شنبه, ۲۵ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Sat, 13 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز
آیا دستمزد ساعتی به صرفه است؟

مزایا و معایب دستمزد ساعتی

3 هفته پیش ( 1402/12/28 )

بازار کار معادلات خاص خودش را دارد، مخصوصا اگر پای پرداخت حقوق نیروی کار در میان باشد. آن وقت سختگیری ها به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و مدیران مو را از ماست بیرون می کشند. اغلب اوقات کارمندان به استخدام یک شرکت درآمده و حقوق ثابتی دارند. البته یک الگوی دیگر نیز برای پرداخت وجود دارد و آن دستمزد ساعتی است. بر این اساس نیروی کار براساس ساعت هایی که در طول روز و در نهایت ماه فعالیت تجاری دارد، از شرکت حقوق دریافت خواهد کرد. 

بی شک همه ما تجربه فعالیت ساعتی را داشته ایم. حقوق این نوع از همکاری با برندها بسته به نوع کار و همچنین مهارت نیروی کار متفاوت است. با این حال سوال اصلی در این میان مقرون به صرفه بودن چنین الگویی است. به زبان خودمانی، آیا دستمزد ساعتی ارزشش را دارد؟ 

مزایا و معایب دستمزد ساعتی

ما در این مقاله دنبال یافتن جوابی درست و حسابی برای سوال بالا هستیم. در این میان نیز فقط قصد نداریم از مزایای کار ساعتی حرف بزنیم. در عوض معایب آن را نیز زیر ذره بین خواهیم برد. پس با ما همراه باشید تا چشم اندازی همه جانبه نسبت به این نوع فعالیت به دست بیاورید. 

انعطاف پذیری در کار

انعطاف پذیری در کار

شاید اولین و مهمترین نکته در رابطه با پرداخت ساعتی حقوق مربوط به انعطاف پذیری در کار باشد. در این حالت شما دیگر اجباری برای هشت ساعت کار روزانه نخواهید داشت. به علاوه، خیلی وقت ها زمان حضورتان در شرکت نیز دلبخواهانه خواهد بود. اینطوری به سادگی هرچه تمام تر فرصت کافی برای کارهای دیگرتان را نیز خواهید داشت. اصلا برخی افراد با استفاده از سیستم پرداخت ساعتی عملا چند تا کار در طول روز انجام می دهند. اینطوری آخر ماه حقوق چند کار را به طور یکجا دریافت می کنند. 

مطلب مرتبط: 5 قانون در مذاکرات مربوط به دستمزد

انعطاف پذیری در کار یکی از مهمترین نکاتی است که نیروی کار در طول سال های اخیر به دنبالش است. بسیاری از کسب و کارها بعد از دوران کرونا با الگوی دورکاری یا کار هیبریدی سازگاری زیادی پیدا کرده اند. درست به همین خاطر شما می توانید کارتان در این حوزه را به ساده ترین شکل ممکن دنبال کنید؛ چراکه هم از نظر کارفرما و هم از نظر کارمندان این ایده کاربرد زیادی دارد. 

دستمزد ساعتی به شما فرصت خوبی برای برنامه ریزی زمان های مرده روز می دهد. خب وقتی شما کار ساعتی انجام می دهید، معمولا مهم نیست چه وقتی از روز سراغ کار بیایید. در عوض هم اینکه پروژه مورد نظر در نهایت بدون اتلاف وقت یا دیرکرد انجام شود، کافی خواهد بود. 

پیگیری ساده مجموع پرداختی

پیگیری ساده مجموع پرداختی

کارمندانی که در قالب الگوی پرداخت ساعتی مشغول به کار هستند، معمولا دشواری زیادی برای محاسبه میزان درآمدشان ندارند. خب همه ما دوست داریم میزان درآمدمان را به طور دقیق محاسبه کرده و آن را در ترازوی هزینه- فایده قرار دهیم. چه بسا با این کار به آدم چشم انداز درستی درباره ادامه یک فرآیند کاری بدهد. درست به همین خاطر پرداخت براساس الگوی ساعتی به افراد امکان ارزیابی دقیق خواهد داد. 

نکته کلیدی که در این میان باید مدنظر شما قرار گیرد، توانایی تان برای تفکیک کار مورد نظرتان از بقیه کارهاست؛ چراکه امروزه بسیاری از کارمندان به طور ترکیبی مشغول فعالیت هستند. این یعنی بخشی از کار آنها ساعتی پرداخت شده و بخشی دیگر به طور ثابت دنبال می شود. به همین خاطر اگر حواس تان نباشد، محاسبه میزان درآمدتان بر این اساس بی نهایت پیچیده خواهد شد. 

شاید یکی از مزایای دیگر الگوی پرداخت ساعتی امکان کسب درآمدهای غیرقابل پیش بینی باشد. خب معمولا یک پروژه وقتی سر وقت تمام شود، پروژه های دیگری را نیز در پی خواهد داشت. درست به همین خاطر شما می توانید روی این فرآیند به مثابه یک منبع درآمدی مطمئن حساب باز کنید. خب مگر یک کارآفرین به غیر از این نکته به چه چیز دیگری برای تصمیم گیری نیاز دارد؟

کسب اعتبار سریع

کسب اعتبار سریع

وقتی شما براساس الگوی پرداخت ساعتی با شرکت های مختلف به طور همزمان همکاری دارید، شهرت تان خیلی سریع افزایش پیدا خواهد کرد. خب معمولا کارمندان در الگوی پرداخت ساعتی سعی می کنند کیفیت کار را بالا برده و در عوض مدت زمان بیشتری مشغول به کار باشند. این امر در کنار انعطاف پذیری فرصت همکاری با چند شرکت به طور همزمان را می دهد. درست به همین دلیل در قالب این الگو امکان کسب شهرت سریع بسیار بیشتر خواهد شد. 

یادتان باشد، کسب اعتبار در بازار فرصت های کاری شما را به طور چشمگیری افزایش می دهد. پس اگر فکر کرده اید بدون اعتبار خوب در بازار کلی از برندها سراغ تان می آیند، سخت در اشتباهید؛ چراکه هر کارآفرینی به دنبال همکاری با کسانی است که شهرت خوبی در بازار داشته باشند. به همین خاطر می توانید به الگوی پرداخت ساعتی به مثابه تمرینی برای کسب اعتبار بیشتر در بازار نیز نگاه کنید. 

مطلب مرتبط: کسب و کارهای کوچک و اشتباهات حوزه پرداخت حقوق

استرس و فشار بالا

استرس و فشار بالا

پرداخت براساس الگوی ساعتی مزایای زیادی دارد، اما خالی از ایراد هم نیست. بسیاری از کارمندان در این الگو با فشار کاری و انتظارات فراوان کارفرما رو به رو می شوند. به طوری که کارفرما عملا در الگوی ساعتی انتظار خدماتی مثل یک کارمند رسمی و استخدامی را دارد. درست در چنین شرایطی اختلاف نظر و مشکلات سر و کله شان پیدا می شود. 

اگر شما میانه خوبی با کار پرفشار ندارید، شاید الگوی مورد بحث ما خیلی برای تان جالب نباشد. خب تهیه گزارش های دقیق به طور مداوم و منظم برای توضیح روند پیشبرد کار برای خیلی ها استرس آور است. به علاوه، بازخواست های گاه و بی گاه نیز اعصاب هر کسی را خُرد می کند. به همین خاطر اگر توانایی فعالیت در چنین شرایطی را ندارید، شاید بهتر باشد کلا دور این حوزه را خط بکشید؛ چراکه خیلی زود شما را دلسرد خواهد کرد. 

مسئله تعادل زندگی و کار

مسئله تعادل زندگی و کار

همه ما برای زندگی مان اهدافی داریم که تحقق شان آدم را به سوی فعالیت کاری می کشاند. حالا اگر قرار باشد کل زندگی آدم در کار خلاصه شود، همه چیز به هم خواهد ریخت. خب کارمندان نهایتا یک هفته بتوانند کار پرفشار و بدون استراحت را تحمل کنند. از یک جایی به بعد همه دنبال راه فراری برای در رفتن از این شرایط پیچیده خواهند بود. درست در چنین شرایطی است که تعادل میان کار و زندگی اهمیت زیادی پیدا می کند.

اگر شما به عنوان یک مدیر توانایی ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی را نداشته باشید، کارمندان در شرایط سختی قرار می گیرند. مشکل از آنجایی شدیدتر می شود که خودتان هم به عنوان عضوی از شرکت چنین تعادلی در زندگی تان نداشته باشید. 

شاید یکی از بزرگ ترین ایرادات یا نقاط ضعف الگول پرداخت ساعتی حقوق همین مسئله مربوط به تعادل میان کار و زندگی باشد. خیلی وقت ها کارمندان عملا به سوی افزایش کفه ترازو به سوی کار حرکت می کنند. این امر موجب می شود دیگر زمانی برای رسیدگی به زندگی روزمره باقی نماند. خب وقتی همه چیز در پرداخت براساس ساعت کار خلاصه شود، همه سعی می کنند ساعت های بیشتری در محل کار حضور پیدا کنند. اینطوری به مرور زمان دیگر شانسی برای رسیدگی به زندگی شخصی باقی نخواهد ماند. این در حالی است که همه ما در طول روز سخت کار می کنیم تا زندگی بهتری برای خود و خانواده مان بسازیم، مگر نه؟

مطلب مرتبط: چالش مذاکره بر سر حقوق: راهنمایی برای کارمندان

برنامه ریزی برای تغییرات سریع 

برنامه ریزی برای تغییرات سریع 

وقتی شما به طور ساعتی در یک سازمان کار می کنید، برنامه ریزی بدل به پاشنه آشیل تان خواهد شد؛ چراکه در این حالت هیچ فرصتی برای برنامه ریزی دقیق در دنیای کسب و کار باقی نخواهد ماند. بی شک برندهای بزرگ همگی برنامه های دقیقی برای مواجهه با بحران ها یا اتفاقات غیرقابل پیش بینی دارند، اما وقتی شما به طور ساعتی در یک سازمان مشغول باشید، دیگر این نکته اهمیتش را از دست خواهد داد؛ چراکه شما اصلا نمی دانید دقیقا تا کی در شرکت مورد نظر حضور خواهید داشت. 

بی اعتمادی نسبت به آینده از آن دست مشکلاتی است که همه کارآفرینان در بازار با آن رو به رو هستند. با این حال برخی از کارآفرینان دوز بالاتری از آن را پشت سر می گذارند. به طوری که بعد از مدت زمانی کوتاه دیگر ادامه روند کار برای شان غیرممکن می شود. 

اگر شما در قالب الگوی ساعتی مشغول فعالیت سازمانی هستید، باید حواس تان به این مسئله کلیدی نیز باشد. خب شما نمی توانید همیشه کارتان را بدون هیچ دردسری جلو برده و انتظار داشته باشید هیچ اتفاق غیرمنتظره ای نیز روی ندهد.

بی شک چالش بالا باید راه حلی هم داشته باشد. وگرنه الگوی پرداخت ساعتی بی معنا خواهد بود. اگرچه یک راهکار قطعی در این راستا به چشم نمی خورد، اما شما می توانید کمی با مدیران ارشد شرکت وارد مذاکره شوید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا مقداری از برنامه ریزی برای تغییرات سریع را در دستور کار قرار دهید. البته در این راستا باید همیشه از کمک شرکت مورد نظر بهره مند گردید؛ چراکه برنامه ریزی درست برای تغییرات سریع در واقع چالش اصلی آنها محسوب می شود. 

پس انداز درست و اصولی

پس انداز درست و اصولی

کسانی که در قالب الگوی پرداخت ساعتی کار می کنند، به طور معمول دردسرهای بیشتری برای پس انداز پیش رو خواهند داشت. یادتان باشد، در این الگو شما یک کارمند رسمی نیستید. درست به همین خاطر همیشه احتمال مواجهه با مشکلات گسترده در زمینه کارآفرینی برای تان وجود خواهد داشت. 

در اینجا باید کمی درباره ریشه مشکلات مربوط به پس انداز حرف بزنیم. خب وقتی شما براساس الگوی ساعتی پول دریافت می کنید، دیگر خبری از برنامه ریزی طولانی برای یک ماه هزینه های شخصی تان نخواهد بود. در عوض وسوسه می شوید به طور مداوم از حقوق ساعتی ‎تان خرج کرده و یکهو آخر ماه بدون هیچ پس اندازی دست خالی خواهید ماند. این مسئله بیشتر از اینکه یک مشکل سازمانی باشد، به نحوه مدیریت مالی هر فرد بستگی دارد. پس اگر تا حالا تجربه فعالیت در قالب الگوی پرداخت ساعتی را نداشته اید، باید حواس تان به این نکته نیز باشد؛ چراکه خیلی راحت امکان از دست دادن فرصت های ایده آل برای پس انداز وجود دارد. 

ما در روزنامه فرصت امروز یک راهکار خوب در این میان را استفاده از انواع برنامه های پس انداز و مدیریت مالی می دانیم. اینطوری شما همیشه فرصت مدیریت درست و اصولی اوضاع مالی تان را خواهید داشت. به طوری که دیگر نیازی به نگرانی دائمی در این رابطه نباشد. 

چالش های حوزه مدیریت مالی در الگوی پرداخت ساعتی دو دسته کلی دارد. در اولین رویکرد شما باید از نظر سازمانی خودتان را با شرایط هماهنگ سازید. مهارت های ارتباطی برای تعامل بهتر با مخاطب در این راستا ایده خوبی محسوب می شود؛ چراکه به شما فرصت تعامل درست و اصولی با مخاطب را خواهد داد. یک نکته دیگر در این میان تلاش برای بهبود مهارت های شخصی در زمینه مدیریت مالی است. اینطوری شما فرصت هماهنگی با این الگوی تازه برای مدیریت کسب و کار و درآمدتان را خواهید یافت. 

یادتان باشد، هر الگوی تازه یا متفاوتی در زمینه پرداخت حقوق برای کارفرما نیز دردسرهای خاص خودش را دارد. مثلا در الگوی پرداخت ساعتی، احتمال از دست دادن نیروی کار ماهر وجود دارد؛ چراکه معمولا در این میان خبری از قراردادهای طولانی مدت نیست. به همین خاطر وقتی کارمندان با پیشنهادهای بهتری رو به رو شوند، خیلی راحت قید شما را خواهند زد. ماجرا عجیب شد، نه؟

مطلب مرتبط: تقویت روحیه کارمندان بدون افزایش حقوق

سخن پایانی

الگوهای متفاوت برای پرداخت حقوق کارمندان

دنیای کسب و کار پر از الگوهای متفاوت برای پرداخت حقوق کارمندان است. در این میان پرداخت ساعتی به دلیل قوانین و قواعد کمتر دست و پاگیر محبوبیت زیادی در میان کارآفرینان دارد. البته این الگو در کنار مزایای متعددی که دارد، نقاط ضعف را نیز به همراه خواهد داشت. ما در این مقاله سعی کردیم نگاهی همه جانبه به اوضاع مدل مورد بحث داشته باشیم. حالا شما اطلاعات لازم برای پیشبرد روند پرداخت کسب و کارتان را دارید. 

اگر نظر ما را بخواهید، امروزه کمتر کسب و کاری تمام پرداختی های شرکتش را در قالب یک الگوی ساده جلو می برد. در عوض بهتر است شما از پرداخت های ترکیبی برای کارمندان بخش های مختلف سود ببرید. اینطوری فرصت ایجاد تعادل بهتر در سازمان را خواهید داشت. 

پس اصلا خود را به یک الگوی خاص محدود نکنید؛ چراکه شرایط امروزی بازارها نیازمند انعطاف پذیری حتی در انتخاب الگوهای پرداخت است، بنابراین اصلا نباید در رقابت با سایر برندها با دست خودتان اوضاع را پیچیده سازید.

من و همکارانم در روزناه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند کوچک به شما برای آشنایی با مزایا و معایب الگوی پرداخت ساعتی کرده باشد. مثل همیشه اگر سوالی درباره نکات مورد بحث در این مقاله داشتید، کارشناس های ما همیشه آماده تعامل با شما هستند. 

منابع:

https://www.noobpreneur.com

https://eddy.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/sPaz3zpZ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه