دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

بازاریابی به قدری در رابطه با هر کسب و کاری مهم است که یک رشته دانشگاهی جداگانه به آن اختصاص پیدا کرده و شامل حوزه ها و شاخه های متعددی می شود. در این رابطه نگاه کلی، از جمله مواردی است که باعث می شود تا بسیاری از برندها، عملکرد خوبی در بازار به شدت رقابتی حال حاضر نداشته باشند. در این راستا یکی از چالش های همیشگی، عدم درک درست تفاوت های موجود میان بازاریابی برند و بازاریابی محصول است. برای مثال در سال 2018، تنها دو سال پس از فعالیت برند  Ansaro در حالی که بیش از 3 میلیون دلار هزینه تبلیغاتی نیز انجام شده بود، این برند اعلام ورشکستگی کرد که تعجب بسیاری را به همراه داشت. درواقع دلیل اصلی این امر به این خاطر بوده که آنها صرفا در زمینه بازاریابی برند خود فعالیت کرده اند و توجهی به بازاریابی محصول خود نداشته اند. همین امر باعث شد تا چنین نتیجه ناامیدکننده ای به دست آید. در این زمینه نقطه عکس نیز صادق است و می توان برند Muun’s را نام برد که در زمینه بازاریابی برند ناامیدکننده بود و بازاریابی محصول را در حد قابل قبول انجام داد. این موارد تنها دو نمونه ساده از هزاران موردی است که در سراسر جهان می توان نام برد و به خوبی نشان می دهد که میان بازاریابی برند و بازاریابی محصول باید هماهنگی لازم وجود داشته باشد. در ادامه این موضوع به صورت کامل بررسی خواهد شد تا با نحوه کار، آشنایی بهتری را پیدا کنید. 

بازاریابی برند و عناصر اصلی آن

تفاوت بازاریابی برند و بازاریابی محصول

هنگامی که به جای تبلیغ یک محصول، نام برند و یا چشم انداز سازمان خود را تبلیغ نمایید، این مورد رخ خواهد داد. در این بخش رعایت چند اصل نظیر تصویر، جایگاه سازی، برندشناسی، رفتارها و در نهایت ارتباط با مشتری بسیار مهم است. 

بازاریابی محصول و عناصر اصلی آن 

بازاریابی محصول درست نقطه مقابل تعریف فوق بوده و به آنچه که یک کسب و کار تولید می کند، توجه ویژه دارد. در این زمینه فراموش نکنید که محصول یک برند، صرفا یک کالا نبوده و می تواند مواردی نظیر خدمت نیز باشد. در این بخش رعایت چند اصل بسیار مهم است که شامل: تعیین راهبردها، مکان یابی، تمهیدات مربوط به عرضه، دسترسی به بازار هدف و در نهایت فروش بسیار مهم است. 

مطلب مرتبط: هر آنچه در مورد بازاریابی محصول محور باید بدانیم

تفاوت بازاریابی برند و بازاریابی محصول

با توجه به آنکه در موارد قبل نیز اعلام شد که بازاریابی برند و بازاریابی محصول، برای رشد یک کسب و کار ضروری هستتد، نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در بازاریابی محصول همسویی تمامی بخش های شرکت تضمین شده محسوب می شود و لازم است تا تحقیقات گسترده ای انجام شود. برای مثال شما باید از وضعیت لحظه ای بازار آگاه باشید تا بتوانید بهترین استراتژی ها را اتخاذ نمایید. همچنین در تحلیل رقبا، پیدا کردن روش های خلاقانه فروش و بهبود روابط در زنجیره تامین، همگی از مواردی است که در این بخش باید به آن توجه کافی داشته باشید. در این راستا اگرچه تعریف بازاریابی برند با بازاریابی محصول متفاوت است، با این حال این دو مورد با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارند. درواقع بازاریابی برند به دنبال ایجاد پیوند لازم میان کسب و کار و مشتری است که این موضوع در نهایت اهداف بازاریابی محصول را نیز پوشش می دهد. در این بخش شما باید اقداماتی نظیر ایجاد و تقویت هویت برند و ارزش سازی را داشته باشید. همچنین شناخت نحوه تفکر مشتری نسبت به محصول و بازار، امری بسیار مهم در این زمینه محسوب می شود. در نهایت تمامی اقدامات در این دو روش باید به قدرت پاسخ دهی به مهمترین سوال را پیدا کنند. که مشتری چرا باید از شما خرید نماید؟ در این زمینه بررسی مداوم برندهای مختلف، شما را در درک بهتر و به خوبی کمک خواهد کرد. همچنین فراموش نکنید که دلیلی وجود ندارد که مدیریت این دو بخش، تنها توسط یک نفر انجام شود. درواقع با تخصصی کردن کارها، بدون شک نتایج به مراتب بهتری را هم به دست خواهید آورد. برای درک جایگاه برند در بازار، تحلیل سولات می تواند راهنمای عمل بسیار خوبی باشد. درواقع در این بخش تنها کافی است تا نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها مشخص شود و با تعیین وزن، در نهایت بتوانید نتیجه گیری لازم را داشته و بهترین سناریو را انتخاب نمایید. 

در این راستا سوال مهم این است که آیا اقدامی وجود دارد که به صورت مشترک برای هر دو گزینه مورد بحث، کاربردی و کاملا تاثیرگذار باشد؟ در این رابطه آمارها حاکی از آن است که تنها تولید محتوا، چنین توانایی ای را دارد. در این راستا تفاوتی ندارد که شما در چه زمینه ای در تلاش برای تولید محتوا هستید. درواقع فرمت های مختلفی در این رابطه وجود دارد که تنها کافی است تا براساس اولویت اقدام نمایید. برای مثال ممکن است ویدئو و بسترهایی نظیر یوتیوب، در منطقه و برای جامعه هدف شما بالاترین حد جذابیت را داشته باشد. تحت این شرایط تمرکز اصلی شما باید معطوف به این بخش باشد. با این حال فراموش نکنید که در این رابطه شما می توانید از استراتژی اقیانوس آبی نیز استفاده کنید. درواقع به جای آنکه شما زمان خود را در یک حوزه پرطرفدار ولی بسیار شلوغ و پررقیب بگذارید، بر روی موارد رو به رشد و دارای پتانسیل، تمرکز خواهید کرد. این موضوع باعث خواهد شد تا شانس رشد به مراتب سریع تر و تبدیل شده به تک غول رسانه انتخابی را داشته باشید. با توجه به تمامی موارد ذکرشده، در ادامه نکاتی را بررسی خواهیم کرد که باعث می شود تا محتواهای به مراتب جذاب تری را داشته باشید که شانس کسب مخاطبان بسیار زیادی را دارند. 

1-تیتر داشته باشید 

درواقع هیچ محتوایی نباید بدون تیتر باشد. در این رابطه بسیاری از افراد تصور می کنند که تیتر، تنها برای محتواهای متنی است. این امر در حالی است که تیتر برای تمامی محتواها نظیر فیلم، عکس، پادکست، اینفوگرافی و... کاملا ضروری بوده و لازم است تا به این مورد توجه ویژه داشته باشید. تیتر شما نیز باید دارای ویژگی هایی نظیر جذابیت، درشت بودن، در اختیار داشتن فونت مناسب، رعایت اصول روان شناسی رنگ و... باشد. 

2-جامعه سازی را فراموش نکنید 

درواقع امروزه دیگر نمی توان انتظار داشت که مخاطب صرفا بازدیدکننده اقدامات تبلیغاتی شما باشد. از این طریق، مشتریان ثابتی را هم داشته باشید و بتوانید برای آینده برنامه ریزی کنید. درواقع عصر مشاهده بیلبوردهای تبلیغاتی گذشته و اکنون باید به دنبال جامعه سازی باشید تا مشتریان دائمی داشته باشید و فضا را برای رقبای خود تنگ تر کنید. این موضوع نیز تنها زمانی امکان پذیر است که شما به خوبی توانسته باشید تا در زمینه جامعه سازی، اقدام نمایید. این امر موضوعی بسیار مفصل بوده و اقدامات متنوعی را شامل می شود. با این حال گام نخست این است که برنامه ای منطقی و پرجزییات داشته باشید تا از همان ابتدا بتوانید مخاطب را در یک مسیر درست قرار دهید که در نهایت منجر به ایجاد مشتری دائم و یا به معنای دیگر طرفدارانی خواهد شد که خرید کردن، تنها یکی از اقدامات آنها در راستای حمایت از شما خواهد بود. 

3-تنها به یک استراتژی محدود نشوید 

تفاوت بازاریابی برند و بازاریابی محصول

درواقع شما باید راه های مختلفی را برای رسیدن به موفقیت طی کنید و این موضوع را همواره به خاطر داشته باشید که حتی بهترین برنامه ریزی ها نیز ممکن است با نتیجه دلخواه همراه نشود. در این زمینه تنها آگاهی از استراتژی ها مهم نبوده و شما باید به درک بالایی از جامعه هدف خود دست پیدا کنید. این موضوع باعث خواهد شد تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب ها را داشته باشید. درواقع این موضوع را همواره به خاطر داشته باشید که مهمترین دارایی هر فرد، زمان است و نباید آن را به خاطر تصمیمات اشتباه، از دست بدهید. 

مطلب مرتبط: 8 ابزار برتر برای خودکارسازی بازاریابی برندمان

4-داستان سرایی را کاملا جدی بگیرید 

تفاوت بازاریابی برند و بازاریابی محصول

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه نمایید این است که اقدامات بیش از حد تجاری، واکنش منفی را به همراه دارد. به همین خاطر لازم است تا شیوه های خود را کاملا متفاوت نمایید. آمارها در زمینه روش های فروش حاکی از آن است که داستان سرایی، بالاترین حد نتایج را به همراه دارد. درواقع راز اصلی موفقیت یک فیلم، داستانی است که در حال روایت آن است. در این راستا بسیاری از برندها به خوبی به ساخت انیمیشن برای انتقال داستان های خود روی آورده اند که بدون شک جذابیت کار را چند برابر می کند. در این زمینه چند نکته می تواند به جذابیت داستان سرایی شما کمک کند که شامل مواردی نظیر استفاده از احساسات است. همچنین فراموش نکنید که با اقدامات عجولانه، ابدا نتیجه خوبی را به دست نخواهید آورد. درواقع بهتر است هر ماه یک تبلیغ درست و قوی داشته باشید به جای آنکه هر روز موارد سطحی عرضه نمایید. در آخر توصیه می شود که به تطابق داستان با اهداف کسب و کار و هویت برند خود نیز توجه ویژه داشته باشید. درواقع حتی بهترین سناریوها بدون ارتباط لازم، نتیجه ای را به همراه ندارند. 

یکی از اقدامات بسیار کاربردی برای ترکیب بازاریابی برند و بازاریابی محصول این است که از مدیرانی که تجربه مشابه دارند، استفاده نمایید. درواقع در هر منطقه، چالش هایی وجود دارد که مدیران باتجربه در منطقه موردنظر شما، بدون شک توصیه های کاملا کاربردی خواهند داشت و می توانید با استفاده از آنها، با مشکلات به مراتب کمتری مواجه شوید. 

منبع : business2community
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/LZAqlLPW
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه