چهارشنبه, ۶ بهمن(۱۱) ۱۴۰۰ / Wed, 26 Jan(1) 2022 /
           
فرصت امروز

بحران ناشی از کرونا باعث شده است تا شیوه دورکاری، به عنوان تنها امکان تداوم فعالیت ها مورد استفاده کسب و کارها قرار گیرد. درواقع تا قبل از آن، مدیران نسبت به این اقدام کم توجه بوده اند و بیشتر در کشورهای پیشرفته، مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال حتی پس از واکسیناسیون جهانی نیز آمار دورکاری با رشد مواجه بوده و این تجربه اجباری، مزیت هایی را به همراه داشته است که باعث شده تا تداوم این اقدام مورد توجه قرار گیرد. در این زمینه نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دورکاری تنها برای کارمندان سودمند نبوده و مزیت های فوق العاده ای برای مدیران نیز به همراه دارد. در این رابطه قصد داریم تا نکاتی را بررسی کنیم که باعث خواهد شد تا مدیران شرکت ها، نسبت به این شیوه کاری سودمند، تغییر نظر مثبتی را پیدا کنند. 

1-عدم نیاز به طی کردن مسیر رفت و آمد 

چرا مدیران باید به دورکاری توجه داشته باشند؟

همه مدیران با مشکل دیر رسیدن کارمندان خود مواجه هستند. در این زمینه نمی توان همواره کارمند را مقصر دانست. درواقع مشکلاتی نظیر ترافیک، غیرقابل مدیریت محسوب می شوند. تحت این شرایط به هر میزان که این مسیر رفت و آمد طولانی تر شود، خستگی افراد نیز بیشتر خواهد شد. این امر در حالی است که در دورکاری، زمان افراد به رفت و آمد تلف نخواهد شد و همه تیم می توانند در زمان تعیین شده، آماده فعالیت باشند. در این زمینه ممکن است تصور کنید که در این روش، کار تیمی جایی نخواهد داشت. با این حال امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است که بدون دغدغه می توانید در این رابطه اقدام نمایید. همچنین امروزه مسئله محیط زیست به طور جدی مطرح است و این انتظار وجود دارد که شرکت ها به دنبال کاهش تولید کربن خود باشند. نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که حتی برخی از برندها پا را فراتر گذاشته و به دنبال کربن منفی هم هستند تا اثرات منفی فعالیت چند سال قبل خود را از بین ببرند. در این راستا با حذف نیاز رفت و آمد روزانه کارمندان که معمولا با خودرو شخصی انجام می شود، در این زمینه اقدامی جدی را انجام داده‎اید. درواقع این اقدام شما حتی می تواند به یک فعالیت تبلیغاتی نیز تبدیل شود و نظر جامعه هدف را به سمت شما جلب نماید. در آخر فراموش نکنید که دورکاری، یک شیوه امن محسوب شده و مشکلاتی نظیر تصادف و بیماری، به مراتب کمتر خواهد بود. درواقع در یک شرکت، اگر فرد بیمار باشد، سریعا تمام تیم را با این مشکل مواجه خواهد ساخت. تحت این شرایط حتی ممکن است به یک باره با کمبود نیرو هم مواجه شوید که یک بحران محسوب می شود. 

مطلب مرتبط: چالش حمایت از کارمندان در فرآیند دورکاری

2-کاهش هزینه ها 

چرا مدیران باید به دورکاری توجه داشته باشند؟

به صورت کلی دورکاری هزینه های شرکت و حتی کارمندان را کاهش می دهد. تحت این شرایط طبیعی است که با حقوق های پایین تر نیز امکان فعالیت وجود داشته باشد. برای مثال هزینه هایی نظیر رفت و آمد و لباس، از جمله مواردی است که باعث خواهد شد تا افراد به درآمدهای بالایی نیاز داشته باشند. با این حال در هنگام دورکاری، هزینه های کارمندان کاهش پیدا می کند و با توجه به امکان مدیریت زمان، می توانند تعادل بهتری میان کار و زندگی شخصی خود ایجاد نمایند. در این راستا اکثر دورکارها، امکان همکاری حداقل با یک برند دیگر را نیز دارند. این مسئله بدون شک برای کارمندان جذابیت بالایی را دارد. در آن سو شرکت ها نیز از این اقدام سود می برند. درواقع عدم نیاز به دفتر کاری بزرگ و امکانات متنوع برای تمامی کارمندان در کنار مواردی نظیر بیمه حوادث، باعث خواهد شد تا شرکت در کنار پرداخت حقوق کمتر، هزینه های خود را تا مقدار قابل توجهی، کاهش دهد. در رابطه با کاهش هزینه ها نباید از کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید زباله نیز غافل شد که برند شما را به سمت سبزگرایی، سوق می دهد.

3-کاهش احتمال جدا شدن افراد از تیم شرکت 

چرا مدیران باید به دورکاری توجه داشته باشند؟

براساس نظرسنجی های جهانی، دورکاری باعث خواهد شد تا احتمال جدا شدن افراد از تیم شرکت به کمتر از 20 درصد برسد. درواقع در دورکاری حتی مواردی نظیر تغییر محل زندگی نیز باعث قطع همکاری ها نخواهد شد. همچنین با معضلاتی نظیر درگیری کارمندان با یکدیگر نیز مواجه نخواهید بود. در این راستا می توانید اطمینان بالایی را داشته باشید که برای مدت طولانی می توانید تیم خود را حفظ کنید. همچنین با توجه به ایجاد تعادل بهتر میان کار و زندگی شخصی، طبیعی است که رضایت شغلی نیز بیشتر شود. در این راستا حتی اگر فردی از تیم بخواهد جدا شود و یا شما به این تصمیم رسیده باشید، این امر به سادگی امکان پذیر خواهد بود. نکته بسیار جالب این است که دورکارها، خلاقیت کاری بالاتری را هم دارند. دلیل این امر نیز به این خاطر است که افراد می توانند در ساعت مورد علاقه و در شرایط مناسب خود، فعالیت داشته باشند. 

مطلب مرتبط: جدیدترین آمارها درباره دورکاری

4-هیچ بحرانی نمی تواند مانع فعالیت ها شود

چرا مدیران باید به دورکاری توجه داشته باشند؟

درواقع حتی کرونا که به عنوان مهمترین بحران قرن بیست و یک محسوب می شود نیز برای برندهایی که در زمینه دورکاری از مدت ها قبل فعالیت داشته اند، مشکل خاصی را به وجود نیاورد. در این راستا نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کرونا، آخرین ویروس مرگبار جهان نخواهد بود و شروع دورکاری از همین امروز باعث خواهد شد تا در بحران های احتمالی آینده، با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شده و حتی از این شرایط، به عنوان موقعیت های طلایی خود استفاده نمایید. نکته دیگری که باید به آن توجه نمایید این است که شما از یک کارمند دورکار می توانید برای فعالیت در سایر کشورها نیز استفاده نمایید. درواقع محدود نبودن به زمان و مکان، یک مزیت فوق العاده محسوب می شود. تحت این شرایط حتی تغییر محل کار نیز بدون مانع خواهد بود. 

مطلب مرتبط: برترین اینفلوئنسرهای دورکاری در سال 2021

در آخر فراموش نکنید که شما با صرفه جویی در هزینه های خود می توانید امکاناتی نظیر آموزش مداوم برای کارمندان خود داشته باشید تا همواره بتوانند با بالاترین سطح اقدام نمایند. در این زمینه حتی اگر امکان دورکاری کامل وجود ندارد توصیه می شود که امکان انجام آن را حداقل برای یک روز در هفته مهیا سازید. 

منبع : wisebread
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/n2oFvG0r
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه