چهارشنبه, 01 مرداد 1399 - 16:00

تکنیک‏ های افزایش بهره‏ وری در دورکاری

همه ما تجربه فقدان تمرکز و بی‎ انگیزگی برای کار را داشته ‎ایم. این امر در محیط‎ های مختلفی روی می ‎دهد. بسیاری از برندها نسبت به حضور کارمندان در محیط اداری برای تقویت روحیه‏ شان نسبت به مدیریت امور تاکید دارند. اگرچه این امر در ابتدا ایده جالبی به نظر می ‎رسد، اما فقدان انگیزه کارمندان حتی در محیط‎ های اداری نیز روی می‎ دهد. نکته مهم در این مورد اهمیت شیوه طراحی دکوراسیون و چینش بخش ‎های مختلف دفتر کار است. در این میان تفاوتی میان دفترهای کاری در محیط‎ های اداری یا خانه وجود ندارد. ما در هر صورت باید شرایط مناسب برای فعالیت کاری پربازده را فراهم سازیم. در غیر این صورت تجربه فعالیت برای ما دشوار خواهد شد.

شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها را دستخوش تغییرات اساسی کرده است. اگرچه تعداد قابل توجهی از برندها دوباره فعالیت ‎شان را با رعایت پروتکل‎ های بهداشتی شروع کرده ‎اند، اما همچنان برخی از برندها نسبت به دورکاری کارمندان‎ شان خوشبین هستند. این امر احتمال بروز بیماری و هزینه ‎های سنگین مراقبت از کارمندان را کاهش می ‎دهد بنابراین اغلب برندها نسبت به فعالیت در این قالب تمایل نشان می‏دهند.

چگونه فضای کاری خانه ‏مان طراحی کنیم

بدون تردید بسیاری از کارآفرینان نسبت به نکات مهم در چینش محل کارشان آگاهی دقیق و کاربردی ندارند. هدف اصلی ما در مقاله کنونی مرور کوتاه برخی از تکنیک‏ های مهم برای چینش و طراحی محل کار است. نکات مورد بحث در این مقاله برای هر دو گروه کارمندان حاضر در محیط‏ های اداری و دورکار مناسب خواهد بود.

مطلب مرتبط: افزایش بهره وری کارمندان با طراحی محیط کار الهام بخش

یافتن اتاق دارای پنجره

محیط‏ های کاری بدون نور طبیعی نقش مهمی در افزایش نارضایتی کارمندان و کاهش انگیزه آنها برای فعالیت کاری بازی می ‎کند. اگر شما به دنبال محیطی مناسب برای کار هستید، باید به وجود پنجره به عنوان یک عامل مهم توجه داشته باشید. مطالعه‏ ای از سوی دانشگاه کرنل، بیانگر افزایش انرژی کارمندان در طول روز در صورت وجود یک پنجره هرچند کوچک در دفتر کاری است.

اگر شما در بازه زمانی کنونی مشغول به دورکاری هستید، باید نسبت به انتخاب یکی از اتاق‎ های دارای پنجره ‎تان برای فعالیت کاری توجه داشته باشید. بسیاری از کارآفرینان در طول روز مشغول فعالیت در محیط‎ های تاریک و فاقد نور طبیعی هستند. احساس خستگی مداوم در چنین شرایطی امر تازه ‎ای نخواهد بود. بنابراین شما باید نسبت به یافتن محیطی مناسب و دارای پنجره برای فعالیت دورکاری توجه نشان دهید.

جداسازی محل کار

کار در خانه همیشه همراه با حواس ‏پرتی افراد است. بسیاری از ما توانایی عملکرد مناسب در فضای خانه را نداریم. دلیل این امر وجود المان‏ های مختلف و مستعد حواس ‎پرتی ماست. توصیه ما در این بخش تلاش برای جداسازی محل کار با سایر بخش ‎های خانه است. استفاده از یک اتاق مجزا یا تلاش برای تقسیم‎ بندی فضای موجود با استفاده از انواع پارتیشن ایده مناسبی خواهد بود. به این ترتیب شما فضایی مجزا و بدون عوامل حواس ‏پرتی خواهید داشت.

محیط‎ های کاری حرفه ‎ای نیز باید دارای دفترهای مجزا باشد. در غیر این صورت احتمال حواس ‏پرتی کارمندان در طول روز افزایش چشمگیری خواهد یافت. اگر برند شما در دفتر کار با کاهش شدید عملکرد کارمندان مواجه است، شاید زمان تقسیم ‏بندی فضای در دسترس و ارائه فضای شخصی به هر کارمند رسیده باشد.

سرمایه ‎گذاری بر روی اپ ‎های کمکی

هرچه دنیای فناوری توسعه پیدا می ‎کند، توانایی برندها برای کاهش عوامل حواس ‎پرتی در محیط کار با چالش بیشتری مواجه خواهد شد. امروزه عوامل بسیار زیادی موجب حواس ‎پرتی کارمندان در شرکت می ‎شود. این امر در مورد تجربه کار از خانه نیز صحت دارد. سایت ‎هایی نظیر فیس ‎بوک، توییتر و دیگر شبکه ‎های اجتماعی هر لحظه از ساعت اداری امکان سلب تمرکز از کارمندان را دارد. بسیاری از برندها راهکار مشخصی برای مقابله با چنین وضعیتی ندارد.

توصیه ما در این بخش تلاش برای استفاده از اپ‎ های مسدود سازی دسترسی به سایت‎‏های خاص است. این امر امکان حفظ تمرکز کارمندان در بخش ‎های مختلف کسب و کار را افزایش خواهد داد. اگر شما در خانه مشغول فعالیت کاری هستید، استفاده از این نکته تاثیرگذاری بالایی بر روی افزایش سرعت و دقت امور دارد. بسیاری از ما علاقه ‎ای به ایجاد وقفه در فرآیند کار روزانه ‏مان نداریم، اما محتوای جذاب شبکه‎ های اجتماعی در میانه راه مانع حفظ تداوم موردنظر می ‎شود. استفاده از اپ‎ های مسدودسازی دسترسی به شبکه‎ های اجتماعی صرف طلایی در اختیار کارمندان برای حفظ تمرکز در ساعت‏ هایی مشخص در طول روز است. پس از پایان ساعت کاری امکان رفع محدودیت موردنظر و استفاده با خیال راحت از شبکه‎ های اجتماعی فراهم خواهد شد.

استفاده از صندلی مناسب

اغلب کارمندان در طول روز روی صندلی می ‎نشینند. این امر میزان تحرک کارمندان در طول روز را به شدت کاهش می ‎دهد. هدف من در این بخش توصیه به انجام حرکت‎ های ورزشی در طول روز نیست. اگرچه این امر نقش مهمی در تقویت روحیه کارمندان دارد. نکته مهم در اینجا استفاده از صندلی مناسب برای فعالیت کاری است. اگر صندلی ما به اندازه کافی راحت نباشد، تجربه کار از سوی ما به دشواری بسیار زیادی همراه خواهد شد.

بسیاری از کارمندان به دلیل راحت نبودن صندلی ‎شان به طور مداوم مشغول قدم ‎زنی در محیط اداری می ‎شوند. نتیجه این امر حواس ‎پرتی مداوم کارمندان است. شرایط موردنظر برای کار از خانه نیز یکسان است بنابراین اولویت شما در زمینه کار از خانه باید تهیه یک صندلی راحت باشد.

در اختیار داشتن میز با فضای مناسب

میز کار نیز درست مانند صندلی دارای اهمیت است. هرچه ابزارها و سایر المان ‎های موردنیاز ما در طول روز بیشتر در دسترس ‏‎مان باشد، نیاز به جا به جایی و حواس ‎پرتی‎ های مشابه آنها کاهش خواهد یافت. امروزه میزهای بسیار جالبی برای محیط‎ ‏های اداری و خانگی طراحی شده است. استفاده از چنین میزهایی نقش مهمی در سهولت کار روزانه خواهد داشت.

یکی از نکات مهم به هنگام انتخاب میزهای مناسب توجه به فضای در دسترس ‎شان است. ما نیاز به قرار دادن پرونده‎ های مختلف در کنار دست مان داریم بنابراین هرچه فضای میزها برای قرار دادن چنین المان‎هایی بیشتر باشد، کاربردی‎تر خواهند بود.

مطلب مرتبط: اصول طراحی داخلی محیط کار

استفاده از گیاهان یا آثار هنری در محل کار

ما در طول روز نیاز به استراحت نیز داریم. بسیاری از کارمندان نسبت به کار مداوم در طول روز احساس ناخوشایندی دارند بنابراین توجه به زمان مناسب برای استراحت در حین فعالیت کاری امری حیاتی خواهد بود. توصیه ما در این بخش استفاده از یک یا چند گیاه به همراه تعدادی اثر هنری برای تماشا در طول فرآیند کاری است. این امر با اندکی فاصله‎ گیری از کار جاری امکان بازیابی انرژی و توان از دست رفته را فراهم می ‎سازد. دلیل اصلی انتخاب این موارد سادگی ‎شان و کاهش امکان حواس ‎پرتی در پی توجه به آنهاست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید