شنبه, 17 اسفند 1398 - 15:19

خلاقیت برگ برنده موفقیت در کار محسوب شده و لازم است تا برای افزایش سطح آن، اقداماتی را انجام دهیم، با این حال بسیاری از افراد در این زمینه اقداماتی مخرب و یا بدون تاثیری انجام می دهند که عدم آگاهی کافی در این زمینه را به اثبات می رساند. فراموش نکنید که اگر تلاش-های شما با نتیجه لازم همراه نباشد، ممکن است روحیه خود را از دست بدهید. به همین خاطر ضروری است تا هزینه فرصت خود را تنها صرف اقدامات مفید کرده و رسیدن به خلاقیت را خواسته ای بسیار بزرگ تلقی نکنید. در همین راستا به بررسی هفت راهکار بسیار ساده و در عین حال کارآمد خواهیم پرداخت.

1-کنجکاو باشید

چگونه خلاقیت بیشتری را در کار خود داشته باشیم

خلاق ترین افراد، کنجکاوترین آنها هستند. این امر که دقت عمل بالایی را نسبت به همه چیز داشته باشید و به دنبال پیداکردن دلایل بروید، به خوبی خلاقیت شما را تقویت خواهد کرد. فراموش نکنید که تمامی خلاقیت ها و نوآوری های تاریخ، از دل یک کنجکاوی بیرون آمده است.

مطلب مرتبط: چه چیزی موجب خلاقیت فرد و گروه خواهد شد؟

2-نسبت به هیچ‎چیز اطمینان نداشته باشید

این موضوع باعث خواهد شد تا همواره با تردید به مسائل مختلف نگریسته و توجه بیشتری را کنید. درواقع هنگامی که در دنیای قطعیت به سر می برید، هیچ‎گاه به دنبال موردی جدید و خلق یک خلاقیت نخواهید بود. همچنین عدم خو گرفتن با شرایط، به شما کمک خواهد کرد تا به صورت کاملا مصمم به دنبال راه حل باشید.

3-قوانین را کنار بگذارید

انجام کارها به یک شیوه مشخص، باعث می شود تا نتایجی مشابه را نیز به دست آورید. با این حال اگر شما خواهان رسیدن به یک خلاقیت هستید، ضروری است تا در این رابطه تفاوت هایی را ایجاد کنید. این موضوع باعث خواهد شد تا در نهایت به خلاقیتی نتیجه‎بخش دست پیدا کنید. درواقع شما باید مرزی را میان یک کار متفاوت و یک خلاقیت ارزشمند قائل شوید و هر اقدام متفاوتی را در این دسته قرار ندهید.

4-متفاوت باشید

برای خلق یک اتفاق متفاوت، شما باید خودتان نیز انسانی متفاوت باشید. به همین خاطر تلاش کنید تا تفاوت هایی را با شیوه رایج زندگی افراد داشته باشید. در این رابطه فراموش نکنید که انتخاب های شما باید شامل موارد مثبت باشد. در غیر این صورت با نتیجه ای بسیار بد مواجه خواهید شد. در نهایت فراموش نکنید که برای خلق یک خلاقیت، حتما نیاز به انجام کاری بیش از حد بزرگ نبوده و با تغییرات کوچک نیز می توان تاثیر خوبی را بر روی مخاطبین به همراه داشت. همچنین مشاهده مداوم انواع خلاقیت های ارائه شده از سوی سایر افراد، می تواند راهنمای عمل بسیار خوبی برای شما باشد. همچنین می‎توانید روش های آنها را تقلید کنید.

5-محیط خود را عوض کنید

این امر که در فضاهای جدیدی حضور داشته باشید، ذهن شما را آزاد خواهد کرد. خلاقیت درست برعکس رکود بوده و حتی اگر در حال حرکت باشید، عملکرد مغز شما به مراتب بهتر خواهد شد. به همین خاطر نیز امروزه از ابزارهایی نظیر میزهای تردمیلی برای بهبود عملکرد کارمندان استفاده می شود. همچنین این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که خلاقیت ممکن است در هر لحظه ای به ذهن شما خطور کند. به همین خاطر خود را محدود به زمان و مکانی مشخص نکنید. درواقع بسیاری از مدیران، سفرهایی را ترتیب می دهند تا ذهن خود را آزاد کرده و بهتر فکر کنند.

6-به خودتان زمان و فرصت کافی بدهید

حتی اگر به خلاقیت های اولیه خوش‎فکرترین کارآفرینان حال حاضر جهان نیز نگاهی بیندازید، بدون شک متوجه سطح پایین آنها خواهید شد. درواقع رسیدن به این مهارت ابدا یک شبه نبوده و لازم است تا تمرین زیادی را داشته باشید. به همین خاطر ضروری است تا زمان و فرصت کافی به خودتان داده و نظرات منفی دیگران را مورد توجه قرار ندهید. در نهایت مشورت گرفتن از افراد توانا، به شما کمک می کند تا سریعا متوجه بسیاری از اشتباهات خود شده و به سطحی بالاتر دست پیدا کنید.

مطلب مرتبط: 4 روش جهت ترویج خلاقیت در گروه کاری

7-ایده های موفق را مورد بررسی قرار دهید

تحلیل و بررسی ایده های موفق به شما کمک خواهد کرد تا به نقاط قوت و ضعف آنها پی برده و ذهنی آماده تر داشته باشید. در نهایت فراموش نکنید که نباید به خودتان بیش از حد سخت بگیرید. درواقع این امر طبیعی است که حتی بیش از نیمی از ایده های شما با نتیجه لازم همراه نباشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید