرمربی بخت برگشته ما اگر بدترین روز زندگی اش نباشد، خیلی هم خوب نخواهد بود. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم تا کارآفرینی خیلی خوب اشتباهات رایج در هک رشد را یاد نگیرد، نه تنها تبدیل به یک هکر رشد حرفه ای نمی شود، بلکه هر لحظه ممکن است کشتی آرزوهای دور و درازش با اولین توفان غرق شود. دقیقا به همین خاطر در این مقاله می خواهیم سراغ بحث داغ و جنجالی اشتباهات رایج در زمینه هک رشد برویم. اگر شما هم دوست ندارید در عرصه کسب و کار با شوک های ناگهانی و غافلگیری های ریز و درشت دست و پنچه نرم کنید، این مقاله مخصوص شماست. ما در ادامه به شما کمک می کنیم تا با مهم ترین اشتباهات حوزه هک رشد آشنا شوید تا خیلی راحت مهارت تان در این حوزه را یک سر و گردن ارتقا دهید. پس این شما و این هم اشتباهات اساسی در هک رشد.

اشتباهات رایج در هک رشد: هر آنچه برای موفقیت باید کنار بگذارید!

رازهای هک رشد

حالا که متوجه شدید برای تبدیل شدن به یک هکر رشد حرفه ای باید خیلی خوب اشتباهات رایج در این عرصه را بشناسید، نوبت به اصل ماجرا می رسد. وضعیت کنونی شما مثل طبیعت  گردی است که می داند در مسیر سفرش خطرهای زیادی وجود دارد، اما هیچ تصور دقیقی از ماجرای پیش روی خودش ندارد. البته کار شما در اینجا آنقدرها هم سخت نیست، چراکه ما در کنار شما هستیم تا صفر تا صد اشتباهات هک رشد را یاد بگیرید.
وقتی صحبت از اشتباهات در حوزه هک رشد می شود، هر کسی برای خودش یک نظری دارد. گاهی اوقات حتی پیدا کردن چند اشتباه متداول می تواند از صعود به قله اورست هم سخت تر باشد. دقیقا به همین خاطر ما اینجا مجموعه ای از اشتباهات رایج را گردآوری کرده ایم تا شما خیلی به دردسر نیفتید. 

بی توجهی به کیفیت محصولات برند: اشتباهی که قابل بخشش نیست!

رازهای هک رشد

اولین اشتباهی که کارآفرینان درباره هک رشد می کنند، انتظار بیش از اندازه از آن است. باور کنید یا نه، هک رشد همه مشکلات شما را پوشش نمی دهد. اجازه دهید با هم روراست باشیم، مگر اصلا استراتژی ای در دنیا هست که تمام مشکلات کسب و کارها را در یک چشم به هم زدن رفع کند؟ خب، اگر چنین استراتژی پیدا کردید، ما را هم بی خبر نگذارید. 

هیچ برندی نمی تواند قید کیفیت محصولاتش را بزند و آخر سر انتظار داشته باشد چند تا تکنیک هک رشد به دادش برسد. این امر درست مثل آن است که یک معمار در طول فرآیند ساختن برج از بدترین مصالح و طراحی ‏ها استفاده کند و منتظر یک تکنیک جادویی در پایان کار باشد تا همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود. فکر می کنم شما هم قبول دارید که چنین ایده هایی بیش از اندازه عجیب و غریب است، مگر نه؟

مطلب مرتبط: هک رشد و نقش آن در توسعه کسب وکارهای امروزی

استراتژی هک رشد فقط موقعی به داد کسب و کار شما می رسد که برای طراحی محصولات و ارائه خدمات به مشتریان سنگ تمام گذاشته باشید. وگرنه حتی اگر برندی در حد و اندازه یونایتد ایرلاینز (United Airlines) هم باشید، از دست انتقادات مشتریان جان سالم به در نخواهید برد. 

ماجرای یونایتد ایرلاینز زمانی شروع شد که در سال 2009 هنگام حمل و نقل وسایل یک مسافر به اشتباه گیتارش از سوی کارکنان این شرکت شکسته شد. شاید فکر کنید حل و فصل چنین مشکلی برای برندهای بزرگ کار چندان سختی نیست، اما خطوط هوایی داستان ما حتی از یک عذرخواهی خشک و خالی هم بابت شکستن بار مسافرش خودداری کرد. البته مسافر یونایتد ایرلاینز هم اصلا کم نیاورد و همان سال چهار ترک انتقادی موسیقی درباره این برند خواند. شاید باورتان نشود، اما یکی از این ترک ها در یوتیوب تا به امروز بیش از 15 میلیون بازدید داشته است. حالا اگر یونایتد ایرلاینز هر کاری هم بکند، هک رشد نمی تواند چنین رسوایی را برایش جبران کند؛ به همین سادگی!

اگر شما محصول بی کیفیتی دارید، هیچ چیز از برندتان در برابر انتقادات کشنده مشتریان محافظت نخواهد کرد. مخصوصا که امروزه شبکه های اجتماعی در دسترس همه مردم قرار دارد و با یک کلیک می شود حسابی از خجالت برندها در آمد. پس اول مطمئن شوید محصول یا سرویس تان به اندازه کافی خوب هست و بعد سراغ هک رشد برای کامل کردن افسانه برندتان بروید. 

دنبال کردن کورکورانه ترندها: انتخابی با چاشنی سقوط آزاد برند

رازهای هک رشد

در دنیایی که هزاران برند با هم بر سر مشتریان رقابت دارند، پیدا کردن یک الگوی موفق می تواند حسابی کار راه انداز باشد. اینکه شما از تجربه برندهای بزرگ در زمینه هک رشد خبر داشته باشید، مسیرتان برای تکرار چنین پیروزی هایی را هموار خواهد کرد. پس با این حساب انتخاب یک برند بزرگ و بررسی ایده اصلی آن برای هک رشد زیر یک ذره بین دقیق ایده چندان بدی نخواهد بود؛ البته تا زمانی که شما نخواهید دقیقا همان ایده را تکرار کنید. 

احتمالا شما در زندگی تان دست کم یک بار فیلمی را دیده اید که کپی ناشیانه ای از یک اثر موفق باشد. بی شک هیچ کس دوست ندارد یک اثر فیک و دست چندم را مشاهده کند و حتما شما هم به سرعت قید چنین فیلمی را میزنید. این ماجرای عجیب در مورد رابطه بسیاری از برندها با هک رشد هم مصداق دارد. اگر شما یک برند را سراغ دارید که با یک ایده یا ترند جذاب به سرعت در بازار موفق شده، دلیل نمی شود نسخه آن برای شما هم جواب دهد. شاید ترندی که برای یک برند خیلی خوب جواب داده برای کسب و کار شما یک فاجعه تمام عیار باشد. ماجرا سخت شد، نه؟

فکر می کنم کمتر کسی در دنیا تا به حال اسم برند مک دونالد را نشنیده باشد. شما را نمی دانم ولی برای من که اسم این برند مساوی با یک عالمه فست فود خوشمزه است که هیچ جوره نمی شود از خیرشان گذشت. اگر از آن دسته افرادی باشید که به داستان برندهای موفق علاقه داشته باشند، خیلی خوب می دانید نوآوری اصلی مک دونالد تحویل سفارشات مشتریان به صورت بدون نیاز به پیاده شدن شان از خودرو بود. مدیران این برند حتی در خروجی از برخی از بزرگراه ها هم این ایده را پیاده کردند. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، تحویل غذا بدون دردسرهایی نظیر پارک کردن خودرو و ترک سریع شعبه فست فود حتی سختگیرترین مشتریان را هم وسوسه می کند. با این حساب باید گفت مک دونالد خیلی خوب مشتریانش را شناخته بود.

شاید شما پیش خودتان فکر کنید ایده مک دونالد برای بقیه فست فودها هم یک میانبر جذاب در حوزه هک رشد محسوب می شود. با این حساب اگر به شما بگوییم تقریبا تمام برندهایی که بعد از مک دونالد این ایده را دنبال کردند به نوعی شکست خوردند، حتما حسابی تعجب خواهید کرد. واقعا چرا ایده ای به این خوبی فقط برای مک دونالد جواب داده است؟

هیچ شکی نیست که سوال بالا خیلی سخت و حتی گیج کننده است. پس اجازه دهید برای پیدا کردن یک جواب درست و حسابی به شما کمک کنیم. مسئله اصلی در اینجا بیشتر از اینکه مربوط به استفاده از ترندها و تجربه های موفق دیگر برندها باشد، مربوط به ویژگی های منحصر به فرد کسب و کار شماست. همانطور که برندی مثل مرسدس بنز نمی تواند یک شبه راه ایرباس را برود و باید تمرکزش را روی ترندهای مناسب با کسب و کارش بگذارد، شما هم اگر دنبال ترندهای هک رشدی باشید که اصلا با ماهیت برندتان همخوانی ندارد، کلاه تان پس معرکه خواهد بود. 

مطلب مرتبط: راهکارهای رشد کسب و کار در سال 2021

هک رشد بدون کمک دیگران: وقتی شما ابرقهرمان نیستید!

رازهای هک رشد

همه مردم ابرقهرمان هایی که یک تنه از دیگران در برابر شخصیت های منفی دفاع کرده و یک شهر بزرگ را نجات می دهند، دوست دارند. با این حال در دنیای کسب و کار اصلا خبری از این داستان ها نیست. اگر از ما می شنوید در عرصه کسب و کار هیچ وقت خودتان را ابرقهرمان های شکست ناپذیر فرض نکنید، چراکه نتیجه اش می شود شکست های سنگین و باخت های پشت سر هم در برابر رقبا. پس لطفا هر فکر و خیالی که درباره اجرای تکنیک های هک رشد به تنهایی و بدون کمک دیگران دارید را همین حالا دور بریزید. 

استراتژی هک رشد فقط در قالب یک کار تیمی و سازمان یافته همراه با موفقیت خواهد بود. با این حساب اگر یک تیم درست و حسابی کنار خودتان ندارید، باید از همین حالا دست به کار شوید. وضعیت شما در اینجا شبیه سرمربی فوتبالی است که برای درو کردن تمام جام های قهرمانی باید بهترین تیم ممکن را جمع و جور کند. از آنجایی که نتیجه تمام زحمات شما در آخر با کیفیت افراد دور و برتان مشخص می شود، اگر از ما می شنوید اصلا برای انتخاب یک تیم خوب عجله نکنید. اینطوری دست کم خیال تان راحت است که با تمام توان تان وارد مسابقه هک رشد شده اید. 

شاید شما پیش خودتان فکر کنید کار تیمی در هک رشد نکته خیلی واضحی به نظر می رسد و اصلا جای چون و چرا ندارد. خب با این حساب پس تکلیف این همه کارآفرینانی که دنبال قهرمان بازی های تکی هستند، چه می شود؟ اگر ما قرار باشد جواب این سوال را بدهیم، یک راست می رویم سراغ تفاوت بازاریابی سنتی و هک رشد. 

وظیفه اصلی کارآفرینان در بازاریابی سنتی خیلی صاف و ساده است. همینکه شما یک مشتری را به برندتان جلب کنید و به اندازه کافی خوش شانس باشید که خرید انجام شود، همه چیز به خوبی و خوشی تمام می شود. با این حال ماجرا درباره هک رشد خیلی پیچیده تر از این حرف هاست. یک هکر رشد نه تنها باید حواسش به وضعیت فروش برند باشد، بلکه کیفیت محصول، تبلیغات نوآورانه، ارتقای نرخ تبدیل و حتی در صورت نیاز هدف گذاری دوباره بر روی مشتریان را هم باید طوری دنبال کند که مو لای درزش نرود. فکر می کنم حالا دیگر متوجه شدید که چرا هک رشد هیچ شباهتی به یک فیلم سینمایی با قهرمانی تک و تنها ندارد، مگر نه؟

هدف گذاری بر روی دامنه وسیعی از مشتریان: بلندپروازی بی جهت ممنوع

رازهای هک رشد

رویای به دست آوردن مشتریان فراوان حتی اگر موضوع یک خواب کوتاه هم باشد، آنقدر جذاب هست که هر کارآفرینی را شیفته خودش کند. خیلی از کارآفرینان بارها و بارها خودشان را به جای مدیران موفق دنیا با برندهایی محبوب در میان میلیون ها مشتری می گذارند. دقیقا به همین خاطر وقتی به سراغ هک رشد می روند، بزرگ ترین هدف شان جلب دامنه وسیعی از مشتریان است؛ همین و بس!

احتمالا شما در طول زندگی تان بارها این نصیحت قدیمی که «نمی شود همه را راضی نگه داشت» شنیده اید. اگر از ما می شنوید، همیشه در دنیای کسب و کار و به ویژه هک رشد نیم نگاهی به این قاعده طلایی داشته باشید، چراکه هیچ برندی در دنیا نمی تواند ادعا کند تمام مشتریان در یک بازار را نسبت به خودش راضی نگه داشته. همیشه مشتریان درگیر انتخاب بین چندین برند رقیب هستند و برنده این مسابقه نفسگیر کسب و کاری است که خیلی خوب بداند دقیقا روی کدام گروه از خریداران باید سرمایه گذاری کند. وگرنه نه تنها خبری از فروش های چند میلیون دلاری نخواهد بود، بلکه شاید حتی یک مشتری هم سراغ شان نرود. 

مطلب مرتبط: 10 استراتژی بازاریابی برای افزایش رشد کسب و کار

شما به عنوان یک هکر رشد، نه تنها قاعده طلایی بالا را باید رعایت کنید، بلکه باید حواس تان حسابی به وضعیت برندتان هم باشد. اگر شما یک کسب و کار نوپا دارید، حتی فکر کردن به هدف گذاری بر روی دامنه وسیعی از مشتریان هم خطرناک خواهد بود، چه برسد به اینکه واقعا بخواهید آن را انجام دهید!

هر وقت فکر و خیال هدف گذاری بر روی دامنه وسیعی از مشتریان حسابی شما را وسوسه کرد، کافی است تجربه بعضی از برندهای بزرگ را به یاد بیاورید. مثلا Airbnb که امروزه یکی از برندهای باارزش دنیای کسب و کار است، کارش را با تنها سه مسافر شروع کرد. وضعیت در مورد دراپ باکس هم دقیقا به همین شکل است. این برند محبوب حوزه ذخیره سازی ابری در ماه های اول کارش فقط تعداد انگشت شماری از خوره های اینترنت و دنیای فناوری را جذب کرده بود. 

این تجربیات هر چقدر هم که عجیب و باورنکردنی باشند، خیلی خوب نشان می دهند که نباید در هک رشد بی گدار به آب زد. بنابراین توصیه ما برای شما این است از همان اول کار سراغ گروه های مختلف مشتریان نروید و اجازه دهید استراتژی هک رشدتان کم کم تاثیر خودش را بگذارد.

آزمون و خطای بی برنامه: برنامه ریزی یعنی همه چیز

رازهای هک رشد

وقتی درباره هک رشد و میانبرهای کاربردی اش صحبت می شود، غیرممکن است تکنیک آزمون و خطا به ذهن کسی نرسد. آنهایی که عاشق داستان برندهای موفق دنیا هستند، خیلی خوب می دانند آزمون و خطا چقدر در توسعه کسب و کار مهم است. اگر شما هم می خواهید چنین تکنیکی را امتحان کنید، باید همین اول کار از شما بخواهیم بدون برنامه حتی دست به سیاه و سفید هم نزنید. خب، برای اجرای هر تکنیک موفقی باید حتما برنامه بی عیب و نقصی در چنته داشت، مگر نه؟

انسان ها عادت دارند برای جزئی ترین کارهای شان برنامه ریزی کنند. اینطوری احساس اطمینان خدشه ناپذیر دارند و اصلا نگران چیزی نخواهند شد. فردی را نظر بگیرید که برای تفریح و گردش به یک شهر سفر کرده است. معمولا گردشگران همیشه یک برنامه دقیق برای سفرشان دارند تا از تمام لحظاتش لذت ببرند. وقتی انسان ها برای کار ساده ای مثل گشت و گذار یک برنامه دقیق آماده می کنند، به نظرتان استفاده از تکنیک آزمون و خطا که سرنوشت برندتان به آن گرده خورده، بدون برنامه ریزی منطقی است؟ بی شک جواب این سوال یک «نه» بزرگ است، البته مگر اینکه شما کاملا بی خیال جایگاه و اعتبار برندتان شده باشید!

اگر فکر کرده اید برنامه ریزی در دنیای کسب و کار خیلی کار سختی است، باید حسابی ناامیدتان کنیم. شما برای اجرای تکنیک آزمون و خطا با یک برنامه شسته و رفته فقط کافی است به نکات زیر توجه کنید:

•    هر ایده ای برای آزمون و خطا را کاملا با اعضای شرکت در میان بگذارید تا بهترین ایده ممکن را پیدا کنید.

•    وقتی چند ایده عالی دارید، ساده ترین کار رأی گیری از بین کارمندان برای انتخاب یک گزینه مشخص خواهد بود. اینطوری هیچ کس از دست تان ناراحت نمی شود و احتمالا بهترین ایده ممکن را هم انتخاب می‎کنید.

•    آخر سر نتیجه کار را با دقت بررسی کنید و در صورت نیاز از اجرای دوباره آزمون طفره نروید. به هر حال اینجا پای آینده کسب و کارتان در میان است. 

مطلب مرتبط: روش های استراتژیک توسعه کسب و کار

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO): خطرناک ترین اشتباه هکرهای رشد

رازهای هک رشد

هر کسی در دنیای کسب و کار دوست دارد همیشه موفق باشد و حتی یک بار هم شکست نخورد. کارآفرینان برای دستیابی به آرزوی «همیشه موفق بودن» راه های مختلفی را دنبال می کنند؛ بعضی ها تک تک حرکات برندهای بزرگ را زیر نظر می گیرند، برخی دیگر دنبال نوآوری های عجیب و غریب هستند و عده دیگری هم مثل شما مقاله ای درباره هک رشد می خوانند! 

تا اینجای کار همه چیز عادی به نظر می رسد. خب مگر کسی هم هست که به کارآفرینانی که دنبال موفقیت هستند، شک کند؟ احتمالا جواب همه به این سوال منفی است، اما از آنجایی که ما در روزنامه فرصت امروز همیشه یک ذره بین بزرگ داریم تا مو را از ماست بیرون بکشیم باید به شما هشدار دهیم که ماجرا همیشه اینقدرها ساده نیست؛ بلکه گاهی اوقات پای استراتژی به میان می آید که بی نهایت خطرناک است.

استراتژی ممنوعه ای که در اینجا می خواهیم درباره اش صحبت کنیم، سئو کلاه سیاه یا همان سئو بلک هت است. کارآفرینان در این استراتژی برای بهبود سئو کسب و کارشان عملا قوانین مختلف را زیر پا می گذارند. اینطوری داستان چنین کسب و کارهایی دقیقا شبیه فیلم های پلیسی می شود. اگر از ما می شنوید، اصلا سراغ چنین استراتژی نروید، چراکه دیر یا زود دست تان برای مشتریان رو می شود و آن وقت دیگر هیچ کس به برندتان نگاه هم نخواهد کرد. بعضی از مهم‎ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه که نباید حتی از نزدیک شان هم رد شوید، از این قرار است:

•    استفاده از کلیدواژه های غیرمرتبط با محتوا برای جلب نظر کاربران بیشتر

•    طراحی و استفاده از کلیدواژه ها به طور مخفی برای دور زدن الگوریتم گوگل

•    هدایت خودکار بازدیدکنندگان به چندین صفحه بدون کسب اجازه از آنها به منظور افزایش ترافیک سایت

•    انتخاب تیترهای فیک بدون هیچ محتوایی برای ارائه به مخاطب برای افزایش ترافیک سایت

همانطور که در داستان های هری پاتر جادوی سیاه همه را به دردسر می انداخت، استفاده از استراتژی سئو کلاه سیاه هم خیلی زود دست برند شما را رو می کند و اول از همه گوگل حسابی از خجالت تان درمی آید. پس یک لطف بزرگ در حق کسب و کارتان بکنید و اصلا سراغ این استراتژی نروید!

بی توجهی به رشد بلندمدت کسب و کار: آشنایی با بازی طولانی کسب و کار

رازهای هک رشد

توسعه کسب و کار فقط در بلندمدت صورت می گیرد، بلکه مجموعه ای از تکنیک های به هم پیوسته است. از این نظر هک رشد شبیه بازی شطرنج است که شما باید با حوصله آن را انجام دهید، وگرنه شاید همان ابتدای کار کیش و مات شوید. اگر شما هر فکری به غیر از این در سر دارید، قطعا قواعد بازی کسب و کار را خیلی خوب یاد نگرفته اید؛ به همین سادگی.

شاید شما پیش خودتان بگویید اگر واقعا هک رشد فقط در بلندمدت اجرا می شود، پس چرا اغلب کارشناس ها آن را یک استراتژی برای رشد سریع کسب و کار تلقی می کنند. اگر یادتان باشد ما خودمان هم هک رشد را یک استراتژی برای رشد سریع کسب و کارها عنوان کردیم. با این حساب انگار یک جای کار ایراد دارد و حرفه ای ما کاملا با هم هماهنگ نیست، مگر نه؟

مطلب مرتبط: توسعه کسب و کار با دستیار مجازی

شکی نیست که ما باید جواب درست و حسابی برای سوال بالا داشته باشیم، وگرنه اعتبارمان پیش شما کاملا از بین خواهد رفت. راستش را بخواهید ماجرای اصلی خیلی ساده تر از آن است که بخواهید خودتان را نگران کنید. شما به عنوان یک هکر رشد فقط در صورتی می توانید توسعه کسب و کارتان را تضمین کنید که یک برنامه بلندمدت داشته باشید، در غیر این صورت تکنیک های گاه و بی گاه تان در هک رشد به جای اینکه مشتریان را جذب کند، بیشتر آنها را ناامید می کند. خب اگر مشتری را سراغ دارید که به یک برند بی نظم که هیچ توجهی به تداوم استراتژی هایش ندارد روی خوش نشان می دهد، ما را هم بی خبر نگذارید. 

وظیفه شما در اینجا مثل روز روشن است. همینکه مطمئن شوید هر قدم تان در مسیر هک رشد جزئی از یک برنامه بزرگ تر و صدالبته بلندمدت است، به خوبی قانون اصلی توسعه کسب و کار را یاد گرفته اید. این یعنی دیگر دغدغه ای بابت وضعیت کسب و کارتان نخواهید داشت و می توانید با خیال راحت به ماجراجویی تان به عنوان هکر رشد ادامه دهید. 

گوش ندادن به مشتریان: اشتباهی به قیمت اعتبار کسب و کار

رازهای هک رشد

گوش دادن به مشتریان دقیقا مثل نفس کشیدن یک امر حیاتی است. درست از همان لحظه ای که شما گوش دادن به مشتریان را فراموش کنید، نفس های برندتان به شمارش خواهد افتاد و شاید خیلی زود برند محبوب تان را از دست بدهید. از آنجایی که همه مخاطب های ما کارآفرینان باهوشی هستند، احتمالا از خودتان می پرسید چرا گوش دادن به مشتریان اینقدر مهم است؟ 

اگر قرار باشد ما به چنین سوالی جواب دهیم، نظر شما را به پیدا کردن ایده های تازه جلب خواهیم کرد. وقتی شما مثل یک دوست صمیمی به تمام صحبت های مشتریان تان گوش کنید، یک عالمه ایده دست اول برای افزایش شهرت و اعتبار برندتان خواهید داشت که حتی نمی توانید از بین شان یکی را انتخاب کنید. 

شما به عنوان یک هکر رشد باید همیشه یادتان باشد گوش دادن به مشتریان هم مثل هر کار دیگری حد و اندازه ای دارد. اگر قرار باشد شما از همه کارهای تان صرف نظر کرده و همه حواس تان به مشتریان باشد، احتمالا مشکلات تان روز به روز بیشتر خواهد شد. پس با این حال راه چاره چیست؟ جواب ما برای شما الگوبرداری از برند سامسونگ است؛ به همین سادگی!

سامسونگ یکی از بهترین برندها در زمینه گوش دادن به مشتریان است. ماجرایی که در اینجا درباره سامسونگ مدنظر داریم، مربوط به سال 2012 و رونمایی از گوشی گلکسی اس 3 است. در آن زمان یکی از طرفدارهای سامسونگ در کانادا پیامی در فیس بوک برای شعبه این برند در کانادا گذاشت و از آنها درخواست یک گوشی اس 3 رایگان کرد. مشتری داستان ما خیلی از محصولات سامسونگ را داشت و فکر می کرد اینطوری می تواند یک گوشی خوب هم به طور رایگان دریافت کند. نکته جالب داستان این است که مشتری قصه ما در پایان پیامش یک نقاشی دایناسور هم برای تشکر از سامسونگ اضافه کرده بود. بله، درست شنیدید؛ یک نقاشی دایناسور!

کاری که شعبه کانادای سامسونگ در برابر این پیام انجام داد، در نوع خودش بی نظیر است. آنها به مشتری شان توضیح دادند که به عنوان یک کسب و کار تجاری توانایی فروش رایگان محصولات شان را ندارند. در پایان پیام هم یک نقاشی زیبا از کانگورو، در جواب به شوخی مشتری شان، اضافه کردند. شاید فکر کنید این داستان خیلی عجیب به نظر می رسد، اما ماجرا وقتی غافلگیرکننده تر می شود که متوجه شوید مشتری داستان سامسونگ این گفت وگو را در سایت Reddit منتشر کرد و اقدام سامسونگ خیلی زود وایرال شد. 

بعد از اینکه مدیران سامسونگ متوجه افزایش شهرت شان به لطف این مشتری شدند، یک گوشی اس 3 با نقاشی ویژه دایناسور و همچنین یک نامه قدردانی برای وی ارسال کردند. ماجرا خیلی عجیب شد، نه؟

همانطور که می بینید، سامسونگ تعادل خوبی در گوش دادن به مشتریانش ایجاد کرده و آنهایی که تاثیر مثبتی بر روی کسب و کارش دارند حسابی قدردانی می کند. اینطوری هم فرآیند هک رشد را با کمک آنها پیش می برد و هم لازم نیست کارهای خیلی عجیب و غریبی انجام دهد. 

مطلب مرتبط: توسعه کسب و کار با 6 ایده ساده

سخن پایانی

رازهای هک رشد

ماجراجویی ما درباره اشتباهات رایج در هک رشد دیگر به آخر کار رسیده و فعلا نکته دیگری برای یاد دادن به شما نداریم. حالا وقت آن است که شما در اجرای این استراتژی حسابی حواس تان را جمع کنید تا مشکلی برای کسب و کارتان پیش نیاید. یادتان باشد اگر هر نکته یا سوالی درباره این مقاله داشتید، من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز همیشه از شنیدن شان خوشحال خواهیم شد. 

منابع:

https://www.startupgrind.com


https://voxturr.com


https://www.omnikick.com

برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/2SNEXZsH
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه