یکشنبه, ۳ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Sun, 25 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز
5 شخصیتی که با کنار گذاشتن نصیحت مشاوران خود به موفقیت چشمگیر دست پیدا کردند

آیا نصیحت مشاوران همیشه کارساز است؟

2 سال پیش ( 1398/7/15 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : لری کیم  

تقریبا تمامی کارآفرین ها، تصمیمات خود را با توجه به نصیحت های مشاوران خود انجام می دهند. این امر اگرچه اقدامی هوشمندانه محسوب می شود، با این حال در برخی از شرایط، تنها باید به باور قلبی خود ایمان داشته باشید. اگرچه این امر کمی عجیب به نظر می رسد، با این حال واقعیت این است که کارآفرین ها به علت باوری که به اهداف خود دارند، می توانند تصمیماتی را اتخاذ کنند که مشاوران به علت این امر که صرفا براساس عقل تصمیم می گیرند، از رسیدن به آنها بی بهره خواهند بود. به همین خاطر در این مقاله به بررسی پنج شخصیتی خواهیم پرداخت که با کنار گذاشتن نصیحت مشاوران خود، موفق شدند تا شرکت خود را از نابودی نجات داده و به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کنند.

1-ایلان ماسک

نصیحت مشاوران

ایلان ماسک را باید یکی از نوابغ حال حاضر تلقی کرد. میزان موفقیت وی به حدی بوده است که گفته می شود که شخصیت مرد آهنی، از وی الگوبرداری شده است. در حال حاضر نیز وی یکی از 10 فرد تاثیرگذار در جهان معرفی می شود. اگرچه دو شرکت اصلی وی به نام های تسلا و اسپیس ایکس، امروزه به عنوان دو ابر برند در سطح جهان معرفی می شوند، با این حال وی برای رساندن دو شرکت خود به جایگاه فوق العاده حال حاضر، تصمیمات بسیار حیاتی ای را اتخاذ کرده است. برای مثال در سال 2006 پس از چندین شکست در زمینه پرتاب موشک، همه چیز عملا برای این شرکت از دست رفته تلقی می شد. همچنین شرکت خودروسازی تسلا نیز با مشکلاتی جدی مواجه بود. تحت این شرایط مشاوران آقای تسلا همگی بر این باور بودند که تنها راه نجات، فروش کامل دو شرکت است، با این حال وی با نادیده گرفتن تمامی این توصیه ها، به علت باوری که به آینده خوب دو برند خود داشت، تقاضای چندین وام را کرد و راه خود را ادامه داد. در این رابطه ایلان ماسک عنوان کرده است که او حتی ماشین خود را برای تامین بودجه لازم، به فروش رسانده است. اگرچه حتی تحلیلگران نیز به این اقدام وی خوشبین نبودند، با این حال وی طی مدت زمانی کوتاه، شگفتی ساز شد.

مطلب مرتبط: این نصیحت های مربی کسب و کار خود را قبول نکنید

وی در این رابطه عنوان کرده است که او اعتقاد داشته که با از بین رفتن تسلا، آینده ماشین های برقی به طور کلی نابود می شد. با توجه به این امر که همه جهان در آینده به چنین ماشین هایی نیاز خواهد داشت به همین خاطر تصمیم گرفت تا به صورتی که می شود، برند خود را سرپا نگه دارد. در رابطه با اسپیس ایکس نیز آقای ماسک چنین باوری را داشته و آینده آن را بسیار درخشان دانسته است. به همین خاطر نیز وی توصیه می کند که هیچ چیز نباید بالاتر از باور قلبی شما باشد. درواقع مشاوران تنها به دنبال تصمیم گیری براساس عقل و منطق هستند، با این حال آنها نمی توانند رویای شما را مشاهده کنند. به همین خاطر نباید نظر آنها را تنها راه موجود تلقی کرده و در صورتی که به آینده باور دارید، ضروری است تا توصیه ها را به صورت کامل نادیده بگیرید، با این حال تمامی این موارد تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که اولویت اول شما کسب ثروت نباشد. درواقع آقای ایلان ماسک با به فروش رساندن ماشین خود، نشان داده است که هدفی مهم تر از مادیات را دارد.

2-والت دیزنی

بدون شک جایگاه امروز انیمیشن، مدیون فردی به نام والت دیزنی است. این امر در حالی است که او تا قبل از تاسیس برند خود، همواره توسط روزنامه ها مورد بی اعتنایی قرار می گرفت. درواقع آنها آقای دیزنی را فردی فاقد تخیل می دانستند. حتی نخستین استودیو انیمیشن سازی او به نام Laugh-O-Gram نیز به سرعت با ورشکستگی مواجه شد. با این حال شروع موفقیت وی را باید پس از طراحی شخصیتی به نام اسوالد دانست. با این حال به علت عدم توجه تعیین حقوق مالکیت، این اثر به سادگی از دسترس وی خارج شد. علت این امر به این خاطر بود که تهیه کننده این انیمیشن به نام چالز مینتز، برای عدم پرداخت دستمزد آقای والت دیزنی، نام وی را به طور کامل از این پروژه خط زد. همین امر نیز باعث شد تا خانواده وی به شدت مخالف ادامه فعالیت او باشند. اگرچه او همواره از خانواده خود به عنوان مشاورانی دلسوز یاد کرده است، با این حال او با کنار گذاشتن توصیه های آنها، موفق شد تا شرکت دیزنی را به بزرگترین برند در زمینه تولید انیمیشن در جهان تبدیل کند که تا به امروز این جایگاه را حفظ کرده است. همین امر نیز باعث شد تا وی در سال 1938 با تولید انیمیشنی به نام گل ها و درخت ها، برنده جایزه اسکار شده و به سودی معادل 8 میلیون دلار دست پیدا کند که در آن زمان یک رکورد جدید محسوب می شد. این امر در حالی است که وی همواره عنوان کرده است که در هیچ کار دیگری عملا نمی-توانست به هیچ گونه موفقیتی دست پیدا کند. به همین خاطر وی همواره توصیه می-کند که توصیه های مخالف با باورهای خود را باید نادیده بگیرد.

3-ریچارد برانسون

مالکیت بیش از 400 شرکت، عنوانی استثنایی است که ریچارد برانسون موفق به کسب آن شده است. وی اگرچه به علت نوعی بیماری به نام معلولیت آموزشی، مجبور به ترک مدرسه شد و اطرافیان نیز آینده ای درخشان را برای او متصور نمی شدند، با این حال آقای برانسون با تاسیس مجموعه شرکت های ویریجین، اکنون به ثروت و شهرتی مثال زدنی دست پیدا کرده است.

مطلب مرتبط: نصیحتی کلیدی برای مدیران

وی در این رابطه عنوان کرده است که کنار گذاشتن نصیحت های مشاوران، بهترین اقدامی بوده است که او در طول زندگی خود انجام داده و بدون آن موفق نمی شد تا حتی یک شرکت را نیز تاسیس کند. درواقع وی از روش کار بسیار متفاوتی برخوردار بوده است که از قدرت درک مشاوران او کاملا خارج بوده است. در این رابطه آقای برانسون عقیده دارد که حتی اطرافیان نیز می-توانند به عنوان مشاوران افراد تلقی شوند، با این حال توصیه های آنها نباید شما را از آنچه که به آن باور دارید، دور سازد.

4-سارا بلکلی

در زمینه مد و پوشاک، خانوم بلکلی یک شخصیت کاملا شناخته شده محسوب می-شود. وی موسس برند اسپنکس است که در زمینه پوشاک زنانه فعالیت دارد. وی اگرچه پس از پایان تحصیلات خود در رشته ارتباطات به عنوان نماینده فروش در یک شرکت معمولی مشغول به کار بود، با این حال هیچ گاه از طراحی شلوار زنانه رضایت نداشت. همین امر نیز باعث شد تا وی ایده خود را برای برندهای فعال در این زمینه مطرح کند، با این حال تمامی آنها ایده او را کاملا غیرکاربردی تلقی می کردند. در این رابطه حتی دوستان وی نیز توصیه می کردند که او به کار خود در زمینه فروش ادامه داده و این تفکرات بیهوده را کنار بگذارد، با این حال وی به علت عقیده ای که به بهتر بودن طرح های خود داشت، در نهایت برندی را با نام اسپنکس ایجاد کرد که در مدت زمانی کوتاه، به محبوبیت جهانی دست پیدا کرد. درواقع ایده او تولید شلوارهایی بود که ضمن لاغرتر نشان دادن افراد، راحتی بیشتری را نیز دارد، وی با این اقدام خود عنوان جوان ترین میلیاردر زن خودساخته جهان را نیز به دست آورد. در این رابطه او عنوان کرده است که اشتباه بزرگ بسیاری از افراد این است که انتظار یک ایده خوب را از فردی عادی ندارند، با این حال این امر نباید به سدی برای عدم پیگیری رویای-تان تبدیل شود. به همین خاطر اگر به یک ایده باور دارید، حتی اگر همگان نیز با شما مخالف هستند، خودتان در این زمینه گام برداشته و منتظر کمک سایرین نباشید.

5-دیوید نیلمن

دیوید نیلمن(موسس شرکت هواپیمایی وست جت، جت بلو و آزول برزیلین) بنا به گفته های خود او بدترین شاگرد کلاس در دوران تحصیل بوده و همین امر باعث اخراج او شد. حتی در زمینه کاری نیز وی با مشکلاتی جدی مواجه بوده است.

مطلب مرتبط: بهترین مشاور

برای مثال در سال 2007، کلیه پروازها به علت توفان یخ، با تاخیری چند ساعته همراه شد که اعتراض تمامی مشتریان را به همراه داشت. این امر در حالی بود که سایر برندها، به علت پیش بینی ها و آمادگی لازم برای چنین شرایطی، با مشکلی جدی مواجه نشدند. همین امر نیز باعث شد تا وی مجبور به استعفا از مدیریت شرکت جت بلو شود. اگرچه توصیه همکاران، اطرافیان و دوستان وی این بوده است که به علت فاجعه ای که به بار آورده است به سراغ شغل دیگری بود، با این حال او مصرانه سومین برند خود را در همین زمینه ایجاد کرد که با موفقیت زیادی تا به امروز همراه بوده است. درواقع وی عنوان کرده است که یک تجربه بسیار مهم را به دست آورده و می خواهد برای تمامی مشکلات، تنها به دنبال راه حل باشد و از آنها فرار نکند. همین امر شروع تصمیمات فوق العاده او بود. برای مثال اگرچه شرکت آزول برزیلین، به نسبت دو برند دیگر فعال در این کشور، قیمت مناسب تری را داشت و این امر به یک مزیت رقابتی بزرگ تبدیل شده بود، با این حال دور بودن فرودگاه سائوپائولو با خود شهر باعث می شد تا مسافران مجبور به پرداخت هزینه بالایی برای تاکسی شوند.

وی برای رفع این مشکل، اتوبوس-های مخصوصی را در فرودگاه قرار داد تا با قیمتی به مراتب کمتر مسافران را به سطح شهر برسانند، با این حال تمامی افراد حاضر در شرکت با این ایده مخالف بوده و آن را خارج از محدوده عملکردی شرکت تصور می کردند، با این حال وی تمامی توصیه ها در این زمینه را کنار گذاشته و ایده خود را به مرحله اجرا درآورد که با موفقیتی فوق العاده همراه بود.

منبع : inc
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/nvoatmZI
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه