راهکار های پیش روی اپل برای مقابله با مشکلات مربوط به سرمایه نقدی بیش از حد / دارایی نقد اپل، معادل تولید ناخالص داخلی شیلی - فرصت امروز

دوشنبه, 18 ارديبهشت 1396 - 14:30

اپل با مشکلی به نام ثروت زیاد مواجه شده است. ثروت اپل مبلغی در حدود 260 میلیارد دلار برآورده می شود و هنوز معلوم نیست این شرکت می خواهد با این همه دارایی خود چه کند و همه چیز براساس حدس و گمان است.

براساس گزارش سه ماهه نخست سال 2017، شرکت اپل که از شهر کوچک کوپرتینو در کالیفرنیا متولد شد، تا 31 مارس سال جاری دارای ثروتی معادل 258 میلیارد و 800 میلیون دلار بود که بیشتر آن هم در خارج از مرز های آمریکا نگهداری می شود.

آمار عجیب و جالب درباره ثروت اپل

فرض کنید تمام ثروت اپل را در زندگی واقعی خود در دستان تان داشته باشید، آن وقت است که به یک قدرت جهانی تبدیل شده اید. اپل می تواند با این حجم از دارایی از لحاظ تئوری و اعداد و ارقام، کشور سریلانکا را بخرد. ثروت اپل معادل تولید ناخالص داخلی کشور شیلی است. از طرفی هم به گزارشMarketWatch، اگر ذخایر ارزی انگلستان و کانادا را با یکدیگر جمع کنیم، باز هم به این رقم نمی رسیم.

دو برابر کردن سرمایه نقدی برای اپل فقط چهار سال و نیم طول کشید. طی سه ماهه نخست سال مالی 2017، در هر ساعت به طور میانگین 3.6 میلیون دلار پول نقد به حساب اپل واریز می شد و در پایان این فصل، اپل به 246.09 میلیارد دلار سرمایه نقدی رسید.

مقابله با مشکلات مربوط به سرمایه نقدی بیش از حد

ثروت زیاد، اضطراب تیم کوک و همکارانش در اپل را در پی داشته است. حالا اپل با مشکل ثروت زیادی روبه رو شده و این سوال مطرح است که اپل با این همه ثروت و دارایی نقد چه می خواهد بکند؟ اپل هنوز درخصوص اینکه چگونه می خواهد این همه پول را خرج کند اطلاعاتی منتشر نکرده و همه چیز براساس حدس و گمان است. البته اپل ثابت کرده که درباره موجودی ها و پول هایش محتاط است و آن را عاقلانه خرج می کند.

در حال حاضر اپل 211.2 میلیارد دلار از 250 میلیارد دلار سهام را طی برنامه ای باز خرید کرده و 50 میلیارد دلار نیز به دارایی خود افزوده که مجموع دارایی این شرکت را به 300 میلیارد دلار رسانده است. در سه ماهه گذشته اپل بیش 10میلیارد دلار به سرمایه گذاران خود بازگردانده که 3.2 میلیارد آن در قالب سود سهام و 7 میلیارد دلار آن به صورت بازخرید سهام بوده است.

گمان می رود نخستین کسانی که از این رویداد سود می برند، سهامداران این شرکت هستند که سخاوتمندانه از آن بهره مند می شوند. اپل سالانه حدود 12 میلیارد دلار به سهامداران خود سود پرداخت می کند. این شرکت به تازگی اعلام کرده که قصد دارد سهام خود را در بازار بورس تا پایان مارس 2019 تا حدود 300 میلیارد دلار افزایش دهد که این موضوع دستاورد های قابل توجهی برای این شرکت خواهد داشت.

روزنامه وال استریت ژورنال در تاریخ 31 مارس 2017 از رشد ارزش اپل و رسیدن آن به 144.8 میلیارد دلار در سه ماهه نخست 2017 خبر داد. به این ترتیب، دارندگان سهام اپل بهترین فصل مالی این کمپانی را در پنج سال گذشته تجربه کرده اند. براساس این گزارش، این افزایش در ارزش بازار اپل در سه ماهه مالی نخست 2017 (منطبق بر سه ماهه مالی دوم این کمپانی) به میزان 24 درصد برآورد شده است.

حال با توجه به حجم بالای پول نقد خارج از کشور، سهامداران اپل می توانند از این شرکت بخواهند سود سهام سه ماهه را که در حال حاضر 57 سنت به ازای هر سهم است، افزایش دهد. اهالی کسب و کار کوپرتینو هم می توانند سود سهام ویژه ای را برای این فصل در نظر بگیرند یا اینکه دارایی نقدی را به خرید های سرمایه ای اختصاص دهند.

به عقیده برخی از مدیران، بهترین راه استفاده از این سرمایه عظیم می تواند تصاحب شرکت های دیگر باشد. به عقیده کارشناسان، خرید کسب و کار چیپ های حافظه توشیبا می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی اپل باشد. برخی دیگر از مدیران شرکت اپل می گویند خرید Netflix یکی دیگر از انتخاب های اپل است. اپل باید شرکت ویدئویی Netflix را با قیمت ۶۵ میلیارد دلار خریداری کند.

این مدیران می گویند این کار سبب می شود اپل از یک سرویس رسانه ای برخوردار شود بدون آنکه زحمت راه اندازی اولیه و جذب مخاطب و دیگر مشکلات را به جان بخرد. در خبر ها آمده که احتمال خرید نتفلیکس توسط اپل اکنون بیشتر از هر زمان دیگری قوت یافته است. یک تحلیلگر به نام جیم سووا معتقد است که اپل با پرداخت 10درصدی مالیات به آمریکا و بازگرداندن سرمایه خود به این کشور قادر به خرید بسیاری از شرکت ها خواهد بود.

او لیستی از شرکت های مدنظر اپل را تهیه کرده است. سووا این لیست را براساس استراتژی این شرکت و تغییر در سهم جهانی اپل تنظیم کرده که در نهایت به هفت هدف استراتژیک برای آن می رسیم. در بالای این لیست شرکت پخش ویدئو نتفلیکس قرار دارد که اپل به احتمال 40 درصد آن را خریداری خواهد کرد. هدف بعدی دیزنی بوده که این تحلیلگر احتمال خرید آن را 25درصد می داند.

در این لیست با نام هایHulu، اکتیویژن بلیزارد، الکترونیک آرتز، TakeTwoInteractiveو تسلا مواجه خواهیم شد. براساس گفته های سووا، احتمال خرید تمامی شرکت های گفته شده 10 درصد است. سووا در یادداشت خود در همین رابطه می گوید بهترین اقدام اپل می تواند خرید شرکت های دیگر توسط یک سوم پول نقد خود باشد و از بقیه سرمایه خود برای گسترش برنامه باز خرید سهام استفاده کند.

اگر اپل بخواهد پول خود را وارد آمریکا کند؟

قانون گذاران آمریکایی می خواهند قانونی تصویب کنند تا کمپانی های بزرگی مانند اپل بتوانند پول نقد خود را از خارج به آمریکا منتقل کرده و در عوض مالیات کمتری برای این نقل وانتقال مالی به دولت بپردازند. مطابق قانون فعلی آمریکا، هر شرکتی که بخواهد سرمایه خارج از کشور خود را به آمریکا وارد کند، موظف است 35درصد از آن را به عنوان مالیات به دولت آمریکا بپردازد.

درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور وعده داده برای حمایت از کسب و کار های داخلی و ترغیب سرمایه داران به تزریق ثروت به خاک این کشور، قصد دارد 35درصد را به 10درصد کاهش دهد. این موضوع تیم کوک، مدیرعامل اپل را ترغیب کرده تا دارایی نقد خود را به آمریکا بکشاند. در حال حاضر برآورد می شود رقمی معادل 2.500 تا 3 هزار میلیارد از دارایی شرکت های آمریکایی خارج از این کشور هستند و دونالد ترامپ مصمم است آنها را به آمریکا بازگرداند.

اپل هم با استقبال از این طرح و به تعبیر برخی از کارشناسان برای ساکت کردن ترامپ، یک میلیارد دلار خود را به آمریکا وارد کرد. تیم کوک اعلام کرد به شرطی در آمریکا سرمایه گذاری می کند که ترامپ در خصوص وعده کاهش مالیاتی خود خوش قول باشد.

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری تیم کوک در آمریکا، زمینه اشتغال را برای مردم جویای کار در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری در آمریکا فراهم می کند. تیم کوک در گفت وگو با CNBC گفته است که تاکنون بیش از 2 میلیون شغل در آمریکا ایجاد کرده که از این میان 80 هزار شغل مستقیم بوده و بقیه شغل ها نیز توسط تأمین کنندگان سخت افزاری یا توسعه دهندگان نرم افزاری تأمین شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی