پنجشنبه, ۱۰ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Thu, 30 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز
آشنایی با میزبان نسل جدید کسب و کارها

فرصت های کارآفرینی در متاورس

1 سال پیش ( 1401/7/11 )

متاورس کلیدواژه ای است که این روزها همه درباره اش حرف می زنند. فرقی هم ندارد پای بحث های تخصصی کارآفرینی وسط باشد یا گپ و گفت های دوستانه؛ در هر صورت متاورس با نوآوری های حیرت انگیزی که همراه دارد، ترندی برای تمام فصول محسوب می شود. راستش را بخواهید بعضی از کارآفرینان طوری اخبار متاورس را دنبال می کنند که انگار یک لحظه غفلت از آن به بهای زندگی شان تمام می شود. بی شک این وسط هیجان بالا نقش مهمی در پیگیری اخبار متاورس دارد. از این نظر کارآفرینان مثل هوادارانی هستند که سالن بسکتبال با هر ضربه سه امتیازی لبران جیمز به هوا می پرند. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم واکنش های احساسی جایی در دنیای کسب و کار ندارد. خب اگر شما فقط دنبال احساسات تان بروید، خیلی زود در ماراتن کارآفرینی آخر خواهید شد. آن وقت دیگر نه مشتری اطراف تان می ماند نه حتی سرمایه گذارها جرأت همکاری با شما را خواهند داشت. این ماجرا درباره متاورس هم مصداق دارد. اگر شما واقعا درباره این دنیای جدید کنجکاو هستید، باید یک مطالعه دقیق درباره اش داشته باشید. وگرنه حسی شبیه آلیس در سرزمین عجایب خواهید داشت، نه چیزی بیشتر!

فرصت های کارآفرینی در متاورس

از آنجایی که همه مخاطب های ما در روزنامه فرصت امروز کارآفرینان باهوشی هستند، احتمالا تا اینجای کار خیلی خوب متوجه شده اید قرار است درباره چه موضوعی حرف بزنیم. تب متاورس هنوز هیچی نشده حسابی در دنیا داغ است. با این حال ما قصد نداریم نگاهی سطحی به این حوزه داشته باشیم. در عوض سراغ فرصت های کارآفرینی رفته ایم که متاورس پیش پای شما قرار می دهد. این شما و این هم فرصت های کارآفرینی در متاورس.

مطلب مرتبط: چالش های بازاریابی در متاورس

کنسرت های مجازی: خداحافظی با محدودیت مکانی

فرصت های کارآفرینی در متاورس

هنرمندان بزرگ معمولا تورهای متنوعی در چهار گوشه دنیا دارند. اگرچه خیلی از مردم دوست دارند یک بار هم که شده در کنسرت هنرمند مورد علاقه شان حضور پیدا کنند، اما هزار و یک مشکل گوناگون در این میان مانع شان می شود. از فاصله مکانی تا محل برگزاری گرفته تا قیمت بالای بلیت ها، همه و همه دست طرفداران را از کنسرت گروه یا خواننده مورد علاقه شان کوتاه می کند. البته بهتر است بگوییم تا حالا ماجرا اینطوری بوده است؛ چراکه متاورس به زودی ورق را برمی گرداند. 

آدم لازم نیست یک جامعه شناس در حد آنتونی گیدنز باشد تا عشق و علاقه بالای مردم به شبکه های اجتماعی را درک کند. امروزه مردم بیشتر از اینکه در دنیای واقعی وقت بگذرانند یا همدیگر را ملاقات کنند، درگیر توییت زدن یا لایک کردن پست های مختلف هستند. یک ایده هوشمندانه در این میان انتقال رویدادهای هنری مثل کنسرت های موسیقی به دنیای دیجیتال است. اینطوری دیگر نه خبری از محدودیت سالن های کنسرت هست، نه اینکه قیمت بالای بلیت ها مردم را ناامید خواهد کرد. 

فرض کنید بعد از یک روز خسته کننده در محل کار، این فرصت را دارید که در کنسرتی بی نهایت بزرگ و صدالبته ارزان شرکت کنید. بی شک این فرصت برای هر کسی پیش نمی آید. با این حال ماجرا خیلی هم ساده نیست. هرچه باشد شما وقتی تا مغز استخوان خسته اید باید پشت فرمان نشسته و تا محل برگزاری کنسرت رانندگی کنید. بعد هم هزار بار خسته تر باید به خانه برگردید و اگر شانس بیاورید به ترافیک سنگین نمی خورید. شما را نمی دانم، ولی من که حتی با فکر کردن به چنین دردسری هم قید کنسرت را می زنم؛ چه برسد به اینکه قرار باشد واقعا این کابوس را از سر بگذرانم. 

نوآوری حیرت انگیز متاورس در این بین معرفی نسل جدید کنسرت هاست؛ آن هم نه هر کنسرتی بلکه یک نمونه کاملا دیجیتالی! کافی است یک هدست واقعیت مجازی داشته باشید و بعد هم به اینترنت وصل شوید. از اینجا به بعد دیگر فقط شمایید و خواننده مورد علاقه تان که یک تجربه کاملا دیجیتالی را به شما هدیه می دهد. قبول دارم همه در دنیا خواننده یا عضو گروه موسیقی نیستند، اما شما می توانید اولین سالن همایش یا کنسرت دیجیتال در متاورس را داشته باشید. ماجرا به بخش جذابش رسید، نه؟

دورکاری: رویایی دیرینه که بالاخره محقق شد!

فرصت های کارآفرینی در متاورس

دورکاری و کار از خانه رویاهای دور و درازی هستند که خیلی از کارآفرینان همه حواس شان به آنهاست. هرچه باشد هزینه اجاره دفتر چیزی نیست که هر کسی از پس آن بربیاید. به علاوه، نیروی کار ماهر هم معمولا تمایلی برای ترک شهر محل زندگی اش ندارد. این یعنی شما باید تغییری در وضع تان ایجاد کنید. متاورس در این میان به شما امکان طراحی یک دفتر کار مجازی برای همکاری بین کارمندان و حتی مدیران را می دهد. اشتباه نکنید، این یک خواب شیرین نیم روزی نیست، بلکه واقعا دیگر وقت خداحافظی با دفترهای واقعی فرا رسیده است.

مطلب مرتبط: فرصت ها و چالش های بازاریابی در متاورس

همانطور که بازی راگبی یکسری تجهیزات خاص خودش را دارد، دورکاری به سبک متاورس هم دست خالی نمی شود. البته لازم نیست خیلی نگران باشید؛ چراکه تجهیزات این مدل دورکاری خیلی ارزان است و به جیب شما فشاری نخواهد آورد. کافی است یک هدست واقعیت مجازی تهیه کنید و در مرحله بعد آواتار دیجیتال خودتان را بسازید. اینطوری سه سوت در محل کار جدیدتان مشغول به کار خواهید شد؛ آن هم بدون هیچ دردسر اضافه ای.

آدم ها معمولا اول نوآوری های بزرگ را به چشم شوخی نگاه می کنند؛ چراکه ترک عادت های قدیمی هیچ وقت ساده نیست. با این حال کمی که زمان بگذرد، همه به شرایط تازه عادت خواهند کرد. درباره دورکاری در دنیای متاورس، مایکروسافت مثل همیشه پیشتاز بوده است. خالق نسخه های مختلف ویندوز برای اینکه کارآفرینان خیلی سریع به کارهای شان برسند، نرم افزار مایکروسافت تیمز (Microsoft Teams) را با یک آپدیت جذاب روانه بازار کرده است. بر این اساس شما می توانید تجربه دورکاری از طریق متاورس را داشته باشید. اجازه دهید قبل از اینکه بحث مان مثل کلاس های دانشگاهی کسل کننده شود، یک مثال ساده بزنیم. فرض کنید شما فردا صبح به جای اینکه در ایستگاه اتوبوس کلی معطل شده و کمی هم دیر به محل کارتان برسید، یک دوربین واقعیت مجازی روی چشم تان گذاشته و به طور مجازی وارد اتاق کارتان شوید. ماجرا وقتی جذاب می شود که بدانید حتی لازم نیست برای چنین الگوی کاری لباس رسمی به تن کنید. پس منتظر چه هستید؟ همین امروز فرآیند دورکاری برندتان را به متاورس منتقل کنید. اینطوری هم سود بیشتری به جیب می زنید، هم دردسرهای کمتری برای مدیریت کسب و کار خواهید داشت. 

توریسم: گردشگری به شکلی تازه

فرصت های کارآفرینی در متاورس

تعطیلات فرصت بی نهایت جذابی برای سیر و سفر در جاذبه های گردشگری محسوب می شود. خیلی از آژانس های مسافرتی دل شان به مناسبت های مهم خوش است. هرچه باشد مردم در بیشتر روزهای سال دل و دماغی برای سفر ندارند. تازه کرونا هم چند سالی دور هر چی سفر یا حتی دورهمی بود را خط کشید. حالا که شر کرونا تا حد زیادی از سر دنیا کم شده، بد نیست دوباره به صنعت توریسم نگاهی داشته باشیم. خیلی از هتل ها، آژانس های هوایی و راهنماهای تور به دوران جدید امیدوارند. البته این امیدواری خیلی طولانی نخواهد بود؛ چراکه متاورس از همین حالا برای این صنعت خط و نشان کشیده است. ماجرا به بخش جالبش رسید، نه؟

قصه متاورس و صنعت توریسم دقیقا از همه گیری کرونا شروع شد. وقتی مردم سراسر دنیا به جای گشت و گذار آخر هفته در طبیعت یا بازدید از شهرهای تازه مجبور بودند 24 ساعته در خانه شان قرنطینه باشند. آن زمان خیلی ها از نسل جدید توریسم با چاشنی فناوری واقعیت مجازی حرف می زنند. بی شک چنین طرح جسورانه ای برای هر برنامه نویسی نوعی کابوس محسوب می شود؛ چراکه ماه ها کار بی وقفه و کلی دانش فنی نیاز دارد. البته وقتی پای شرکت متا وسط باشد، این نکات چالش زیاد مهمی نیست؛ چراکه این غول دنیای دیجیتال هم بهترین کارشناس های دنیا را دارد هم اینکه با بودجه ای چند میلیارد دلاری آماده سرمایه گذاری بر روی هر پروژه بلندپروازانه ای است.

اهمیت متاورس برای صنعت توریسم پشت سر گذاشتن مرزهای مختلف و از همه مهمتر محدودیت مربوط به بودجه مسافران است. به زبان خودمانی، شما دیگر لازم نیست دست و دل تان برای خرید بلیت تورهای مختلف بلرزد؛ چراکه در متاورس یک تجربه مجازی از سفر به دور دنیا با کمترین قیمت ممکن پیش روی تان خواهد بود. تنها ابزاری هم که برای امتحان این تجربه بی نظیر لازم دارید، یک هدست واقعیت مجازی است. آن وقت هر کجای دنیا که باشید می توانید سه سوت دور دنیا را بچرخید. 

صنعت گیم: بازی هایی واقعی تر از همیشه

فرصت های کارآفرینی در متاورس

بازی های کامپیوتری کلی طرفدار در چهار گوشه دنیا دارد، اما همیشه منتقدان آنها را به غیرواقعی بودن متهم کرده اند. قبول دارم تجربه بازی فوتبال با ایکس باکس هیچ شباهتی به این ورزش در دنیای واقعی ندارد، اما تا چند وقت دیگر دنیای گیم با متاورس متحول خواهد شد؛ چراکه دیگر نه خبری از صفحه تلویزیون خواهد بود نه حتی بازیکنان می توانند همین طوری یک گوشه لم داده و بازی شان را بکنند. در عوض همه چیز تعاملی می شود. مثلا در بازی فوتبال، شما خودتان باید کمی دویده و ضربه آخر را وارد دروازه کنید. شما را نمی دانم، ولی من که از همین حالا منتظر ترکیب جذاب صنعت گیم و دنیای متاورس هستم.

مطلب مرتبط: برندهای مطرح از متاورس چه استفاده ای را خواهند داشت 

از آنجایی که استودیوهای بازی سازی همیشه در زمینه استفاده از فناوری های جدید پیشرو بوده اند، متاورس خیلی زود جای خودش را در دل آنها باز کرده است. بنابراین اصلا بعید نیست تا همین چند ماه دیگر شاهد عرضه اولین بازی های مبتنی بر این فناوری باشیم. آن وقت دیگر کنسول های فعلی هم به جعبه خاطرات نسل ما خواهد پیوست. اگر شما سررشته ای از صنعت بازی سازی دارید، متاورس فرصت طلایی برای تان خواهد بود؛ چراکه می توانید بدون دردسر اضافه در این فضا دست به تولید عنوان های جذاب زده و شانس تان برای کسب درآمد را امتحان کنید. 

آموزش دیجیتال: تجربه کلاس های کاملا مجازی

فرصت های کارآفرینی در متاورس

وقتی صحبت از آموزش مجازی می شود، خیلی از آدم ها یاد سامانه های پر از باگ و همینطور تجربه ای بی نهایت ضعیف از یادگیری مطالب سر کلاس می افتند. بی شک آموزش مجازی در دوران کرونا با استانداردها یا حتی انتظارات دانشجوها زمین تا آسمان فرق داشت. با این حال چنین تجربه ای به هیچ وجه پایان کار نیست. متاورس با فرصت تعامل مجازی خبرهای خوشی برای دانشجویان و تمام موسسات آموزشی در سراسر دنیا دارد. 

اگر شما هم تا به حال بارها و بارها از کلاس های آموزشی مختلف به خاطر راه دور یا زمان بندی نامناسب صرف نظر کرده اید، متاورس ورق را به سود شما برگردانده است. آموزش دیجیتال در متاورس نه تنها بعد مکان را از بین می برد، بلکه تجربه تعامل مجازی میان دانشجویان با یکدیگر و صدالبته اساتید را به همراه دارد. اینطوری شما می توانید در یک چشم به هم زدن سر کلاس مورد علاقه تان حاضر شده و حتی یک لحظه هم به ماندن پشت ترافیک یا هزینه های سفر طولانی در داخل شهر فکر نکنید. 

آموزش دیجیتال در متاورس برای استارت آپ هایی که هنوز پول لازم برای خرید یک ساختمان مرکزی برای آموزش را ندارند، ایده ای عالی خواهد بود. اینطوری شما با سرمایه اولیه بی نهایت اندک طوری در بازار گرد و خاک می کنید که نگو و نپرس. 

خرده فروشی آنلاین: پایانی بر مشکل همیشگی خرید آنلاین

فرصت های کارآفرینی در متاورس

تجارت الکترونیک در طول یک دهه اخیر پیشرفت شگفت انگیزی را تجربه کرده است. برندهایی مثل آمازون یا علی بابا که خیلی زود خرده فروشی های سنتی را به چالش کشیده اند، تنها بخشی از این نوآوری مهم محسوب می شوند. با توجه به گسترش متاورس در آینده نزدیک خیلی از خرده فروشی ها از همین امروز به فکر استفاده از این فرصت طلایی افتاده اند. اگر از طرفداران خرید حضوری باشید، احتمالا سختی های مربوط به خرید چشم بسته در سایت های آنلاین حسابی اذیت تان کرده است. چه بسا آدم سفارشش دقیقا بعد از خرید از زمین تا آسمان با محصول اصلی فرق کند. اینطور وقت ها هیچ کس پاسخگو نیست و به ساده ترین معنا پول آدم دور ریخته شده است. 

متاورس با معرفی یک دنیای کاملا مجازی به برندها امکان فروش محصولات با پیش نمایشی جذاب را می دهد. به این ترتیب شما می توانید تجربه ای نزدیک به واقعیت از یک محصول داشته و بعد از اینکه خیال تان راحت شد، ثبت سفارش کنید. راستش را بخواهید، غول هایی مثل زارا، نایک، علی بابا و آمازون چند وقتی هست حسابی روی این ایده جدید سرمایه گذاری کرده اند. اگر شما هم دوست دارید یکی از برندهای موفق در بازار باشید، زمان سرمایه گذاری همین امروز است، وگرنه فردا حسابی از رقبای تان عقب خواهید افتاد. 

مطلب مرتبط: چگونه برندتان را برای دنیای متاورس آماده کنید؟

منابع: 

https://www.noobpreneur.com

https://employmenthero.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/rW69iEFs
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه