یکشنبه, 23 شهریور 1393 - 10:57

«نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه گفت: موافقت‌نامه تجاری ترجیحی ایران و ترکیه اجرایی شده و در دوره پیش رو انتظار افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا، زیبکچی با اشاره به اینکه تحولات خاورمیانه بر واردات و صادرات ترکیه نیز تاثیر گذاشته است، اظهار کرد: موافقت‌نامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه به تازگی اجرایی شده و ترکیه امیدوار است در دوره پیش رو، در تجارت خود با ایران شاهد تحولات مثبتی باشد.

مجلس ملی ترکیه پنج‌شنبه شب در نشست فوق‌العاده خود، موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را تصویب کرد و با تایید «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور اجرایی شد.

این موافقت‌نامه در فروردین ماه گذشته در تهران توسط محمود واعظی وزیر ارتباطات و رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه و «جودت یلماز» وزیر توسعه و رییس طرف ترک این کمیسیون امضا شده بود. در سفر خرداد ماه گذشته حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران به ترکیه که نخستین نشست شورای عالی همکاری راهبردی دو کشور نیز برگزار شد، ایران اتمام پروسه حقوقی این موافقت‌نامه را اعلام کرد و طرف ترک نیز اعلام کرده بود موضوع در دستور کار فوری مجلس قرار دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید