پنج شنبه, 12 ارديبهشت 1398 - 15:00

شروع یک کار جدید همیشه مشکلات و دشواری های خاص خود را دارد. حتی کار در بهترین شرایط و محیط نیز تاثیر چندانی بر روی کاهش دشواری های پیش روی نخواهد داشت. تجربه های احساسی در طول دوران شروع به کار جدید امری رایج در میان افراد مختلف است. احساساتی نظیر هیجان، نگرانی، کمک خواهی، پشیمانی و ترس از سوی اغلب کارمندان در کارهای تازه تجربه می شود. به این شرایط اگر نقل مکان برای تصدی یک شغل را اضافه کنیم، با موقعیتی شبیه به بحران مواجه خواهیم شد.

جابه جایی از منطقه ای به منطقه ای دیگر یکی از فعالیت های دارای بیشترین استرس محسوب می شود. این امر درست در کنار مواردی نظیر طلاق، از دست دادن شغل و مرگ یکی از عزیزان جای دارد، بنابراین فرقی میان شما به عنوان یک مدیرعامل موفق با هدف مدیریت شعبه تازه برندتان در شهری متفاوت یا کارمندی معمولی در جست وجوی موقعیت شغلی بهتر وجود ندارد. در هر صورت نگرانی های ناشی از نقل مکان همراه شما خواهد بود. وقتی پای چنین تصمیم مهمی در میان باشد، نباید عجله به خرج داد، بنابراین بررسی دقیق ارزش نقل مکان برای تصدی شغل تازه کاملا منطقی خواهد بود.

نقل مکان شغلی جدید

هدف اصلی این مقاله بررسی ارزش جا به جایی برای تصدی شغلی تازه است. این کار از طریق طرح چند پرسش اساسی صورت خواهد گرفت.

1. آیا شغل و شرکت مورد نظر مناسب من است؟

به مانند هر موقعیت دیگری، در اینجا نیز مطالعه پیرامون شرکت مورد نظر و جایگاه مان در آن اهمیت دارد. بدون تردید ایجاد تغییر اساسی در زندگی مان و نقل مکان به شهری دیگر در صورت مواجهه با رئیسی مستبد و شرکتی متفاوت با ایده های ذهنی مان بسیار دردناک خواهد بود. اشتباه بسیاری از کارمندان عدم مطالعه دقیق پیرامون موقعیت شغلی و شرکت مورد نظرشان است. به این ترتیب اندک زمانی پس از نقل مکان به شهری تازه دوباره به منطقه سابق بر خواهند گشت.

مطلب مرتبط: راهنمایی بهترین ها / شکار شغل مثل یک حرفه ای

دکتر تونی ای. هارلی، مربی متخصص امور کسب وکار و مدیرعامل گروه ویلیامز ولنس، در مورد تجربه نقل مکان برای کار چنین نظری دارد: «هیچ وقت به عبارت های مندرج در سایت رسمی شرکت مورد نظر و گفت وگوهای دوستانه جلسه استخدامی اکتفا نکنید. در چنین موقعیت های شرکت مورد نظر در تلاش برای فروش خود به شماست. همانطور که شما در تلاش برای فروش توانایی ها و مهارت های خود به آنها هستید.»

خوشبختانه امروزه سایت های مختلفی برای اظهارنظر کارمندان سابق شرکت ها پیرامون تجربیات شان وجود دارد. سایت هایی نظیر Glassdoor، Great Places، Comparably و شمار بسیار زیادی از سایت های تبادل نظر محلی به عنوان گزینه های مطلوب در دسترس هستند. به طور معمول در چنین سایت هایی تجربیات کارمندان در مورد فضای کلی یک شرکت در کنار نحوه رفتار مدیران و سایر کارمندان قرار دارد.

دکتر هارلی در ادامه بررسی اش از وضعیت نقل مکان برای کسب شغل اینگونه اظهار نظر می کند: «در گفت وگوهای خود دوستانه رفتار کنید. با این حال ترسی از پرسش پیرامون مسائل اساسی نداشته باشید. مواردی نظیر تناسب میان کار و زندگی، امنیت شغلی، تسهیلات ویژه کودکان، خدمات درمانی و کیفیت کلی زندگی در شهر تازه را مورد بحث قرار دهید.»

2. آیا شرکت مورد نظر هزینه های جا به جایی را پوشش می دهد؟

بیش از هر نکته دیگری، آگاهی از حمایت شرکت مورد نظر در فرآیند جا به جایی اهمیت دارد. به عنوان مثال، در قانون بسیاری از ایالت های آمریکا تخفیف های مالیاتی برای جا به جایی کارمندان از شهری به شهر دیگر وجود دارد. بدون تردید همه کارمندان دنیا در آمریکا مشغول به فعالیت نیستند. در برخی کشورها مناطق مختلف دارای نرخ های مالیاتی متفاوت هستند، بنابراین شاید جا به جایی برای تصدی شغلی با درآمد بیشتر منجر به پرداخت مالیات فزاینده نیز شود. به این ترتیب باید در مورد ارزش جا به جایی اندکی تامل بیشتر به خرج داد.

به طور معمول شرکت های کوچک تمایل کمتری به پرداخت هزینه جا به جایی کارمندان دارند، بنابراین در صورت همکاری با کسب و کاری کوچک باید فکر دریافت تسهیلات جا به جایی را فراموش کرد.

جیل پانال، صاحب موسسه 210Ak، ایده جالبی در مورد هزینه های مهاجرت به محیطی تازه دارد: «حتی اگر قصد ما سفر به شهری تازه برای چند روز باشد، بازهم باید هزینه های زیادی را پرداخت کنیم، بنابراین پیش از تصمیم گیری در مورد ترک شهرمان باید به فکر هزینه های زندگی در محیط تازه نیز باشیم.»

3. اوضاع بازار کار در آن ناحیه چگونه است؟

هنگام تصمیم گیری برای نقل مکان، اغلب افراد حالت های بدبینانه را مدنظر ندارند. اگر شغل مورد نظر برای ما مناسب نبود، چه؟ آیا در صورت قطع همکاری با شرکت مورد نظر کار دیگری برای ما وجود خواهد داشت؟ چریل پالمر، موسس برند مشاوره ای Call To Career، بررسی وضعیت بازار کار در محل تازه را مهم ترین اقدام پیش از قبول شغل تازه عنوان می کند: «به عنوان نخستین کار باید بررسی دقیقی از وضعیت بازار کار در منطقه مورد نظر داشته باشیم. بدون چنین بررسی مناسبی امکان تصمیم گیری عاقلانه وجود ندارد. همیشه احتمال قطع همکاری با شرکت مورد نظر و جست وجوی شغل تازه را باید در ذهن داشته باشیم. ارزیابی وضعیت شغل های در دسترس برای افرادی با تحصیلات خودمان یکی از بهترین روش ها برای پذیرش کار تازه است.»

4. هزینه های زندگی در آنجا چقدر است؟

پیش از مهاجرت به شهری تازه باید هزینه های زندگی در آنجا را مدنظر داشت. اگر حقوق ما برای زندگی در شهر تازه کافی نباشد، ارزش نقل مکان به طور کلی زیر سوال خواهد رفت.

تیموتی ویدمن، استادیار بازنشسته دانشگاه دون، پس از 41 سالگی پنج بار برای تصدی موقعیت شغلی تازه اقدام به مهاجرت کرده است. با این حال وی یکبار به دلیل درخواست انتقال مدیرش از منطقه ای ارزان قیمت در نیویورک به محله ای لوکس در واشنگتن به همکاری اش با شرکت مورد نظر خاتمه داد. دلیل اصلی آن نیز عدم افزایش حقوق اش در پی انتقال به محله ای پرهزینه بود: «من به اندازه کافی در مورد هزینه های زندگی در منطقه مورد نظر تحقیق کردم. متاسفانه هزینه زندگی در آنجا بسیار بیشتر از توان پرداختی ام بود. به همین دلیل موقعیت شغلی مورد نظر را رد کردم. توصیه من به شما پذیرش موقعیت های شغلی تازه فقط در صورت بهره مندی از حقوق مناسب با هزینه های شهر تازه است.»

5. کیفیت زندگی من تا چه حد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

بررسی وضعیت کیفیت زندگی در شهرهای دیگر اقدامی منطقی پیش از پذیرش موقعیت شغلی موردنظر خواهد بود. لورن هرینگ، مدیرعامل گروه ایمپکت، توصیه جالبی در این مورد دارد: «وضعیت زندگی کنونی خود را مدنظر قرار دهید. آیا در صورت مهاجرت به شهری تازه بازهم موقعیتی مشابه برای زندگی خواهید داشت؟». در اینجا مسئله اصلی بیشتر متوجه تفاوت های فرهنگی شهرهای مختلف است. به این ترتیب شاید افراد با سابقه زندگی طولانی در شهرهای مختلف توانایی زندگی در یک شهر به خصوص را نداشته باشند. در این صورت پذیرش شغل مورد نظر اشتباه بزرگی خواهد بود.

6. موقعیت شغلی تازه چه تاثیری بر روی خانواده ام دارد؟

آگاهی از حمایت یا مخالفت خانواده مان از تغییر مکان برای شغل تازه اهمیت بالایی دارد. بدون تردید هیچ کس علاقه ای به زندگی دور از خانواده اش ندارد. به ویژه اگر در ابتدای تشکیل آن باشیم.

جیل پانال در این مورد عقیده جالبی دارد: «حجم وسیعی از مهاجرت های ناموفق کاری در طول دهه های گذشته به دلیل نارضایتی خانواده یا همسر کارمند مورد نظر رخ داده است. به این ترتیب اگر خانواده ما در منطقه تازه احساس ناراحتی کند، ما نیز تحت تاثیر نارضایتی آنها قرار می گیریم.»

بدون تردید علاقه ما به نقل مکان برای شغلی تازه موقعیت کاری و زندگی اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل پیش از نقل مکان گفت وگو با همسرمان یا سایر اعضای خانواده ضروری به نظر می رسد. فقط در صورت حمایت آنها از اقدام مان باید شروع کار در محیطی تازه را در دست بررسی قرار دهیم.

مطلب مرتبط: 5 پرسشی که پیش از شروع فعالیت در شغل جدید باید پاسخ دهیم

7. آیا من از حمایت سیستم اجتماعی برخوردار خواهم بود؟

بدون تردید موقعیت شغلی تازه با شرایط مناسب برای هر فردی وسوسه انگیز است. با این حال در صورت تلاقی آن با چالش های دشوار معمولا باید تصمیم های منطقی گرفت. یکی از چالش های اصلی در این میان شرایط اجتماعی تازه است. ما در طول زمان سکونت در یک شهر به تدریج با مردم آن رابطه نزدیک پیدا می کنیم. در این بین روابط دوستانه ای هم با دیگران شکل می گیرد. چالش مهم بسیاری از کارمندان تازه کار در شهرهای جدید دوری از فرهنگ جامعه قبلی و نبود دوستان شان است. به این ترتیب زندگی در شهر مورد نظر بدل به امری طاقت فرسا می شود.

اگر شما وابستگی زیادی به جمع دوستانه و وضعیت خانواده تان در شهر محل سکونت خود دارید، نقل مکان برای شغلی تازه گزینه ای منطقی به نظر نمی رسد. برخی از افراد دشواری های خاصی در راستای یافتن دوستان تازه و عادت به محیط های جدید دارند. برای این افراد مهاجرت شغلی باید آخرین انتخاب باشد.

8. آیا من آماده چالش های ناشناخته هستم؟

فرقی ندارد تا چه اندازه برای موقعیت شغلی تازه مان آماده باشیم، همیشه غافلگیری هایی در راه خواهد بود. به هر حال ما توانایی کنترل اتفاقات پیش رو را نخواهیم داشت. به همین دلیل مارسیا مریل، مربی شغلی و استاد دانشگاه، اهمیت بررسی همه جوانب مهاجرت برای شغل تازه و آمادگی برای چالش هایی ناشناخته را متذکر می شود: «هیچ گاه عجولانه برای آینده شغلی تان تصمیم گیری نکنید. بررسی دقیق موقعیت اجتماعی، اقتصادی و سایر جوانب شهر تازه بسیار مفید است. با این حال همیشه چالش های بیشتری نیز در انتظار ما هستند.»

براساس مطالعه سارا بوهم آرچر، مدیرعامل و موسس برند خدماتی Essential Engagement، بسیاری از کارمندان مهاجر انواع اتفاقات تازه را تجربه می کنند. این امر بین 6 تا 12 ماه پس از شروع به کار در شهری جدید نیز ادامه دارد. اگر توانایی سازگاری با حجم وسیعی از اتفاقات تازه را ندارید، به نظر باید در تصمیم تان برای نقل مکان اندکی بیشتر تامل کنید. در غیر این صورت شاید در نهایت با شکست یا پشیمانی مواجه شوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی