می خواهید زندگی خود را فورا بهتر کنید؟ این 3 عادت ساده را امتحان کنید - فرصت امروز

شنبه, 10 آذر 1397 - 16:41

زندگی خود در این هفته که از امروز شروع می شود را تصور کنید که با یک سری خوشحالی های ساده همراه هست و برخی از آنها را می توان صرفا در چند دقیقه انجام داد و آن روز خود را مفرح کنید.

اما قبل از اینکه این تمرینات را در برنامه زمانی خود بگنجانید یک پیام بجا به شما می دهم: برخی ممکن است فروتنی کنند و دیگران را هم خوشحال کنند. زیرا که بهترکردن زندگی خود یعنی بهتر کردن زندگی دیگران. پروفسور وارتون (Wharton) و آدام گرانت (Adanm Grant) این را چنین بیان کردند که: «منطقی ترین راه برای موفقیت این است که کمک کنیم دیگران موفق شوند.»

عادت ساده زندگی بهتر

سرانجام اینکه عادات خوب سپاسگزاری، یادگیری، خدمت رسانی و روابط معنادار موفقیت و خوشحالی می آفرینند. در اینجا در مورد نحوه شروع تمرین توضیح داده می شود.

دوشنبه: گوش دادن فعال و بدون قضاوت را تمرین کنید

گوش دادن اعتماد ایجاد می کند. زمانی که ما عملا به حرف کسی گوش می کنیم این پیام را می دهیم که او برای ما ارزشمند هست و چیزی ارزشمند برای گفتن دارد، اما این گوش دادن بایستی بدون قضاوت و همراه با استقبال باشد. آیا شما تاکنون با شخصی صحبت کرده اید که حرف شما را قطع کند و شما به این حرکت او اعتراض کنید؟

مطلب مرتبط: 10 عادت ساده صبحگاهی در افراد موفق (اینفوگرافی)

این چنین افراد در کل گوش نمی دهند. زمانی که افراد بدون قضاوت به حرف یکدیگر گوش می دهند در واقع تلاش می کنند که نوعی بازخورد دریافت کنند که در هیچ جای دیگر نمی توانند آنها را دریافت کنند. حتی اگر وقت شما کم است با آنها ارتباط چشمی داشته باشید، در صحبت های او حاضر باشید و هر آنچه می گوید را گوش دهید. این کم هزینه ترین و موثرترین راه برای اعتمادسازی و یادگیری است که می توان در محل کار داشت.

سه شنبه: به همکار و یا کارمند خود توجه نشان دهید

هرچند که این عادت نجیب ممکن است شخصیت شما را پنهان کند اما در این کار چیزی قدرتمند هست که اجازه می دهد افراد دیگر مورد احترام واقع شوند. در روز سه شنبه یک کارمند و یا همکار را که شایسته هست را انتخاب کنید و به او توجه نشان دهید؛ اجازه دهید که او دیده شود، شنیده شود، مورد احترام و ستایش واقع شود و به عنوان یک شخص خاص معرفی شود. در واقع زمانی که به طور هفتگی در محل کار از کسی ستایش می کنیم (طبق تحقیقات گالوپ (Gallup)) این کار بازدهی این شخص را افزایش می دهد و ممکن است رابطه او با سازمان بیشتر تداوم پیدا کند.

چهارشنبه: روی هر آنچه که واقعا مهم هست تمرکز کنید

در واقع، این یک توصیه خوب برای هر روز شما هست و استیوجابز یک چنین نظری دارد. او یک زمانی چنین اظهار داشت که: «مردم فکر می کنند که تمرکز یعنی گفتن بله به چیزی که قرار است روی آن کار کنند، اما این معنای آن نیست. تمرکز یعنی گفتن خیر به صدها ایده خوب که در اطراف مان وجود دارد. شما بایستی از بین آنها گلچین کنید. من در واقع به همان اندازه ای که از کارهای انجام داده خود مغرور هستم از کارهایی که هنوز انجام نداده ام هم مغرور هستم. نوآوری یعنی گفتن خیر به 1000 چیز.»

پنجشنبه: ساده باشید

در ادامه نکته قبل بایستی گفت که مردم واقعا خوشحال یک زندگی ساده دارند. آنها یک برنامه ساده دارند. آنها مطابق با ارزش ها و اهداف خود زندگی می کنند. آنها سد محکم پیرامون زندگی خود ایجاد می کنند و از بابت گفتن خیر به هر چیزی که دوست ندارند ابایی ندارند. اگر چیزی که روز سه شنبه برای شما می آید و کم ارزش هست و حال شما را در روز چهارشنبه بهتر نمی کند آن را نادیده بگیرید.

جمعه: از یک مربی یاد بگیرید

باهوش ترین مردم تلاش می کنند که از دانایان چیزی یاد بگیرند و با آنها رابطه برقرار کنند. بهتر است یک سوال از شما داشته باشیم: چه کسانی در زندگی شما تاثیرگذار بوده اند؟ یکی از آنها را برای صرف قهوه دعوت و سعی کنید که چیزی جدید از او بیاموزید. این کار حال شما را بهتر می کند و او از شما از بابت پرداخت هزینه های صرف قهوه قدردانی خواهد کرد.

شنبه: مهربانی خود را از طریق یک متن و یا ایمیل بیان کنید

در روز شنبه دو دقیقه وقت بگذارید و یک متن تشکر و یا ایمیل قدردانی برای کسی که در این هفته برای شما کاری کرده است ارسال کنید. اکنون که این عادت تشکر و قدردانی را شروع کرده اید برای بهتر کردن این عادت تلاش کنید. شاون آکور (Shawn Achor) محقق تحصیلکرده هاروارد و مشهورترین نویسنده نیویورک تایمز راجع به مزیت خوشحالی می گوید که هر کس این کار را هر روز انجام می دهد از مغز او دوپامین رها می شود. او می گوید که این کار بهترین روش برای ایجاد یک نگرش مثبت طولانی مدت و توسعه ارتباطات اجتماعی قوی است و مهمترین دلیل خوشحالی طولانی مدت است.

مطلب مرتبط: چگونه می توان شرایط سخت زندگی را بهتر اداره کرد

یکشنبه: راجع به اولویت های واقعی خود برنامه ریزی کنید

خوشحال ترین مردم یک زندگی هدفمند دارند. پیش از آنکه خود را برای کار روز دوشنبه آماده کنید یک مقدار وقت بگذارید و همین امروز به خود یادآوری کنید که هدف شما در زندگی این نیست که 10 و یا 12 ساعت در روز، پنج روز در هفته تا مدت 30 سال کار کنید و بعد از آن به بازی گلف در جمع پیرمردها در فلوریدا بپیوندید. بایستی به ندای درونی خود گوش کنید و برای یک مقصد بزرگ گام بردارید و یک میراث پایدار از خود برجای بگذارید، بنابراین این هفته را با تفکر روی بهترین پاسخ به سه سوال خیلی مهم راجع به زندگی شروع کنید:

- من چه تاثیر قابل توجه روی مردم و جامعه می توانم داشته باشم؟

- بهترین هدیه ای که می توانم برای بهترکردن زندگی دیگران بدهم چه هست؟

- من چگونه می توانم شجاعانه از کسی بخواهم که به تحقق هدف من کمک کند؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی