دوشنبه, ۷ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 27 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

بازنشستگی برای بسیاری از مردم دنیا جایزه ای است که در ازای سال های سال فعالیت سخت دریافت می کنند. تصور دورانی که دیگر نیازی به بیدار شدن سر ساعت هفت صبح نباشد، برای هر کسی جذاب خواهد بود. اگر به این ماجرا خداحافظی با استرس در محل کار را نیز اضافه کنیم، آن وقت یک پکیج کامل دم دست مان خواهد بود. خب مگر کسی هست که چنین سناریویی را دوست نداشته باشد؟

شاید فکر کنید جواب سوال بالا از قبل مشخص است، اما با کمی نکته‎سنجی اوضاع متفاوت خواهد شد. مسئله ای که در این میان باید بدان توجه داشته باشیم، عشق و علاقه برخی از مردم دنیا به کارشان است. شاید برای من و شما کار یک فرآیند خسته کننده و بی نهایت سخت باشد، اما کافی است حسابداری را در نظر بگیرید که کارش را نه یک مسئولیت خشک و بی روح،  بلکه تفریحی بزرگ در نظر می گیرد. بی شک برای چنین کسی بازنشستگی همراه با سختی های زیادی خواهد بود؛ چراکه دیگر نمی تواند موارد مورد علاقه اش را دنبال کند؛ دقیقا همان کاری که حکم تفریح را برای او دارد. 

نکته دیگری که در این میان باید پس ذهن ما باشد، تحولات اقتصادی است که بازنشستگی را بدل به نوعی رویا کرده است. خب با وضعیت کنونی اقتصاد جهانی دیگر کمتر کسی با بازنشستگی فرصت زندگی بی دغدغه را خواهد داشت. درست به همین خاطر در برخی موارد کارآفرینی پس از بازنشستگی بدل به نوعی ضرورت شده است. 

اگر دقت کرده باشید، معمولا مربی های ورزشی خیلی دیر دست از کار می کشند.  مثلا سر الکس فرگوسن تا میانه ۷۰ سالگی همچنان به کارش ادامه می داد. ماجرا درباره خیلی از بازیکنانی که از ورزش قهرمانی کنار می روند نیز یکسان است. معمولا آنها بدل به مربی هایی می شوند که تا جای ممکن به کارشان ادامه می دهند. بی شک در این میان چیزی بیشتر از صرف مسائل مالی در میان است. به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز کارآفرینی حتی در شرایط مالی مناسب را نیز ایده خوبی می دانیم.

کسانی که میانه خوبی با خانه نشینی یا بیکاری ندارند، خیلی زود ایده اصلی این مقاله را درک خواهند کرد. خب چرا آدم باید دودستی خودش را وارد یک بحران اساسی کند؟ آن هم درست سر پیری!

همانطور که می بینید، آدم ها دلایل مختلفی برای ادامه روند کارآفرینی پس از بازنشستگی دارند. نکته کلیدی در این میان شیوه اجرای چنین فکری است. خب در بازار کسی به خاطر اینکه شما بازنشسته هستید، امتیاز استثنایی نمی دهد. در عوض رقابت به شدیدترین شکل ممکن جریان خواهد داشت.

ما در این مقاله قصد داریم برخی از ایده های خوب برای کارآفرینی پس از بازنشستگی را به اتفاق شما مرور کنیم. اگر شما هم دوست دارید برنامه ای برای دوران پس از بازنشستگی تان داشته باشید، بد نیست در ادامه با ما همراه باشید.

کارآفرینی در دوران بازنشستگی: ایده هایی کاربردی

کارآفرینی در دوران بازنشستگی

چه کسی دوست دارد بعد از سال های کسب تجربه در یک حوزه به طور ناگهانی با آن خداحافظی کند؟ بی شک همه مردم دست دارند بعد از اینکه موهای شان را در یک عرصه سفید کردند، از تجربه شان به طور اصولی استفاده شود. این درحالی است که تا خود آدم آستین ها را بالا نزند، خبری از موفقیت نخواهد بود. بنابراین اگر انتظار دارید به طور ناگهانی سراغ تان آمده و تجربه تان را قدر بدانند، سخت در اشتباهید .

مطلب مرتبط: چگونه برای بازنشستگی آماده شویم؟

ما در این بخش به شما کمک می کنیم تا با توجه به تجربه و صدالبته سلیقه شخصی تان دوباره وارد دنیای کارآفرینی شوید. پس اجازه دهید با همین مقدمه ‎کوتاه یک راست برویم سراغ اصل ماجرا.

ورود به صنعت مشاوره

ورود به صنعت مشاوره

سابقه کاری شما در چه حوزه است؟ امروزه آنقدر کارها تخصصی شده که کسب مهارت در حوزه‎ای خاص دیگر کار یکی دو روز نیست. در عوض شما باید حسابی خودتان را برای یاد گرفتن فوت کوزه گری آماده کنید. به همین خاطر پس از مدتی طولانی می توانید به ساده ترین شکل ممکن خودتان را بدل به کارشناسی همه فن حریف کنید. 

یادتان باشد، رزومه کاری شما نقش مهمی در قبول دیدگاه ها و نظرات تان از سوی دیگران خواهد داشت. این نکته ای است که برای بسیاری از کارآفرینان اهمیت محوری دارد. خب کافی است خودتان را جای شرکتی قرار دهید که قصد همکاری با یک مشاور را دارد. در این صورت احتمالا تجربه فرد موردنظر در کنار سابقه همکاری اش با برندهای مشهور نکته کلیدی خواهد بود. به همین خاطر شما باید در طول دوران فعالیت تان یک رزومه خوب جمع کنید.

مزیت اصلی ورود به صنعت مشاوره امکان فعالیت در این حوزه به صورت انفرادی و گروهی است. این یعنی شما لازم نیست حتما با سرمایه ای هنگفت وارد چنین حوزه ای شوید. در عوض می توانید به ساده ترین شکل ممکن به طور تک نفره کارتان را دنبال کنید.

فراموش نکنید، امروزه نیاز به مشاوره های دقیق در تمام حوزه های کاری حس می شود. به همین خاطر شما باید خودتان را برای اثرگذاری ویژه بر روی مخاطب آماده کنید. شاید پیش خودتان فکر کنید ارائه برخی توصیه های ساده به اندازه کافی رضایت بخش خواهد بود. خب در این صورت باید بگوییم سخت در اشتباهید؛ چراکه شرکت های مختلف بچه نیستند تا گول چنین نکاتی را بخورند. در عوض باید باید کمی سختگیری بیشتر به خرج دهید. به طوری که راهنمایی های تان واقعا به دردشان بخورد.

امروزه دسترسی به کلیشه های مختلف اصلا کار سختی نیست. درست به همین خاطر باید اوضاع را به طور متفاوتی زیر ذره بین ببرید. بد نیست در این راستا همیشه خو دتان را جای کسی قرار دهید که قرار است مشاوره دریافت کند. آن وقت خیلی راحت تر می توانید مطابق نیاز و انتظارات آنها مشاوره ارائه کنید.

طراحی دوره آموزشی

طراحی دوره آموزشی

ایده این بخش شباهت زیادی به نمونه قبلی دارد، اما تفاوت های آن نیز مشهود است. اگر در بخش قبل شما تجربه تان را در قالب توصیه های راهگشا به دیگران می فروشید، در این بخش دیگر خبری از توصیه های کوتاه نیست. در عوض شما راهنمایی برای یادگیری یک مهارت کلیدی را تحویل مخاطب تان می دهید. این نکته ای است که به شما برای اثرگذاری بر روی مخاطب کمک خواهد کرد. 

مطلب مرتبط: 9 پیشنهاد شغلی برای دوران بازنشستگی

در دنیای شلوغ و بی نهایت دیجیتال امروزی بسیاری از مردم به دنبال یادگیری مهارت های مختلف به طور آنلاین هستند. خب اغلب ما در دنیای امروز زمان کافی برای شرکت در کلاس های حضوری را نداریم. به علاوم، اگر کمی روراست باشیم ، کلاس های حضوری بی نهایت کسل کننده اند بنابراین دوره های آموزشی آنلاین جذابیت بسیار زیادی خواهد داشت. 

شما به عنوان کسی که دنبال طراحی دوره های آموزش آنلاین هستید، باید اول از همه مهارت موردنیاز برای فعالیت در چنین حوزه ای را داشته باشید. مثلا کسی که دنبال طراحی دوره مربوط به یادگیری فنون روابط عمومی است، نه تنها خودش باید روابط عمومی قوی داشته باشد، بلکه باید حوزه کاری اش نیز با چنین بخشی هماهنگی لازم را داشته باشد در غیر این صورت کسی به دوره آموزشی شما توجهی نخواهد کرد. 

فراموش نکنید، که شما به عنوان یک کارآفرین بازنشسته فقط روی تجربه تان در بازار نمی توانید حساب باز کنید. این مسئله ای است که به شما دغدغه لازم برای جست وجوی حوزه های تازه را می دهد. مثلا می توانید از رضایت شرکت کنندگان قبلی در دوره ها به عنوان سندی برای اثبات ادعای خود سود ببرید. این امر شاید کمی سخت باشد، اما ارزش جلب اعتماد سایر افراد را دارد. پس هر ادعایی در بازار مطرح می کنید، باید اثباتش کنید، وگرنه به مرور دیگر کسی حرف تان را جدی نخواهد گرفت.

اگر تازه در این مسیر راه اندازی دوره های آنلاین هستید، بد نیست عملکرد دیگران در این حوزه را زیر ذره بین ببرید. این نکته به شما کمک می کند تا خیلی راحت تر اوضاع را مدیریت کرده و اصول راه اندازی یک دوره آموزشی بی عیب و نقصی را یاد بگیرید. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا کارتان را شروع کرده و مهارت لازم را به دست بیاورید. فراموش نکنید در دنیای امروز دیگر کسی نمی تواند بدون توجه به کار رقبا به فعالیت در بازار ادامه دهد. به همین خاطر شما باید تمام حواس تان به دیگران باشد. این امر نوعی کلاس درس جذاب و تعاملی خواهد بود. پس نگران چه هستید؟ همین حالا کارتان را شروع کرده و رقبای بزرگ را زیر نظر بگیرید.

طراحی و فروش محصولات کاربردی

طراحی و فروش محصولات کاربردی

آیا تا حالا برای تان پیش آمده در یک حوزه کاری متوجه اشتباهات متعدد برخی از افراد شده یا یک فرآیند ناقص را کشف کنید؟ خیلی وقت ها کارآفرینان حوصله کافی برای پیگیری چنین نکته ای را ندارند. با این حال وقتی دوران بازنشستگی از راه رسید، می توانید از دل همین تجربه های گذشته راهکارهای کاربردی تازه بیرون بکشید. بعد هم همین راهکار را به عنوان یک محصول یا حتی سرویس کاربردی به دیگران بفروشید. ماجرا جالب شد، نه؟

فروش یک محصول تازه کاری نیست که نیاز به بودجه اولیه زیاد داشته باشد. در عوض شما باید سراغ رفع یکی از مشکلات اساسی مخاطب تان بروید. آن وقت حتی یک محصول هم روی دست تان نخواهد ماند. ماجرا جالب شد، نه؟ 

متاسفانه گاهی اوقات کارآفرینان فکر می کنند یک محصول تازه باید مشخصات عجیبی داشته باشد. به همین خاطر تمام ایده های جانبی برای طراحی محصول را کنار می گذارند. این در حالی است که شما به محض شناسایی یک مشکل و حل آن می توانید فرمول یک محصول تازه را داشته باشید.

از آنجایی که معمولا کارآفرینان بازنشسته تجربه خوبی در دنیای کسب و کار دارند، شناسایی مشکلات اساسی در شرکت ها کار سختی نخواهد بود. از این مرحله به بعد شما باید راهکارتان را بدل به یک ایده اساسی برای تولید محصول کنید. اینطوری خیال تان از بابت فروش مناسب راحت می شود. پس منتظر چه هستید؟ کمی درباره تجربه تان در بازار و نکات آزاردهنده فکر کنید. این امر می تواند به شما ایده خوبی برای طراحی یک محصول مناسب بدهد. چه بسا با عرضه این محصول در بازار یک ایده میلیون دلاری را معرفی کرده باشید!

یادتان نرود، شما نمی توانید با عجله محصولی را روانه بازار کنید. در عوض باید کمی حواس تان به جزییات باشد و مطمئن شوید محصول موردنظر آماده عرضه است. مثلا بد نیست گاهی اوقات از تکنیک عرضه اولیه استفاده کنید. این امر همراه با ارائه محصول به برخی از مشتریان در مقایسه محدود است. نفع از این فرآیند یافتن ایرادات یک محصول و تلاش برای رفع آنهاست. اینطوری هنگام عرضه نهایی دیگر مشکلی از بابت ایرادات پیش پا افتاده نخواهد بود. 

سخن پایانی

ایده های اساسی در حوزه کارآفرینی

دوران بازنشستگی برای بسیاری از افراد به جای اینکه هیجان انگیز یا جذاب باشد، همراه با افسردگی و بی انگیزگی است. به طوری که در تمام طول این مدت دائما حوصله شان سر می رود. درست به همین خاطر در طول سال های اخیر ورود دوباره به دنیای کارآفرینی بدل به ایده ای جذاب شده است. به طوری که بسیاری از افراد پس از بازنشستگی وارد این حوزه می شوند. 

مطلب مرتبط: 5 سؤال درباره بازنشستگی که در اولین فرصت باید به آنها جواب بدهید

ما در این مقاله سعی کردیم مروری بر برخی از ایده های اساسی در حوزه کارآفرینی داشته باشیم. نکته کلیدی در این میان تلاش برای استفاده از توصیه های کلیدی در زمینه اجرای ایده ورود دوباره به عرصه کارآفرینی است. این امر به شما کمک می کند تا بدون دغدغه ورود ساده ای به عرصه کارآفرینی برای بار دوم داشته باشید. هر جا هم سوالی برای تان پیش آمد، ما در روزنامه فرصت امروز همیشه آماده کمک به شما هستیم.

منابع:

https://www.legalzoom.com

https://www.northone.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ANTgByKC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه