ایوانکا ترامپ، شبه بانوی اول آمریکا - فرصت امروز

پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396 - 14:00

ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید در تلاش است با استفاده از نفوذ خود در پدرش، به احساسات ناسیونالیستی که در کاخ سفید حکمفرماست، اعتدال ببخشد.

روز سه شنبه، کتابی که نوشته دختر ترامپ است تحت عنوان«زنانی که کار می کنند» در آمریکا منتشر شد. در پرتره هایی که به تازگی از سوی مطبوعات آمریکایی به مناسبت چاپ کتاب ایوانکا ترامپ منتشر شده، آمده که دختر رئیس جمهور آمریکا می خواهد با کمک نیروی اعتدال، در برابر نفوذ احساسات ملی که در اطراف ترامپ در جریان است، موازنه برقرار کند.

ایوانکا ترامپ در کتاب خود نوشته است:«بروز احساساتم به عنوان زنی که مادر سه فرزند است و کار هم می کند، برایم تجربه جدیدی بود.» در جای دیگری از کتابش او می گوید:«در آغاز نگران بودم اگر واقعیت های زندگی یک زن شاغل را به زبان بیاورم دیگر کسی روی من حساب نکند، اما سپس به این فکر کردم اگر سکوت کنم در حق دیگر مادران شاغل بی عدالتی کرده ام.»

دختری که عیب های پدرش را می پوشاند

ایوانکای 35ساله در کارزار تبلیغاتی پدرش در زمان انتخابات نقش زیادی داشت. حتی پیش از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور، برخی اعتقاد داشتند به جای ملینا ترامپ، او بانوی اول آمریکاست و پس از رئیس جمهور شدن پدرش برخی از وظایف مهم سیاسی را به عهده می گیرد. او در زمان انتخابات پا به پای پدرش تبلیغ می کرد و به عنوان یک فعال اقتصادی موفق که مادر سه فرزند هم هست، توانست نظر بسیاری از زنانی را که دل خوشی از اظهارات ترامپ نسبت به جامعه زنان نداشتند، جلب کند.

در شرایطی که دونالد ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود به تبعیض جنسیتی و بدرفتاری با زنان متهم شد، ایوانکا تلاش می کرد نقاط ضعف پدرش را با هوشمندی بپوشاند و حمایت زنان را جلب کند. ایوانکا در تلاش برای ترمیم چهره مخدوش پدرش گفته بود: «پدرم مردی است که 100درصد به برابری جنسیتی اعتقاد دارد» و برای این گفته خود به نحوه مدیریت پدرش در شرکت ها و موسساتش استناد کرده و گفته بود که تعداد مدیران زن در آنها بیشتر از مردان است و زنان و مردان در شرکت پدرش دستمزدی برابر دارند.

او در سخنرانی هایش در ماه ژوئیه اظهار کرده بود:«خانواده های آمریکایی به کمک نیاز دارند. سیاست هایی که به رشد و شکوفایی زنان صاحب فرزند کمک می کند نباید فقط برای عده معدود، بلکه برای همه فراهم باشد. سیاستمداران از دستمزد برابر برای زنان صحبت می کنند ولی پدرم این روش را در تمام دوره مدیریتش در تمام شرکت های خود اجرا کرده است.»

او پدرش را متقاعد کرد تا بخشی از فعالیت های خود را روی موضوع دستمزد زنان، مرخصی زایمان، سقط جنین و شریط نگهداری از کودکان متمرکز کند. ایوانکا حتی با زیرکی، سیاست های پدرش را در جایی از صحبت هایش حمایت از جنبش فمینیست دانست و گفته: «پدرم باعث شده تا من در این جایگاهی که هستم، باشم.»

زنی که در کاخ سفید کار می کند

اکنون نیویورک تایمز چهره جدیدی از ایوانکا ترامپ به مناسبت انتشار کتاب«زنانی که کار می کنند» ارائه داده است. این نشریه در معرفی ایوانکا ترامپ نوشته است: او از معدود گوش های قابل اعتماد ترامپ است. ایوانکا در شرکت ها و موسسات پدرش، اختیاراتی دارد که هیچ کدام از همسران ترامپ نداشته اند و این موضوع نشان می دهد که ترامپ علاقه ویژه ای به او دارد و مسئولیت های سنگینی را به او سپرده است.

از زمانی هم که ترامپ رسما وارد کاخ سفید شد، ایوانکا ترامپ همچنان به عنوان حامی پدرش و این بار در نقش مشاور در کاخ سفید به فعالیت خود ادامه می دهد. او مادر سه فرزند، تاجر، سابقا یک مدل و به تازگی یک نویسنده و احتمالا فعال سیاسی در آینده است. ایوانکا تاکنون دو کتاب نوشته و منتشر کرده است. او در سال ۲۰۰۹ کتابی با نام «کارت ترامپ» راهنمایی برای موفقیت زنان در عرصه کار و زندگی نوشت که به فهرست کتاب های پرفروش نیویورک تایمز نیز راه یافت و کتاب جدید«زنانی که کار می کنند» هم به تازگی با موضوع بازنویسی قوانین موفقیت برای زنان به چاپ رسیده است.

ایوانکا، هیچ گاه تاکنون فعال سیاسی نبوده، اما پس از اینکه پدرش نامزد ریاست جمهوری شد پا به پای او به سراسر آمریکا سفر کرد و برای پدرش رأی جمع کرد. او اکنون یکی از مهره های کلیدی در کاخ سفید است و به عنوان مشاور نفوذ دارد و به دلیل اینکه ترامپ او را تاجری موفق و باهوش می داند، درباره موضوعات مهم با او مشورت می کند یا به او اختیار می دهد درباره موضوعاتی با برخی از مقامات ارشد گفت وگو کند.

او به جای ملانی ترامپ راه اجلاس زنان گروه 20 را در برلین پیش می گیرد و با آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان و کریستینا لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول دیدار می کند. به عنوان مثال ایوانکا به تازگی با نیکی ار هلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل درباره کمک های انسان دوستانه در سوریه صحبت کرده یا وزیر دارایی آمریکا را هر هفته ملاقات می کند.

حتی در دیدار دونالد ترامپ با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که اندکی پس از پیروزی او در انتخابات در برج ترامپ در نیویورک برگزار شد، این ایوانکا بود که در نقش مشاور پدر نشسته بود و بر گفت وگو میان او و آبه نظارت داشت.

علاقه ترامپ به ایوانکا و نفوذ او در پدر تا جایی است که رسانه ها به او القاب مختلفی از جمله «قدرت خموش پشت صحنه تاج و تخت»، «نیمه بهتر پدر» و «بانوی اول واقعی آمریکا» را داده اند. هرچند ایوانکا به شدت از پدر ستایش می کند، اما در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۳ با نشریه فوربس انجام داده مرزی برای حمایت از پدرش قائل شده و گفته بود:«من پشتیبان پدرم هستم، اما با هر چیزی که می گوید، موافق نیستم.»

تعدیل حس ناسیونالیستی در ترامپ

نیویورک تایمز می نویسد: ایوانکا ترامپ به عنوان یک چهره تأثیر گذار که در ترامپ و سیاست های او نفوذ دارد، سعی می کند احساسات ناسیونالیستی را که ترامپ به آنها دامن می زند تا حدی معتدل کند. ایوانکا در این باره می گوید:«تلاش می کنم اندکی موضع پدرم را تغییر دهم.»

به همین دلیل است که ترامپ به طور منظم از ایوانکا می خواهد که به اتاق بیضی شکل او در کاخ سفید برود تا درباره احساساتش با او صحبت کند. ایوانکا نه تنها می تواند در جلسات کاری و دولتی تیم پدرش شرکت کند، بلکه می تواند در میان جلسه بگوید: «نیاز دارم با پدرم چند دقیقه ای تنها باشم.» یا او را «بابا» صدا بزند بدون اینکه از تیتر و لفظ  «آقای رئیس جمهور» استفاده کند. در چنین شرایطی، ایوانکا نه تنها می تواند از ترامپی انتقاد کند که گوش شنیدن انتقاد از هیچ کس را ندارد، بلکه می تواند امیدوار باشد که اندکی تغییر در موضع او ایجاد کند.

درحالی نشریه نیویورک تایمز از نفوذ مثبت ایوانکا در سیاست های پدرش می گوید که بسیاری دیگر معتقدند ایوانکا برعکس، در همه مواضع در کنار پدرش ایستاده است. یک نویسنده و مفسر سیاسی بریتانیایی به نام جان اولیور می گوید:«کاهش یارانه های زایمان یا کنار گذاشتن مباحثی مانند تغییرات آب و هوایی با نفوذ و مشورت ایوانکا صورت گرفته است. ایوانکا در هر دو موضوع در کنار دونالد ترامپ ایستاد و از عملکرد پدرش به شدت دفاع کرد. او همچنین نقش پررنگی در کاهش وجوه کمکی به والدین و محدود کردن نقش علم در تصمیم گیری های سیاسی داشته است.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی