پنج شنبه, 28 شهریور 1398 - 10:00

همکاری مک دونالد با آژانس بازاریابی Wieden + Kennedy

برند مک دونالد یکی از غول های عرصه فست فود در جهان است. آنها در طول دوران فعالیت شان همیشه کمپین های بازاریابی بسیار موفقی داشته اند. نکته مهم درخصوص این برند جهت گیری متفاوتش در زمینه بازاریابی به ویژه در طول سال های اخیر است. آنها در تازه ترین اقدام شان در زمینه بازاریابی قراردادی طولانی مدت با برند Wieden + Kennedy امضا کرده اند. بدون تردید امضای یک قرارداد تازه میان دو برند هیچ مشکلی ندارد، با این حال در چنین موردی باید به همکاری نزدیک Wieden + Kennedy در حوزه تبلیغات و بازاریابی نیز اشاره کرد. به این ترتیب در عمل یک برند بازاریابی با هر دو برند نایک و مک دونالد همکاری دارد.
دفتر مسئول رسیدگی به امور بازاریابی مک دونالد در شهر نیویورک قرار دارد. برند Wieden + Kennedy در این دفتر علاوه بر رسیدگی به امور بازاریابی برندهای محلی با شرکت فرود نیز همکاری دارد. هدف اصلی مک دونالد از تغییر آژانس بازاریابی طرف قراردادش مقابله با فعالیت های موفق و در حال رشد رقیب اصلی اش یعنی KFC است. اجازه دهید در ادامه نگاهی عمیق تر به نحوه فعالیت همکار تازه مک دونالد داشته باشیم.

آینده بازاریابی مک دونالد و نایک

تفاوت کار Wieden + Kennedy

شاید در نگاه نخست اقدام تازه مک دونالد یک جهش تازه به سوی استفاده از تغییرات زودگذر همکاری با آژانس تبلیغاتی و بازاریابی تازه است. امروزه اغلب برندها هر چند سال یک بار اقدام به ایجاد تغییراتی این چنینی برای بهبود وضعیت کسب و کارشان می کنند. با این حال در مورد مک دونالد این امر اندکی متفاوت است. نخست اینکه مک دونالد به خاطر پایداری در الگوهای بازاریابی شناخته شده است. به این ترتیب انتظار همکاری بلندمدت از ارتباط میان این دو برند می رود. همکاری قبلی این برند در زمینه بازاریابی با آژانس اومنیکام 35 سال به طور انجامید، بنابراین فرض فعالیت کوتاه مدت از سوی این برند غیرواقعی است. همین امر موجب سرمایه گذاری عظیم اومنیکام در راستای ارائه خدمات انحصاری به مک دونالد شد. تیم مدیریتی این آژانس تمام فعالیت های خود را براساس وضعیت و جایگاه مک دونالد در بازار انجام می داد. همکاری طولانی مدت میان این دو برند مزیت های زیادی برای هر دو طرف به ارمغان آورد. به این ترتیب مک دونالد و اومنیکام بدل به دو غول موفق در زمینه فست فود و بازاریابی شدند.

مطلب مرتبط: درس هایی که از شیوه بازاریابی و مدیریت کسب و کار مک دونالد

تغییر جهت مک دونالد به سوی آژانس Wieden + Kennedy ناشی از یک اقدام ساده و بدون تامل نیست. غول دنیای فست فود در طول یک دهه اخیر به طور فاحشی رقابت را به دیگر برندها مانند KFC و برگرکینگ واگذار کرده است. البته این امر ناشی از فعالیت خلاقانه رقبا نیز هست. به هر حال، تصمیم نهایی تیم مدیریتی مک دونالد تغییر همکار بازاریابی به منظور بازیابی جایگاه از دست رفته شان است. بدون تردید تجربه همکاری موفق میان Wieden + Kennedy و سایر برندهای بزرگ به ویژه نایک در تصمیم هیأت مدیره مک دونالد تاثیر ویژه ای داشته است.

پیام اصلی اقدام تازه مک دونالد برای برندهای بزرگ و کوچک تغییر بنیادی دنیای بازاریابی است، بنابراین در صورت عدم توجه به تحولات تازه امکان رقابت سالم با سایر رقبا از میان خواهد رفت. از نقطه نظر آژانس های تبلیغاتی ناتوانی در زمینه برآورده ساختن انتظارات برندها موجب مواجهه با شکست و واگذاری عرصه به سایر برندهای تبلیغاتی می شود.

یافتن صدای تازه برای برند

به گزارش موسسه AdAge، مورگان فلاتلی، مسئول بازاریابی محتوایی مک دونالد، هدف اصلی از همکاری با آژانس Wieden + Kennedy را ایجاد تحولی در زمینه ایده پردازی خلاق عنوان کرده است. به گفته مورگان صدای برند مک دونالد در طول چند سال اخیر هیچ تغییری نداشته است. به همین خاطر آنها به فکر همکاری با یک آژانس بازاریابی جدید افتاده اند. مزیت اصلی موسسه Wieden + Kennedy از نظر مسئولان مک دونالد فهم عمیق از ارزش های مرکزی این برند و روح مک دونالد است. همین امر فرآیند همکاری میان دو طرف را سرعت بخشید. برخلاف بسیاری از فرآیندها، در اینجا همکاری میان مک دونالد و Wieden + Kennedy در کمتر از یک هفته نهایی شد. جهت گیری مک دونالد به سوی همکاری با موسسه Wieden + Kennedy نمای کلی استراتژی بازاریابی آنها را بیش از هر زمان دیگری به نایک شبیه خواهد کرد. برند نایک نیز با همکاری آژانس Wieden + Kennedy موفق به ایجاد تحولی شگرف در نحوه فعالیت خود شد. همین امر آنها را بدل به یکی از مشهورترین برندها در شبکه های اجتماعی کرده است. براساس پیش بینی کارشناس ها در آینده ای نزدیک نحوه فعالیت بازاریابی مک دونالد، به ویژه در شبکه های اجتماعی، شباهت بسیار زیادی به نایک پیدا خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید