سه شنبه, ۱۱ مهر(۷) ۱۴۰۲ / Tue, 3 Oct(10) 2023 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی بازار خودروی کشور نشان می دهد طی یک هفته گذشته روند نزولی قیمت ادامه دار بوده است. برای بررسی قیمت ها در بازار خودرو قیمت ۱۲ خودرو از شرکت های مختلف که هفته گذشته نیز تغییرات آنها را بررسی کرده بود، دوباره زیر ذره بین قرار داد. ۱۲ خودروی مورد بررسی که شامل ۶ خودروی تولید داخل و ۶ خودروی مونتاژی است تا سقف ۴ درصد طی یک هفته گذشته کاهش قیمت داشته اند. بین خودروهای داخلی شاهد ثبات قیمت بیشتری بودیم و بیشتر محصولات داخلی به جز یک محصول، ثبات قیمت داشته اند یا بین ۵ تا ۱۰میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده اند. با این حال دنا پلاس به عنوان یک استثنا عمل کرده و در یک هفته گذشته ۳۰میلیون تومان معادل ۴ درصد افت قیمت داشته است.

بررسی قیمت خودرو در هفته ای که گذشت

با این وجود خودروهای مونتاژی شاهد افت قیمت بیشتری بوده اند. از این بین فونیکس تیگو 8 که بعد از فروردین ماه رکورددار افت قیمت بوده، در هفته گذشته نیز بیشترین کاهش قیمت را بین 12 خودروی منتخب به خود اختصاص داده است. این محصول که 30 فروردین ماه با بهای سه میلیارد و 200 میلیون تومان فروخته شده بود، روز گذشته قیمت آن به 2 میلیارد و 460 میلیون تومان رسید تا در افت قیمت آن به مرز یک میلیارد تومان نزدیک شود. 12 خودروی مورد بررسی به طور میانگین طی هفته گذشته 6/ 2 درصد افت قیمت داشته اند.

دلایل مختلفی را می توان برای افت قیمت خودروهای مونتاژی در بازار خودروی کشور طی هفته گذشته نام برد. یکی از این دلایل می تواند انتظار کاهش قیمت بیشتر بین مشتریان باشد. به نظر می رسد که روند نزولی قیمت محصولات خودروسازان خصوصی  (به واسطه قیمت گذاری شورای رقابت) طی ماه های گذشته این انتظار را ایجاد کرده که قیمت ها بیش از پیش با افت مواجه شود. علاوه بر این، مشتریان در انتظار اجرای مصوبه شورای رقابت هستند. قیمت گذاری این محصولات توسط شورای رقابت، بهای این خودروها را حتی نسبت به قیمت قبلی نمایندگی  ها با کاهش قابل توجهی همراه کرده و اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار را برای این دست از خودروها بیش از پیش تعمیق کرده است.
   
بنابراین مشتریان ترجیح می دهند برای خرید این خودروها تا تعیین تکلیف نهایی اختلافات بین خودروسازان خصوصی و شورای رقابت صبر کنند و دست کم تا تعیین تکلیف این موضوع نمی توان انتظار داشت تقاضا برای خودروهای مونتاژی با رشد همراه باشد. دلیل دیگر این موضوع پیش فروش محصولات خودروسازان خصوصی در سامانه یکپارچه فروش خودرو است. در واقع با توجه به اختلاف قیمت قابل توجه بین بازار و کارخانه، افراد ترجیح می دهند خودروی موردنیاز خود را از طریق فروش یکپارچه خریداری کنند. گرچه مدت زمانی طول می کشد که متقاضیان به خودروی مورد نظر خود دست پیدا کنند، اما اختلاف قیمت کارخانه و بازار باعث می شود علی رغم زمان از دست رفته  خرید خودرو از این طریق صرفه اقتصادی داشته باشد. بنابراین مشتریان سعی کرده اند شانس خود را در دور دوم فروش یکپارچه خودرو امتحان کنند.

بنابراین این موضوع نیز یکی از عواملی است که تقاضا برای خرید خودروهای مونتاژی در بازار را کاهش داده است.  موضوع دیگری که می توان در این راستا به آن اشاره کرد، مالیات بر عایدی سرمایه است. به طور کلی مالیات بر عایدی سرمایه به این معناست که شخص هنگام فروش دارایی خود به واسطه مابه التفاوت بین قیمت خرید و فروش مکلف می شود مبلغی را به عنوان مالیات بر عایدی سرمایه خود پرداخت کند. مالیات بر عایدی سرمایه شامل خودرو نیز می شود. با گذشت حدود دو سال از اعلام وصول این طرح در مجلس، حالا به نظر می رسد موضوع جدی شده و بررسی اخذ این شکل از مالیات در دستور کار نمایندگان خانه ملت در کمیسیون های مختلف است. این موضوع گرچه هنوز اجرایی نشده و برخی از کارشناسان نیز اعتقاد دارند که تاثیر زیادی بر بازار خودروی کشور نخواهد گذاشت اما باز هم می توان آن را یکی از دلایل افت قیمت و رکود در بازار خودرو به خصوص در مورد خودروهای مونتاژی دانست.

موضوع موثر دیگر در افت قیمت خودرو به خصوص محصولات خودروسازان خصوصی، آغاز تحویل اولین محموله خودروهای وارداتی است. در واقع متقاضیان ترجیح می دهند ورود خودروهای خارجی و تاثیر آن بر بازار از خرید خودرو خودداری کنند. هفته جاری تحویل اولین محموله چانگان های وارداتی آغاز شد.  از طرف دیگر اخبار منتشره حاکی از آن است که موضوع واردات خودروهای دست دوم قوت گرفته است. علی جدی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، پیش از این اطلاع داده بود که در همین هفته، یعنی دقیقا بعد از تعطیلات، موضوع واردات خودروهای کارکرده در صحن مجلس مطرح می شود.

متقاضیان خرید خودرو امیدوار هستند در صورت به نتیجه رسیدن این طرح بتوانند با قید بودجه ای که دارند، به جای خرید یک خودروی مونتاژی یا داخلی، یک خودروی خارجی دست دوم با کیفیت بیشتر را خریداری کنند. بنابراین این موضوع نیز می تواند از دلایلی باشد که روی کاهش قیمت خودرو و رکود معاملات در بازار خودرو موثر است. از سوی دیگر طی چند روز گذشته اخبار مربوط به احتمال توافقات برجامی و فعل و انفعالات در سیاست خارجی نیز تاثیر خود را بر بازار سکه و ارز و به تبع آن بازار خودرو گذاشته است.

افت و خیز بازار

همانطور که اشاره شد برای بررسی بازار خودروی کشور قیمت 12 محصول مختلف را در 30 فروردین ماه، 20 اردیبهشت ماه، 10 خردادماه و 17 خردادماه بررسی کرده ایم. پژو 206 تیپ 2 که 30 فروردین ماه به قیمت 605 میلیون تومان خرید و فروش می شد، روز گذشته 520 میلیون تومان قیمت گذاری شده بود. بهای این خودرو که هفته گذشته نیز همین قیمت را داشت در 20 اردیبهشت ماه 545 میلیون تومان بود. بنابراین از ابتدای فروردین تاکنون نرخ این خودرو 14 درصد کاهش داشته است. پژو پارس LX نیز در این مدت از 730 میلیون تومان به 640میلیون تومان رسید. این خودرو 10 خرداد ماه 645 میلیون تومان قیمت داشت. شاهین محصول گروه خودروسازی سایپا نیز که 30 فروردین ماه 695 میلیون تومان قیمت داشت و 20 اردیبهشت ماه بهای آن به 590 میلیون تومان رسیده بود، 10 خردادماه 570 میلیون تومان قیمت گذاری شد. این خودرو با 5 میلیون تومان کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته، دیروز به قیمت 565 میلیون تومان خرید و فروش شد.

تارا اتوماتیک محصول دیگری است که بهای آن را در این بازه زمانی بررسی می کنیم. بر این اساس این خودرو روند نزولی قابل توجهی داشته و از یک میلیارد و 45 میلیون تومان در 30 فروردین ماه به 880 میلیون تومان در 20 اردیبهشت، 845 میلیون تومان در 10 خردادماه و 840 میلیون تومان در روز گذشته رسیده است. دناپلاس دنده ای نیز در این میان افت قیمت قابل توجهی طی هفته گذشته داشته است. این خودرو که چهارشنبه هفته گذشته 690 میلیون تومان خرید و فروش می شد روز گذشته با 30 میلیون تومان کاهش قیمت، 660 میلیون تومان قیمت گذاری شد. بهای این خودرو 30 فروردین ماه 775 میلیون تومان بود. کوییک R پلاس آخرین خودروی داخلی است که مورد بررسی قرار می دهیم. این محصول نیز که در آخرین روز از فروردین ماه 505 میلیون تومان قیمت داشت در 20 اردیبهشت به 470 میلیون تومان، 10 خرداد 435 میلیون تومان و روز گذشته به 425 میلیون تومان رسید. سری هم به خودروهای مونتاژی بزنیم. در میان این خودروها فونیکس تیگو 8 از سه میلیارد و 200 میلیون تومان به دومیلیارد و 460 میلیون تومان رسید. بهای این خودرو بیستم اردیبهشت ماه دومیلیارد و 800 میلیون تومان بود.

همچنین فیدلیتی هفت نفره نیز کاهش قیمت قابل توجهی داشته است؛ این خودرو که روز پایانی فروردین ماه دومیلیارد و 350 میلیون تومان قیمت داشت، 20 اردیبهشت به دو میلیارد و 150 میلیون تومان رسیده و 10 خرداد نیز رکورد یک میلیارد و 850 میلیون تومانی را ثبت کرد. البته از هفته گذشته بهای این خودرو ثابت بوده اما طی ماه های گذشته افت قیمت قابل توجهی داشته است. MVMX22 نیز محصول دیگری است که تغییرات آن را بررسی می کنیم. این خودرو نیز از هفته گذشته با 15میلیون تومان کاهش قیمت از 965 میلیون تومان به 950 میلیون تومان رسیده است.  به طور کلی می توان پیش بینی کرد که اگر نرخ ارز روند صعودی به خود نگیرد روند کاهش قیمت خودرو ادامه داشته باشد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/tdS5JLuE
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
هوش310+ :
3 ماه پیش
نمیخرن_مقامات عالی رتبه ی مردمی برای خود پول و خانواده ی خود ارزش قائل هستند،حق موضوعات تکریم از خود و خانواده ی محترم خود را که نمیکنند نخودو کیشمیش تو جیب مُفت خوران که خودشان میل محترم میکنند،بفرستن تمامأ خودرو ها رو برای اِسقاط و یا شخم رایگان زمین کشاورزی فی ما بین دو کوه تا حق مُفت خوابیدنشان به زمین پرداخت شود.
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید هاستخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتعمیرات لپ تاپرزرو هتلخرید و فروش خودروتماشای فیلمرژیم لاغری سریع با پزشک متخصص تغذیهخدمات احراز هویت تلماتودانلود کتاب صوتینمایندگی ایسوسخرید از چینپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختفروش اقساطی خودرومینی دی وی پرودرب ریلی کشوییدارالترجمه رسمی در تهرانچک صیادیحمل بار هواییماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمادانلود سریال خائن کشینهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیبایی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه