سه شنبه, 13 خرداد 1399 - 15:51

رضایت شغلی کارمندان برای موفقیت هر شرکتی الزامی است. درواقع اگر امکانات شما برای رضایت شغلی کارمندان متنوع نباشد، عملا شانسی را برای جذب استعدادها و بهترین های حوزه خود نخواهید داشت. بدون شک در هر زمینه ای خلاقیت می تواند باعث اقدامات کم‎هزینه تر با تاثیر به مراتب بالاتری شود. در ادامه به بررسی 10 مورد از خلاقانه ترین اقدامات جهت افزایش رضایت شغلی کارمندان خواهیم پرداخت.

1-امکان آوردن حیوانات خانگی

خلاقانه ترین اقدامات جهت افزایش رضایت شغلی کارمندان

یکی از اقدامات نسبتا جدی ای که برخی از شرکت ها در اختیار کارمندان خود قرار می-دهند، امکان آوردن حیوانات خانگی به محل کار است. درواقع برای بسیاری از افراد، حیوانات خانگی آنها اهمیتی در حد اعضای خانواده را پیدا می کند. تحت این شرایط چندین ساعت دور ماندن از آنها می تواند به دغدغه فکری مخربی تبدیل شود. به همین خاطر اگر امکان آوردن حیوانات خانگی به محل کار وجود داشته باشد، بدون شک آرامش خوبی برای کارمندان به وجود می آید. با این حال نکته مهم این است که باید برای حیوانات خانگی فضایی جداگانه اختصاص یابد. در غیر این صورت روند انجام کارها بیش از حد کند شده و تمرکز سایر کارمندان با مشکل مواجه می شود. در زمان استراحت و صرف ناهار، کارمندان شما می توانند به سراغ حیوانات خانگی خود بروند.

مطلب مرتبط: اقدامات ساده ای که منجر به افزایش رضایت شغلی کارمندان خواهد شد

2-ماساژ و یوگا

برای رفع سریع خستگی بدن، ماساژ بهترین گزینه محسوب می شود. در این رابطه می-توانید از فردی حرفه ای بخواهید تا در شرکت حضوری مداوم را داشته باشد. در این رابطه بهتر است تا زمان‎بندی مناسبی را داشته باشید تا از ایجاد صف جلوگیری شود. همچنین با ایجاد زمانی برای تمرین های یوگا، می توانید به بهبود وضعیت افراد و رسیدن به آرامش بیشتر کمک کنید. در این رابطه حتی خرید دوره آموزشی و یا استفاده از اپلیکیشن ها نیز می تواند کاملا کارساز باشد. درواقع یوگا جزو مواردی است که اغلب کارآفرین های موفق جهان به انجام مداوم آن تاکید دارند.

3-کتاب رایگان

بسیاری از برندها امکان استفاده از کتاب رایگان را برای کارمندان خود ایجاد می-کنند، با این حال در این رابطه بهتر است که اکثر کتاب ها را منابع مهم در زمینه کسب و کار شرکت تشکیل دهد. این امر به افزایش نرخ مطالعه کارمندان و در نهایت بهبود سطح کاری آنها نیز منجر خواهد شد. درواقع برای یک کارمند سخت است که کتاب-های متنوعی را خریداری کند، با این حال شما می توانید این اقدام را انجام داده و رضایت شغلی کارمندان را ارتقا بخشید.

4-میان‎وعده

اگرچه تقریبا تمامی برندها وعده ناهار را برای کارکنان خود تهیه می کنند، با این حال آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که یک گام جلوتر رفته و با این اقدام رضایت بالاتری را ایجاد کنید؟ درواقع با ایجاد یک میان وعده می توانید زمانی را برای استراحتی کوتاه و در کنار هم بودن ایجاد کند. برای مثال برند Ben & Jerry’s که یکی از غول های حوزه تولید بستنی و لبنیات در کنار آبمیوه های یخ‎زده فعالیت دارد، برای میان وعده از محصولات خود استفاده می‎کند. در این رابطه بهتر است تا به دنبال انتخابی باشید که امکان به اجرا درآوردن آن به صورت روزانه مهیا باشد.

5-مرخصی طولانی‎مدت

بدون شک اگر کارمندان چند روز پشت سرهم امکان استراحت را داشته باشند، تاثیر بالاتری را به همراه خواهد داشت. در این رابطه می توانید با اقداماتی نظیر افزایش نیم ساعت ساعت کار و یا حجم فعالیت کارمندان خود، امکان استراحت برای مدت زمانی بیشتر را مهیا سازید، با این حال در این رابطه به نحوی اقدام کنید که وضعیت شرکت در شرایط بدی قرار نگیرد. برای مثال به صورت یک استاندارد کلی، هر سه ماه می توانید امکان استراحتی برای یک تا دو هفته را ایجاد کنید.

6-توجه به خانواده کارمندان

امکاناتی نظیر تخفیف های خرید، قرارداد بستن با مراکز درمانی و مشاوره ای و هر اقدامی که باعث شود تا حمایت لازم از خانواده کارمندان انجام شود، بدون شک برای تیم شرکت جذابیت بسیار بالایی را به همراه خواهد داشت. تحت این شرایط نه‎تنها در میزان وفاداری آنها، بلکه در سطح راندمان کاری آنها نیز شاهد یک تحول خواهید بود.

7-امکان ادامه تحصیل

این امر طبیعی است که برخی از کارمندان به فکر ارتقای مدرک خود باشند. با این حال شرایط با وضعیت کارمندی آنها بسیار سخت خواهد بود. در این رابطه شما با اعلام حمایت از این افراد، می توانید شرایط را مهیا سازید. این امر درست اقدامی است که شرکت استارباکس آن را به بهترین شکل به اجرا درآورده است. آنها تعداد ساعت کاری کارمندانی را که قصد ادامه تحصیل دارند، کاهش داده و هزینه های آموزشی آنها را تحت پوشش قرار می دهند. همچنین امکان دورکاری را نیز فراهم می آورند تا شرایط برای افراد علاقه‎مند، مهیا باشد.

8-استفاده از امکانات ورزشی

این امر طبیعی است که هر فردی، یکسری علایق ورزشی داشته باشد. برای مثال ممکن است گروهی دوچرخه‎سواری را ترجیح داده و گروهی دیگر فوتبال را ترجیح دهند. شما می توانید با اماکن ورزشی منتخب کارمندان خود قرارداد امضا کرده و این امکان را برای آنها ایجاد کنید.

9-تغییر دفتر کاری به صورت دلخواه

در اکثر شرکت ها دفتر کاری از قبل طراحی شده و امکان تغییرات اساسی در آن وجود ندارد. این امر در حالی است که شرکت smule امکان هر تغییری را ایجاد کرده است. برای مثال شما حتی می توانید رنگ اتاق، نوع چیدمان وسایل و هر چیزی را درست به مانند اتاق شخصی خود تغییر دهید. آمارهای منتشر شده در رابطه با میزان رضایت شغلی در شرکت مذکور، بیانگر آن است که بیشتر کارمندان این امکان را دلیل اصلی تمایل به ادامه فعالیت در شرکت عنوان کرده اند. به همین خاطر این اقدام در ظاهر ساده می تواند تاثیر بسزایی را داشته باشد.

مطلب مرتبط: افزایش رضایت شغلی کارمندان با 100 اقدام ساده

10-امکان سفر

سفر کردن هزینه هایی را نیاز دارد که ممکن است برای یک کارمند بیش از حد سنگین باشد، با این حال بنا بر نظر روان‏شناس ها این اقدام برای هر فردی الزامی بوده و تحقیقات نیز بیانگر آن است که تاثیر مستقیمی را در راندمان کاری افراد دارد. در این رابطه شرکت ها با انجام مذاکره می-توانند هزینه های سفر کارمندان را تا حد زیادی کاهش داده و امکان آن را حتی برای ساده ترین کارمند شرکت ایجاد کنند، با این حال در انتخاب مقاصد بهتر است تا تنوع لازم را رعایت کنید تا افراد با سلیقه های مختلف بتوانند با این طرح همراه شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی