یکشنبه, 18 خرداد 1399 - 14:02

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که چه عواملی باعث می شود تا یک متن شانس دیده‎شدن بالایی را داشته باشد؟ در این رابطه اگرچه ممکن است به نکاتی نظیر اصول سئو اشاره کنید، با این حال منظور اصلی ما ویژگی های درونی خود متن است که باعث می شود تا مخاطب تمایل بالایی را برای به اشتراک گذاشتن محتوا پیدا کند. در این رابطه برخی از نکات همیشگی و مشترک وجود دارد که در هر کشور و منطقه ای کاملا تعیین‎کننده خواهد بود. در ادامه به بررسی 10 مورد اصلی از این ویژگی ها، خواهیم پرداخت.

1-تیتر

ویژگی احتمال اشتراک گذاشتن محتوا

در حدود نیمی از افراد یک محتوا را تنها براساس تیتر آن به اشتراک می گذارند. در این رابطه نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تیتر شما باید جذابیت بسیار بالایی را داشته باشد. در این رابطه کمی بزرگنمایی نیز می تواند کاربرد داشته باشد، با این حال نباید به حدی پیش بروید که متن با موضوع اصلی، کاملا متفاوت باشد. همچنین حتی نوع فونت، اندازه تیتر و به صورت کلی جذابیت بصری کار نیز در این رابطه تاثیرگذار خواهد بود. براساس آمارهای منتشرشده از سوی SEMRush Global به صورت کلی تیترهایی که حاوی عدد هستند، میزان به اشتراک گذاشتن آنها بیش از دو برابر است. به همین خاطر این امر یکی از نکات مهم در راستای افزایش جذابیت کار محسوب می شود. همچنین تیترهای کوتاه، شانس موفقیت به مراتب بیشتری در مقایسه با مواردی دارند که بیش از حد طولانی بوده و نویسنده تلاش کرده است تا پیام اصلی را در یک جمله بیان کند.

مطلب مرتبط: محتوا و نحوه تولید آن / همه چیز درباره خلق یک محتوای جذاب

2-تعداد کلمات

یکی از اشتباهات رایج این است که افراد تصور می کنند محتواهای کوتاه، احتمال خوانده شدن بالاتری را دارند، با این حال نتایج آمارها حاکی از آن است که محتواهای طولانی، به این علت که تخصصی بوده و به صورت کامل یک موضوع را مورد بررسی قرار داده است، جذابیت بالاتری را به همراه دارند. به همین خاطر اگرچه ممکن است سریعا خوانده نشده و در چند مرحله به پایان برسند، با این حال جذابیت بالاتری را برای مخاطبین به همراه خواهد داشت. برای مثال اگر شما تنها پردرآمدترین ورزشکار سال را معرفی کنید، بدون شک نیاز مخاطب به صورت کامل تامین نشده است. تحت این شرایط شما یک مقاله کوتاه را دارید، با این حال با استقبال چندانی مواجع نخواهید شد. این امر در حالی است که حداقل 10 نفر اصلی را با ذکر دلایل انتخاب آنها، معرفی کنید. بدون شک جذابیت به مراتب بالاتری را نیز پیدا کرده و افراد دلیل کافی را برای اشتراک ‏گذاری محتوای شما به دست می آورند. نکته مهمی که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید این است که منظور از تعداد کلمات صرفا این نیست که تنها باید محتواهایی با بیش از 3000 کلمه تولید کنید. درواقع منظور اصلی این است که تنها باید براساس موضوع خود رفتار کرده و چندان توجهی به میزان آن نداشته باشید. برای مثال ممکن است 300 کلمه، برای یک موضوع کاملا مناسب باشد، با این حال برای موضوعی دیگر شما به سه قسمت بیش از 2هزار کلمه ای نیاز داشته باشید. تشخیص این امر یکی از هنرهای افراد فعال در زمینه تولید محتوا محسوب می شود.

3-تنوع

بدون شک محتوا تنها به متن خلاصه نمی شود. به همین خاطر بسیار مهم است که تنوع بالایی را در کار خود داشته باشید. برای مثال پس از پایان یک مقاله می توانید تصاویر، اینفوگرافی ویدئو و هر چیز دیگری که به درک بهتر کمک کند را مورد استفاده قرار دهید. درواقع امروزه محتواهایی شانس موفقیت بیشتری را خواهند داشت که به صورت ترکیبی از چند نوع باشند. براساس آمار منتشرشده از سوی موسسه Mashable، محتواهای چندرسانه ای 12 برابر شانس اشتراک‎گذاری بیشتری را در مقایسه با متن دارند.

4-جدیدبودن

صحبت کردن در رابطه با موارد جدید، یکی از مهم ترین اقدامات محسوب می‎شود. درواقع محتوای شما باید جدید و مطابق نیاز روز جامعه هدف باشد تا مورد توجه جدی قرار گیرد. همچنین برای تاکید بیشتر می توانید از عبارت جدید بودن نیز در درون متن خود استفاده کنید.

5-شگفتی

افراد محتواهای خسته‏‎کننده را به اشتراک نخواهند گذاشت. به همین خاطر اگر خواهان مشاهده یک انفجار در این زمینه هستید، محتوای شما باید حاوی حداقل یک سورپرایز باشد که مخاطب را شگفت‎زده کند، با این حال نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در هر جامعه ای، موارد شگفتی‏ساز متفاوت بوده و به همین خاطر نمی توان در این رابطه توصیه بیشتری کرد.

6-تفاوت

حتی اگر شما در حال کار کردن بر روی یک موضوع هستید که توسط سایرین نیز مورد استفاده قرار گرفته شده است، لازم است تا با اقداماتی آن را کاملا منحصر به فرد کنید. برای مثال می توانید ریشه‏های بروز یک اتفاق را نیز بررسی کرده و مصاحبه ای را داشته باشید. این امر باعث می شود تا افراد مطالب شما را به سایرین ترجیح دهند.

7-ارزش

محتوای شما باید ارزش مطالعه و مشاهده بالایی را داشته باشد. در غیر این صورت مورد توجه قرار نخواهد گرفت. درواقع برخی از موارد علی رغم محتواهای جذاب، ارزش بالایی را نداشته و این کار باعث می شود تا شانس رشد بسیار محدود شود. در این رابطه تلاش کنید تا مواردی را انتخاب کنید که ارزش بالایی را داشته باشد. درواقع محتوای شما باید حداقل یک نیاز را برطرف کرده و آگاهی از آن کمکی را به همراه داشته باشد. درواقع صرفا برای سرگرم‎کردن نباید اقدامی را انجام دهید.

8-شوخ‎طبعی

این امر یک واقعیت غیرقابل‎انکار است که به صورت کلی افراد بیشترین تمایل را برای اشتراک‏ گذاری محتواهای طنز دارند. به همین خاطر توصیه می شود تا به این موضوع توجه داشته و سعی کنید تا با اقدامات طنز، به جذابیت خود بیفزایید، با این حال نکته مهم این است که مرز میان شوخی جذاب با توهین بسیار باریک بوده و لازم است تا دقت عمل بالایی را داشته باشید. در غیر این صورت با نتایجی کاملا عکس مواجه خواهید شد.

9-ترتیب‎بندی

این امر طبیعی است که همه افراد به صورت کامل محتوای شما را مطالعه نکنند. به همین خاطر ضروری است تا در ابتدای کار، یک خلاصه از کل ماجرا را بیان کنید. این امر باعث می شود تا از یک حداقل انتقال اطلاعاتی اطمینان داشته باشید. همچنین اگر بخش ‎بندی داشته باشید، امکان مطالعه راحت-تر خواهد بود. برای مثال همواره بخش پایانی باید به نتیجه‎گیری و پایان داستان اختصاص داشته باشد.

مطلب مرتبط: تولید محتوای حرفه ای با 13 راهکار ساده

10-لحن

این امر که به چه صورت محتوای خود را عرضه می کنید، بسیار مهم خواهد بود. درواقع زبان به کار رفته مرز میان راحتی مخاطب و عدم تمایل را مشخص خواهد کرد. در این رابطه توجه به سن، جنس و ویژگی های هر جامعه بسیار مهم است. برای مثال تولید محتوا برای نوجوان ها با افراد مسن بسیار متفاوت خواهد بود. به همین خاطر شما در رابطه با هر موضوعی، باید بهترین لحن را انتخاب کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید