شنبه, 10 خرداد 1399 - 14:07

بدون تردید کارآفرینی بسیار سخت است. به همین خاطر تعداد این دسته از افراد به نسبت کل جمعیت بسیار کم است، با این حال این سختی برای بانوان کارآفرین چند برابر بوده و آنها با چالش هایی مواجه هستند که برای مردها رخ نمی‎دهد. تحت این شرایط شایسته است تا توجه بیشتری به آنها شود. در این رابطه طی پرسش از چندین کارآفرین زن، پنج چالش مشترک انتخاب شده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. آگاهی از این موارد کمک خواهد کرد تا علاقه‎مندان به این حوزه، با آگاهی بالاتری وارد عرصه کارآفرینی شده و از قبل آمادگی لازم را در خود ایجاد کنند.

1-ایجاد تاثیر اولیه

بزرگ ترین چالش بانوان کارآفرین

واقعیت این است که هنوز درک این موضوع که حوزه مدیریت ارتباطی به جنسیت افراد ندارد، در تمامی کشورهای جهان به خوبی نهادینه نشده و حتی در کشورهای پیشرفته نیز شاهد رفتارهایی تاسفبار هستیم. این موضوع می تواند باعث شود تا روحیه و اعتماد به نفس بانوان خصوصا هنگامی که اکثر کارمندان شرکت را مردان تشکیل می-دهد، کاهش پیدا کند. تحت این شرایط نمی-توان انتظار داشت که تصویر اولیه لازم را بتوان در تیم کاری شرکت به وجود آورد. برای این مسئله توصیه می شود که یک جلسه در اولین روز کاری برگزار کرده و تلاش کنید تا ارتباط خوبی را با تیم شرکت خود ایجاد کنید.

مطلب مرتبط: بزرگ ترین چالش های کارآفرینی و راه حل آنها

همچنین برنامه خود را به صورت کامل شرح دهید و از سابقه خود صحبت کنید. این امر باعث می شود تا تیم شرکت شما را فردی کاملا توانا تصور کرده و دیگر با پیش‏داوری قضاوتی را انجام ندهد، اما این مسئله نیز طبیعی است که برخی از کارمندان همچنان مشکلاتی را به وجود آورند. راهکار کلی این است که آنها را از کار اخراج کنید تا در شرکتی فعالیت کنند که موردعلاقه آنها است. درواقع شما نباید اجازه دهید که شرایط به عامل فشاری برای شما تبدیل شود. در غیر این صورت ذهن شما درگیر مواردی خواهد شد که ابدا ضرورتی را نداشته و این امر بدون شک بر روی عملکرد شما تاثیر منفی را به همراه خواهد داشت.

2-ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

این امر یک واقعیت غیرقابل‏انکار است که نقش مادرها در تربیت فرزندان پررنگ‎تر بوده و این مسئله می تواند باعث شود تا مادرهای کارآفرین با یک مشکل جدی مواجه شوند. در این رابطه توصیه می شود که یک نماینده را تعیین کرده و از برنامه های مدیریت زمان و برنامه‎ریزی استفاده کنید. درواقع حتی بدترین شرایط را می توان با یک برنامه درست، تحت کنترل درآورد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که شما باید از همسر خود بخواهید تا با مدیریت هرچه بهتر شما را کمک کند. درواقع با توجه به این امر که شما نیز در عرصه اقتصادی کاملا فعال هستید، لازم است تا کمک بیشتری را دریافت کنید. در نهایت کمک گرفتن از اطرافیان در این زمینه می تواند کاملا کارساز باشد.

3-کمبود وقت

این مسئله نیز یک واقعیت است که آستانه تحمل بانوان در برابر سختی ها از آقایان کمتر بوده و این مسئله می تواند باعث شود تا سلامت آنها با مشکلی جدی مواجه شود. تحت این شرایط ضروری است تا برنامه ای مختص به خود داشته باشید. تحت این شرایط تقلیدکردن از برنامه فردی دیگر کاملا اشتباه خواهد بود. همچنین کمبود وقت از دیگر معضل ها محسوب می شود. در این رابطه اشتباه بزرگی که همواره رخ می دهد این است که بانوان خود را تنها در مسئولیت های کاری و زندگی شخصی محدود کرده و این امر باعث می شود تا زمانی را برای پرداختن به خود نداشته باشند. برای مثال ممکن است از آخرین تفریح دوستانه چندین ماه گذشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که سخت تر کار کردن صرفا به معنای بهترین شیوه نبوده و شما باید به دنبال هوشمندانه ترین روش ها باشید. همچنین از ایده آل‎گرایی فاصله گرفته و حتما در برنامه روزانه خود، زمانی را برای پرداختن به مسائل شخصی و استراحت کافی تنظیم کنید. کنار گذاشتن برخی از مسئولیت هایی که می تواند توسط فردی دیگر نیز انجام شود، از دیگر اقدامات سودمند است. برای مثال برای تمیز کردن خانه و پخت غذا، می توانید فردی را استخدام کنید. این امر باعث می شود تا زمان بیشتری را برای بودن در کنار فرزندان خود و یا هر اقدام مهم تری داشته باشید.

4-نگاه تبعیض‎آمیز

تقریبا تمامی بانوان کارآفرین با نگاه های تبعیض‎آمیز مواجه شده اند. این امر می تواند فشار روانی زیادی را به همراه داشته باشد. برای مثال یک نمونه ساده این وضعیت تمایل به نصیحت بیشتر بانوان کارآفرین در مقایسه با مردها است. تحت این شرایط حتی در موارد متعددی مشاهده شده است که افرادی در فامیل نیز اقدام به نصیحت‎کردن شما برای توجه بیشتر به زندگی شخصی و عدم ضرورت کار کردن یک زن کنند. نکته بسیار بد این است که اکثر این به ظاهر نصیحت ها از جانب خود زنان است. تحت این شرایط باید با این واقعیت کنار آمد که نمی توان تصورات و عقاید افراد را تغییر داد، با این حال الزامی نیز وجود ندارد که شما به آنها توجه داشته باشید. به همین خاطر ابدا نباید چنین گفته‏هایی برای شما مهم باشد. با یک لبخند از کنار این گفته های بیهوده گذر کنید.

5-توقعات بیش از حد

اگر انتظارات را مدیریت نکنید، میزان آن به حدی بالا خواهد رفت که شما برای انجام آنها باید به سطح فرابشری دست پیدا کنید. در این رابطه فراموش نکنید که هر فردی ممکن است خسته شود و یا شکست را تجربه کند. این مسائل نباید باعث این موضوع باشد که شما نسبت به توانایی های خود شک کنید. همچنین سبک زندگی ای را برای خود انتخاب کنید که کاملا مناسب و مورد علاقه خودتان است. در این رابطه شما باید فردی باشید که سطح انتظارات اطرافیان را مشخص خواهد کرد. در این رابطه صحبت‏کردن به این امکان درک بیشتر کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط: چالش های تبدیل شدن از آزادکار به کارآفرین

برای مثال ممکن است فرزندتان تمایل داشته باشد که شما هم به مانند مادر دوست او هر روز اقدام به بردن و آوردن وی از مدرسه کنید، با این حال این مسئله لطمه ای بزرگ به کار شما محسوب شده و در بهترین حالت تنها قادر به انجام این اقدام برای یک روز در هفته باشید. در این رابطه بهتر است تا به جای تحت فشار قرار دادن خود، در این رابطه صحبت کرده و به دنبال ایجاد برنامه ای متفاوت باشید. برای مثال روزهای آخر هفته به شهربازی رفته و زمان خود را کاملا به گذراندن اقدامات مورد علاقه فرزند خود اختصاص دهید. درواقع شما باید مهارت های مدیریتی و مذاکره خود را در زندگی شخصی نیز مورد استفاده قرار دهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید