دوشنبه, ۳ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Mon, 22 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

مشتریان در بازار همیشه به دنبال تازه‎ترین محصولات هستند که علاوه بر قیمت مناسب، خدمات خوبی هم ارائه دهد. بی شک در این میان کلی برند در بازار با محصولات رنگارنگ در انتظار مردم هستند. البته این به معنای موفقیت تضمینی همه برندها نیست. در این بازی حساس و نفسگیر فقط برندهایی برنده می شوند که توانایی معرفی محصولات شان به شکلی هیجان انگیز را داشته باشند. درست حدس زدید، منظور ما مهارت ساخت ویدئوی بازاریابی از محصولات است. اگر شما نتوانید چنین ویدئوهایی تحویل مخاطب دهید، خبری از فروش های حیرت انگیز هم نخواهد بود. درست به همین دلیل ما در روزنامه فرصت امروز بازاریابی را مهمترین ابزار در مسیر فروش بیشتر کسب و کارها می دانیم. 

اینکه چطور برخی از برندهای ویدئوهای بی نهایت جذابی از محصولات شان طراحی می کنند، مسئله ای است که خیلی از بازاریاب ها اصلا از آن خبر ندارند. انگار که بازاریابی نوعی استعداد درونی است که بعضی از افراد خوش شانس آن را دارند. 

ما در روزنامه فرصت امروز اصلا به شانس در حوزه بازاریابی اعتقاد نداریم. در عوض سعی و تلاش کارآفرینان است که تکلیف همه چیز را روشن می کند. در این میان اگر شما بتوانید بر روی مخاطب اثرگذاری لازم را داشته باشید، بازخورد خوبی هم دریافت می کنید. متاسفانه خیلی از برندها در زمینه تولید ویدئو از محصولات شان عملکرد خوبی ندارند. طوری که همیشه هشت شان گرو نه شان بوده و محصولات هم دست آخر در انبارها خاک می خورد. اگر شما هم تجربیات مشابهی در این حوزه داشته اید، ما در این مقاله کنارتان هستیم تا اوضاع را به سود خود تغییر دهید. پس بد نیست در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از مهمترین نکات در زمینه ساخت ویدئوی بازاریابی به طور حرفه ای را یاد بگیرید.

ویدئوی محصولات دقیقا چیست؟

ویدئوی محصولات دقیقا چیست؟

وقتی درباره ویدئوی محصولات حرف می زنیم، خیلی از افراد ایده مشخصی در ذهن دارند. با این حال از آنجایی که شما باید درک دقیقی از اوضاع داشته باشید، ما در ادامه قصد داریم یک تعریف واحد برای این فرآیند بازاریابی ارائه کنیم. 

ویدئوی محصولات در واقع به ویدئویی گفته می شود که در تلاش برای نمایش ویژگی ها و مشخصات فنی یک محصول است. اگرچه اغلب اوقات محصول فیزیکی در کانون توجه چنین ویدئوهایی قرار دارد، اما شما می توانید خدمات برندتان را نیز به خوبی در اختیار مشتریان قرار دهید. بر این اساس خیلی از شرکت های مثلا سرویس تلفن همراه از این ویدئوها برای معرفی خدمات تازه شان سود می برند. 

مطلب مرتبط: تولید ویدئوی بازاریابی و بررسی 5 اشتباه رایج

نکته کلیدی درباره ویدئوی محصولات توانایی یک برند برای معرفی کسب و کارش به شیوه ای متفاوت است. خب مشتریان که فقط جذب محصولات شما نمی شوند. در عوض شیوه رفتار شما در بازار و همچنین نحوه تعامل تان با آنها نیز بی نهایت مهم است. درست به همین خاطر اگر رفتار درستی با مشتریان داشته باشید، اوضاع بهتری را تجربه خواهید کرد. 

بی شک در دنیا کلی ویدئوی معرفی از محصولات به عنوان مثال دم دست افراد قرار دارد. مثلا مراسم رونمایی از سری گوشی های گلکسی اس را در نظر بگیرید. به طور مشابه، برند اپل هم سالانه برای رونمایی از محصولاتش مثل آیفون مراسم مشابهی برگزار کرده و ویدئوی رسمی منتشر می کند. ماهیت اصلی چنین ویدئوهایی رونمایی از محصولات است. البته شما می توانید موضوعاتی مثل آموزش کار با محصولات را نیز در قالب این ویدئوها دنبال کنید. پس از نظر ماهیت و فضای ویدئوها دست و بال شما کاملا باز است. 

انواع ویدئوهای محصولات

ما اینجا با تنوع بی نظیری از ایده ها برای طراحی ویدئو رو به رو هستیم که گاهی اوقات بازاریاب ها را حیرت زده می کند. در حالی که بسیاری از بازاریاب ها فقط یک الگوی بازاریابی برای تولید ویدئو مدنظر دارند، در دنیای امروز همه چیز بی نهایت جذاب تر شده است. به همین خاطر ما در ادامه قصد داریم انواع ویدئوهای محصولات را به شما معرفی کنیم. اینطوری شما توانایی انتخاب بهتر و رسیدن به نتایج مناسب را خواهید داشت. پس بد نیست در ادامه با ما همراه باشید. 

ویدئوهای پروموت محصولات: به وقت رونمایی

اولین نوع از ویدئوهای محصولات ماهیت ساده و قابل پیش بینی دارد. بسیاری از کسب و کارها برای اینکه محصولات شان را در بازار تبدیل به گزینه ای محبوب کنند، خیلی زود دست به کار شده و سراغ ویدئوی پروموت محصولات می روند. این ویدئوها درواقع برای رونمایی از محصولات تازه کاربرد داشته و توانایی بالایی در اقناع مخاطب برای خرید دارد. 

یکی از محبوب ترین مثال ها درباره ویدئوهای پروموت محصولات مربوط به کنسول پلی استیشن است. برند سونی هر وقت قصد رونمایی از سری جدید کنسولش را دارد، علاوه بر یک مراسم حیرت انگیز، سراغ ویدئوی پروموت هم می رود. در این ویدئو معمولا بر روی ویژگی های تازه و حیرت انگیز کنسول جدید تاکید می شود. به طوری که خریدار چاره ای به غیر از انتخاب پلی استیشن در مقایسه با سایر محصولات نخواهد داشت. این نکته ای است که بسیاری از بازاریاب ها به طور حرفه ای آن را مدنظر قرار می دهند. درست به همین دلیل بد نیست شما هم آن را مدنظر داشته باشید. 

ویدئوهای پروموت تقریبا ماهیت تبلیغاتی هم دارند بنابراین شما باید روی شعارهای جذاب و خیره کننده نیز سرمایه گذاری کنید. البته بهتر است در این رابطه خیلی بلندپروازی نکنید؛ چراکه در نهایت این مشتریان تان هستند که باید تبلیغات شما را باور کرده و با آن ارتباط خوبی برقرار کنند. 

ویدئوهای توضیحی: استفاده از دلیل و منطق!

برخی از ویدئوهای مربوط به محصولات برای پاسخگویی یا به عبارت بهتر توضیح درباره وضعیت محصول است. مثلا برند اچ پی هرچند وقت یکبار ویدئویی اینچنینی درباره محصولاتش روانه بازار می کند. این ویدئوها درواقع برای توضیح چگونگی طراحی یک محصول و دلایل استفاده از این روش صورت می گیرد. اگر شما انگیزه کافی برای مرور این مسائل را داشته باشید، کارتان بسیار راحت تر دنبال می شود. 

متاسفانه بسیاری از برندها اصلا حوصله توضیح نکات و تصمیم های خود برای مشتریان را ندارند. به همین خاطر همیشه نگرانی های زیادی میان مشتریان شان وجود داشته یا خیلی زود مشتریان شان را از دست می دهند.

استراتژی پیشنهادی ما در این بخش تلاش برای توضیح دقیق ریشه تصمیمات تان به مشتریان است. این امر به شما کمک می کند تا درک بهتری از شرایط داشته و به خوبی خودتان را با اوضاع سازگار کنید. یادتان باشد، مشتریان حق دارند در جریان تصمیم های اساسی شما قرار گیرند. به همین دلیل اگر فکر می کنید این تصمیمات فقط به خودتان ربط دارد، سخت دراشتباهید. 

مطلب مرتبط: چگونه ویدئو بازاریابی جذاب بسازیم؟

نکته کلیدی دیگر اینکه ویدئوهای توضیحی نه برای همه مخاطب ها، بلکه فقط کسانی که در دنیای کسب و کار کمی با شما آشنا شده اند، کاربرد دارد. پس نباید چنین ویدئوهایی را در دسترس همه کاربران قرار دهید؛ چراکه معمولا از آن استقبال خوبی نخواهد شد. 

ویدئوهای آموزشی: گزینه ای جذاب

آخرین الگوی ویدئوی محصولات مربوط به بحث آموزش است. این دسته از ویدئوها اهمیت بسیار زیادی برای کسب و کارها داشته و به آنها برای اثرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک ویژه ای می کند. وظیفه شما در این میان نمایش دموی کار با محصولات است. اینطوری مشتریان با زیر و بم شرایط آشنا شده و امکان اثرگذاری بر روی مخاطب را نیز به دست خواهند آورد. متاسفانه خیلی وقت ها بازاریاب ها برای اینکه بر روی مخاطب شان اثرگذاری لازم را داشته باشند، سراغ کمپین های تبلیغاتی بی نهایت گران می روند. این در حالی است که شما با هزینه ای کمتر به خوبی فرصت اثرگذاری بر روی مخاطب از طریق ویدئوی دمو را دارید. 

یادتان باشد، شما تنها کسانی نیستید که در دنیای امروز به دنبال فروش محصولات به مشتریان هستید بنابراین باید عملکردی متفاوت در زمینه تولید محصولات یا دست کم نمایش ویژگی های آن داشته باشید. نکته کلیدی در این راستا آموزش کار با محصول تان است. مثلا زمانی که اولین نسل از ویندوز 10 روانه بازار شد، خیلی از کاربران نسبت به شیوه کار با این سیستم عامل سوالات زیادی در سر داشتند. مایکروسافت به همین خاطر در سایت رسمی اش کلی ویدئو و مطلب مرتبط با استفاده از این سیستم عامل قرار داد. به طوری که بعد از مدت زمانی کوتاه کاربران به خوبی فرصت اثرگذاری بر روی مخاطب هدف را پیدا کردند. 

ویدئوهای آموزشی شاید در نگاه اول خیلی ساده به نظر برسد، اما از نظر سطح اثرگذاری بر روی مخاطب هدف در شرایط بی نهایت جذابی قرار دارد. درست به همین دلیل ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم استفاده از چنین ویدئوهایی اهمیت محوری دارد. اگر شما نتوانید از این ویدئوها سود ببرید، خیلی زود اوضاع تان در زمینه بازاریابی سخت و دشوار خواهد شد. 

ماموریت شما در این بخش ساده است. کافی است خود را به جای کاربران عادی قرار داده و تجربه معمولی استفاده از محصول تان را شبیه سازی کنید. اگر در این میان محصول تان ویژگی های خاصی دارد، بد نیست آن را نیز یادآور شوید. اینطوری فرصت بهتری برای تعامل با مخاطب تان را خواهید داشت. 

توصیه های کلیدی در طراحی ویدئوی محصولات

توصیه های کلیدی در طراحی ویدئوی محصولات

حالا که بخشی از بحث مان را پشت سر گذاشته ایم، باید سراغ بررسی شیوه های طراحی ویدئوی محصولات نیز برویم. ما در این بخش اصلا قصد نداریم شما را گیج کرده یا اطلاعات عجیبی در اختیارتان قرار دهیم. در عوض همه ماجرا پیرامون استفاده از توصیه های ساده جریان خواهد داشت. اگر شما تا حالا ویدئوی محصولات طراحی نکرده اید، این نکات به شما برای برداشتن اولین قدم های تان کمک می کند. اگر هم قبلا تجربه های ناموفقی در این حوزه داشته اید، در انتهای مقاله کارتان بسیار بهتر از قبل خواهد شد. پس با ما همراه باشید تا تجربه ای بهتر در زمینه طراحی ویدئوی محصولات را پشت سر بگذارید. 

انتخاب داستان: ویدئو بدون داستان نداریم!

آیا تا حالا درباره تفاوت میان ویدئوهای جذاب و نمونه های ساده فکر کرده اید. بسیاری از کسب و کارها برای اثرگذاری بر روی مخاطب هدف نیاز به ایجاد تمایز با رقبا دارند. با این حال کمتر برندی همین حالا درباره المان های مناسب برای ایجاد تمایز ایده ای در ذهن دارد. درست به همین دلیل ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم بازاریاب ها باید همیشه داستان هایی جذاب و متمایز از رقبا در سر داشته باشند. 

مطلب مرتبط: بازاریابی ویدئویی با تکنیک های به روز

داستان سرایی المانی بی نهایت کاربردی در دنیای کسب و کار محسوب می شود. شما با یک داستان جذاب فرصت اثرگذاری بر روی مخاطب هدف و جلب نظر او را دارید. این نکته به طور ویژه ای دارای اهمیت است. خب تا وقتی شما با یک داستان کوتاه چنین فرصتی را دارید، چرا باید به آن پشت کنید؟

یادتان باشد، شما قرار نیست هر داستانی را به خورد مخاطب داده و انتظار واکنش های طلایی داشته باشید. خیلی وقت ها کارآفرینان نیاز به رعایت نکات کلیدی دارند. مثلا اینکه داستان شما ارتباط مفهومی با هویت برند داشته باشد، امری طبیعی به نظر می رسد خب در غیر این صورت کل داستان و ساختارش زیر سوال می رود.

حواس تان باشد، شما قرار نیست داستانی مثل رمان های پرفروش یا آثار هنری خیره کننده روانه بازار کنید. همین که داستان تان یک روند مشخص داشته و مخاطب را درگیر کند، کافی خواهد بود. پس الکی سراغ ایده های عجیب نروید. اشتباهی که برخی از بازاریاب ها مرتکب می شوند، تلاش برای استفاده از داستان های حیرت انگیز و چند بُعدی است. این درست همان زمانی است که بسیاری از مخاطب ها انگیزه شان برای همراهی با شما را از دست خواهند داد. به همین دلیل ما در روزنامه فرصت امروز همیشه بر روی نهایت سادگی در زمینه داستان سرایی تاکید داریم. اینطوری نتیجه نهایی بهتر از آب درمی آید. 

نمایش شیوه حل مشکلات: کلیدی ترین نکته برای خرید

مشتریان وقتی سراغ خرید یک محصول می روند که نیاز مشخصی را حس کنند. مثلا کسی که همیشه در فصل سرما در خانه مشکل دارد، سراغ خرید یک بخاری تازه می رود. در این صورت معیار اصلی مشتری موردنظر برای خرید، توانایی بخاری ها برای گرم کردن خانه با کمترین هزینه خواهد بود. این دقیقا همان نکته ای است که شما باید روی آن مانور دهید؛ وگرنه کلاه تان پس معرکه خواهد بود. 

وقتی محصولی روانه بازار می شود، مشتریان باید نحوه کار با آن را نیز به خوبی یاد بگیرند. شاید فکر کنید این وظیفه مربوط به مشتریان است. خب در این صورت مسیر را کاملا اشتباه طی کرده اید؛ چراکه مشتریان اصلا وقت و حوصله چنین کاری را ندارند. در عوض شما باید خودتان پیشقدم شده و توضیحات مربوط به محصولات تان را ارائه کنید. اینطوری شانس بیشتری برای اثرگذاری بر روی مخاطب تان پیدا خواهید کرد. 

ویدئوهایی که درباره نحوه حل مشکل مشتریان هستند، معمولا خیلی سریع تر محبوبیت پیدا می کنند. این ویدئوها معمولا با هدف حل یک مشکل واضح روانه بازار شده و توضیحات ساده ای دارند. بنابراین اگر شما مسائل را به طور ساده مطرح نکنید، خیلی زود با مشکلات اساسی برای جلب نظر مخاطب رو به رو خواهید شد. آن وقت دامنه مشکلات تان طوری گسترده خواهد شد که نگو و نپرس.

رعایت اصل اختصار: ویدئوی بلند ممنوع

چه کسی گفته ویدئوهای بازاریابی درباره محصولات باید به اندازه فیلم های سینمایی طولانی باشد؟ خیلی از بازاریاب ها فکر می کنند برای معرفی محصول شان باید زمان زیادی در اختیار داشته باشند. اگر شما هم اینطور فکر می کنید، کارتان خیلی زود با مشکل رو به رو خواهد شد. راستش را بخواهید، این روزها کمتر کسی حوصله فیلم های بلند را دارد، چه برسد به کمپین های بازاریابی که ماهیتا باید کوتاه باشند. 

باور کنید یا نه، کاربران در شبکه های اجتماعی و حتی مشتریان وفادار شما دیگر حوصله مطالب طولانی را ندارند. این نکته درباره فرمت ویدئو نیز مصداق دارد. درست به همین خاطر باید کمی کارتان را روی دور تند انجام دهید. وگرنه خیلی زود با مشکلات اساسی در زمینه بهبود اوضاع رو به رو خواهید شد. آن وقت دیگر کمکی از دست هیچ کس برنخواهد آمد.

قبول دارم طراحی ویدئوها به طور کوتاه برای بازاریاب ها کمی سخت به نظر می رسد. درست به همین خاطر شما اول باید با خیال راحت ویدئوی تان را تهیه کرده و بعدا در مرحله ادیت آن را ویرایش کنید. اینطوری سختی کار برای تان نصف خواهد شد. البته به مرور زمان یاد می گیرید که چطور از همان اول سناریوی ویدئو را طوری طراحی کنید که زیاد وقت مخاطب گرفته نشود.

یادتان باشد، هیچ کس در دنیای بازاریابی از همان روز اول یک کارشناس خبره نبوده و نیست. درست به همین خاطر شما باید به مرور زمان مهارت تان در این حوزه را تقویت کنید. هر نوع نگاه دیگری به دنیای بازاریابی دیر یا زود شما را خسته خواهد کرد. پس عجله را کنار گذاشته و به مرور زمان خودتان را برای اثرگذاری بر روی مخاطب تان آماده کنید. اینطوری اوضاع بهتری از نظر سطح اثرگذاری بر روی مخاطب هدف در انتظارتان خواهد بود. 

استفاده از دوربین خوب: رمز موفقیت بازاریابی

چه کسی دوست دارد ویدئوی رونمایی از یک محصول جذاب را با کیفیت بی نهایت پایین مشاهده کند؟ این سوالی است که بازاریاب ها باید قبل از طراحی و عرضه کمپین با دقت مرور کنند. اگر نظر ما را بخواهید، یک گوشه نشستن و هیچ کاری نکردن، بهتر از طراحی کمپین هایی با کیفیت تصاویر بی نهایت پایین است. 

مطلب مرتبط: هرآنچه باید در مورد بازاریابی ویدئویی بدانیم

یکی از نکاتی که شما برای رونمایی از محصولات تان باید با دقت زیر نظر داشته باشید، استفاده از دوربین های باکیفیت است. این روزها نه تنها دوربین های فیلمبرداری، بلکه دوربین گوشی های هوشمند نیز به نسبت کیفیت خوبی دارد. بنابراین شما دامنه وسیعی از گزینه ها را دم دست دارید. نکته کلیدی در این بین مقایسه دوربین های مختلف با هم و در نهایت انتخاب بهترین گزینه ممکن است. اینطوری دیگر خبری از پشیمانی بعد از ضبط ویدئو نخواهد بود. 

امروزه هزینه ضبط ویدئو بی نهایت بالاست. به همین خاطر شما فرصت دیگری برای ضبط مجدد ویدئو ندارید. این امر باعث شده تا بازاریاب ها فقط یک فرصت برای ضبط ویدئو به طور استاندارد داشته باشند. اگر شما این فرصت طلایی را از دست دهید، کلی هزینه اضافی روی دست تان خواهد ماند. پس بهتر است قبل از اینکه اوضاع بیخ پیدا کند، به فکر استفاده از دوربین خوب باشید. این طوری دست کم کیفیت ویدئوی تان بالا خواهد بود. 

نکته دیگری که در این میان باید بدان توجه کنید، مسئله مربوط به ارزیابی سناریوی نهایی برای ضبط ویدئو است. از آنجایی که شما فرصت های چندباره ندارید، باید برای تک فرصت در دسترس تان برنامه ریزی خوبی انجام دهید وگرنه باید دوباره با کلی هزینه ویدئوی تان را از اول ضبط کنید. فکر می کنم کمتر کسی در بازار پیدا شود که با چنین گزینه ای میانه خوبی داشته باشد، مگر نه؟

سخن پایانی

بازاریابی براساس طراحی ویدئوی محصولات کاری است که خیلی ها آن را بی نهایت ساده می دانند. با این حال وقتی وارد میدان می شویم، سختی های زیادی پیش پای مان خواهد بود. به همین خاطر ما در این مقاله سراغ اصول طراحی ویدئوی محصولات رفتیم. بر این اساس اول از همه ماهیت این استراتژی را بررسی و برخی از الگوهای آن را معرفی کردیم. بعد هم سراغ برخی از توصیه های کلیدی برای ضبط ویدئوهای حرفه ای رفتیم. حالا شما آمادگی لازم برای اثرگذاری بر روی مخاطب هدف به بهترین شکل ممکن را دارید. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و ویدئوهایی مناسب از محصولات تان تهیه کنید. هرجا هم مشکلی داشتید، کارشناس های ما در روزنامه فرصت امروز آماده کمک به شما هستند. 

منابع:

https://visme.co

https://www.chameleon.io

برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7bPmCP0M
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگ
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه