شنبه, 26 بهمن 1398 - 15:38

دلایل بسیار زیادی برای ترک کسب و کار فعلی و تلاش برای ورود به حوزه ای تازه وجود دارد. شاید شما دیگر احساس رضایت از فعالیت در حوزه کسب و کار فعلی تان ندارید. این احساس در میان بسیاری از افراد مشترک است. شاید هم در فرآیند مشاهده ترندهای کسب و کار به حوزه ای جذاب و منطبق تر با سلیقه های شخصی تان برخورده اید. در نهایت، شاید حضور در یک کسب و کار دیگر را بیشتر با توانایی های کارآفرینی تان مطابق بدانید. به هر حال سالانه تعداد بسیار زیادی از کارآفرینان اقدام به تغییر زمینه اصلی کسب و کارشان می کنند. اغلب آنها نیز دلایل کاملا موجهی برای انجام چنین کاری دارند.

امروزه بسیاری از مردم در سراسر جهان از شغل فعلی شان رضایت ندارند، با این حال شجاعت لازم برای ترک شغل فعلی و تلاش برای ورود به کسب و کاری تازه ای در آنها مشاهده نمی شود. اگر شما تصمیم جدی برای حضور در کسب و کاری تازه دارید، شجاعت لازم را کسب کرده اید. این امر خبر بسیار خوبی برای آینده کاری شما محسوب می شود. براساس گزارش موسسه Career Advice هر فرد در طول دوران فعالیت کاری به طور میانگین 5 تا 7 بار شغل و زمینه اصلی کسب و کارش را تغییر می دهد بنابراین شما در زمینه تغییر شکل تنها نیستید.

چالش های ورود به کسب و کار تازه

نکته مهم در زمینه تغییر شغل ضرورت شناخت درست این فرآیند و استفاده از تجربه دیگران است. در غیر این صورت احتمال شکست ما بالا خواهد رفت. به هر حال ما قصد ورود به کسب و کاری تازه را داریم. این امر نگرانی و استرس بسیار زیادی برای اغلب افراد در پی دارد. شناخت درست کسب و کار موردنظر و در صورت نیاز گفت وگو با افراد ماهر در آن زمینه نقش مهمی در بهبود وضعیت ما خواهد داشت.

1. آیا شما واقعا به تغییر نیاز دارید؟

پیش از جست وجو برای یافتن بهترین کسب و کار به منظور تغییر شغل باید به یک پرسش اساسی پاسخ داد: آیا ما واقعا نیاز به تغییر شغل داریم؟ بسیاری از افراد به دلیل مواجهه با چالش های کوچک در دنیای کسب و کار اقدام به تغییر شغل می کنند. این امر به هیچ وجه دلیل مناسبی برای تغییر شغل محسوب نمی شود. در حوزه های مختلف کسب و کار چالش های بسیار زیادی پیش روی کارآفرینان قرار دارد. اگر ما پس از مشاهده هرگونه چالش به سراغ تغییر حوزه کسب و کارمان برویم، توانایی موفقیت در یک حوزه مشخص را از دست خواهیم داد. نتیجه این امر عدم مهارت کامل در حوزه ای مشخص است بنابراین ما باید آستانه تحمل بیشتری در برابر چالش های کسب و کار داشته باشیم. در غیر این صورت توانایی فعالیت در هیچ حوزه کسب و کاری را نخواهیم داشت.

مطلب مرتبط: چالش های ترک حوزه کارمندی و شروع زندگی کارآفرینی

توصیه من در این بخش اختصاص مدت زمانی مشخص برای ارزیابی دلایل تمایل تان به خروج از یک حوزه کسب و کار است. آیا شما انگیزه تان برای ادامه فعالیت در شرکت را از دست داده اید؟ این امر دلایل مشخصی دارد. ما باید در تلاش برای ریشه یابی دلایل این امر باشیم. در غیر این صورت ترک کسب و کار فعلی مان اشتباه خواهد بود. آیا دلیل اصلی شما برای ترک حوزه کسب و کارتان حسادت به موفقیت دیگران است؟ در این صورت راهکار مناسب برای شما تلاش بیشتر برای دستیابی به موفقیت های مشابه است. بسیاری از افراد به طور کلی به خاطر دلایل غیرموجه در تلاش برای ترک حوزه کسب و کارشان هستند. این امر دشواری های بسیار زیادی برای آنها ایجاد می کند، بنابراین پیش از ترک حوزه کسب و کار به طور کامل دلایل آن را بررسی کنید.

2. آگاهی از کسب و کار مورد علاقه

همه ما در تلاش برای دستیابی به جایگاهی مناسب در حوزه کسب و کار هستیم. این امر اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از کارآفرینان پس از ترک کسب و کار قبلی شان هیچ برنامه ای برای حضور در عرصه ای تازه ندارند. به این ترتیب اغلب آنها چند ماهی بدون شغل خواهند ماند. این امر به معنای قطع منبع درآمد ما در کوتاه مدت است. نتیجه طبیعی این امر افزایش فشار روانی و مالی بر روی ما خواهد بود.

توصیه من در این بخش تلاش برای جست وجوی حوزه های مختلف کاری پیش از ترک شغل است. به این ترتیب ما برنامه ای دقیق برای حضور در کسب و کاری تازه خواهیم داشت. امروزه سایت ها و آژانس های کسب و کار بسیار زیادی در زمینه هدایت شغلی کارآفرینان فعالیت دارند. این امر امکان هدف گذاری بهتر بر روی کسب و کارهای مناسب را فراهم می سازد. نکته مهم در این میان عدم توجه به سودآوری کسب و کار موردنظر در وهله نخست است. اگر دلیل ما برای ترک کسب و کار قبلی عدم سازگاری آن با سلیقه مان است، استفاده از معیارهایی به جز سلیقه شخصی برای انتخاب کسب و کاری تازه به نتیجه مشابهی منجر خواهد شد.

یکی از نکات مهم در زمینه انتخاب کسب و کار تازه توجه به واقع نگری است. شاید ما در ابتدای مسیر ورود به کسب و کار تازه موفق به انتخاب شغل ایده آل مان نشویم. این امر به معنای پایان دنیا و آرزوهای کاری ما نیست. اغلب افراد نیازمند تلاش گسترده برای موفقیت در حوزه های کاری مشخص هستند، بنابراین ما باید تلاش هرچه بیشتر برای موفقیت در دنیای کسب و کار را مدنظر قرار دهیم.

3. جست وجوی آنلاین برای کسب و کار تازه

دو مانع اصلی پیش روی کارآفرینان برای ورود به کسب و کاری تازه شامل عدم مهارت موردنیاز و عدم آشنایی با افراد حرفه ای است، بنابراین ما باید اقدام به رفع هر دو مشکل کنیم. در غیر این صورت فرآیند ورودمان به حوزه کاری تازه با چالش های زیادی مواجه خواهد شد.

آشنایی با افراد حرفه ای در حوزه کسب و کار مورد علاقه مان اطلاعات مفیدی در اختیارمان قرار خواهد داد. به این ترتیب ما توانایی موفقیت در حوزه کاری تازه را خواهیم داشت. یکی از ایرادهای اصلی کارآفرینان ورود به حوزه کاری تازه بدون کسب مهارت های موردنیاز است. به این ترتیب آنها بدل به کارآفرینان ضعیف و بی مهارت در حوزه کاری تازه می شوند. توصیه من در این بخش شرکت در کلاس ها و دوره های مهارت افزایی پیش از ورود به حوزه کسب و کار موردنظر است. خوشبختانه امروزه دوره های مهارت افزایی زیادی به صورت آنلاین برگزار می شود. همچنین ویدئوهای آموزشی زیادی نیز در دسترس افراد است. این امر نقش مهمی در افزایش مهارت های ما برای فعالیت هرچه بهتر در بازار موردنظر خواهد داشت.

4. نمایش دانش و اطلاعات مان

وقتی ما در تلاش برای استخدام در شرکتی تازه هستیم، باید مهارت ها و اطلاعات مان را بیان کنیم. امروزه اغلب برندها نسبت به کارمندان علاقه مند به تغییر شغل شان براساس حوزه کسب و کار واکنش چندان مثبتی ندارند. به هر حال ما افرادی تازه کار در کسب و کار موردنظر محسوب می شویم، بنابراین باید مهارت مان در حوزه کسب و کار به این حوزه را نشان دهیم. این امر نقش مهمی در تصمیم گیری مدیران ارشد برند موردنظر برای استخدام ما دارد.

اگر شما در تلاش برای تاسیس برند شخصی تان در حوزه ای تازه هستید، بازهم نمایش مهارت تان اهمیت خواهد داشت. این امر اعتماد مشتریان و برندهای همکار را جلب خواهد کرد. توصیه شخصی من در این میان ایجاد یک پادکست اختصاصی است. به این ترتیب ما توانایی بیان اطلاعات دقیق مان در حوزه کسب و کار موردنظر را خواهیم داشت. اگر شما زمان کافی برای تولید پادکست را ندارید، باید به سراغ شیوه های ساده تر باشید. به عنوان مثال نگارش محتوا به عنوان نویسنده میهمان در سایت های بزرگ اعتبار قابل توجهی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مطلب مرتبط: بزرگ ترین چالش های کارآفرینی و راه حل آنها

5. ضرورت آمادگی مالی

ترک کسب و کار فعلی از نقطه نظر مالی نیز اهمیت دارد. این امر به معنای ایجاد فشار مالی بر روی ما برای مدت زمان نسبتا طولانی است. به همین خاطر کسب آمادگی لازم برای تحمل این فشارها ضروری خواهد بود. استفاده از پس انداز دوران فعالیت مان برای ورود به کسب و کاری تازه ضروری خواهد بود. اگر شما پس انداز کافی ندارید، شاید باید به فکر تغییر کسب و کار در مدت زمانی طولانی تر باشید. به این ترتیب هزینه موردنیاز برای تحمل فشارهای مالی را خواهید داشت.

بدون تردید تغییر حوزه کسب و کار دشواری های خاص خود را دارد. این امر برای هیچ کارآفرینی ساده نیست. نکته مهم آگاهی کامل از فرآیند تغییر حوزه کسب و کار و اجرای درست آن است. در غیر این صورت ما نه تنها شغل فعلی مان را از دست خواهیم داد، بلکه با ضررهای هنگفت مالی نیز مواجه می شویم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید