یکشنبه, ۸ خرداد(۳) ۱۴۰۱ / Sun, 29 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز
کارشناسان صنعت خودرو بررسی کردند:

راز افزایش نجومی قیمت خودرو در بازار

1 هفته پیش ( 1401/2/25 )
 

به گزارش فرصت امروز به نقل از فرارو، بازار خودرو این روز ها بسیار آشفته تر از گذشته، در حال خلق رکود های جدیدی است، به طوریکه پراید از مرز ۲۰۰ میلیون تومان گذشته و خودرویی مانند دنا نیم میلیارد تومان شده است، در چنین شرایطی با کاهش شدید قدرت خرید مردم، بازار خودرو رکود عمیقی تری را نسبت به چندماه گذشته تجربه می کند.

راز افزایش نجومی قیمت خودرو در بازار

افزایش قیمت خودرو معلول سیاست های کلان اقتصادی است

فربد زاوه کارشناس بازار خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه افزایش قیمت خودرو معلول سیاست های کلان اقتصادی است که دولت اجرا کرده، اظهار داشت: با توجه به عملکرد ضعیف دولت ما شاهد افزایش فزاینده انتظارات تورمی هستیم، در چنین وضعیتی که دلار مرز ۳۰ هزار تومان را رد کرده، قیمت خودرو های پرتیراژ داخلی مانند پراید، پژو، دنا و سمند هر روز بیشتر می شود.

وی افزود: این روند از ماه های گذشته قابل پیش بینی بود، از سویی با توجه به اینکه برجام نیز به محاق رفته، وضعیت تورم بسیار وخیم شده و ما شاهد هستیم تاکنون تورم بسیار افسار گسیخته ای به جامعه تحمیل شده، طبیعتا در چنین شرایطی بازار های سرمایه از جمله خودرو حرکت کرده و این موضوع جای تعجبی ندارد.

زاوه گفت: حتی با وجود برجام افزایش قیمت خودرو در میان مدت و بلند مدت ادامه خواهد یافت، زیرا تا زمانی که دولت خود بزرگترین تولیدکننده نقدینگی در کشور است، نمی توان انتطار مهار تورم را داشت، همچنین دولت به واسطه کسری بودجه خود مدام در حال چاپ پول است که این موضوع باعث افزایش پایه پولی و تورم می شود و نتیجه آن گرانی کالا های مختلف از جمله خودرو بوده که این مساله نیز اجتناب ناپذیر است.

این کارشناس صنعت  خودرو اضافه کرد: تازمانیکه دولت در سیاست گذاری های کلان اقتصادی، اصلاحات ساختاری انجام ندهد و از این وضعیت فاصله نگیرد، ما شاهد افزایش قیمت ها در بازار های مختلف خواهیم بود. معتقدم در این وضعیت بازار خودرو نیز پیشتاز خواهد بود، زیرا با توجه به اینکه خودرو درحال حاضر یک کالای سرمایه ای محسوب می شود، با افزایش انتظارات تورمی، با هجوم سیل نقدینگی روبرو می شود که خروجی آن افزایش مداوم قیمت ها است، بنابراین با وضعیت فعلی روز به روز شرایط اقتصادی وخیم تر نیز خواهد شد.

دلایل عمده افزایش قیمت خودرو

امرالله امینی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه افزایش قیمت ارز در بازار بر روی رشد افسارگسیخته قیمت خودرو طی یک ماه اخیر تاثیر مستقیمی گذاشته است، اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت دلار به عنوان دماسنج اقتصاد ایران و همچنین عامل موثر بر روی بازار های سرمایه در ایران عمل می کند، افزایش قیمت ارز موجبات آن را فراهم آورد تا قیمت خودرو نیز رشد فزاینده ای را در پیش بگیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه انتظارات تورمی با افزایش روبرو بوده، تقاضا برای خرید کالای سرمایه ای به منظور حفظ ارزش دارایی های افراد بسیار زیاد شده، بر این اساس خودرو نیز به عنوان کالایی که بادوام محسوب می شود و می تواند در طول زمان ارزش دارایی فرد را زیاد کند، این روز ها مورد استقبال مردم به منظور سرمایه گذاری قرار گرفته، از سوی دیگر با توجه به اینکه میزان عرضه و تقاضا در بازار به هیچ عنوان تناسبی ندارد، این موضوع خود به رشد قیمت ها دامن زده است.

امینی گفت: از سوی دیگر وضعیت خودروسازان نیز به هیچ عنوان مناسب نیست و آن ها با توجه به زیاندهی که با آن روبرو هستند، روز به روز وضعیتشان وخیم تر می شود، در چنین شرایطی آن ها به دنبال افزایش و یا حتی آزادسازی قیمت خودرو هستند، طبیعتاً این وضعیت باعث می شود قیمت خودرو هر روز با تلاطم بیشتری همراه شود.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه دولت باید از شرکت های خودروسازی بیرون رود، اضافه کرد: تا زمانیکه مدیریت شرکت های خودروسازی توسط دولت تعیین و در امور آن ها دخالت می شود، وضعیت این صنعت به هیچ عنوان بهبود نخواهد یافت، در این زمینه باید شرکت ها به صورت کامل خصوصی شده و دولت در آن ها هیچ دخالتی انجام ندهد، بلکه وظایف حاکمیتی دولت در این باره تنها نظارت و راهبری است، اگر کاری غیر از این صورت گیرد، قدر مسلم وضعیت بازار و صنعت خودرو نه تنها بهتر نمی شود، بلکه روز به روز با وضع آشفته تری همراه خواهد شد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ufy9MnK0
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه