سه شنبه, 05 شهریور 1398 - 19:30

با افزایش نفوذ گوگل در اینترنت و جامعه، این شرکت از کارمندان خود خواسته است از بحث و گفت وگو درباره مسائل سیاسی خودداری کنند.

به گزارش زومیت، گوگل به تازگی دستورالعمل های جدید خود به منظور ایجاد محیط کاری متنوع را منتشر کرده است. برای تحقق این هدف، این غول دنیای جست وجو از تمامی کارمندان خود خواسته است از بحث درباره مباحث غیرکاری در شرکت خودداری کنند. در خط مشی این شرکت آمده است:

بحث سیاسی در گوگل ممنوع

هرچه اشتراک گذاری اطلاعات و ایده ها به ایجاد فضای همکاری کمک می کند، بحث های پرحرارت سیاسی و بازگوکردن آخرین اخبار روز باعث اختلال در روند کاری می شود.

در ادامه این دستورالعمل ها افزوده شده است:

از گفت وگوهای مختل کننده محیط کار یا نقض کننده خط مشی فضای کاری گوگل خودداری کنید.

گوگل به دنبال اعتراض های مختلف کارکنانش درباره موضوعاتی مانند اذیت و آزار در محیط کار و پروژه های مربوط به دولت چین و پنتاگون، قوانین جدیدی وضع کرده و در واکنشی سیاسی، به همکاری خود با هر دو دولت پایان داده است.

کارمندان سابق گوگل قوانین جدید را نوعی تهدید علیه کنشگربودن افراد در گوگل تلقی کرده اند. این در حالی است که یکی از شعارهای شناخته شده در این شرکت Don't be evil به معنای «شرور نباش» است. یکی از مهندسان سابق گوگل در توییتی با عنوان «پایان یک دوران در گوگل» گفته است:

طبیعتا چنین قوانینی باعث سرکوب مخالفت های سیاسی و سازماندهی شده در گوگل خواهد شد.

یکی دیگر از کارمندان سابق گوگل در توییتی با لحن تندتری خطاب به همکاران خود در گوگل عنوان کرد:

کارکنان احمق گوگل، این مدیران عالی رتبه هستند که بر اوضاع تسلط دارند؛ همان ها که به اجرای کمپین های ریاست جمهوری کمک می کنند، روی صندلی های هیات های دفاعی می نشینند، به لابی ها کمک های مالی می کنند و تصمیم می گیرند چه افرادی لایق دریافت حقوق بشر هستند. شما فقط کاری را انجام می دهید که به شما گفته شود.

بااین حال، گوگل ادعاهای مربوط به محدودیت آزادی بیان کارکنان خود را تکذیب کرده است. یکی از سخنگویان گوگل در مصاحبه ای گفته است:

هدف ما این نیست که صدای نگرانی گوگلی ها را خاموش یا محدود کنیم؛ بلکه می خواهیم صدای اعتراض آنها را بشنویم و راهکارهای مناسب برای تغییرات ارتقادهنده فراهم کنیم.

درمجموع می توان گفت پای چنین قوانینی زمانی به گوگل باز شد که این شرکت زیر فشارهای سیاسی واشنگتن، به ویژه شخص دونالد ترامپ، قرار گرفت؛ زیرا بنابر ادعاهای مطرح شده، گوگل در جناح علیه محافظه کاران قرار دارد. این ادعاها از زمانی اوج گرفت که یکی از مهندسان محافظه کار شرکت به دلیل انتشار یادداشتی جنجالی اخراج شد.

سیاست کاری جدید شرکت به کارمندان چنین می گوید:

آنچه می گویید و انجام می دهید، می تواند تأثیر ماندگار به جا بگذارد، بنابراین در ابراز نظر خود به همکاران تان در گوگل احترام را لحاظ کنید. علاوه بر این، در سیاست کاری گوگل به کارکنان درباره نام گذاری توهین آمیز و حملات تبلیغاتی و مزاحمت های کلامی علیه افراد دیگر هشدار داده شده است.

در این خط مشی آمده است:

کار در فضای گوگل با مسئولیت عظیمی همراه است. روزانه میلیاردها نفر از مردم جهان برای دریافت اطلاعات باکیفیت و مطمئن بر ما تکیه می کنند. اینکه به اعتماد آنها احترام بگذاریم و از تمامیت تولیدات و خدمات خود حمایت کنیم، اهمیت بسیاری دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی