تغییر ساختار مدیریت منابع آب برای احیای ذخایر زیرزمینی - فرصت امروز

دوشنبه, 01 شهریور 1395 - 15:23

1200 تشکل آب بران تا پایان برنامه ششم توسعه ایجاد می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی از ایجاد 180 تشکل آب بران در کشور خبرداد و افزود: این اقدام یک تغییر ساختار است که احیای منابع آب های زیرزمینی با مشارکت کشاورزان و مدیریت توزیع آب در قالب شبکه های تعاونی انجام می شود. در گذشته وزارت نیرو این وظیفه را برعهده مدیریت توزیع آب گذاشته بود.

حسین صفایی، در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسش فرصت امروز مبنی بر چگونگی و نحوه عملکرد تعاونی آب بران در یک سال گذشته، اظهار کرد: این برنامه از سال گذشته اعلام و اجرای آن حدود 4 ماه پیش به ما ابلاغ شد. در برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، ایجاد و گسترش تشکل های نظام بهره برداری آب و زمین توسط دولت پیش بینی شده که قرار است یک هزار و 200 تشکل آب بران در طول برنامه ششم ایجاد شود.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، افزود: در این برنامه تعهدات سال های بعد به صورت جهشی انجام و تشکل بهره برداران آب و زمین درقالب اقتصاد مقاومتی ایجاد می شود. وی همچنین از ایجاد 180 تشکل بهره برداران آب و زمین تا پایان امسال خبر داد و گفت: با ابلاغ این مصوبه در سه ماه اخیر، ساختارهای دولتی ایجاد و ساماندهی تشکل های آب بران انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، گفت: ایجاد تشکل های بهره برداران آب و زمین در مجموع فعالیت های وزارت جهادکشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی است و از جایگاه ویژه ای در این بخش برخوردار است. این طرح، یکی از طرح های 16 گانه اقتصاد مقاومتی است که از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت جهادکشاورزی ابلاغ شده و سازمان تعاون روستایی مجری طرح است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: این یک اقدام مشترک بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو بوده و در این راستا ستاد همکاری مشترکی در مرکز تشکیل شده و کارگروه های مشترکی با کمک هر دو وزارت خانه تعیین شده است.

وی افزود: در مجموع برای ما تکلیف شده که تا پایان سال 95 برای ایجاد 180 تشکل تعاون آب بران اقدام کنیم. بر همین اساس در 10 استان با شناسایی دشت های ممنوعه، کار آغاز و کارگروه های مشترکی با وزارت نیرو تعیین و با شرکت های مشاور خدمات فنی قراردادهایی منعقد شده است.

صفایی تصریح کرد: از مجموع تشکل های مذکور بیشترین حجم تشکل آب بران با 30 مورد در استان خوزستان متمرکز است که تاکنون 12 مورد آن فعال شده است. تمامی تمهیدات لازم برای ایجاد 180 تشکل آب بران تا پایان سال فراهم شده و امیدواریم به این اهداف دست یابیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی