یکشنبه, ۱۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Sun, 3 Mar(3) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی چالش مهم دورکاری

بهبود بهره وری در فرآیند دورکاری

2 سال پیش ( 1400/1/26 )

دورکاری در طول یک سال اخیر در حوزه کسب و کار طرفدارهای بسیار بیشتری پیدا کرده است. بدون تردید حفظ بهره وری نیروی کار در این فرآیند امر ساده ای نیست. بسیاری از برندها پس از اعمال استراتژی دورکاری برای مدت زمانی طولانی با بهره وری پایین اعضای تیم های کاری مواجه می شوند. دلیل این امر دوری از محیط کار و حذف تعامل مستقیم میان اعضای شرکت است. شاید این امر در ابتدا بسیار ساده ارزیابی شده و فقط بحث عادت به دورکاری را پیش بکشد، اما در بلندمدت نیز برندها با مشکل بهره وری پایین نیروی کار در دورکاری مواجه هستند. همین امر موجب توجه روزافزون برندها به مسئله دورکاری و کیفیت بهره وری اعضای شرکت در آن شده است. هدف اصلی در این مقاله مرور برخی از نکات ساده اما بسیار مهم برای حفظ کیفیت کاری کارمندان و مدیران شرکت ها در طول دورکاری است. 

بهبود بهره وری در فرآیند دورکاری

توجه به خواب مناسب

خواب مناسب برای فعالیت بهینه افراد اهمیت زیادی دارد. بسیاری از کارآفرینان در عمل فرآیند دورکاری را مجوزی برای هر نوع سبک زندگی لحاظ می کنند. بنابراین مشاهده عدم خواب کافی از سوی چنین افرادی امری طبیعی خواهد بود. اگر افراد در طول شبانه روز دست کم 7 تا 9 ساعت خواب کافی نداشته باشند، کیفیت کاری شان در فرآیند کاری به شدت کاهش خواهد یافت. در این میان تفاوتی میان حضور در محل کار یا دورکاری نخواهد بود. 

مطلب مرتبط: دورکاری و نکاتی که باید به آن توجه نمود

برخی از افراد بدون کار در بیرون خانه مشکلاتی نظیر بی‎خوابی پیدا می کنند. اگر شما نیز در این دسته از افراد قرار دارید، باید اندکی فعالیت بیشتر را مدنظر قرار دهید. این امر شامل اندکی ورزش سبک در خانه می شود. چنین امری برای بهبود وضعیت بدن و همچنین خوابی باکیفیت در طول شب ضروری خواهد بود. 

چرت های کوتاه در ظهر یا بعدازظهر نیز برای بازیابی توان مان ضروری است. گاهی اوقات کارمندان در طول روز با کار سنگین به سرعت خسته می شوند. بنابراین اختصاص زمانی هرچند اندک برای بهبود سطح انرژی و بازیابی روحیه کارمندان ضروری خواهد بود. در غیر این صورت سایر کارهای آنها کیفیت مناسبی نخواهد داشت. 

استفاده از مواد غذایی مناسب

تغذیه افراد در طول دوران دورکاری بسیار مهم است. استفاده از مواد غذایی مناسب و بهره گیری از انواع ویتامین ها حیاتی است. بسیاری از افراد در طول دوران دورکاری تغذیه بسیار نامناسبی پیدا می کنند. این امر به دلیل تمایل برای استفاده از فست فود و همچنین صرف وعده های غذایی بدون هرگونه نظم مشخصی است. وقتی کارمندان در شرکت حضور دارند، دست کم صبحانه و ناهار را براساس برنامه ای مشخص میل می کنند. این امر موجب تاثیرگذاری بر روی روند کار در طول ساعت های متمادی می شود بنابراین برندها باید به این نکته مهم توجه ویژه ای نشان دهند. در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی برای تاثیرگذاری بر روی پروژه های شرکت خواهند داشت. 

آگاهی از انواع ویتامین ها، چربی و همچنین کالری مواد غذایی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد بدون توجه به این نکات اقدام به استفاده از خوراکی های مختلف می کنند. اگر افراد این نکته را مدنظر قرار دهند، دیگر بدون پرهیز نسبت به استفاده از غذاهای مختلف اقدام نخواهند کرد. شاید این امر بسیار ساده به نظر برسد، اما نقش مهمی بر روی کیفیت کاری افراد در طول روز دارد. 

بدون تردید استفاده از رژیم های غذای سالم بحثی مورد انتظار در حوزه بهره وری نیروی کار نیست. نکته مهم در این میان تاثیرگذاری استفاده از مواد غذایی سالم و موردنیاز بدن در حوزه کسب و کار است بنابراین باید این نکته مهم را مدنظر قرار دهیم. 

اندکی ورزش بیشتر

ورزش همیشه تاثیر مثبتی بر روی زندگی افراد دارد. بسیاری از مردم به دلیل دورکاری ساعت های زیادی در خانه هستند. شاید این نوع زندگی در نگاه نخست جذابیت های زیادی داشته باشد، اما به زودی برای افراد خسته کننده خواهد شد. فقدان تحرک در طول دورکاری مشکلات جسمی و روحی زیادی به همراه خواهد داشت بنابراین برندها باید فکری به حال این وضعیت نمایند. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی عرصه کسب و کار نخواهند داشت. 

خوشبختانه امروزه اپ های بسیار زیادی برای تمرین و ورزش های مختلف در دسترس افراد قرار دارد. این امر باید موجب تقویت انگیزه کارمندان به منظور اندکی ورزش بیشتر شود. ساعت ورزش به هیچ وجه اهمیت ندارد. نکته مهم در این میان یافتن زمان مناسب برای خودمان است. شخصی سازی ساعت ورزش مهمترین نکته در دستیابی به بهترین نتیجه خواهد بود. 

استفاده از مزیت برنامه ریزی

وقتی شرکت ها استراتژی دورکاری را دنبال می کنند، به طور معمول آزادی عملی بیشتری برای کارمندان ایجاد خواهد شد. کارمندان در این شرایط باید از آزادی عمل موردنظر بهترین استفاده را ببرند. این امر اهمیت بسیار زیادی برای برندها خواهد داشت. اگر برنامه های کاری بسیار زیادی پیش روی کارمندان قرار دارد، یک برنامه ریزی درست امکان رسیدگی به تمام کارها و موفقیت در آنها را به همراه خواهد داشت. این امر شاید در نگاه نخست برای بسیاری از کارآفرینان دشوار باشد، اما بهترین برنامه ریزها خود افراد هستند. 

اغلب اوقات برنامه ریزی از سوی مدیران ارشد برای کارمندان با شکست مواجه می شود. دلیل این امر بی توجهی به وضعیت منحصر به فرد کارمندان و همچنین نیازهای هر پروژه است. با این حساب شاید اعطای آزادی عمل به کارآفرینان در این میان ایده چندان بدی نباشد. این امر امکان تعامل مناسب میان مدیران و کارمندان را افزایش خواهد داد. شاید دورکاری فصل تازه ای در رابطه میان کارآفرینان و کارمندان شان ایجاد نماید. 

استفاده از تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان در دنیای کسب و کار اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از کارآفرینان به طور مداوم نیاز به استفاده از تکنیک هایی برای مدیریت زمان دارند. امروزه آموزش های بسیار زیادی در فضای آنلاین برای برنامه ریزی مناسب در حوزه کسب و کار قابل مشاهده است. این امر برای کسب و کارها به مثابه فرصتی برای بهبود مدیریت زمان در سطح سازمانی خواهد بود. 

وقتی کارمندان در فرآیند دورکاری قرار دارند، شانس بسیار زیادی برای تاثیرگذاری بر روی نظم کاری شان خواهند داشت. نکته جالب در این میان امکان کار بدون نیاز به یادآوری مدیران ارشد و همچنین ایجاد تغییر و شخصی سازی ساعت کاری است. بدون شک تیم های کاری باید پروژه ها و مسئولیت های واگذارشده را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند. در غیر این صورت شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف باقی نخواهد ماند. 

مطلب مرتبط: پدیده دورکاری، ترند ماندکار دنیای کسب و کار

یکی از رایج ترین شیوه های مدیریت زمان در عرصه کسب و کار مربوط به شیوه پومودورو است. این شیوه بر روی ایجاد وقفه هایی در فرآیند کار برای تمرکز بر روی اقدامات بعدی و همچنین بازیابی توانایی افراد تاکید دارد. استفاده از چنین طرح هایی برای تاثیرگذاری بر روی فرآیند کسب و کار و فعالیت بهتر ضروری خواهد بود. 

امروزه دورکاری یک ابزار مهم در دسترس کارآفرینان و شرکت هاست. بسیاری از برندها حتی با پایان یافتن قرنطینه ناشی از کرونا نیز به دورکاری توجه نشان می دهند. این امر به دلیل تاثیر مثبت دورکاری از نظر مالی برای کسب و کارهاست. مسئله اساسی در این میان مربوط به کیفیت دورکاری از نقطه نظر بهره وری است. اگر کسب و کارها توانایی بهبود سطح بهره وری کارمندان شان در دورکاری را داشته باشند، این شیوه برای مدت زمانی طولانی در حوزه کسب و کار باقی خواهد ماند. 

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7B9Ff2ik
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید بلیط هواپیماخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه