دوشنبه, ۲۴ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Mon, 14 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز

در طرح‌های تبلیغاتی، محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی، خیارشور، زیتون و. . . در قالب کاراکترهایی طراحی و جان گرفته‌اند. به نوعی برای هر کدام از این محصولات در طرح‌های تبلیغاتی شخصیت‌پردازی شده و هر کدام داستانی مجزا را در آگهی‌های تبلیغاتی روایت می‌کنند. این محصولات آنچنان زنده به نظر می‌رسند که نظر هر مخاطبی را به راحتی به سمت خود جلب می‌کنند. این موارد، توصیفی از طرح‌های تبلیغاتی برند «یک و یک است» که چندی است متفاوت‌تر از قبل در عرصه تبلیغات ظاهر شده است. برند «یک و یک» به تازگی کمپین تبلیغاتی را اجرایی کرده‌است. البته این برند پیش از این، کمپین دیگری را نیز اجرایی کرده بود که در آن نیز از شادابی و تازه بودن محصولاتش برای مخاطبان‌شان صحبت کرده بود.

برند یک و یک برای اجرایی کردن این کمپین از رسانه‌های مختلفی استفاده کرده و به نظر سعی براین بوده که رسانه‌های انتخاب شده در مسیر مخاطبان اصلی این برند قرار بگیرند. این کمپین از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است که «فرصت امروز» به همین منظور سراغ علی جمشیدی مدیر استودیو خلاق توک رفته است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی درباره این کمپین گفت‌وگویی نیز با سلیم صالحی؛ کارگردان هنری، طراح کاراکتر، عکاس و مجری کمپین برند یک و یک داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

شخصیت پردازى ساده و بهره گیرى از حجم میوه‌ها

علی جمشیدی، مدیر استودیو خلاق توک درباره کمپین برند «یک و یک» می‌گوید: شخصیت پردازى ساده و بهره‌گیرى از حجم میوه‌ها در این کمپین اتفاقى زیبا و دیدنى را رقم زده و مطمئناً نظر مخاطبان را جلب خواهد كرد. نكته قابل تقدیر در این میان بینش و آگاهى سفارش‌دهنده است كه عرصه این خروجى را برای افرادى مانند ایده‌پردازان این کمپین باز گذاشته است.بسیاری از تصویرگران، دیزاینرها و مدیران هنرى هستند كه روزانه برندهاى بسیارى را با ایده‌هاى جذاب خود غافلگیر مى‌كنند اما ایده آنها در مسیر ادارى تأیید دستخوش اتفاقاتى می‌شود كه در موفق‌ترین حالت لاشه‌اى خسته از آن را در رسانه می‌بینیم.

بماند كه احترام به فاكتورهاى فروش براى مدیر هنرى و سفارش‌دهنده باید در اولویت باشد. جمشیدی می‌گوید: كمپین قبلى یك و یك از جمله كارهاى بسیار شسته‌ و روفته گرافیك دیزاین است كه با استفاده از فاكتور تقارن دست به اجراى آرت وركى زده كه در نوع خود چشمگیر و مهندسی شده است. محصول درجه یك از مواد درجه یك؛ به یك جنبش بصرى ساده و گویا دست پیدا كرده و همه چیز را در خود به‌عنوان یك كمپین ری برندینگ داراست.

خروجی ایده‌آل با اجرایی توانمند

جمشیدی می‌گوید: بهتر است دوباره به كمپین فانتزى و جدید برند «یک و یک» برگردیم. در عین این كه سال‌هاست از نزدیك با مشكلات اجرایی این قبیل طرح‌ها سر و كار دارم، ذکر چند نکته را در این میان با اهمیت می‌دانم. ایده‌آل‌تر بودن خروجى با اجرایى توانمند‌تر در زمینه تصویرسازى دیجیتال روى سایه و نوع میوه‌ها، نوع نورپردازى آنها و دیجى پینتینگ قدرتمندتر، چیدمان مینیمال‌تر پس زمینه گوجه فرنگى‌ها و انفجار حساب شده‌تر آب در آرت ورك مربوط به خیارشور، همه نكاتى هستند كه ایده‌آل بودن خروجى را از نظر من چند برابر می‌كند.

فقدان تگ لاین مربوط در آگهى‌ها احساس می‌شود

جمشیدی درباره شعار این کمپین می‌گوید: با وجود احترام به استراتژى تبلیغاتى كمپانى و طراح، لزوم وجود یك تگ لاین مربوط و مؤثر در این آگهى‌ها به‌شدت احساس می‌شود. این كمپین كه قرار است یك سال و با دیده شدن آرت ورك هاى مختلف و متنوع مخاطب خود را در مدیا سرگرم و غافلگیر كند، بهتر بود حرف دل خود را بر سر زبان بیندازد تا به‌عنوان كمپینى مطرح‌تر و آشناتر در مدیا ظاهر شود و به آسانى پروموشن و سایر محصولات تبلیغاتى اتفاقى در سر راه خود را پوشش دهد.

در عین حال تمام موارد ذکر شده در كلیت این اتفاق بصرى تبلیغاتى ناچیز و انگشت شمار است و دشوارى راه به تصویر درآوردن یك ایده، چیزى است كه شاید اگر دستى بر آتش نداشته باشید، لم دادن و نقد آن را آسان‌تر کند. امیدوارم دیده شدن این آرت ورك‌ها و بازخورد مناسب از سوى مخاطبان، تأثیر سازنده‌اى روى رقبای محصول كه ازتأثیر فانتزى بجا و گیرا و ریسك حضور آن در ایده‌پردازى‌هایشان به دلیل وجود نگرش سنتى و خشک غافلند بگذارد تا هنوز بعد از سال‌ها تنها از یکی دو برند خاص به‌عنوان به یادماندنى‌ترین اتفاق بصرى فانتزى در تبلیغات یاد نكنیم.

محصول درجه یک از مواد درجه یک

سلیم صالحی؛ کارگردان هنری، طراح کاراکتر، عکاس و مجری کمپین برند یک و یک درباره این پروژه می‌گوید: معمولاً برای هر پروژه‌ای استراتژی تعریف می‌شود. گروه ما این استراتژی را براساس شعار تبلیغاتی که از طرف خود برند ارائه می‌شود، برنامه‌ریزی می‌کند. البته اگر برند شعاری ارائه نکند، برای شروع شعار را طراحی کرده و بعد استراتژی را براساس آن در نظر می‌گیریم. برای برند یک و یک نیز به همین منوال عمل کردیم یعنی براساس شعار همیشگی برند، پروژه شش ماهه یا یک‌ساله‌ای را تعریف کردیم. شعار برند یک و یک «محصول درجه یک از مواد درجه یک» است. شعاری که کمپین جدید یک و یک براساس آن شکل گرفته است.

جان دادن به محصولات برند

صالحی درباره علل طراحی کاراکتر برای محصولات برند «یک و یک» می‌گوید: در این کمپین سعی کرده‌ایم به مواد تشکیل دهنده محصولات برند یک و یک جان دهیم. این جان دادن از طریق طراحی یکسری کاراکتر صورت گرفت. خیار شور، زیتون، لیمو، گوجه‌فرنگی و. . . محصولاتی بودند که در این کمپین شخصیت پردازی شده‌اند. کاراکترها به‌صورت تلفیقی از تکنیک دوبعدی و سه بعدی طراحی شدند. برای خلق هر کدام از فریم‌ها استوری بوردی مورد نظر طراحی شد و سپس خروجی کار عکاسی و با کاراکتر‌ها تصویرسازی شد.

در نتیجه اگر ملاحظه کنید، متوجه شادابی کاراکترها و حرکت و هیجان آنها در تصاویر خواهید شد.با اجرای این شیوه، تازگی محصولات بیشتر به چشم می‌آید. این کمپین شامل 12 فرم است که طی سال اجرایی خواهد شد. صالحی درباره رسانه‌های به‌کار رفته در این کمپین می‌گوید: این کمپین هم شامل رسانه‌های Indoor و هم Outdoor می‌شود.

تأکید بر سلامتی و شادابی محصولات برند

صالحی می‌گوید: پیش از این، کمپین دیگری نیز برای برند یک و یک اجرایی کرده‌بودیم. در آن کمپین نیز سعی کردیم براساس شعار این برند ایده‌پردازی کنیم. اگر دقت کنید، در هر دو کمپین یک روند را در پیش گرفته‌ایم. به نوعی در هر دو کمپین تأکیدمان روی سلامتی و شادابی محصولات برند یک و یک است.سلیم صالحی در پاسخ به این سوال که چرا حضور برند «یک و یک» قبل از این کمپین در تبلیغات کمرنگ بوده، می‌گوید: «یک و یک» همیشه در تبلیغات حضور داشته ولی در تبلیغات مهم این است که برند تصویری به یادماندنی از خود به نمایش بگذارد.

تصویری که نظر مخاطبان را به سمت خود جلب کرده و در ذهن‌شان ماندگار شود. در حال حاضر، شاید چند برند بانکی همزمان در حال تبلیغ باشند ولی تصویری در میان این همه تبلیغ به یاد مخاطب می‌ماند که متفاوت طراحی شده باشد. اگر طرح‌های تبلیغاتی یک برند مخاطب را متوجه خود نکند، مخاطب به مرور زمان برند را فراموش می‌کند و احساسش بر این است که برند در تبلیغات حضور ندارد. صالحی درباره شعار این کمپین می‌گوید: در این کمپین همه محصولات برند یک و یک محور قرار گرفته درنتیجه از همان شعار اصلی برند استفاده شده است.

شاید در آینده وقتی بخواهیم روی یکی از محصولات برند متمرکز شویم، شعار جداگانه‌ای نیز طراحی کنیم ولی در این کمپین نیازی به طراحی شعاری متفاوت ندیدیم. صالحی در پایان، درباره خلق تصاویر «یک‌ویک» خاطر نشان کرد: ما از به‌ روز‌ترین تکنیک‌های ممکن در روند کار استفاده کردیم و در خلق هر تصویر چهار مرحله را به ترتیب زیر انجام دادیم: ۱. ایده پردازی و استوری برد ۲.خلق کاراکتر ۳.عکاسی ۴.تصویرسازی نهایی. در انتها امیدواریم تا صنعت تبلیغات ایران روز با روز شاهد رشد و شکوفایی بیشتری در عرصه جهانی باشد.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/YbEzV9Ww
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه