یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 - 10:17

یکی از مشکلات این روزهای افراد این است که حتی مجبور به شست وشوی بسته بندی محصولات، هستند. در این رابطه شست و شوی مداوم لباس‎ها نیز به یک چالش جدی تبدیل شده و باعث افزایش چشمگیر سرانه مصرف آب شده است.

همچنین عدم اطمینان از پاک بودن سطوح، باعث شده است تا قرنطینه خانگی، تنها راهکار موجود باشد. این موضوع تنها برای کوتاه‎مدت پاسخگو خواهد بود همچنین ضدعفونی‎کردن سطوح نیز یک راهکار موقت بوده و امکان دارد که در کمتر از چند دقیقه، محیط موردنظر بازهم آلوده شود. این امر به معنای هدر رفتن هزینه خصوصا در رابطه با ابعاد وسیع خواهد بود. درواقع با توجه به این امر که زمامی برای پایان این ویروس اعلام نشده و تلاش دانشمندان برای تولید واکسن نیز هنوز به سرانجام نرسیده است، نیاز به یکسری راه حل های دیگر کاملا ضروری است.

لایه محافظ مقابله با ویروس کرونا

در این رابطه محققان دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ، ایده ای کاملا کاربردی را به اجرا درآورده اند که توجه جهانی را به همراه داشته است. درواقع آنها موفق به ساخت ماده ای شده اند که سطوح مختلف را تا 90روز در برابر هرگونه ویروس و باکتری نظیر کرونا، کاملا در امان نگه خواهد داشت. همچنین این مواد سمی نبوده و می توان حتی در مدارس ابتدایی نیز از آن استفاده کرد. این امر می تواند به بازگشایی مجدد مراکز کمک کرده و شرایط زندگی را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: هنگامی که تکنولوژی به جنگ ویروس کرونا می رود

فراموش نکنید که در صورت ادامه پیداکردن شرایط حال حاضر، با یک بحران مالی کاملا جدی مواجه خواهیم بود. به همین خاطر چنین اختراعاتی، کاملا ضروری و مهم محسوب می شود، با این حال هنوز مشخص نیست که این محصول، چه هزینه ای را دربر داشته و دقیقا در چه زمانی در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت. با این حال گفته های اولیه حاکی از آن است که برای مصارف خانگی به رقمی در حدود 9 تا 32 دلار نیاز خواهد بود.

نکته مهم دیگر این است که هنوز این محققان از برنامه خود برای در دسترس کشورهای دیگر قرار دادن محصول خود، صحبتی نکرده و ممکن است برای سایر کشورها هزینه آن به مراتب بیشتر باشد. این موضوع خصوصا برای کشورهای فقیر، یک مانع جدی می تواند باشد. به همین خاطر تا زمان عرضه رسمی آن در هنگ کنگ، عملا نمی توان نسبت به قیمت و زمان در اختیار داشتن آن، اطمینان داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید