دوشنبه, 23 تیر 1399 - 13:04

در زمینه کارآفرینی، کتاب های متعددی به چاپ رسیده است. با این حال بدون شک مواردی که توسط یک میلیونر به رشته تحریر درآمده است، حاوی نکاتی کاربردی تر خواهد بود. علت این امر به این خاطر است که چنین افرادی از مدت های قبل به موفقیت دست پیدا کرده و نظرات آنها بهتر می تواند اعتماد افراد را به سمت خود جلب کند. در ادامه به بررسی 10 مورد از بهترین های موجود، خواهیم پرداخت.

1-پول و دگرگونی

نویسنده: دیو رمزی

میلیونرهای نویسنده

مهمترین سوال در زمینه رسیدن به ثروت میلیونی این است که چگونه می توان به چنین سطحی دست پیدا کرد با این حال این پرسش کاملا غلط بوده و ابدا نمی توان یک راه حل کلی را بیان کرد. درواقع شما باید در ابتدا به این مسئله توجه داشته باشید که چگونه می توان خود را در مسیر رسیدن به کسب ثروت قرار داد که نیاز به مواردی دارد که باید به آن توجه داشته باشید. برای مثال کنترل هزینه ها، یکی از ساده ترین این موارد محسوب می شود که متاسفانه هنوز اکثر افراد در این زمینه با مشکلات جدی مواجه هستند. به همین خاطر نیز تا زمانی که به آمادگی لازم دست پیدا نکرده باشید، حتی پولسازترین حوزه ها نیز نمی تواند با نتیجه لازم همراه باشد. درواقع در این کتاب آقای رمزی به بررسی اقداماتی پرداخته است که خود او با به اجرا درآوردن آنها، موفق شد تا زندگی خود را دگرگون سازد.

مطلب مرتبط: چگونه به یک میلیونر تبدیل شویم؟

نکته جالب این است که اکثر نوشته های او در صدر پرفروش ترین ها قرار گرفته و یک سخنران مطرح محسوب می شود. وی از جمله افرادی محسوب می شود که پس از ورشکستگی کامل، موفق شده است تا به موقعیتی به مراتب بهتر از قبل دست پیدا کند. به همین خاطر این کتاب حتی برای افرادی که در بدترین شرایط مالی به سر می برند نیز کاربردی خواهد بود.

2-همسایه میلیونر

نویسنده: توماس جی. استنلی

در این کتاب به بررسی ویژگی های افراد میلیونر پرداخته شده است. نتایج تحقیقات نویسنده به آمارهای بسیار جالبی منجر شده است. برای مثال اکثر افرادی که ثروت میلیونی دارند، در محلات گران قیمت زندگی نمی کنند و سبک زندگی ساده ای را دارند. درواقع نحوه زندگی این افراد به نحوی است که شما به این باور دست پیدا می کنید که رسیدن به ثروت، ابدا هدف اصلی آن ها نبوده و ترجیح می دهند تا پولی که در اختیار دارند را در راستای هدف خود و سرمایه گذاری بیشتر، صرف نمایند. این امر به خوبی نشان می دهد که خودسازی فردی برای رسیدن به موفقیت های بیشتر در زندگی، تا چه اندازه ضروری است. در کنار این موضوع، مثال های متعددی از افرادی زده شده است که بر اثر یک اتفاق نظیر برنده شدن در یک مسابقه، به ثروتی میلیونی دست پیدا کرده اند که افراط گرایی آنها و عدم شایستگی لازم برای رسیدن به چنین سطحی، باعث شده است تا در مدت زمانی بسیار کوتاه، به وضعیت سابق خود بازگردند. به صورت کلی اگر خواهان آگاهی واقعی از ویژگی ها، افکار و سبک زندگی افراد میلیونر هستید و قصد دارید تا آنها را با افراد عادی مقایسه کنید، این کتاب بهترین گزینه محسوب می شود.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که تلاش شده است تا در انتخاب کتاب های این فهرست، به اصل تنوع نیز توجه شود. به همین خاطر ممکن است تصور کنید که برخی از کتاب ها شایستگی حضور را داشته اند. با این حال این حجم از تفاوت برای حفظ تنوع بوده است. به همین خاطر می توانید در صورت تمایل، چند مورد دیگر را نیز یادداشت کرده و یک مقاله طولانی را برای خود ایجاد کنید.

3-زندگی روزمره یک میلیونر

نویسنده: کریس هوگان

کریس هوگان را باید یکی از پرکارترین کارآفرین های تاریخ محسوب کرد. وی بلافاصله پس از بازنشستگی اقدام به تالیف کتاب خود کرد. وی در این کتاب به مصاحبه و تحقیق بر روی بیش از 10 هزار نفر از میلیونرهای سراسر جهان پرداخته است تا راز و راهکارهای هر یک برای موفقیت را به دست آورد. نتیجه آن نیز رسیدن به تئوری هایی شده است که موجب شگفتی مخاطب خواهد شد. با این حال توجه داشته باشید که وجود تئوری های متعدد، به معنای آن نیست که شما باید تمامی آنها را مورد استفاده قرار دهید. درواقع شما تنها باید موردی را کشف کنید که با شرایط شما بیشترین همپوشانی را دارد.

4-پدر پولدار پدر فقیر

نویسنده: رابرت کیوساکی

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که حداقل نام اثر جاودانه آقای کیوساکی را نشنیده باشد. وی از طریق آموزش و سرمایه گذاری موفق شده است تا به ثروت میلیونی دست پیدا کند. در این کتاب شما با تفاوت تفکر افراد ثروتمند و فقیر در مواجهه با شرایط مختلف، آگاه خواهید شد. همچنین در این کتاب به بررسی عادت های رایج جوامع پرداخته است که درست به مانند یک مانع جدی عمل کرده و باعث می شود تا افراد نتواند به اهداف خود و بالاترین سطح ممکن، دست پیدا کنند. از جمله این عقاید، ضرورت تحصیل برای زندگی خوب است. این امر در حالی است که هدف و استعداد همه افراد ارتباطی به محیط های آکادمیک ندارد.

مطلب مرتبط: 8 راز ثروتمند شدن میلیونرها

برای مثال بهترین فوتبالیست های جهان، حتی دوران دبیرستان خود را نیز تمام نکرده اند. به همین خاطر ضروری است تا در ابتدا هدف خود را پیدا کرده و پس از آن مسیر را انتخاب کنیم. این امر در حالی است که اکثر افراد به دانشگاه می روند تا موقعیت مناسب برای آنها ایجاد شود که در واقعیت ابدا چنین چیزی نخواهد بود. درواقع در این کتاب شما با تمامی اشتباهات تفکری و رفتاری که مانع از ثروتمندشدن افراد می شود، آشنا خواهید شد. در نهایت فراموش نکنید که حتی در صورت در اختیار داشتن بهترین راهنمایی ها، تا زمانی که خصوصیت های منفی نظیر ترس و تنبلی را داشته باشید، نتیجه مثبتی را به دست نخواهید آورد. در نهایت تاکید ویژه این کتاب، ضرورت یادگیری هوش مالی است که در دانشگاه و توسط افراد عادی به شما یاد داده نخواهد شد. به همین خاطر خود شما باید تلاش کنید تا از منابع مختلف، سطح خوبی را به دست آورید.

5-فاکتور قهوه لاته

نویسنده: دیود باخ

دیود باخ از جمله افرادی است که در کنار فعالیت تجاری خود، از همان ابتدا اقدام به مشاوره و نویسندگی نیز کرده است. علت انتخاب این نام برای کتاب او به این خاطر است که تهیه قهوه لاته یک فرمول ثابت دارد، با این حال خروجی این اقدام توسط همه افراد یکسان نبوده و عملا از یک فرمول یکسان، کیفیت های متفاوتی به دست می آید. در این رابطه برخی از موارد نظیر تجربه و سرعت عمل، تاثیرگذار خواهد بود. همچنین دلیل دیگر انتخاب این نام به خاطر داستانی است که در این کتاب روایت می شود. در این داستان زنی قصد دارد تا یک خرید بزرگ را انجام دهد، با این حال وی حتی با تلاش و برنامه ریزی نیز موفق به انجام این کار نمی شود. علت این امر نیز به این خاطر است که او هزینه های کوچک روزانه خود را مدیریت نکرده و این امر باعث می شود تا همواره با بودجه ای کمتر مواجه شود. درواقع اگر وی تنها قهوه روزانه خود را حذف می کرد، به راحتی می توانست در همان ماه اول، خرید خود را نهایی کند. درواقع این مثال قصد بیان واقعیتی مهم را دارد که بسیاری از افراد به حدی خود را درگیر هزینه های روزمره و غیرضروری می کنند که فرصتی برای سرمایه گذاری بر روی موارد سودآور و صرف هزینه برای بهبود خود را نداشته باشند.

6-بیندیشید و ثروتمند شوید

نویسنده: ناپلئون هیل

تنها کافی است تا بدانید که این کتاب در سال 1937 منتشر شده است و تا به امروز، محبوبیت خود را حفظ کرده است. همین امر خود به خوبی بیانگر محتوای فوق العاده آن خواهد بود. در این کتاب به خوبی نسبت به این مسئله صحبت شده است که تنها ذهنیت برنده ضامن موفقیت خواهد بود. در این رابطه نیز انواع مراحل و اقدامات معرفی می شود که باعث خواهد شد تا به چنین سطحی دست پیدا کنید. برای مثال در فصل دوم اعلام می شود که اشتیاق نقطه شروع هر موفقیتی بوده و لازم است تا به آن توجه ویژه ای را داشته باشیم. سایر موارد نیز به ترتیب شامل: ایمان، تلقین، دانش، تخیل، برنامه ریزی، تصمیم گیری، تداوم و همکاری است.

7-تولید منجر به فروش

نویسنده: جان واریلو

جان واریلو نیز یکی از افرادی است که موفق شده است تا در زمینه بازاریابی به ثروتی میلیونی دست پیدا کند. وی در این کتاب به صورت داستانی، روش ها و الزامات امر بازاریابی را به بهترین شکل روایت کرده است. همین امر نیز باعث شده است تا مطالعه این اثر، کاملا جذاب باشد. درواقع قهرمان این کتاب فردی به نام الکس است که در شغل خود با مشکلات متعددی مواجه شده و هر بار تلاش می کند تا اوضاع شرکت خود را بهبود بخشد. وی در این رابطه از یک دوست قدیمی خود مشورت می گیرد و تصمیمات وی بسیار جالب و آموزنده است. در نهایت این کتاب به خوبی نشان می دهد که تا چه اندازه تفاوت میان حل صورت مسئله و رفع کامل مشکل، وجود دارد.

مطلب مرتبط: عادت های میلیونر های خودساخته

8-بالاترین سطح ارتباط

نویسنده: لری جانسکی

این کتاب را باید در ژانر رمان قرار داد که در آن داستان های یک برند توصیف شده است. درواقع نویسنده تلاش کرده است تا تمامی مسائلی که یک کارآفرین ممکن است با آن مواجه شود را در قالب داستان بیان کند. همچنین در این کتاب نسبت به نحوه ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی نیز صحبت شده است. پس از پایان این داستان، با عبارت براساس یک داستان واقعی مواجه خواهید شد که در اصل، نویسنده در این اثر تلاش کرده است تا زندگی خود را روایت نماید. وی پس از تحمل سختی های کار، به این موفقیت دست پیدا کرد که به یک میلیونر تبدیل شود. درواقع پس از مطالعه این کتاب، تصور شما در زمینه کسب ثروت میلیونی تغییراتی را پیدا خواهید کرد. درواقع این امر ابدا ساده نبوده و به همین خاطر است که تعداد این دسته از افراد به نسبت کل یک جامعه و حتی جهان، بسیار کم است.

9-افراد با ویژگی موفقیت متولد نمی شوند

نویسنده: تام گولیانو

در این کتاب نویسنده تلاش کرده است تا مخاطبین خود را به ابن باور برساند که همه چیز به خودشان بستگی خواهد داشت. درواقع هیچ فردی با ویژگی هایی خاص زاده نشده و افراد موفق در هر حوزه ای، براساس تلاش خود به سطح فعلی رسیده اند. به همین خاطر همواره گفته می شود که افراد موفق، در مسیر زندگی ساخته می شوند. آقای گالینو یکی از میلیونرهای خودساخته بوده و تلاش کرده است تا در این اثر، تجربه 50 سال فعالیت تجاری خود را شرح دهد.

10-هوشمندانه ثروتمند شوید

نویسنده: جیم کرامر

دو دسته از ثروتمندان وجود دارند. نخست آنهایی که رسیدن به ثروت هدف اصلی آنها بوده و در این رابطه نوع اقدام و شیوه رسیدن به این ثروت برای آنها تفاوتی نداشته و دیگری آنهایی که در مسیری گام برداشته اند که کار برای آنها بزرگ ترین لذت محسوب می شود. بدون شک برای الگوبرداری گروه دوم، گزینه به مراتب بهتری محسوب می شوند. درواقع آمارها نیز حاکی از آن است که تعداد زیادی از گروه اول، بعدها با انواع مشکلات نظیر رسوایی های مالی مواجه می شوند. همچنین فراموش نکنید که اگر کسب ثروت هدف اصلی شما باشد، پس از رسیدن به آن با نوعی ناامیدی مواجه خواهید شد. این کتاب تلاش کرده است تا بهترین شیوه برای کسب ثروت را در اختیار افراد قرار دهد که مبتنی بر علاقه هر فرد است. به همین خاطر فصل های اول آن به راهکارهایی برای خودشناسی اختصاص دارد.

مطلب مرتبط: مدیریت زمان، عادت میلیونرها

در آخر توجه داشته باشید که نباید مطالعه خود را تنها به این 10 مورد محدود کنید. درواقع مهمترین منبع برای پیشرفت شما، کتاب های مرتبط با حوزه مورد علاقه شما خواهد بود. به همین خاطر با یک برنامه ریزی درست، نرخ مطالعه خود را به صورت مداوم افزایش داده و محدودیت خاصی را قائل نشوید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید