یکشنبه, 14 بهمن 1397 - 16:26

در گذشته به علت این امر که تعداد شرکت ها در هر عرصه کاری محدود بوده و بازار انحصاری به وفور یافت می شد، تبلیغات چندان ضروری به نظر نمی رسید. با این حال در فضای کسب وکار امروز، همه چیز کاملا متفاوت شده و بازار به شدت رقابتی شکل گرفته است. تحت این شرایط تبلیغات به برگ برنده برندها تبدیل شده است. با توجه به این امر که یک تبلیغ بد، وقت و هزینه شما را تلف خواهد کرد، بسیار مهم است تا بتوانید در این رابطه کاملا حرفه ای عمل کنید.

در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 قانون طلایی تبلیغات خواهیم پرداخت.

قانون طلایی تبلیغات

1-تبلیغ یک محصول بد تنها روند نابودی آن را تسریع خواهد کرد

این امر یک واقعیت است که شما نیاز به محصولی باکیفیت برای نمایش خواهید داشت. درواقع هدف شما از تبلیغ نباید دروغ گویی و فریب مخاطب باشد. این موارد اگرچه ممکن است در کوتاه مدت با سود همراه باشد، با این حال توجه داشته باشید که این امر کاملا مقطعی بوده و به مرور اعتبار شرکت شما خدشه دار خواهد شد. تحت این شرایط خروج شما از بازار رقابت و از دست دادن جایگاه، کاملا طبیعی است. به همین خاطر توصیه می شود تا قبل از درگیر کردن خود با اصول و نحوه تبلیغ محصولات، ابتدا نگاهی به تولیدات شرکت داشته باشید تا نسبت به کیفیت بالا و توان رقابتی آن اطمینان حاصل کنید. در نهایت این امر که به درک درستی از نیاز بازار هدف خود دست پیدا کنید، به شما کمک خواهد کرد تا در مسیری گام بردارید که تقاضا برای آن تضمین شده خواهد بود. برای موفقیت در این امر ایجاد یک پایگاه داده و تحلیل آن، کاملا ضروری است.

مطلب مرتبط: 10 قانون طلایی تبلیغات

2-این واقعیت را بپذیرید که نتایج تبلیغات زمان بر خواهد بود

از جمله آفت های بازاریاب ها این است که محدوده زمانی هر تبلیغ را پیش بینی نکرده و همین امر باعث می شود تا در رابطه با نتایج کاملا عجولانه رفتار کنند. این امر در حالی است که جا افتادن تبلیغ شما در دل جامعه هدف، بدون شک امری یک شبه نخواهد بود. در این رابطه این امر که روند کار تبلیغاتی سایر برندها را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید، خود به درک واقع بینانه تر شما در این زمینه کمک خواهد کرد. با این حال شما می توانید با استفاده از ابزارهایی مانند خلاقیت، این روند را سریع تر کنید، ولی این امر نباید باعث شود تا شما از یک تبلیغ انتظارات غیرمنطقی را داشته باشید.

نکته دیگری که در این بخش لازم است تا مورد توجه جدی خود قرار دهید این است که حجم و شدت تبلیغات شما نیز باید به مرور زمان افزایش پیدا کند. درواقع شما باید آمادگی جامعه و مخاطب و همچنین آستانه تحمل آنها را نیز مدنظر قرار دهید و بدون شک هنگامی که روند تجاری شما رو به رشد و پلکانی باشد، جامعه هدف نیز واکنش به مراتب بهتری خواهد داشت و به مرور با جریان تبلیغاتی شما همگام خواهد شد. در موارد متعددی مشاهده شده است که شرکت های نوپا اقدام به تبلیغات گسترده در همان ابتدای کار خود می کنند که این امر به علت اینکه افراد تجربه و پیش زمینه ای از کار شما ندارند، تنها باعث کاهش تاثیر اقدامات و هدررفت هزینه خواهد شد. به همین خاطر لازم است تا مسیر تبلیغات شما کاملا برنامه ریزی شده و با مدیریت درست بودجه صورت گیرد.

3-شکست را یک بحران و نقطه پایان کار خود تلقی نکنید

در این زمینه نباید نگرانی بیش از حد داشته باشید. درواقع بیشتر اقدامات تجاری برندها با نتیجه مورد نظر آنها همراه نخواهد بود. علت این امر نیز به این خاطر است که شما حتی در بهترین حالت نیز نمی توانید همگان را به خرید از خود متقاعد سازید. به همین خاطر لازم است تا به ذهنیتی درست در رابطه با مقوله شکست دست پیدا کرده و آن را تنها یک کلاس مفید برای یادگیری بیشتری بدانید.

در این رابطه جالب است بدانید که امروزه بسیاری از برندها برخی از اقدامات تبلیغاتی خود را تنها به قصد تحلیل بازار و یادگیری بیشتر انجام می دهند که بدون شک با شکست مواجه می شود. با این حال آنها از این طریق به اطلاعات درستی از صنعت خود می رسند که راهنمای عمل بسیار خوبی محسوب خواهد شد.

برای مثال ممکن است شما برای آخر هفته ها تخفیف-های 20درصدی را در نظر گرفته باشید. این امر که برای مدتی میزان آن را کاهش و یا افزایش دهید و تاثیر آن را روی میزان مشتری و سود خود مشاهده و تحلیل کنید، حتی اگر با شکست نیز مواجه شود بدون شک اطلاعات بسیار خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت. در این رابطه توصیه می شود تا اقدامات سایر برندها را نیز همواره زیره ذره بین قرار دهید. علت این امر به این خاطر است که این احتمال وجود دارد که نتایج مورد نظر شما قبلا توسط برندی دیگر مورد آزمایش قرار گرفته باشد. به همین خاطر این امر می تواند در وقت و سرمایه شما صرفه جویی کند. در نهایت این امر که از روش های گوناگون خصوصا موارد جدید نیز استفاده کنید، در نهایت شما را در انتخاب بهترین ها کمک خواهد کرد.

4-مخاطب را اولویت اول خود بدانید

یک تبلیغ درست، تبلیغی است که مخاطب از آن رضایت کافی را داشته باشد. در موارد متعددی مشاهده شده است که شرکت ها تنها منفعت خود را مورد نظر قرار داده و یا آن را اولویت اول خود تلقی می کنند. همین امر نیز باعث می شود تا تبلیغات بدون توجه به نیاز و سلیقه مشتری ایجاد و در معرض نمایش عموم قرار گیرد. بدون شک این امر با مخاطب حداکثری همراه نخواهد بود. به همین خاطر لازم است تا ملاحظات روان شناسی و جامعه شناسی درستی را در این زمینه داشته باشید. همچنین این امر که در این زمینه تیمی حرفه ای را تشکیل داده و به پژوهش هایی در رابطه با واکنش ها و سلایق جامعه هدف خود بپردازید، خود می تواند کمک بسزایی به شما کند.

مطلب مرتبط:9 روش طلایی برای تبلیغات موثر

5-فراموش نکنید که تمامی داده ها قابل اعتماد نیستند

اگرچه این امر کمی عجیب به نظر می رسد، با این حال واقعیت این است که تنها نیمی از بازاریاب ها اقدامات خود را براساس داده-های درست انجام می دهند. درواقع برخی از بازاریاب ها تنها براساس غریزه و تجربه خود اقدامات را صورت می دهند. از جمله مواردی که باعث می شود تا افراد به این دسته از کارها روی آورند این است که داده های آنها مطابق با واقعیت نبوده و همین امر باعث شده است تا به مرور زمان کاملا قید این کار را بزنند. با این حال نباید به علت بروز مشکل، اهمیت یک اقدام را نادیده گرفت. بدون شک داده ها اساس کار تبلیغات را شکل داده و نمی توان آن را نادیده گرفت. علت بروز مشکل نیز به این خاطر است که روند جمع آوری داد ه های آنها اشتباه است. درواقع نمی توان تمامی داده ها را قابل اعتماد و با درجه اهمیت یکسان تلقی کرد. به همین خاطر لازم است تا مرزی مشخص میان داده های موثق و غیرموثق قائل شوید. خوشبختانه در این رابطه مقالات متعددی به چاپ رسیده است که مطالعه آنها می تواند به خوبی شما را در رابطه با نحوه این کار و اصول آن یاری کند. در آخر فراموش نکنید که ارزش داده ها به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر لازم است تا همواره به دنبال جدیدترین آنها باشید.

6-تنها اقداماتی را مورد توجه قرار دهید که با کسب وکار شما در ارتباط است

این امر یک نکته بسیار مهم محسوب می شود. علت این امر نیز به این خاطر است که اقدام تبلیغاتی باید نوعی یادآور و در راستای کسب و کار شما باشد. در غیر این صورت مخاطب به درک درستی از آن دست پیدا نخواهد کرد. برای مثال این امر که یک شرکت تولیدکننده روغن موتور، حامی مسابقات اتومبیلرانی شود، کاملا درست و بجا خواهد بود. با این حال همین تبلیغ در یک رستوران، بدون پیش زمینه درست و غیرمرتبط محسوب می شود. به همین خاطر لازم است تا حوزه های مرتبط با کار خود را شناسایی کرده و از خارج شدن خود از چارچوب مورد نظر جلوگیری کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید