پنجشنبه, ۱۶ تیر(۴) ۱۴۰۱ / Thu, 7 Jul(7) 2022 /
           
فرصت امروز
چه زمانی شما در جلسه های استخدامی عالی عمل کرده اید؟

نشانه های موفقیت در مصاحبه های کاری

8 ماه پیش ( 1400/7/16 )
مترجم : علی ‌آل ‌علی  

شرکت کردن در جلسات استخدامی و مصاحبه های کاری بخشی از زندگی کارآفرینان را شکل می دهد. امروزه هر کارآفرینی باید آمادگی لازم برای حضور در شمار بالایی از مصاحبه ها را داشته باشد، در غیر این صورت پیدا کردن یک شغل مناسب در عرصه کسب و کار بدل به امری غیرممکن خواهد شد. شاید بدترین بخش در مورد مصاحبه های کاری حالت عدم اطمینان بعد از آن است. به این ترتیب شما نسبت به موفقیت تان در مصاحبه کاری مطمئن نیستید و باید مدت زمانی طولانی برای آگاهی از نتیجه کار صبر کنید. چنین امری بدترین تجربه دنیا را به شما خواهد داد. 

گاهی اوقات کارآفرینان نسبت به موفقیت شان در مصاحبه های کاری اطمینان بسیار زیادی دارند، با این حال دست آخر با مشکل مواجه شده و در مصاحبه موردنظر رد می شوند. این امر یکی از بدترین تجربه ها در عرصه کسب و کار محسوب می شود. اگر شما هم به دنبال راهکاری برای پیش بینی دقیق نتیجه مصاحبه های کاری هستید، باید نشانه های موفقیت در این راستا را به خوبی مدنظر قرار دهید. 

نشانه های موفقیت در مصاحبه های کاری

وقتی شما در یک مصاحبه کاری عملکرد خوبی از خودتان نشان دهید، تاثیر آن به طور قابل ملاحظه ای بر روی رفتار و صحبت های طرف مقابل دیده می شود. به این ترتیب اگر شما نشانه های موفقیت در مصاحبه های کاری را خیلی خوب بلد باشید، مشکلی از نظر کشف نتیجه مصاحبه موردنظر پیش از اعلام رسمی نتیجه نخواهید داشت. این امر برای بسیاری از کارآفرینان یک رویای مهم و تاثیرگذار محسوب می شود. با این حساب شما باید در تلاش برای استفاده از چنین شیوه ای به طور عملی در عرصه کسب و کار باشید. 

مطلب مرتبط: چگونه در مصاحبه های کاری هوشمندانه ظاهر شویم؟

ما در ادامه برخی از نشانه های مهم مبنی بر موفقیت در مصاحبه های کاری را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اگر شما هم چنین نشانه هایی در مصاحبه های کاری تان مشاهده کردید، امکان اطمینان نسبت به موفقیت در دنیای کسب و کار را خواهید داشت. 

1.    شنیدن عبارت «زمانی که» به جای «اگر»

وقتی برگزارکنندگان یک مصاحبه هنوز فرد موردنظرشان را برای موقعیت شغلی پیدا نکرده اند، اغلب اوقات جملات شرطی به کار می برند. این امر شامل استفاده از عبارت هایی مثل «اگر شما موقعیت شغلی فعلی را کسب کنید، واکنش تان چه خواهد بود؟» است. این جملات به تنهایی برای اطمینان از عملکرد مثبت شما در زمینه مصاحبه های کاری کافی نیست. شما وقتی با چنین جملات و واکنش هایی رو به رو می شوید، باید به طور قابل ملاحظه ای نسبت به عملکرد خوب تان در جلسه شک کنید. این امر نشان دهنده ناتوانی شما برای تاثیرگذاری بر روی طرف مقابل و کسب موقعیت شغلی است. 

نکته مهم اینکه وقتی شما در مصاحبه کاری عالی عمل کنید، دیگر خبری از جملات شرطی نخواهد بود. در این موقعیت ها برگزارکنندگان مصاحبه نسبت به پیدا کردن فرد موردنظرشان مطمئن شده اند. بنابراین دیگر مشکلی در راستای مدیریت کسب و کارشان نداشته و حتی خوشحالی شان را با جملات قطعی بیان می کنند. چنین موقعیت هایی به طور معمول همراه با جملاتی مثل «وقتی کارتان را در این حوزه شروع کنید، خیلی زود با فرهنگ برندمان آشنا خواهید شد» است. چنین واکنش هایی از سوی مصاحبه کنندگان به معنای موفقیت تان برای تاثیرگذاری بر روی روند گفت و گو و همچنین امکان امیدواری به نتیجه مثبت آن است. 

2.    توجه به زبان بدن طرف مقابل

بسیاری از کارآفرینان وقتی قصد برگزاری مصاحبه های کاری یا استخدامی را دارند، تلاش شان بر روی رفتار عادی و بدون هیجان متمرکز است. اگر شما در چنین جلساتی به عنوان کاندیدای استخدام در شرکت حاضر شوید و خیلی خوب عمل کنید، به احتمال زیاد از سوی زبان بدن آنها امکان ارزیابی موفقیت تان را خواهید داشت. 

همانطور که در بخش قبل بیان شد، وقتی کارآفرینان و برگزارکنندگان مصاحبه فرد موردنظرشان را پیدا می کنند، بخشی از خوشحالی شان را نشان می دهند. این امر در مورد زبان بدن مصداق بسیار آشکاری دارد. وقتی زبان بدن طرف مقابل به طور ناگهانی تغییر کرده و شما را متعجب می کند، احتمال اینکه تغییری مثبت در روند بحث داده باشید، بسیار افزایش پیدا می کند. بنابراین شما باید آماده مواجهه با شرایط مناسب به منظور تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان باشید، در غیر این صورت شاید بهترین فرصت برای نهایی کردن استخدام‎تان در شرکت دلخواه تان را از دست بدهید. 

نشانه هایی در زبان بدن مثل تکان دادن سر، تایید با دست یا حتی حرکت های منظم پا به خوبی بیانگر موفقیت شما در مصاحبه است. بنابراین باید همیشه نیم نگاهی به این شرایط داشته باشید، در غیر این صورت هرگز امکان پیش بینی نتیجه فعالیت تان را نخواهید داشت. 

بسیاری از مردم نسبت به تاثیر رفتارشان بر روی دیگران آگاهی ندارند. زبان بدن در اینطور شرایط به شما برای پیش بینی دقیق ذهنیت و ایده های دیگران کمک خواهد کرد. به این ترتیب شما دیگر نیازی به انتظار طولانی تا پایان فرآیند اعلام نتایج مصاحبه های استخدامی نخواهید داشت. 

3.    خودمانی شدن مصاحبه

مصاحبه های کاری اغلب اوقات دارای ماهیت بسیار حرفه ای و جدی هستند. با این حساب هیچ کس انتظار برخورد با سوالات صمیمانه و همچنین تغییر روند بحث از حالت حرفه ای به خودمانی را ندارد. این امر برای بسیاری از افراد حاضر در مصاحبه های کاری به شدت نگران کننده خواهد بود. نکته مهم اینکه چنین تغییری در روند بحث اغلب اوقات نشانه ای مناسب از امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. بنابراین شما به سادگی هرچه تمام تر امکان پیش بینی نتیجه کار را خواهید داشت. 

مطلب مرتبط: ۷ راه برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه استخدامی

وقتی شما در جریان مصاحبه شاهد تغییر روند بحث از حالت بسیار حرفه ای به خودمانی هستید، باید سریع پیش بینی نسبت به موفقیت تان در مصاحبه موردنظر داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا به سایر سوالات با اعتماد به نفس کافی پاسخ داده و تاثیرگذاری خوبی برای برگزارکنندگان جلسه داشته باشید. 

بسیاری از افراد وقتی سوالات خودمانی و روند بحث صمیمانه می شود، دیگر انگیزه ای برای ادامه گفت و گو ندارند. دلیل این امر نیز ارزیابی ماهیت خودمانی بحث به مثابه نوعی خداحافظی با آنهاست. البته نظر ما در این میان به طور کامل متفاوت است. درست به همین خاطر شما باید به طور ویژه ای در تلاش برای ارزیابی و پیش بینی تغییر روند بحث به سوی بحث هایی خودمانی به مثابه نشانه ای مثبت باشید. 

4.    تایید گفته های شما از سوی مصاحبه کنندگان

وقتی کسی مطابق انتظارات و خواسته های شما صحبت کند، تایید حرف های وی امری طبیعی خواهد بود. بسیاری از انسان ها در طول روز حرفه ای دیگران را تایید کرده و براساس آن فعالیت شان را تنظیم می کنند. این امر در مورد مصاحبه های کاری نیز به طور مداوم روی می دهد. بنابراین اگر شما به دنبال تاثیرگذاری بر روی طرف مقابل و همچنین کسب موقعیت شغلی دلخواه تان هستید، باید نسبت به سلیقه و انتظارات طرف مقابل تان آگاهی دقیقی پیدا نمایید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای تاثیرگذاری بر روی روند مصاحبه نخواهید داشت. 

وقتی عملکرد شما در مصاحبه های کاری دقیقا مورد انتظار افراد باشد، تایید صحبت های تان امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. این امر به شما برای پیش بینی موفقیت تان در جلسه کاری کمک خواهد کرد. بنابراین در صورت مشاهده تاییدهای مداوم دیگران از صحبت ها و نظرات تان درباره نکات مختلف خیلی راحت می توانید نسبت به موفقیت در جلسه موردنظر مطمئن شوید. 

امروزه بسیاری از افراد در مصاحبه های کاری به طور مداوم نسبت به بیان دیدگاه خودشان بدون توجه به ایده ها و انتظارات طرف مقابل اقدام می کنند. بدون تردید چنین امری شما را به طور قابل ملاحظه ای دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین شما باید دست کم برای بیشتر شدن مدت مصاحبه براساس نظرات و انتظارات طرف مقابل تان صحبت کنید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای موفقیت در مصاحبه موردنظر نخواهید داشت. 

5.    ملاقات بیشتر با اعضای شرکت

نشانه های موفقیت در مصاحبه های کاری

یکی از نشانه های موفقیت در مصاحبه های کاری دعوت دوباره از شما برای شرکت در جلسات با حضور تعداد بیشتری از اعضای شرکت است. شاید این امر برای بسیاری از کارآفرینان تکراری و کسل کننده باشد، اما به شما برای تاثیرگذاری بر روی مدیران شرکت و تضمین همکاری موفقیت آمیزتان با آنها کمک خواهد کرد. وقتی یکی از مدیران شرکت نیروی کار دلخواهش را پیدا می کند، اغلب اوقات در تلاش برای جلب توجه دیگر مدیران به فرد موردنظر است. درست به همین خاطر دعوت از شما برای شرکت در مصاحبه های کاری مجدد و صحبت درباره ایده ها و برنامه های تان برای موفقیت کاری نشانه مثبتی خواهد بود. 

وقتی شما با افراد بیشتری در شرکت ملاقات می کنید، باید همان صحبت ها و ایده هایی که در جلسه نخست بیان کردید را به طور گسترده تر مطرح نمایید. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان کمک خواهد کرد. همچنین دیگر نیازی به نگرانی نسبت به نتیجه کاری نیز نخواهد بود. 

گاهی اوقات شما در برخورد با مدیران و اعضای بیشتر یک شرکت به طور کامل غافلگیر می شوید. نکته مهم در این میان تلاش برای ارائه پاسخ های منطقی براساس واکنش ها و صحبت های قبلی تان است. اگر شما در این میان عملکرد متفاوتی از خودتان نشان دهید، مدیران شرکت موردنظر به سرعت از شما ناامید خواهند شد. دلیل این امر انتظار از یک کارمند برای عملکرد براساس استانداردها و نکات یکپارچه در تمام شرایط است. بنابراین اگر جواب های شما به طور مداوم تغییر کند، دیگر شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مدیران شرکت مقابل نخواهید داشت. 

شما به طور کلی وقتی با مدیران بیشتری از یک شرکت ملاقات می کنید، نشانه های محکمی مبنی بر موفقیت تان در مصاحبه دریافت خواهید کرد. این امر به شما برای تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مخاطب تان کمک کرده و احتمالا موقعیت شغلی دلخواه تان را به دست آورده‎اید. 

مطلب مرتبط: اقداماتی که در 15 دقیقه قبل از شروع مصاحبه کاری باید انجام داد

6.    شروع به صحبت کردن درباره مزایای کار

وقتی مدیران یک شرکت در مصاحبه با شما شروع به صحبت کردن درباره مزایای کار و موقعیت شغلی شما می کنند، یعنی دیگر تصمیم شان را برای استخدام شما گرفته اند. این امر نتیجه ای بسیار عالی برای شما به عنوان یکی از افراد حاضر در جلسه استخدامی خواهد بود. بنابراین باید همیشه نگاه مثبتی به روند مصاحبه کاری در این شرایط داشته باشید، در غیر این صورت شاید خیلی زود نسبت به نتیجه نهایی کار گیج شده و توانایی واکنش درست را از دست بدهید. 

بدون تردید ارزیابی زمانی که مدیران شروع به صحبت کردن درباره مزایای همکاری و موقعیت شغلی شما می کنند، خیلی سخت نخواهد بود. این امر باید به طور قابل ملاحظه ای از سوی شما مورد توجه قرار گیرد، در غیر این صورت شاید هرگز شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب تان پیدا نکنید. اینطوری مصاحبه های کاری پشت سر هم را به دلیل عدم آگاهی دقیق از واکنش مدیران از دست خواهید داد. این امر یکی از شکست های بزرگ در عرصه کسب و کار محسوب می شود. 

7.    طولانی شدن زمان جلسه

هر مصاحبه کاری باید مدت زمانی مشخص داشته باشد. شما با ارزیابی زمان حضور دیگر کاندیداها در جلسه امکان ارزیابی زمان متوسط برگزاری جلسه را خواهید داشت. حالا اگر یک جلسه کاری مدت زمان بیشتری طول بکشد، نشانه موفقیت شرکت کننده در جلب نظر مدیران و احتمالا موفقیتش است. اگر شما در جلسه های کاری شاهد افزایش زمان آن بودید، به خوبی باید نتیجه بگیرید که عملکردتان عالی بوده است. به این ترتیب دیگر مشکلی در مسیر اطمینان نسبت به حضور در شرکت موردنظر و موفقیت در آن نخواهید داشت. 

اغلب اوقات طولانی تر شدن جلسه های کاری به دلیل سوالات پی در پی مدیران صورت می گیرد. این امر نشان دهنده جلب توجه آنها به مهارت ها و کیفیت کاری تان است. بنابراین اگر به دنبال تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان و اطمینان از امکان جذب طرف مقابل هستید، باید همیشه نسبت به زمان جلسه توجه نشان دهید. این امر به سادگی به شما اطلاعات ارزشمندی درباره روند پیشرفت جلسه خواهد داد. 

8.    دریافت اطلاعات جزئی درباره مرحله بعد مصاحبه

امروزه بسیاری از برندهای بزرگ در پی انتشار اعلامیه برای مصاحبه کاری با حجم وسیعی از درخواست ها رو به رو می شوند. درست به همین خاطر برگزاری دو مرحله ای جلسات استخدامی امری طبیعی خواهد بود. بسیاری از افراد در مرحله اول حذف شده و شمار اندکی از کاندیداها برای مرحله نهایی باقی می مانند. وقتی شما در مرحله پایانی مصاحبه درباره نکاتی که مربوط به همکاری پس از پایان جلسه است، چیزهایی می شنوید، نشانه محکمی از موفقیت تان در جلسه وجود خواهد داشت. 

بدون تردید در حالت طبیعی دلیلی برای بیان جزییات درباره مرحله پس از جلسات استخدامی به یک کاندیدا وجود ندارد. درست به همین خاطر چنین اظهارنظرهایی در میانه مسیر نشانه موفقیت تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف است. این امر شما را به طور قابل ملاحظه ای در کانون توجه مدیران قرار داده و از همه مهمتر چارچوبی برای تحلیل شما ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب شما به سادگی هرچه تمام تر فرصت آگاهی از نتیجه مصاحبه را پیدا می کنید. 

اشتباه برخی از کارآفرینان در جلسات استخدامی تلاش برای پرهیز از دریافت اطلاعات جزئی مربوط به مرحله بعدی مصاحبه یا حتی وظایف موقعیت شغلی دلخواه شان است. این امر یک سیگنال قوی مبنی بر عدم رضایت شما از کار در شرک موردنظر ارسال خواهد کرد. به این ترتیب شاید شرکت موردنظرتان دیگر از ادامه مسیر منصرف شده و به سادگی هرچه تمام تر شما را با فردی دیگر جایگزین نماید. شما باید همیشه انتظار دریافت واکنش های مثبت مصاحبه کنندگان را داشته باشید. فقط در این صورت هم پیش بینی دقیقی از روند جلسه و هم تاثیرگذاری بهتری بر روی مخاطب هدف خواهید داشت. 

وقتی مدیران یک شرکت نسبت به شما بی علاقه باشند، خیلی راحت از عبارت هایی شبیه به «بعدا با شما تماس می گیریم» استفاده خواهند کرد. چنین عبارت هایی به سادگی هرچه تمام تر بیانگر عدم علاقه مدیران موردنظر به شما و ضرورت جست و جو برای شغلی دیگر است. با این حساب وقتی با چنین واکنش هایی مواجه شدید، نیازی به اتلاف وقت تان در جلسه موردنظر نیست. 

مطلب مرتبط: اقداماتی که در مصاحبه کاری نباید انجام داد

9.    ایمیل بعد از جلسه تان نکات مثبتی دارد

امروزه اغلب برندها پس از پایان جلسات مصاحبه کاری یک ایمیل برای هر فرد ارسال می کنند. این ایمیل به طور معمول چند ساعت پس از پایان جلسه کاری و به منظور قدردانی از هر کدام از شرکت کنندگان ارسال می شود. اگر ایمیل دریافتی شما حاوی نکات بسیار مثبت و امیدوارکننده ای بود، باید نسبت به ادامه روند کار نیز امیدوار باشید. این امر به خوبی بیانگر توانایی شما برای تاثیرگذاری بر روی طرف مقابل و کسب موقعیت شغلی دلخواه تان است. 

بسیاری از کارآفرینان وقتی ایمیل های مثبتی از طرف یک برند دریافت می کنند، به سرعت واکنش نشان داده و حتی پاسخی برای آن ارسال می نمایند. این امر رفتار حرفه ای شما را زیر سوال خواهد برد. بهترین واکنش در چنین شرایطی انتظار برای تماس دوباره برندهاست. به این ترتیب شما نه تنها توجه مدیران را جلب می کنید، بلکه رفتاری کاملا حرفه ای نیز خواهید داشت. 

منبع : glassdoor
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Q0YOYV5N
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه