چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

اولین وعده خودرویی در مورد صنعت و بازار خودرو در میان کاندیدا های ریاست جمهوری متعلق به محمدباقر قالیباف است، او وعده داد که به عنوان رئیس جمهور قانون واردات خودرو های نو و کارکرده را به صورت کامل اجرا خواهد کرد.

به گزارش فرصت امروز به نقل از رویداد۲۴، چند روزی است که برنامه های تبلیغاتی کاندیدا های چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است و افکار عمومی در حال رصد و ارزیابی رویکرد ها و دیدگاه های ۶ نامزد تایید صلاحیت شده هستند.

با توجه به وضعیت ناکارآمد و آشفته ای که طی سال های اخیر گریبان گیر صنعت و بازار خودرو شده و خودرو را از یک کالای مصرفی به سرمایه ای تبدیل و از دسترس مردم خارج کرده است، یکی از مواردی که شنیدن آن برای مردم از زبان کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری بسیار اهمیت دارد، بحث خودرو و راهکار های مرتبط با سامان بخشیدن به اوضاع این صنعت است.

برنامه کاندیداها برای بازار و قیمت خودرو

تا لحظه تنظیم این گزارش محمدباقر قالیباف و امیرحسین قاضی زاده هاشمی در برنامه های تبلیغاتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ چندین مرتبه راجع به وضعیت صنعت و بازار خودرو صحبت کرده اند و وعده هایی داده اند؛ اما خبری از اظهارنظر در مورد خودرو از سوی چهار کاندیدای دیگر یعنی علیرضا زاکانی، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی و مسعود پزشکیان نیست.

قالیباف: به ضمانت کارنامه ام، مشکلات صنعت خودرو را حل می کنم

از میان کاندید های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ اولین نفری که در مورد خودرو صحبت کرد، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود. اظهارنظر قالیباف مربوط به حمایت از واردات خودرو بود و او این موضوع را قبل از مشخص شدن تایید صلاحیت ها از شورای نگهبان ها اعلام کرد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «بیش از نیم قرن رانت کافی است. خودروی داخلی باید با خودروی خارجی رقابت کند. قانون واردات خودرو های نو و کارکرده را در دولت بعدی حتما به طور کامل اجرا خواهیم کرد.»

بعد از آن قالیباف در دومین برنامه انتخاباتی خود در روز سه شنبه، ۲۲ خرداد باز هم درباره خودرو صحبت کرد و این بار به مدیریت دولتی و دخالت دولت در قیمت گذاری و سیاست گذاری صنعت خودرو اشاره کرد.

او گفت: سهم دولت در ایران خودرو ۷ درصد است، اما با این حال دولت ۱۰۰ درصد در سیاستگذاری، تصمیم گیری و قیمت گذاری دخالت می کند که نتیجه آن دیون باقی مانده برای این خودروساز است. بعد هم دولت مجبور می شود در قیمت گذاری دخالت کند، دخالت هم کرد باید برود رانت خودروساز را بدهد و هزینه ها را خودش جبران کند. دولت با ۷ درصد سهم از ایران خودرو، هیات مدیره و مدیرعامل این خودروساز را تغییر می دهد و از پول بخش دولت و منافع عمومی در خودرو استفاده می کند و در نهایت هم دولت، هم خودروساز و هم مردم از وضعیت ایجادشده ناراضی هستند.

قالیباف همچنین در برنامه میزگرد اقتصادی که ۲۵ خرداد از شبکه اول سیما پخش شد، به سوال یحیی آل اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی که به عنوان کارشناس اقتصادی در این برنامه حضور داشت و از او درباره راهکار وی درخصوص نظم بخشیدن بر وضعیت بازار و صنعت خودرو پرسید پاسخ داد که البته موضعی تکراری بود و در برنامه های قبلی همین صحبت ها را بیان کرده بود

او گفت: به جای این که مردم را در اقتصاد مداخله بدهیم، در زندگی و اقتصاد مردم دخالت می کنیم و نمونه آن هم این است که سهم دولت در ایران خودرو ۷ درصد و در سایپا ۱۷ درصد است، اما برای این خودروساز ها مدیرعامل تعیین می کند و برای هیات مدیره تصمیم می گیرد که همه این کار ها غیرقانونی است و بعد هم می رود هزینه را بالا می برد و دیون و بدهی اضافه می کند و در نهایت هم قیمت خودرو را دستوری می کند. سپس خودرویی را در اختیار مردم قرار می دهد که در مقایسه با قیمت خودرو در کشور های همسایه، سه تا چهار برابر گران تر است و سوخت بیشتری را هم مصرف می کند. این در حالی است که تولیدات خودروی ما در تیراژ و تعداد هم کمتر است

بعد از توضیحات قالیباف، آل اسحاق از او پرسید «می خواهید چه کار کنید؟» قالیباف پاسخ داد: «همه این موارد را به ضمانت کارنامه ام اصلاح می کنم.»

قالیباف در حالی از اجرای قانون واردات خودرو های کارکرده صحبت می کند که در مدت زمانی که رئیس مجلس یازدهم بود اظهارنظری از او مبنی بر پرسش از دولت سیزدهم در مورد علت عدم واردات خودرو های کارکرده وجود ندارد.
قاضی زاده هاشمی: دلیلی ندارد خودرو را فقط ایران تولید کند

قاضی زاده هاشمی: دلیلی ندارد خودرو را فقط ایران تولید کند

کاندیدای دیگری که در چند روز گذشته در مورد خودرو صحبت کرده است، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ است.

او در برنامه صف اول شبکه خبر به وضعیت بازار خودرو اشاره کرد و گفت: اتفاقاتی در کشور رخ می دهد مانند لاتاری خودرو که اخلاق جامعه را مخدوش می کند و یک شبه کسی را به خاطر این که در یک قرعه کشی برنده شده است، ثروتمند می کند.

بعد از آن قاضی زاده روز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری به سازوکار تولید خودرو پرداخت و گفت: لازم نیست خودرو را خودمان تولید کنیم، بلکه می توان مشارکتی با کشور های دیگر این موضوع را انجام داد، در این صورت رشد اقتصادی منطقه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

او همچنین روز شنبه ۲۶ خرداد ماه در نشست خبری خود مجدد به بحث تولید خودرو پرداخت و گفت: ایران، ترکیه، عراق و سوریه می توانند خودروی مشترک تولید کنند، دلیلی ندارد خودرو را فقط ایران تولید کند، در برخی کشور ها مشترک تولید می شود.

قاضی زاده هاشمی در حالی از لاتاری خودرو صحبت می کند که با روی کارآمدن علی آبادی در وزارت صمت و به مرور، بحث قرعه کشی خودرو های داخلی کمرنگ شده و فروش به خود خودروسازان واگذار شده است.

ضمن این که هرچند ایده قاضی زاده هاشمی برای تولید مشترک خودرو قابل دفاع است، اما کشور هایی که او برای همکاری پیشنهاد داده است در حوزه خودرو حرفی برای گفتن ندارند و ارزش افزوده ای برای صنعت خودرو ما ایجاد نخواهند کرد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/H9CNxAgO
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه