پنجشنبه, ۹ تیر(۴) ۱۴۰۱ / Thu, 30 Jun(6) 2022 /
           
فرصت امروز

عرصه مدیریت پروژه (Project Management) پر از کارآفرینانی است که با هزار امید و آرزو مشغول رقابت با هم برای به دست آوردن موقعیت های شغلی تازه اند. در این بین هم هیچ خبری از فرصت دوباره پس از اشتباهات کوچک نیست و حتی یک لحظه حواس پرتی هم به بهای چپ شدن اتومبیل تان در پیست فرمول یک مدیریت پروژه خواهد بود. بنابراین شما باید مثل قهرمان های همه فن حریف شش دانگ حواس تان به این مسابقه حساس و نفسگیر باشد. وگرنه حال و روز دونده ای را پیدا می کنید که در مهمترین مسابقه ماراتن سال آخرین نفر به خط پایان رسیده است؛ به همین سادگی!

وقتی صحبت از رقابت شدید برای پیدا کردن موقعیت شغلی در دنیای مدیریت پروژه می شود، اولین فکری که به ذهن خیلی از کارآفرینان می رسد شرکت در دوره های رنگارنگ آموزشی است. هرچه باشد داشتن چند تا مدرک آموزشی و مهارت هایی دست و پا شکسته حداقل شما را از افراد تازه کار حسابی جلو خواهد انداخت. اینطوری می توانید مثل قهرمانان فیلم های هالیوودی به جنگ رقبا بروید و آخر سر هم همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود.

بی شک چشم انداز بالا آنقدر جذاب و هیجان انگیز هست که هوش از سر هر آدمی ببرد. البته شما نباید خیلی دل تان را به چنین افسانه هایی خوش کنید، چراکه در دنیای واقعی تبدیل شدن به یک مدیر پروژه کاربلد اینقدرها هم ساده نیست. ماجرا سخت شد، نه؟

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم پیدا کردن یک شغل عالی، مثلا در شرکت مایکروسافت یا اپل، شاید خیلی سخت باشد اما اصلا غیرممکن نیست. خب اگر بقیه فرصت همکاری با بزرگترین برندهای دنیا و مشارکت در پروژه های رویایی را دارند، چرا شما چنین شانسی نداشته باشید؟ احتمالا آن دسته از کارآفرینانی که خودشان را به اصطلاح واقع بین تلقی می کنند، خیلی زود با ادعای مخالفت خواهند کرد. شاید هم پیش خودتان فکر کنید چنین فرصت های طلایی فقط در دنیای سینما به چشم می خورد و شما اصلا از این شانس ها ندارید. در این صورت باید شما را با رمز موفقیت مدیران بزرگ پروژه آشنا کنیم: مدارک و گواهینامه های مدیریت پروژه!

مطلب مرتبط: مشاغل مناسب برای مدیران پروژه: آشنایی با بازار کار مدیریت پروژه

مدارک مدیریت پروژه (Project Management Certifications) از آن دست گواهینامه هایی است که تقریبا هر کارآفرینی در دنیا به داشتن یکی از آنها افتخار خواهد کرد. همانطور که پزشک های معروف مدارک شان از بهترین دانشگاه های دنیا را قاب می کنند، مدیران برتر پروژه هم مثل چشم شان از گواهینامه های مختلف مراقبت می کنند. البته در این میان ما فقط درباره گواهینامه های معتبر حرف می زنیم. به هر حال امروزه آنقدر موسسه و دوره های آموزشی بی کیفیت زیاد شده که به هر مدرکی نمی شود اعتماد کرد. 

بی شک تا به حال بارها و بارها برای شما پیش آمده که در یک جلسه استخدامی فوق العاده مهم مثل آب خوردن رد شوید و در عین ناباوری یکی از همکاران تان با سابقه کاری کمتر آن شغل را از چنگ تان دربیاورد. اگر از ما بپرسید، جواب چنین تراژدی هایی فقط و فقط در تعداد مدارک مدیریت پروژه شما و کسانی است که موقعیت های شغلی عالی را درو می کنند. به زبان خودمانی، شما باید مثل یک فوتبالیست تازه کار در مدرسه های فوتبال معتبر آموزش ببینید تا بعد از چند وقت تیم هایی مثل رئال مادرید یا منچستر یونایتد سراغ تان بیایند. 

قبول دارم پیدا کردن دوره های آموزشی و مدارک معتبر در عرصه مدیریت پروژه اگر سخت تر از غول مرحله آخر بازی های کامپیوتری نباشد، دست کمی هم از آن ندارد. اگر به این ماجرا دغدغه های روزمره کارآفرینان را هم اضافه کنیم، آن وقت دیگر فیلم درام مان تکمیل خواهد شد. به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز فهرستی از مدارک کاربردی و دست اول برای موفقیت در دنیای مدیریت پروژه را دستچین کرده ایم. پس اگر دوست دارید یک بار برای همیشه با کابوس از دست دادن شغل های دوست داشتنی در مدیریت پروژه خداحافظی کنید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. قول می دهم یک ماجراجویی جذاب و هیجان انگیز را با هم سپری کنیم!

مدرک مدیریت پروژه چیست؟ سوالی که کمتر کسی به آن جواب می دهد

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

یک راننده حرفه ای فرمول یک مثل لوئیس همیلتون را در نظر بگیرید. بی شک وقتی چنین راننده ای هیچ وقت بی گدار به آب نمی زند و همیشه قبل از شروع رسمی مسابقات حداقل یک دور در پیست خواهد زد. اینطوری هم پیچ و خم جاده دستش می آید، هم خیلی آرام و آهسته خودش را برای کلنجار رفتن با استرس مسابقه آماده می سازد. باور کنید یا نه، شما هم در دنیای مدیریت پروژه مثل یک راننده افسانه ای هستید که باید تخته گاز به سمت موفقیت برود. پس قبل از اینکه آستین ها را بالا بزنید و برای آشنایی با مدارک معتبر مدیریت پروژه وارد گود شوید، بد نیست کمی بیشتر با آن آشنا شوید. 

اگر همین حالا از کارشناس های مختلف درباره چیستی مدارک مدیریت پروژه سوال کنید، احتمالا چند تا جواب تکراری و بی نهایت کلیشه ای تحویل تان می دهند و بعد هم یک فرم ثبت نام در دوره ای من درآوردی را جلوی تان خواهند گذاشت. دقیقا به همین خاطر خیلی از کارآفرینان اصلا چشم دیدن کارشناس ها را هم ندارند. البته ما در این مقاله اصلا قصد نداریم سراغ کلیشه ها برویم. در عوض یک راست رفته ایم سراغ تعریفی دقیق و کاربردی از این دوره ها. 

مدارک مدیریت پروژه در طول دهه های اخیر تنوع بسیار زیادی پیدا کرده. به طوری که امروزه هر عضوی از تیم پروژه می تواند مدرکی معتبر و صدالبته مرتبط با نیازهای کاری اش پیدا کند. اگر بخواهیم دور کلیشه های تکراری در این رابطه را خط بکشیم، مدرک مدیریت پروژه به گواهینامه طی یک دوره آموزشی دقیق و برنامه ریزی شده به منظور کسب مهارت های لازم برای مدیریت پروژه اشاره دارد؛ نه یک کلمه کمتر یا بیشتر!

اجازه دهید از یک مثال دم دستی برای درک بهتر چیستی مدرک پروژه استفاده کنیم. فرض کنید شما به دنبال یک معمار کاردرست برای تبدیل خانه قدیمی تان به یک برج لوکس هستید. در این صورت احتمالا اگر یک دانش آموخته دانشگاه هاروارد را پیدا کنید، دیگر حتی زحمت چک کردن بقیه گزینه ها را هم نخواهید کشید. وقتی می گوییم یک معمار در دانشگاه هاروارد درس خوانده، یعنی او دوره ای چند ساله با آموزشی های سفت و سخت را طی کرده و این دانشگاه معتبر آمادگی او برای شروع به کار در دنیای معماری را تایید کرده است. دقیقا به همین خاطر به محض شنیدن اسم دانشگاه هاروارد خیال شما بابت تبدیل شدن خانه تان به عمارتی لوکس راحت می شود. 

مطلب مرتبط: مبانی مدیریت پروژه چیست؟ آشنایی با اصولی که کسی به شما یاد نمی دهد!

حالا که متوجه تعریف مدارک مدیریت پروژه شدید، باید سری هم به بعضی از مزایای مهم کسب این مدارک بزنیم. خب اگر کسب مدارک مدیریت پروژه هیچ فایده ای برای شما نداشته باشد، اصلا چرا باید زحمت شرکت در دوره های طاقت فرسای گوناگون را به خودتان بدهید؟

مزایای کسب مدارک معتبر مدیریت پروژه

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

همانطور که در انتهای بخش قبلی گفتیم، شما باید قبل از جست و جو برای دوره های آموزشی معتبر در گوگل با وسواس درباره مزایای کسب مدارک مورد بحث تحقیق کنید. از آنجایی که تمام مخاطب های روزنامه فرصت امروز کارآفرینان درجه یک و کاربلدی هستند، احتمالا بدون زیر ذره بین بردن اهمیت مدارک مدیریت پروژه حتی یک قدم هم با ما در ماجراجویی مان همراهی نکنید. پس قبل از اینکه ماجرا خیلی بیخ پیدا کند، اجازه دهید مثل شرلوک هولمز ته توی مزایای مدارک مدیریت پروژه را دربیاوریم. پس این شما و این هم مزایای کسب مدارک معتبر مدیریت پروژه.

افزایش اعتبار کاری

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

کارآفرینان حرفه ای مثل استیو جابز یا وارن بافت از روز اول آدم هایی بی نهایت مشهور یا کاربلد نبوده اند. آنها هم مثل خیلی از ما شکست خوردند و حتی گاهی اوقات حسابی ناامید شده اند. تنها تفاوت آنها با بقیه در پشتکار و امیدواری شان به درست کردن شرایط است. البته در این بین پای کلی مهارت و دوره های آموزشی هم در میان است. خب، پیش خودتان فکر نکرده اید که استیو جابز یک شبه سری آیفون را طراحی کرده است، مگر نه؟

وقتی کسی آنقدر شجاعت دارد که خودش را مدیر پروژه بنامد، باید حتما مهارت های لازم برای این کار را هم داشته باشد. وگرنه مثل دانشجویی خواهد شد که با کلی ادعا وارد یک جلسه امتحان شده و حتی معنای دقیق سوالات را هم نمی داند (امیدوارم خیلی شما را به دوران امتحانات و درس نبرده باشیم!).

شرکت در دوره های مدیریت پروژه و کسب مدارک معتبر تقریبا کارکردی مثل مدرک درجه یک مربیگری در فوتبال دارد. این مدارک به شما کمک می کند تا جایگاه ویژه ای در بازار برای خودتان پیدا کنید و لازم نباشد برای اثبات مهارت های تان به آب و آتش بزنید. خب اگر کسی را سراغ دارید که پیدا کردن شغل های عالی در یک چشم به هم زدن هوش و حواسش را نمی برد، ما را هم بی خبر نگذارید!

کمک به بهبود موقعیت شغلی

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

فرض کنید شما همین امروز در شرکت گوگل به عنوان یک کارمند معمولی پذیرفته شده اید. بی شک چنین دستاورد مهمی تا چند روز شما را حسابی هیجان زده می کند؛ به طوری که هیچ جوره روی پای خودتان بند نشوید. با این حال بعد از چند سال یا حتی چند ماه احتمالا هوس ارتقای شغلی به سرتان خواهد زد. منظور ما از ارتقای شغلی فقط افزایش خشک و خالی حقوق نیست، بلکه پای کسب جایگاه اداری بهتر و همینطور شهرت هم درمیان است. شما را نمی دانم، ولی من که حتی با فکر کردن به مدیریت یکی از بخش های برندی در حد و اندازه گوگل هم از هیجان روز صندلی میخکوب می شوم؛ چه برسد به اینکه واقعا چنین اتفاقی بدل به واقعیت شود.

قبول دارم تبدیل شدن به یک مدیر همه فن حریف در برندهای بزرگ دنیا آرزوی بی نهایت شیرینی است، اما اگر شما خیلی زود دست به کار نشوید هیچ وقت فرصت تبدیل آرزوهای دور و درازتان به واقعیت را پیدا نمی کنید. در این بین مدارک معتبر مدیریت پروژه مثل غول چراغ جادو تمام آرزوهای تان را مثل آب خوردن برآورده می کند. پس منتظر چه هستید؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید و به محض پیدا کردن دوره های دلخواه تان آنها را روی هوا بقاپید!

آشنایی با ترندهای دنیای مدیریت پروژه

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

دنیای مدیریت پروژه هیچ شباهتی به امتحانات دانشگاه ندارد که یک بار برای همیشه آنها را پاس کنید و ماجرا تمام شود. در دنیایی که با سرعت نور در حال تغییر و تحول است، شما هم باید خودتان را با این شرایط هماهنگ کنید. وگرنه یک هو به خودتان می آیید و متوجه عقب افتادن تان از جریان سریع پیشرفت دنیای کسب و کار خواهید شد؛ همینقدر ترسناک و دلهره آور.

مطلب مرتبط: مشخصات یک پروژه استاندارد چیست؟ آشنایی با سوال حل نشده دنیای مدیریت پروژه

ماجرای بالا درباره دنیای مدیریت پروژه هم مصداق دارد. این یعنی شما باید همیشه خودتان را به عنوان یک مدیر پروژه یا عضوی از تیم پروژه به روز نگه دارید. شاید مطالعه یکی دو تا کتاب دست اول یا حتی مشورت گرفتن از همکاران ایده های خوبی در این بین باشد، اما اگر نظر ما را بخواهید، هیچ چیز جای دوره های معتبر را نمی گیرد. پس به جای اینکه الکی خودتان را گول بزنید، برای جا نماندن از تغییرات سریع و ترندهای تازه مدیریت پروژه همیشه نیم نگاهی به دوره های معتبر داشته باشید. 

افزایش مهارت های کاری

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

وقتی شما در یک دوره معتبر مدیریت پروژه شرکت می کنید، همینطور الکی مدرک نهایی را دریافت نخواهید کرد. بلکه باید در جلسات مختلف حاضر شده و در نهایت هم چند مرحله امتحان سفت و سخت را پشت سر بگذارید. به هر حال در دنیای کسب و کار کسی عاشق چشم و ابروی شما نیست که همینطور بدون دردسر اضافه مدارک معتبر تقدیم تان کند!

بی شک شرکت در دوره های آموزشی مختلف سختی های خاص خودش را دارد. این امر برای اغلب کارآفرینان آنقدر دلهره آور هست که حتی سراغ کسب مدارک مدیریت پروژه هم نمی روند. البته شما نباید بی خودی نگران شوید، چراکه در صورت حضور مداوم در این جلسات نه تنها مثل آب خوردن امتحانات را پاس می کنید، بلکه کلی مهارت کاربردی را هم یاد می گیرید. اینطوری کیفیت کاری تان در عمل افزایش پیدا کرده و مثل آب خوردن همه کارهای سخت دنیای مدیریت پروژه را انجام می دهید؛ آن هم بدون کمک به دیگران. 

مدارک معتبر مدیریت پروژه: آشنایی با فهرست طلایی دنیای کسب و کار!

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

شما تا اینجای کار با تعریفی خودمانی از مدارک مدیریت پروژه و همینطور اهمیت آن برای ورودی قهرمانانه به دنیای مدیریت پروژه را درک کرده اید. حالا نوبتی هم باشد باید سراغ مدارک معتبر این حوزه برویم. به هر حال شما تا اینجا فقط برای آشنایی با این مدارک سختی راه را تحمل کرده اید و اگر خبری از معرفی مدارک نباشد، حسابی از دست مان شاکی می شود، مگر نه؟

ما در روزنامه امروز به جای اینکه شما را در هزارتوی بی انتهای مدارک مختلف گم کنیم، یک راست رفته ایم سراغ بهترین نمونه های دنیا. اینطوری با خیال راحت می توانید سراغ مدارک موردنظر بروید و مطمئن باشید تغییری محسوس در وضعیت تان رخ خواهد داد. خب اجازه دهید بدون هیچ مقدمه اضافه ای برویم سراغ فهرست طلایی مان. 

مدرک مدیریت حرفه ای پروژه (PMP): مدرکی برای حرفه ای ها

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

اگر همین امروز پیشنهاد شرکت در یک دوره آموزشی سه ساله در حوزه مدیریت پروژه را دریافت کنید، چه جوابی به آن می دهید؟ بی شک خیلی از کارآفرینان انواع و اقسام بهانه ها برای شانه خالی کردن از زیر بار شرکت در دوره های آموزشی طولانی را دم دست دارند. بنابراین شما مشکل زیادی برای پیدا کردن یک بهانه منطقی نخواهید داشت؛ البته همه این خیالبافی ها با اطلاع از میانگین دستمزد افراد دارای مدرک مدیریت حرفه ای پروژه باورپذیر است. داستان به جاهای حساسش رسید، نه؟

مطلب مرتبط: ابزارهای مدیریت پروژه: 6 ابزاری که باید در آن حرفه ای شوید!

مدرک مدیریت حرفه ای پروژه (در اصل Project Management Professional) که این روزها بیشتر با اسم مخفف PMP بین کارآفرینان شهرت دارد، یکی از معتبرترین دوره هایی است که هر کارآفرینی انتظارش را دارد. شما در این دوره سه ساله (بله درست شنیدید، سه ساله!)، با انواع و اقسام مهارت های مدیریت پروژه آشنا می شوید. البته تمرکز اصلی طراح های این دوره بر روی سه محدوده زمان، هزینه و چشم انداز است. به زبان خودمانی، شما در این دوره یاد می گیرد چطور زمان را مدیریت کنید، هزینه های پروژه را کاهش دهید و در نهایت هم چشم اندازی درست برای ساماندهی پروژه طراحی نمایید. نکته جذاب ماجرا درباره این مدرک حقوق سالانه بین 100 تا 110 هزار دلاری دارندگان آن در ایالات متحده است. این یعنی شما با داشتن چنین مدرکی دیگر از نظر مالی مشکلی نخواهید داشت.

اگرچه اغلب اوقات افراد دانشگاهی در این دوره شرکت می کنند، اما شما با انگیزه و پشتکار کافی شانس خیلی زیادی برای موفقیت در دوره PMP دارید. پس لطفا هنوز هیچی نشده به خودتان استرس وارد نکنید. یادتان باشد تبدیل شدن به قهرمان همه فن حریف در دنیای مدیریت پروژه ارزش تحمل هر سختی را دارد. پس بهانه تراشی را تمام کنید و یک بار برای همیشه در دوره ای استاندارد در سطح جهانی شرکت کنید. 

همانطور که در دنیای درس و مدرسه هر دوره آموزشی و امتحانات آن از سوی یک مدرسه خاص برگزار می شود، در اینجا هم دور مدیریت حرفه ای پروژه را موسسه مدیریت پروژه (Project Management Institute یا به اختصار PMI)  برگزار می کند. شاید اسم این موسسه تا به حال به گوش تان نخورده باشد، اما برای مدیران پروژه حرفه ای چنین موسس های اعتباری به اندازه دانشگاه آکسفورد دارد. با این حساب لازم نیست حتی یک دقیقه هم برای شرکت در دوره های این موسسه شک و تردید به خرج دهید. 

مدرک همکار مدیریت پروژه (CAPM): مدرکی برای تازه کارها!

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم، هیچ کس در دنیای کسب و کار از اول همه فن حریف نبوده است. حتی کارآفرینان بزرگ هم کارشان را از یک جایی شروع کرده اند و کم کم مهارت شان افزایش پیدا کرده است. پس شما هم باید بدون استرس اضافی و سر فرصت وارد دنیای مدیریت پروژه شوید. وضعیت کنونی شما مثل هنرجوی تازه کار کارگردانی است که دوست دارد یک شبه فیلمی در حد و اندازه فهرست شیندلر بسازد. بی شک حتی اگر یک سرمایه گذار عجیب و غریب و هم حاضر به همکاری با چنین هنرجویی شود، نتیجه کار چیزی به غیر از یک شکست تمام عیار نخواهد بود؛ به همین سادگی.

مدرک همکار مدیریت پروژه (Associate in Project Management) که گاهی اوقات تحت عنوان CAPM هم شناخته می شود، یکی از مدارک معتبر و در عین حال ابتدایی برای کارآفرینان این حوزه محسوب می شود. شما با کسب این مدرک در واقع توانایی های تان به عنوان فردی تازه کار و جویای نام در عرصه مدیریت پروژه را ثابت می کنید. پس اگر دوست دارید دیگر کسی شما را به چشم یک تازه وارد که هیچی هم بلد نیست نگاه نکند، هیچ جوره این دوره کاربردی را از دست ندهید. 

برگزارکننده این دوره هم مثل بخش قبلی موسسه مدیریت پروژه (PMI) است. فکر می کنم حالا دیگر متوجه شده باشید چرا این موسسه اینقدر در دنیای کسب و کار اعتبار دارد، مگر نه؟

اگر شما تجربه دوران دانشجویی را داشته باشید، خیلی خوب می دانید بعضی از واحدهای درسی نوعی پیش نیاز دارند. یعنی تا زمانی که درس های قبلی را پاس نکرده باشید، حتی حق شرکت در کلاس های آن را هم ندارید، چه برسد به اینکه واقعا آن واحدها را انتخاب کنید. مدرک همکار مدیریت پروژه هم تقریبا نقش همان درس پیش نیاز را دارد. پس اگر دنبال رویاپردازی های دور و دراز در عرصه کسب و کار هستید، باید قبل از هر کاری شروع به گذراندن این دوره نمایید. 

یادتان باشد شما برای شرکت در دوره CAPM نیازی به تحصیلات فوق العاده تخصصی ندارید. همین که دیپلم معتبر داشته باشید و کمی هم از زبان انگلیسی سر دربیاورید، به اندازه کافی کار راه انداز خواهد بود. پس به جای اینکه کلی منتظر فرصت مناسب برای شرکت در این دوره باشید، تا دیر نشده کارتان را شروع کنید. اگر شما این دوره را به خوبی پشت سر بگذارید، امکان کسب درآمد سالانه بین 90 تا 100 هزار دلار را دارید. البته در این بین شرایط دیگری مثل تجربه کار و همینطور مهارت های جانبی تان هم اهمیت دارد. اگر از ما می شنوید، در وهله اول خیلی بابت میزان حقوق دریافتی به خودتان سخت نگیرید، چراکه شما بیشتر مثل خلبان تازه کاری هستید که در ماه های اول شروع به کار بیشتر باید دنبال کسب تجربه باشد تا پر کردن حساب بانکی اش!

مدرک مدیر پروژه (CPM): گواهینامه ای با رنگ و بوی نظامی

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

مدیریت پروژه همیشه در دنیای تجارت و از پشت میزهای اداری دنبال نمی شود. گاهی اوقات در سازمان های نظامی و میدان جنگ هم بازار مدیریت پروژه حسابی داغ است. مدرکی که در این بخش قصد بررسی اش را داریم، دقیقا چنین ماجرایی را دارد. داستان مدرک مدیر پروژه (Project Management Professional) از سال 2001 و حملات پراکنده به پایگاه های نظامی ارتش آمریکا در چهار گوشه دنیا شروع می شود. در آن زمان ارتش آمریکا هیچ آمادگی یا حتی پیشفرضی برای مدیریت اتفاقات مورد بحث نداشت و همین امر خیلی زود یک فاجعه تمام عیار را به بار آورد. از آن زمان تا به حال نهاد ریاست جمهوری آمریکا مدرک مدیر پروژه را طی یک دوره حرفه ای به متقاضیان اعطا می کند. پس اگر دوست دارید تبدیل به ژنرال درجه یک میدان مدیریت پروژه شوید، این مدرک از همین حالا برای تان چشمک می زند!

مطلب مرتبط: مهارت های مدیریت پروژه: هر آنچه حرفه ای ها باید بدانند!

شما طی دوره آموزشی مدرک مدیر پروژه علاوه بر انواع و اقسام بحران ها، با تمام نکات امنیتی در رابطه با دنیای IT و همینطور امنیت مالی در بازارهای تجاری آشنا می شوید. پیشفرض اصلی در چنین دوره هایی ضرورت آشنایی مدیران پروژه با نحوه دفاع از منابع شان است. از این نظر شما شبیه سرمربی فوتبالی می شوید که اول از همه روی دفاع بی عیب و نقص تاکید دارد و بعد هم اگر فرصتی بود نیم نگاهی به حمله خواهد داشت. 

شاید پیش خودتان فکر کنید یک دوره آموزشی با حال و هوای نظامی حسابی اذیت کننده خواهد بود، اما راستش را بخواهید مدرک مدیر پروژه خیلی راحت تر از اینها اعطا می شود. شما هیچ پیش نیاز خاصی برای شرکت در آزمون این مدرک ندارید و فقط باید در یک دوره سه روزه شرکت کنید. بی شک کسب این مدرک خیلی راحت تر از طی دوره های چند ساله است، مگر نه؟

مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (PPM): گواهینامه ای ساده اما تخصصی 

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

آیا تا به حال در جلساتی ساده و خودمانی شرکت کرده اید که در عین ناباوری کلی به دانسته های تان اضافه کرده است؟ بی شک اغلب کارآفرینان از این دست تجربه ها در دوران فعالیت شان دارند. دلیل اصلی این اتفاق ها هم نه فرمول جادویی مدیران جلسات، بلکه توانایی آنها برای بیان نکات و اصول بی نهایت ساده به شیوه ای خلاقانه است. شاید بپرسید چرا ما با چنین داستان عجیبی بخش کنونی را شروع کردیم. در این صورت باید کوتاه ترین جواب تاریخ را به شما بدهیم؛ چونکه مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (Professional in Project Management) دقیقا داستانی مشابه دارد.

گواهینامه حرفه ای مدیریت پروژه یکی از آن مدارکی است که هر شرکتی برای استخدام یک عضو تازه در تیم مدیریت پروژه آن را درخواست می کند. بنابراین اگر فکر کرده اید بدون طی چنین دوره ای مثل آب خوردن کار برای تان پیدا می شود، باید حسابی ناامیدتان کنیم. البته مگر اینکه در عهد باستان دنبال مدیریت پروژه باشید!

خبر خوش برای کسانی که دنبال یک مدرک معتبر و پایه در حوزه مدیریت پروژه اند، سادگی شرکت و اخذ مدرک مورد بحث در این بخش است. به زبان خودمانی، شما می توانید خیلی راحت در آزمون مدرک PPM شرکت کنید و مطمئن باشید با کمی مطالعه جانبی و آشنایی با دنیای مدیریت پروژه این گواهینامه را روی هوا خواهید زد؛ به همین سادگی.

همانطور که یک کارگردان تئاتر از بازیگران صفر کیلومتر انتظار خیلی زیادی ندارد، شما هم با کسب مدرک حرفه ای مدیریت پروژه فقط اولین قدم ها به سوی درخشش در دنیای مدیریت پروژه را برداشته اید. این مدرک بیانگر توانایی شما برای شناخت عمومی دنیای مدیریت پروژه و ساماندهی کارهای پای های است. بنابراین بی خودی انتظارتان از چنین مدرکی را افزایش ندهید، چراکه ممکن است خیلی زود با سر به زمین بخورید. 

متقاضیان برای شرکت در دوره حرفه ای مدیریت پروژه اصلا نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. اگر به این موضوع معیار اعطای گواهینامه، یعنی آشنایی اجمالی با مدیریت پروژه را هم اضافه کنیم، دیگر جای هیچ بحثی بر سر کاربرد این مدرک نخواهد بود. پس به جای گشت و گذار بی انتها در بین مدارک مختلف، یک راست بروید سراغ این مدرک تا بدون دردسر اضافی وارد جاده حرفه ای ها شوید!

مدرک مدیر پروژه مستر (MPM): مدرکی برای به روز رسانی اطلاعات

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

دنیای مدیریت پروژه مثل تمام بخش های زندگی مدرن با سرعت نور در حال رشد و توسعه است. در این میان اگر شما حتی یک لحظه هم از آپدیت اطلاعات و استراتژی های مدیریت پروژه غافل شوید، دست آخر یک سقوط تمام عیار در بازار را تجربه خواهید کرد؛ نه چیزی دیگر.

گواهینامه مدیر پروژه مستر (Master Project Manager) یکی از دوره های بی عیب و نقص برای سازگاری با تحولات جدید در این عرصه را پیش پای علاقه مندان قرار می دهد. برگزارکننده این دوره آکادمی مدیریت پروژه آمریکا (AAPM) است. شاید اسم این آکادمی تا به حال به گوش تان نخورده باشد، اما برای حرفه ای ها این آکادمی اعتباری در حد و اندازه اپل و مایکروسافت دارد. پس با خیال راحت در این دوره شرکت کنید و اطلاعات، دانش و مهارت تان در دنیای مدیریت پروژه را به روز نگه دارید. 

مطلب مرتبط: مدیریت پروژه (Project Management) چیست؟ + مزایا و مراحل اجرای آن

دوره مدیر پروژه مستر برای کسانی طراحی شده که دنبال یادگیری عمیق تر مدیریت پروژه هستند. اجازه دهید از یک مثال دم دستی استفاده کنیم؛ اگر شما به دنبال فعالیت به عنوان عضوی معمولی از تیم پروژه هستید احتمالا مدرک MPM خیلی به کارتان نخواهد آمد، اما اگر داستان تان حماسی تر از این حرف هاست و به چیزی به غیر از تبدیل شدن به مدیر پروژه فکر نمی کنید، آن وقت مدرک مدیر پروژه مستر همان تکه گمشده پازل کاری تان خواهد بود!

هر وقت پای یک دوره حرفه ای درمیان باشد، خیلی از کارآفرینان فکر می کنند باید کل پس اندازشان را خرج شرکت در آن کنند. خب در این صورت باید به شما این نوید را بدهید که دست کم در این یک مورد اصلا از این خبرها نیست. این یعنی به جای هزینه چند هزار دلاری برای دریافت گواهینامه مدیر پروژه مستر فقط باید 300 دلار پرداخت کنید. قبول دارم بعضی از تمرین ها و جلسات این دوره به نسبت هزینه ای که می کنید، خیلی ساده به نظر می رسد. با این حال حضور استادهای درجه یک از ایالات متحده و آشنایی با آخرین تغییرات در دنیای مدیریت پروژه ارزش این هزینه را دارد. 

مدرک مدیریت پروژه (PMC): گواهینامه ای با مهر دانشگاه هاروارد!

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

فرض کنید قرار است تعطیلات آخر هفته را به اتفاق دوستان تان در یک ماجراجویی مسافرتی طی کنید. در این صورت احتمالا از چند هفته قبل ته توی جاذبه های گردشگری مختلف را درمی آورید و خودتان را حسابی برای یک تفریح خاطره انگیز آماده خواهید کرد. البته در این بین همیشه راه های ساده تری هم وجود دارد. مثلا می توانید با مراجعه به یک تور گردشگری بدون هیچ دردسری همه دوستان تان را به یک مسافرت هیجان انگیز دعوت کنید. هرچه هم اسم و رسم آژانس مسافرتی قصه تان بیشتر باشد، حرف و حدیث کمتری برای راضی کردن دوستان پیش می آید. 

ماجرای بالا با همه جنبه های فانتزی اش در دنیای کسب و کار هم مصداق دارد. کارآفرینان باهوش که خیلی خوب اهمیت استفاده از تجربه بقیه را درک کرده اند، به جای اینکه خودشان دنبال مدارک معتبر بروند، یک راست می روند سراغ بهترین دوره ها و مدارک دنیا. از نظر این حرفه ای های دنیای کسب و کار، اصلا نباید آدم وقتش را سر اختراع دوباره چرخ تلف کند. این یعنی به جای پرسه زنی در هزارتوی پیدا کردن مدارک استاندارد مدیریت پروژه باید از همان اول بروید سراغ موسسه های اسم و رسم دار این عرصه.

وقتی صحبت از موسسه های اسم و رسم دار در دنیای کسب و کار می شود، هیچ فهرستی بدون اشاره به دانشگاه هاروارد کامل نخواهد بود. این دانشگاه آنقدر معتبر هست که حتی اسم آن هم هر مدیری را برای استخدام دارنده مدرک آن وسوسه کند. با این حساب جای هیچ اما و اگری برای شرکت در دوره دانشگاه هاروارد نخواهد بود. 

مدرک مدیریت پروژه ای که دانشگاه هاروارد ارائه می کند، بعد از یک دوره یک سال و نیمه به داوطلب ها اعطا می شود. در این دوره شما به طور فشرده سیر تا پیاز تاریخچه مدیریت پروژه و انواع استراتژی های حرفه ای آن را یاد می گیرید. در این بین هم با تدریس یک عالمه استاد دانشکده کسب و کار هاروارد آماده ورود قدرتمندانه به بازار کار خواهید شد. البته تنها نکته منفی در این میان هزینه بالای ثبت نام در دوره مورد بحث است. دانشگاه هاروارد برای اعطای مدرکش نزدیک به 11 هزار دلار هزینه دریافت می کند. پس اگر قصد شرکت در این دوره را دارید، باید حسابی پول های تان را پس انداز کرده و حتی به فکر انواع وام های مختلف باشید!

سخن پایانی

بهترین مدارک مدیریت پروژه (PMC): آشنایی با گواهینامه های معتبر برای مدیران پروژه

کسب گواهینامه های معتبر در حوزه مدیریت پروژه شانس شما برای تبدیل شدن به یک کارآفرین حرفه ای و همه فن حریف را دوچندان می کند. خیلی ها فکر می کنند بدون هیچ دوره آموزشی و مدرک معتبر کلی موقعیت شغلی در عرصه مدیریت پروژه منتظرشان است. البته شما در این بین اصلا لازم نیست نگران باشید، چراکه الان با چند تا دوره فوق العاده معتبر آشنا شده اید. حالا نوبتی هم باشد، این شما هستید که باید دست به انتخاب از بین دوره های مورد بررسی در این مقاله بزنید. 

مطلب مرتبط: بهترین ابزارهای مدیریت پروژه کدامند؟

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث درباره مدارک مدیریت پروژه کمکی هرچند کوچک به شما برای آشنایی با این حوزه کرده باشد. مثل همیشه اگر سوال یا نکته تکمیلی درباره مدارک معتبر در عرصه مدیریت پروژه دارید، لطفا همینجا آن را با ما به اشتراک بگذارید. 

منابع:

https://www.liquidplanner.com

https://www.ntaskmanager.com

https://www.cio.com

https://www.proofhub.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/GSy7IL4h
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه