جمعه, 11 مرداد 1398 - 10:00

افتادن در دام روزمرگی و دلایل متفاوت دیگر، می تواند باعث کاهش شدید انگیزه شود. در این رابطه فراموش نکنید که ناامید شدن امری یک شبه نبوده و حاصل تجمع حس‎های بد کوچکی است که مورد توجه قرار نگرفته شده است. به همین خاطر نیز پیشگیری در این زمینه، بهتر از زمانی است که شما بخواهید بار دیگر همه چیز را به شرایط سابق بازگردانید. در همین راستا و در ادامه به بررسی پنج اقدام موثر برای حفظ انگیزه در کار، خواهیم پرداخت.

حفظ انگیزه در کار

1-از نقل قول های الهام‏بخش کمک بگیرید

در شرایطی که با خستگی، فشار کار و مواردی از این قبیل مواجه هستید که باعث ایجاد حس بد نسبت به کاری که انجام می دهید شده است. توصیه می شود تا از جملات انگیزشی افراد موفق استفاده کنید. در این رابطه شما تنها به متن وابسته نبوده و می‎‏توانید از فایل های صوتی و تصویری نیز برای بهبود روحیه خود کمک بگیرید. با توجه به سلیقه‎های متفاوت، افراد ممکن است از برخی از این نقل قول ها بیشتر استقبال کنند که تصویه می شود تا این موارد منتخب را در مکان های قابل رویت قرار دهید. برای مثال تصویر پس‎زمینه لپ‎تاپ و دیوارهای اتاق کاری، از جمله فضاهای مناسب برای این منظور، محسوب می شوند. سایت wallwritten نیز دارای لیست کاملی از نقل قول های افراد مطرح و موفق جهان همراه با امکانات چاپی بی نظیر و باکیفیت است. درواقع شما در این سایت می توانید پس از انتخاب جمله موردنظر خود، انواع نمونه کار ها برای سفارش چاپ بر روی هر چیزی را مشاهده کنید.

مطلب مرتبط: راه های علمی برای افزایش انگیزه در محیط کار

2-یک لیست از دلایل کار خود تهیه کنید

رسیدن به یک هدف بزرگ، نیازمند زمان و تلاش کافی خواهد بود. بدون شک این امر باعث خواهد شد تا به مرور زمان دلایل و اهداف اصلی شما در ذهن کمرنگ شده و فرد با ناامیدی شدید مواجه شود. به همین خاطر نیز ضروری است تا لیستی از دلایل و اهداف خود در شغل فعلی را تهیه کرده و آن را در دسترس خود قرار دهید. مرور هر روزه آن به خوبی به ماندگاری موارد در ذهن منجر شده و شانس ورود افکار منفی را کاهش خواهد داد. در این رابطه حتی می‎توانید برای هر اقدام جدید خود نیز یک چنین لیستی را تهیه کنید. در نهایت این امر که لیست شما فضای کافی برای واردکردن اطلاعات جدید نظیر دستاوردها داشته باشد، خود به افزایش تاثیر آن کمک بسیاری را خواهد کرد.

3-از دیگران کمک بگیرید

برخی از افراد به علت خودسازی عالی و یا موفقیت هایی که به دست آورده اند، از قدرت تاثیرگذاری بر سایرین برخوردار هستند. نمونه بارز این افراد را می توان سخنران های انگیزشی ای نظیر آنتونی رابینز دانست که تنها با گفتار و توصیه‎های خود قادر به ایجاد تغییرات مثبت در افراد می شوند. شما می توانید با شرکت در این چنین نشست ها یا مراجعه به روانشناس های مجرب، وضعیت روحیه ای خود را بهبود بخشید. فراموش نکنید که این افراد پس از شناخت کامل شما، راهکارهایی را ارائه می دهند که حاصل سال ها تجربه و بر طبق اصولی درست و کاربردی است. به همین خاطر نیز نباید تصور کرد که شما در این زمینه کاملا تنها هستید. در نهایت این امر که از تجربیات افراد اطراف خود نظیر همکاران نیز استفاده کنید، خود می تواند کاملا کارساز باشد. مطالعه مداوم زندگی نامه افراد موفق نیز باعث خواهد شد تا به این واقعیت دست پیدا کنید که مشکلات برای تمامی افرادی که در راستای انجام کاری هستند، وجود دارد، با این حال موفقیت تنها شامل حال آنهایی می شود که همواره در جهت مسیری که انتخاب کرده اند، گام برمی‎دارند. درواقع مشاهده این امر که افراد بسیاری موفق شده اند تا به رویاهای خود جامه عمل بپوشانند، خود باعث از بین رفتن بهانه ها و سدهای ذهنی و دست کم نگرفتن توانایی های فردی خواهد شد.

4-از اهمیت وضعیت جسمانی خود غافل نشوید

امروزه روانشناس ها اثبات کرده اند که ذهن و جسم با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. به همین خاطر نیز ریشه اصلی بسیاری از حس های بد، می تواند به علت وضعیت جسمانی نامناسب باشد. با توجه به این امر که تمامی اقدامات معرفی شده تا به اینجا همگی بر روی بهبود وضعیت ذهنی تاکید داشته اند. شایسته است تا برای جسم نیز اقداماتی صورت گیرد. در این رابطه ورزش مداوم و توجه به بهداشت، از جمله الزامی ترین اقدامات محسوب می شود. برای مثال با انجام ورزشی صبحگاهی نظیر دویدن در پارک نزدیک محل زندگی خود، می توانید شاهد تغییرات مثبتی در وضعیت خود باشید، با این حال این امر لازم است تا از تداوم کافی برخوردار باشد تا تاثیرات آن همواره حفظ شود. در نهایت این امر که از تناسب اندام بهتری برخوردار باشید، به افزایش اعتماد به نفس و آستانه تحمل شما منجر خواهد شد. انجام ورزش‎های سبکی نظیر یوگا و یا مدیتیشن در زمان های استراحت که به امکانات و فضای خاصی نیاز ندارند، از دیگر اقدامات موثر در این رابطه محسوب می شود.

مطلب مرتبط: مهم ترین انگیزه های رضایت شغلی کارمندان

5-سرگرمی برای خود داشته باشید

شما باید لیستی از اقدامات مورد علاقه خود را یادداشت کنید تا در زمان هایی که ادامه دادن به اقدامات برای شما دشوار شده است، با پرداختن به آنها بتوانید به شرایط مناسب خود بازگردید. این امر برای افراد مختلف، با توجه به سلیقه و علایق آنها متفاوت خواهد بود. برای مثال نوشیدن یک دمنوش همراه با گوش دادن به موسیقی آرام، ممکن است برای بسیاری از افراد همراه با آرامش فوق‎العاده‎ای باشد. به همین خاطر نیز در این رابطه تنها باید به دنبال کشف و مکتوب کردن اقدامات مورد علاقه و موثر برای خود بوده و از تقلید از اقدامات سایرین بدون آگاهی از میزان تاثیر آنها، خودداری کنید.

در نهایت جذاب‎سازی اقدامات روزمره از طریق تغییر در روش انجام آنها و یا تعویض کارهایی که به آنها علاقه ای ندارید با همکاران خود، می تواند به بهبود انگیزه و رضایت شغلی شما منجر شود. درواقع نباید از تاثیر رضایت شغلی بر روی انگیزه خود، غافل شد. به همین خاطر نیز در صورتی که شرایط کاری ایده آل شما نیست، لازم است تا خود برای تغییر آن تلاش کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید