چهارشنبه, 26 شهریور 1393 - 11:29

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: در کشور مشکلات بسیار زیاد و کمبودهایی در کالاها و محصولاتی مثل دارو داریم که نیازمند واردات است، اما نمی‌دانم دلیل واردات آفتابگردان و بادام زمینی که به راحتی در داخل کشور یافت می‌شود، چیست.

علیرضا ارزانی‌ممقانی به ایسنا افزود: متاسفانه آمار دقیقی از میزان واردات آجیل و خشکبار به دلیل تلفیق واردات قاچاقی و قانونی نمی‌توان ارائه داد، اما میزان واردات خشکبار چه به لحاظ قانونی و چه از طریق قاچاق به قدری زیاد و غیرکارشناسانه است که کمر محصول داخلی را شکسته است.میزان واردات به قدری است که تولید آجیل و خشکبار برای تاجر و تولیدکننده داخلی توجیهی نداشته و همین امر موجب کاهش هر ساله میزان محصولات کشاورزان داخلی می‌شود.

وی با اشاره به آجیل و خشکبار به‌عنوان دومین محصول صادراتی مهم کشور بعد از نفت گفت: وضعیت خشکبار کشور مطلوب نیست، خشکبار ایران آنقدر معروف است که بسیاری کشور ما را با این محصولات می‌شناسند، اما مسئولان به جای حمایت و ارزش قائل شدن برای این محصول، با واردات بی‌رویه کمر آن را خرد کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در برخی از اقلام خشکبار به واردات نیاز داریم که این نیاز به دلیل آفت، سرمازدگی، گرمازدگی و تولید نشدن آن محصول در کشور است، اما در برخی از محصولات مثل بادام زمینی که در کشور تولید می‌شود، متاسفانه 90 درصد محصولات موجود در بازار و مصرف داخلی را بادام‌زمینی‌های وارداتی به خود اختصاص داده است. در محصولی مثل تخمه آفتابگردان که در حال حاضر، در فصل برداشت آن قرار داریم، شدت واردات بسیار زیاد است.

وی میزان تفاوت قیمت آفتابگردان داخلی با محصولات وارداتی را 1500 تا 2000 تومان در هر کیلوگرم اعلام کرد و افزود: اگر این محصول را با قیمتی گران‌تر از داخل خریداری کنیم، به شرایط اقتصادی کشور کمک کرده‌ایم، اما آفتابگردان را با ارز مبادله‌ای و نه با ارز داخلی وارد می‌کنند و به اقتصاد کشور ضربه می‌زنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید