شنبه, ۲۵ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Sat, 13 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز
مروری بر تهدیدات و نقاط ضعف فناوری داغ این روزها!

نیمه تاریک چت جی پی تی (Chat GPT)

9 ماه پیش ( 1402/3/25 )

چت جی پی تی چند ماهی هست مثل یک قهرمان تازه نفس همه نگاه ها را به خودش جلب کرده و در هر گفت وگویی از آن حرف زده می شود. احتمالا شما هم تا حالا بارها و بارها وسوسه شده اید استفاده ای هرچند محدود از این ابزار داشته باشید. در این صورت انواع و اقسام اپ ها و حتی ربات های چت دم دست تان خواهد بود. نکته جالب اینکه گاهی اوقات این فناوری واقعا آدم را انگشت به دهان می گذارد؛ چراکه خیلی از کارهایی که قبلا با کلی مشقت انجام می شد، حالا در یک چشم به هم زدن تمام می شود. 

زمانی نه چندان دور برای نوشتن یک ترانه پرفروش یا سرودن شعری حیرت انگیز نیاز به کلی تمرین و صدالبته استعداد بود. حالا اما چت جی پی تی مثل یک دوست صمیمی همه این کارها را برای شما انجام می دهد؛ آن هم با کیفیتی که باورکردنی نیست. 

نیمه تاریک چت جی پی تی

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم هر فناوری تازه ای علاوه بر مزایای گوناگونی که دارد، برخی معایب هم خواهد داشت. چت جی پی تی هم در این بین استثنا نیست. از آنجایی که بیشتر مردم درگیر تعریف و تمجیدهای مختلف از این ابزار هستند، ما در این بخش سراغ نیمه تاریک این ابزار رفته ایم. اگر شما هم عادت دارید همه اتفاقات و تکنولوژی های تازه را از پشت لنز بدبینی ارزیابی کنید، این مقاله مخصوص شماست. پس با ما همراه باشید تا نگاهی گذرا به نیمه تاریک چت جی پی تی داشته باشیم.

مطلب مرتبط: چت جی پی تی (Chat GPT) چیست؟ آشنایی با جدیدترین فناوری دنیا

چت جی پی تی: ابزاری برای نسل های گوناگون

چت جی پی تی، ابزاری برای نسل های گوناگون

واکنش مردم در قبال رونمایی از چت جی پی تی دوگانه است. برخی از افراد این فناوری را بهترین راهکار برای کارآفرینی و زندگی راحت تر می دانند. به طوری که آرزو می کردند این فناوری چند سال قبل وارد بازار می شد. اگر بخواهیم دیدگاه این گروه را منصفانه بررسی کنیم، باید گفت اوضاع کاملا منطقی به نظر می رسد. هرچه باشد چت جی پی تی دامنه متنوعی از کارها را انجام می دهد. پس طبیعی است که کارآفرینان یا حتی مردم عادی عاشق آن باشند. 

روی دیگر سکه چت جی پی تی همراه با انتقادهای زیادی است. بسیاری از مردم نگران وقوع یک بحران همه جانبه در بازار کار هستند. همین حالا هم کلی از ابزارهای دارای هوش مصنوعی بازار کار نیروی انسانی را حسابی به هم ریخته است. بنابراین تعامل با یک ابزار تازه حسابی دردسرساز خواهد بود. به علاوه، چت جی پی تی در کنار اینکه کارهای زیادی انجام می دهد، در واقع هیچ کدام از آنها را خیلی عالی یا بی نقص دنبال نمی کند. به زبان خودمانی، این ابزار به نوعی همه کاره و هیچ کاره است. پس طبیعی است که کاربران اعتماد چندانی به آن نداشته باشند. 

شما هر طور که درباره چت جی پی تی فکر کنید، باید یک فکت مهم را قبول نمایید. اینکه این ابزار قرار است تا دهه های متمادی در کنار من و شما حضور داشته باشد. این وسط هم علاقه یا نفرت مان از این ابزار هیچ تاثیری بر روی تداوم حضورش نخواهد داشت. 

نیمه تاریک چت جی پی تی

نیمه تاریک چت جی پی تی

حالا که مطمئن شدید چت جی پی تی قرار است حالا حالاها در متن زندگی مان نقش آفرینی کند، بد نیست نگاهی به نقاط ضعف آن داشته باشیم. اینطوری کمتر از این فناوری تازه قهرمان سازی کرده و انتظارات مان از آن را واقع گرایانه طراحی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا نگاهی به نیمه خالی لیوان بیندازیم. 

بهشت اسکمرها: فناوری در خدمت کلاهبرداری!

بهشت اسکمرها

اسکم (Scam) یا همان کلاهبرداری خودمان سال هاست که در بستر اینترنت دنبال می شود. کافی است شما یک ایمیل شخصی داشته باشید تا تبدیل به طعمه ای جذاب برای کلاهبردارها شوید. سناریوی اصلی کلاهبرداری در این میان معمولا کلیشه ای است. به این ترتیب که شما ایمیلی ناشناس دریافت کرده و با کلیک بر روی لینک های آن اطلاعات مهم تان به سرقت خواهد رفت. 

خوشبختانه خیلی از کاربران درباره سرویس های اسکم اطلاعات دقیقی دارند. بنابراین به این سادگی ها دم به تله نمی دهند. نکته خنده دار درباره اغلب ایمیل های کلاهبرداری متن بی نهایت ساده و پر از ایرادشان است. درست در همین مرحله است که چت جی پی تی به کمک کلاهبردارها می آید. این سرویس به راحتی امکان نگارش یک متن تخصصی را به کلاهبردارها می دهد. به طوری که قربانی ها دیگر به سادگی توانایی شناسایی ایمیل های اسکم را نداشته باشند. آن وقت شما می مانید و یک کلاهبرداری حرفه ای که زندگی تان را زیر و رو خواهد کرد.

مطلب مرتبط: انتقاد مدیرعامل شرکت OpenAI از چت بات مشهور ChatGPT

طراحی بدافزار: به وقت جاسوسی رایگان

طراحی بدافزار

کسانی که سال هاست در زمینه کدنویسی فعالیت دارند، چت جی پی تی را یکی از ابزارهای کمکی فوق العاده در کارشان قلمداد می کنند. این روزها خیلی از مردم برای طراحی اپ یا بازی دلخواه شان از این ابزار سود می برند. تا اینجای کار همه چیز بدون عیب و ایراد جلو می رود. با این حال ماجرا وقتی عجیب می شود که با نیمه تاریک برنامه نویسی با کمک این ابزار نگاه کنیم.

همانطور که کاربران امکان طراحی برنامه های عادی با کمک چت جی پی تی را دارند، فرصت طراحی انواع بدافزار نیز برای آنها فراهم است. شاید فکر کنید کمتر کسی در دنیا این ایده عجیب به سرش بزند. خب در این صورت احتمالا هیچ چیز درباره توانایی های چت جی پی تی نمی دانید. همین حالا یکی از نگرانی های اصلی درباره چت جی پی تی توانایی این ابزار برای کمک به هکرهاست. انگار که این ابزار دوست داشتنی خیلی هم سر به راه نیست و کافی است دست یک هکر بیفتد تا حسابی دردسرساز شود. 

این روزها بسیاری از افراد نگران تهدیدات امنیتی چت جی پی تی هستند. هرچه باشد این ابزار به هکرها برای یافتن نقاط ضعف کارشان کمک کرده و اوضاع را حسابی به ضرر کاربران عادی تغییر می دهد. بنابراین ترتیب اقداماتی اساسی برای جلوگیری از بروز مشکل در این زمینه ضروری خواهد بود. وگرنه خیلی زود کنترل اوضاع از دست کارشناس های امنیت سایبری خارج خواهد شد. 

حل تمرین های مدرسه: کمک به پرورش نسلی تنبل

حل تمرین های مدرسه

همه ما در دوران مدرسه دوست داشتیم یک دوست صمیمی و همه چیز دان پیدا کنیم تا تمام مشق های مدرسه را انجام دهیم. اگرچه این آرزوی قدیمی هیچ وقت در دوره ما تبدیل به واقعیت نشد، اما حالا چت جی پی تی آن را تبدیل به یک تهدید برای نظام آموزشی کرده است. 

فرقی ندارد شما در چه رشته ای تحصیل می کنید، در هر صورت استفاده از چت جی پی تی برای حل تمرینات چندان دور از ذهن نیست. اینطوری می توانید با خیال راحت روی صندلی تان نشسته و بدون اینکه دست به سیاه و سفید بزنید، تمرینات تان را تحویل معلم دهید. نکته جالب اینکه هیچ کس نمی تواند متوجه کمک گرفتن شما از ابزار هوش مصنوعی شود. درست همین بخش ماجراست که همه چیز را ترسناک می کند. خب اگر قرار باشد همه دانش آموزان و دانشجویان از این ابزار برای حل تمرینات یا پیدا کردن جواب امتحانات استفاده کنند، نتیجه دوره های آموزشی بی معنا خواهد شد. 

بسیاری از دست اندرکاران حوزه آموزش نسبت به تهدیدات چت جی پی تی از همین حالا هشدارهای جدی داده اند. متاسفانه خیلی ها هنوز خطر این ابزار را جدی نگرفته اند. به همین خاطر توجهی به اهمیت مسئله ندارند. باور کنید یا نه، به زودی چت جی پی تی تبدیل به معضل اساسی در حوزه آموزش خواهد شد. به طوری که دیگر به این سادگی ها قابل حل نبوده و عرصه آموزش تغییرات سهمگینی را تجربه خواهد کرد. 

مطلب مرتبط: بازاریابی با ربات چت (Chatbot Marketing)

ارائه جواب های اشتباه: عجیب اما واقعی!

ارائه جواب های اشتباه

ابزاری که این همه در دنیا سر و صدا به پا کرده، گاهی اوقات در حل معادلات ساده ریاضی هم اشتباه می کند. نکته جالب اینکه وقتی کاربران جواب های اشتباه را به این ابزار تذکر می دهند با استدلال های پشت سرهم آن برای تایید ادعایش رو به رو می شوند. انگار که چت جی پی تی هم مثل ما آدم ها میانه خوبی با یادآوری اشتباهاتش ندارد. 

بی شک هر ابزاری در این دنیا اشتباه می کند، اما ماجرا درباره چت جی پی تی کمی متفاوت است؛ چراکه کلی آدم در این دنیا روی آن حساب ویژه ای باز کرده اند. به طوری که حتی انتظار اشتباهی کوچک را هم از آن ندارند. با این حساب اگر شما دنبال استفاده از این ابزار برای توسعه کسب و کارتان هستید، باید کمی بیشتر صبر کنید؛ چراکه هنوز کلی اشتباه هست که چت جی پی تی روی آن پافشاری می کند. 

بی شک بزرگ ترین گروهی که از اشتباهات چی جی پی تی متضرر می شود، کارآفرینانی هستند که برای توسعه کسب و کارشان روی این ابزار حساب کرده اند. قبول دارم این ابزار برای مدت زمانی طولانی در کنار من و شما خواهد بود اما دلیل نمی شود از همین حالا طوری روی آن حساب کنیم که انگار هیچ خطایی از سوی آن روی نمی دهد. یک ایده بهتر در این میان استفاده از این ابزار به عنوان یک گزینه کمکی است. اینطوری در برابر اشتباهات عجیب دچار ضررهای عجیب نخواهیم شد. 

درز اطلاعات کاربران: تهدیدی کاملا جدی

درز اطلاعات کاربران

این روزها گزارش های داغ زیادی درباره درز اطلاعات مشتریان فلان برند مشهور به چشم می خورد. گاهی اوقات آدم حتی باورش نمی شود که برندهای بزرگ دنیا هم حفره های امنیتی بزرگ در رابطه با اطلاعات مشتریان شان داشته باشند. احتمالا پذیرش بهانه های گوناگون از کسب و کارهای کوچک ساده تر از برندهای بزرگ خواهد بود. هرچه باشد آنها کلی اعتبار و از همه مهمتر بودجه های چند میلیون دلاری در اختیار دارند. پس چرا باید همچنان چنین اشتباهات عجیبی را انجام دهند؟ اگر بخواهیم برای این مسئله متهم پیدا کنیم، یک لیست بلند بالا خواهیم داشت. نکته جالب اینکه اسم چت جی پی تی هم در این میان به چشم می خورد!

ابزار چت جی پی تی علی رغم ظاهر غلط انداز و کمک های فراوانی که به کاربران می کند، در زمینه حفاظت از اطلاعات آنها عملکرد فاجعه باری دارد. به طوری که برخی از کارشناس ها این ابزار را به فروش اطلاعات کاربران به طور کاملا آگاهانه متهم می کنند. در چنین شرایطی اعتماد به این ابزار دارای هوش مصنوعی بی نهایت سخت می شود. خب وقتی برندهای بزرگ بدون قصد قبلی با مشکلات متعددی در زمینه درز اطلاعات مشتریان رو به رو می شوند، اگر یک ابزار دارای هوش مصنوعی از قصد این کار را انجام دهد، اوضاع خیلی ناگوارتر می شود، مگر نه؟

بی شک طراحی چت جی پی تی هنوز مشکلات زیادی دارد، با این حال درز اطلاعات کاربران از همین ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد. اگر توسعه دهندگان این ابزار توانایی مدیریت این مشکل در اسرع وقت را نداشته باشند، اوضاع شان حسابی به هم خواهد ریخت. آن وقت دیگر هیچ عذر و بهانه ای برای کارشان نخواهند داشت. 

نکته مهم برای کارآفرینان در این بخش لزوم اعتماد سلسله مراتبی به چت جی پی تی است. وضعیت فعلی این ابزار از نظر شاخص های امنیتی سایبری چندان تعریفی ندارد. پس چه بهتر که اعتمادتان به آن را براساس بهبود این شاخص ها افزایش دهید. وگرنه اوضاع تان تعریف چندانی نخواهد داشت.

سرقت مشاغل انسان ها: سناریوی کلاسیک انسان در برابر ربات ها!

سرقت مشاغل انسان ها

ابزاری را در نظر بگیرید که هوش مصنوعی بی نهایت پیشرفت های دارد. به طوری که خیلی از محاسبات انسانی را نه تنها سریع تر، بلکه با دقت بالاتری انجام می دهد. شما به عنوان مدیر یک کسب و کار حاضرید از این فناوری به عنوان جایگزین نیروی کار استفاده کنید؟ اگر هنوز درباره تصمیم نهایی تان شک دارید، باید این نکته را هم اضافه کنیم که این ابزار هوش مصنوعی هزینه بی نهایت کمتری در مقایسه با عامل انسانی روی دست تان خواهد گذاشت. فکر می کنم حالا دیگر به یک جواب دقیق رسیده ایم، مگر نه؟

مطلب مرتبط: مزایای ربات چت برای کسب و کارها

شاید پیش خودتان فکر کنید هنوز کلی راه مانده تا ابزاری کاملا هوشمند پیدا شود که توانایی جایگزینی عامل انسانی را داشته باشد. خب در این صورت باید کمی ناامیدتان کنیم؛ چراکه چت جی پی تی همین حالا هم مشخصات فوق را دارد!

خیلی از کارآفرینان از همین حالا نگران اوضاع کاری شان هستند؛ چراکه چت جی پی تی علی رغم مشکلات زیادی که دارد، گزینه ای بی نهایت مطلوب برای کاهش هزینه کارآفرینی است. به طوری که همین حالا هم برخی از کسب و کارها برای مدیریت اوضاع سراغ این ابزار رفته اند. ماجرا وقتی عجیب تر می شود که اوضاع را از زاویه دید مشتریان نگاه کنیم. شما را نمی دانم، ولی من که ترجیح می دهم سر و کارم به جای یک اپراتور انسانی با هوش مصنوعی باشد؛ چراکه هم سریع تر جواب سوالاتم را می گیرم هم سفارشات را زودتر دریافت خواهم کرد. خب مگر یک مشتری به غیر از این موارد دیگر چه نیازی دارد؟

احتمالا توضیحات ما در این بخش برای شما خیلی غیرمنتظره به نظر می رسد. راستش را بخواهید وقتی برای اولین بار ایده طراحی هواپیما هم مطرح شده بود، خیلی ها آن را باور نداشتند. با این حال الان هواپیماهای متنوعی در سراسر دنیا پرواز می کنند. تهدید مربوط به هوش مصنوعی و به طور مشخص چت جی پی تی هم شاید این روزها باورنکردنی به نظر برسد اما کاملا واقعی است. پس چه بهتر که از همین حالا خودمان را برای این اتفاق مهم آماده کنیم.

بروز مشکلات روزمره: مسئله فقدان داوری اخلاقی

بروز مشکلات روزمره

هوش مصنوعی کاربردهای بی نهایت متنوعی دارد. از آنجایی که ابزار چت جی پی تی مثل انسان ها توانایی درک خوب و بد را ندارد، گاهی اوقات ممکن است به افراد در راستای مقاصد غیراخلاقی کمک کند. این امر نه تنها دردسرهای زیادی برای توسعه دهنده این فناوری ایجاد می کند، بلکه اوضاع آدم ها در زندگی روزمره را نیز حسابی به هم می ریزد. 

یکی از مشکلات کلیدی که هوش مصنوعی ایجاد می کند، مسئله کمک به افراد برای هک سامانه های مختلف است. همین چند وقت پیش اخبار مربوط به کمک گرفتن فردی در استرالیا برای جیل بریک گوشی آیفونش به گوش رسید. جیل بریک به فرآیند هک سیستم عامل IOS برای دسترسی بیشتر و غیرمجاز به برنامه ها گفته می شود. از آنجایی که این کار حساسیت زیادی دارد، معمولا کسی سراغش نمی رود. با این حال کمک های چت جی پی تی همین کار خطرناک را نیز بدل به گزینه ای بی نهایت ساده کرده است. به طوری که هر کسی تنها با یک درخواست ساده از چت جی پی تی امکان انجامش را داشته باشد. 

یکی دیگر از حوزه هایی که چت جی پی تی دردسرساز می شود، مربوط به حوزه فیشینگ یا همان کلاهبرداری است. خیلی وقت ها کلاهبردارها برای طراحی سناریو به مشکل می خورند. در این شرایط هوش مصنوعی می تواند برای آنها سناریوهای تازه ای طراحی کند. همانطور که می بینید، هنوز هم عامل انسانی در مقایسه با هوش مصنوعی دست برتر را دارد؛ چراکه ما امکان داوری ارزشی درباره کارهای مختلف را داریم. با این حال چت جی پی تی، دست کم در این نسخه، از چنین امکانی بهره مند نیست. بنابراین مواجهه با شکست های این فناوری در انتخاب گزینه درست امر دور از ذهنی نخواهد بود. 

سخن پایانی

مروری بر تهدیدات و نقاط ضعف چت جی پی تی

چت جی پی تی هوش از سر خیلی ها برده است. به طوری که باور خطرهای این ابزار برای خیلی از مردم غیرممکن به نظر می رسد. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی بودید که این فناوری را انقلابی تمام عیار می دانستند، احتمالا حالا دیگر نظرتان درباره چت جی پی تی عوض شده است. هرچه باشد این ابزار همانقدر که مزیت های متنوع دارد، دردسرهایی نیز برای کارآفرینان و مردم در زندگی روزمره ایجاد می کند. پس باید حواس تان به دردسرهای این فناوری نیز باشد. 

مطلب مرتبط: کاربرد ربات های چت در حوزه کسب و کار B2B

منابع:

https://www.makeuseof.com

https://www.digitaltrends.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/BdspFzM9
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه