چگونه می توان بیشتر مطالعه کرد - فرصت امروز

پنج شنبه, 17 فروردين 1396 - 11:40

هیچ قرص جادویی یا راه خارق العاده ای برای آنکه سرعت مطالعه تان را افزایش بدهد وجود ندارد. تحقیقات نشان داده اند بالا بردن سرعت مطالعه باعث کاهش درک می شود، اما راه های اثبات شده دیگری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا مطالعه بیشتر و بهتری داشته باشید.

استفاده از کتاب های صوتی

هرچند گوش دادن به کتاب های صوتی مطالعه محسوب نمی شود اما کماکان اطلاعات موجود در آن کتاب به ذهن شما منتقل می شود. کتاب های صوتی می تواند یک جایگزین عالی برای افراد پرمشغله که مدام درگیر هستند باشند. شما می توانید درحالی که مشغول پیاده روی، رانندگی و انجام کارهای خانه هستید به این کتاب ها گوش کنید. چطور می شود کتاب های الکترونیکی را تهیه کرد؟ می توانید یک اپلیکیشن کتاب های صوتی دانلود کنید یا از طریق Ibooks یا kindle app به این کتاب ها دسترسی پیدا کنید.

استفاده از کتاب های الکترونیکی

این روزها گوشی های هوشمند همیشه در دست مردم قرار دارند. گاهی به دست گرفتن گوشی نخستین کار بعد از بیداری و آخرین کار قبل از خوابیدن است. با دانلود کتاب های الکترونیکی، مطالعه از روی تلفن همراه را برای خود تبدیل به عادت کنید. در هر صورت قرار است شما با موبایل تان وقت بگذرانید پس به جای چک کردن لایک های اینستاگرام تان کتابی را انتخاب کنید و بخوانید. یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن نسخه های الکترونیکی کتاب ها، پروژه گوتنبرگ است که پاجه و 3هزار کتاب الکترونیکی را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده است. یکی دیگر از راه های یافتن این گونه از کتاب ها که اغلب مردم از آن غافلند، کتابخانه های عمومی است. از آنجا که دسترسی به کتاب های الکترونیکی رایگان است تنها چیزی که لازم دارید کارت عضویت تان در کتابخانه است!

مطالعه هدفمند

اگر به خواندن بخش های زیادی از یک کتاب عادت ندارید در هر بار مطالعه برای خود هدفی تعیین کنید. می توانید خود را با خواندن 50 صفحه در هر روز به چالش بکشید. هر بار میزان مطالعه تان را اندکی افزایش دهید. اندکی مطالعه بیشتر در هرروز منجر به خواندن کتاب های بیشتری در طول یک سال می شود.

توجه به لب کلام

اگر هنگام مطالعه کلمات را زمزمه می کنید، دست از این کار بکشید. این روش از مطالعه برای شما سودی ندارد و سرعت خواندن تان را پایین می آورد چون مغز بیشتر از آنکه درگیر خواندن کلمه شود روی تلفظ آن متمرکز می شود. تا به حال چند بار لغتی را خواندید که معنای اصلی یا معنایش را در آن متن می دانستید اما وقتی آن را بلند تلفظ کرده اید گیج شده و در تلفظ هجایش لکنت داشته اید؟ می توانید همیشه قلم و کاغذی به همرا داشته باشید و کلمات غیرقابل درک را بنویسید و بعداً در لغت نامه جست وجویش کنید. دقت در تلفظ را بگذارید برای زمانی که صحبت می کنید و هنگام مطالعه به جای تمرکز روی تک تک کلمات به لب کلام توجه کنید.

مطالعه منقطع

خواندن کتاب های سرگرم کننده آسان است اما وقتی با یک متن چالش برانگیز درباره درک نحوه کار بازار بورس یا دانش زنبور ها مواجه می شوید، ادامه دادن به مطالعه و تمرکز روی متن تبدیل به کاری دشوار می شود و خیلی زود می خواهید دست از خواندن بکشید. ترفند مطالعه منقطع را به کار بگیرید. 20دقیقه مطالعه کنید و بعد بین 5تا 10دقیقه استراحت کنید.

در این زمان های کوتاه استراحت بی تحرک نباشید، برخیزید و حرکت کنید. این کار مانع از خواب آلودگی شما می شود به ویژه که اگر کتابی که در حال خواندن آن هستید نمی تواند در شما انگیزه ای برای ادامه مطالعه ایجاد کند. باید با این واقعیت که بعضی از کتاب ها خسته کننده اند کنار بیایید.

برای پایبندی به مطالعه منقطع از ساعت استفاده کنید و پیش از مطالعه مطمئن شوید تمام عواملی را که باعث اختلال در تمرکز می شود از بین برده اید. حتی کوچک ترین عامل مزاحمی توجه شما را به کتاب می گیرد، پس باید از ابتدا به فکر حذف این مزاحمت ها باشید. تلویزیون را خاموش کنید، گوشی تان را در حالت سکوت قرار دهید و مکانی خلوت و بی سروصدا برای مطالعه تان پیدا کنید مثل یک گوشه دنج در کتابخانه، زیر یک درخت یا محیطی که نور خوبی داشته باشد. اگر سروصدای اطراف تان هنوز زیاد است از هدفون های صداگیر استفاده کنید، اما در عین حال مواظب باشید مکان مطالعه تان آنقدر راحت نباشد که وسوسه خوابیدن به سراغ تان بیاید!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی