پنجشنبه, ۱۷ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Thu, 8 Dec(12) 2022 /
           
فرصت امروز

راهکارهای استخدامی

2 سال پیش ( 1399/6/4 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : تیم نویسندگان سایت blogtrepreneur  

در رابطه با هر اقدامی بسیار مهم است که نسبت به راهکارهای آن آگاهی داشته باشیم. در این رابطه یکی از مواردی که کمتر به آن توجه شده است، فرآیند استخدامی است. درواقع این مسئله می‎تواند اقدامی بیش از حد زمانبر باشد. با این حال برای بهبود عملکرد خود در این رابطه، تنها کافی است تا به چند نشانه توجه داشته باشید. درواقع بروز آنها به معنای آن خواهد بود که بهتر است که به دنبال فرد دیگری باشید. این امر بدون شک کار شما را با سهولت بالاتری همراه خواهد ساخت. در ادامه به بررسی شش نشانه ‎ای می ‎پردازیم که به معنای پایان فرآیند مصاحبه است.

1-صحبت در رابطه با سایر پیشنهادهای شغلی

راهکارهای استخدامی

یکی از توصیه‎ های کاربردی به افرادی که قصد مصاحبه از متقاضیان را دارند، این است که اگر افراد از پیشنهادهای شغلی دیگر خود صحبت کردند، در همان لحظه فرآیند مصاحبه را متوقف کرده و افراد را از دفتر خود خارج نمایید. درواقع آمارها در این رابطه بیانگر آن است که در بیش از 70 درصد مواقع، افراد ادعاهای دروغینی را مطرح می ‎کنند و تلاش آنها این است که شما را تحت تاثیر قرار دهند. در این رابطه تفاوتی ندارد که موضوع مطرح شده صحت دارد و یا دعاهایی پوچ است. در هر دو حالت بهتر است که فرد را کنار بگذارید. علت این امر نیز به این خاطر است که دروغ گفتن، ممکن است در سطوح دیگری نیز رخ دهد. به همین خاطر نخستین نشانه ‎های این رفتار نادرست، باید مورد توجه جدی شما قرار گیرد.

مطلب مرتبط: راهکارهای موثر در فرآیند استخدام

در این رابطه اصل استخدام بر روی صداقت بوده و لازم است تا به آن توجه داشته باشید. در کنار این موضوع اگر افراد پیشنهادهای شغلی دیگری دارند، به چه دلیل به شرکت شما مراجعه کرده ‎اند؟ درواقع این امر به نوعی منفعت ‎طلبی افراد را نشان می‎ دهد و فعالیت برای شرکت شما ابدا اولویت این افراد محسوب نمی ‎شود. تحت این شرایط طبیعی است که آنها در صورت پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر، سریعا اقدام به ترک شرکت نمایند. این امر در حالی است که شما برای هماهنگ کردن فرد با تیم شرکت، هزینه و زمانی را صرف کرده ‎اید و جایگزین کردن فرد دیگری، بدون شک سخت خواهد بود. تحت این شرایط توصیه می‎ شود که این نشانه عدم تمایل بالا به همکاری با خود را جدی بگیرید. 

2-علاقه کم به حوزه کاری شما

به نحوه پاسخ افراد به سوالات خود توجه ویژه ‎ای داشته باشید. آیا فرد و یا افراد مورد نظر با علاقه و انرژی به سوالات ما پاسخ می ‎دهند و یا در این رابطه صرفا به پاسخ‎ های کوتاه بسنده می ‎کنند؟ درواقع بسیار مهم است که هر فردی نسبت به کاری که قرار است انجام دهد، تمایل زیادی را داشته باشد. این امر اساس اولیه موفقیت محسوب می ‎شود. در کنار این موضوع توجه داشته باشید که انگیزه به صورت مستقیم بر روی راندمان کاری افراد تاثیر داشته و بدون این امر نمی ‎توان انتظار نتایج مناسب را داشت. همچنین عدم اطلاعات کافی در رابطه با شرکت شما، خود نشان دیگری است که بیانگر عدم علاقه فرد محسوب می ‎شود. درواقع یک فرد علاقه‎ مند، از مدت ‎ها قبل نسبت به شرکتی که قصد فعالیت در آن را دارد، اقدام به جمع‎ آوری اطلاعات می‎کند.

3-سابقه کاری مشکوک و منفی

توصیه می ‎شود که رزومه افراد را در روز مصاحبه در کنار خود داشته باشید. این امر باعث خواهد شد تا بتوانید سریعا به آمار و اطلاعات فرد رجوع کرده و صحبت‎ های افراد را با اطلاعات، تطبیق دهید. در این راستا هرگونه نکته مشکوک و منفی در رزومه افراد، خود یکی از دلایل منطقی برای کنار گذاشتن آنها خواهد بود. در این راستا فراموش نکنید که صرفا خود را درگیر رزومه افراد نکرده و به صحبت ‎های آنها نیز توجه داشته باشید. درواقع بیان جملات منفی و سرزنش مدیر و همکاران قبلی، خود از نشانه‎ هایی است که بیانگر شخصیت غیرحرفه ‎ای فرد است. تحت این شرایط توصیه می‏ شود که در استخدام خود عجولانه رفتار نکرده و به دنبال فردی مناسب باشید. این کار شما را از مشکلات احتمالی در امان نگه خواهد داشت.

4-مسیر شغلی متناقض

اینکه فرد به صورت مداوم شغل خود را تغییر داده باشد تنها یک معنا خواهد داشت؛ چنین فردی برای شرکت شما نیز یک تهدید خواهد بود. در این رابطه تفاوتی ندارد که فرد متقاضی چه بهانه‎ هایی را مطرح نماید. شما به محض مشاهده چنین امری لازم است تا جلسه حضوری را متوقف نمایید. درواقع هیچ دلیلی وجود ندارد که استخدام تمامی افراد حتما ساعت خاصی را داشته باشد. در این راستا فراموش نکنید که شما تا قبل از استخدام افراد، هیچ‎ گونه تعهدی را نسبت به آنها نداشته و نباید احساس بدی را از رد کردن سریع آنها داشته باشید.

5-حضور دیرهنگام

از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که افراد در زمانی به مراتب دیرتر از وقت تعیین شده، در شرکت حضور پیدا می‎ کنند. درواقع اگر برای فردی روز استخدام اهمیت چندانی را ندارد، شما نیز نباید آنها را مهم بدانید. به همین خاطر حتی پنج دقیقه زمان اضافی نیز اشتباه خواهد بود. در این راستا اگر افراد با تاخیر حضور پیدا کردند، لازم است تا از آنها بخواهید که به دنبال شغلی دیگر باشند. این امر باعث خواهد شد تا سایر متقاضیان نسبت به اهمیت زمان برای شرکت، آگاه شوند.

مطلب مرتبط: راهکارهایی برای استخدام نیروی انسانی مناسب

6-عدم مطرح کردن سوال

آیا فرآیند استخدام به نحوی در حال سپری شدن است که شما صرفا سوالاتی را مطرح می ‎کنید؟ بدون شک عدم سوال پرسیدن از سوی فرد متقاضی نشانه جالبی نبوده و بیانگر عدم تسلط، علاقه و به صورت کلی مناسب نبودن وی برای شرکت است. در این راستا ممکن است چنین حالتی صرفا به خاطر درون ‎گرایی فرد باشد. این امر نیز یک نشانه منفی بوده و باعث خواهد شد تا امکان کار تیمی، بسیار سخت شود. این امر در حالی است که شما شانس استخدام افرادی بدون چنین مشکلاتی را خواهید داشت. به همین خاطر هوشمندانه نیست که خود را درگیر موارد ضعیف نمایید.

منبع : blogtrepreneur
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/6AmVawzb
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه