دوشنبه, 25 آذر 1398 - 12:05

بیت کوین را باید نخستین ارز دیجیتال دانست که اگرچه تاکنون هیچ کشوری آن را به عنوان پول رسمی خود معرفی نکرده است، با این حال این امر به مانعی برای رشد فوق‎العاده آن تبدیل نشده است. این سیستم بدون پشتوانه بوده و انتقال آن مستقیما توسط کاربران انجام می شود، با این حال منتقدان جدی ای را نیز داشته که از جمله مهم-ترین آنها وارن بافت(موسس برند برکشایر هاتاوی) است، با این حال نمی توان کتمان کرد که بیت کوین، آینده نظام پولی محسوب می‎شود.

نکته بسیار جالبی که لازم است تا در رابطه با بیت کوین بدانید این است که نخستین افرادی که موفق شده اند تا از این طریق به درآمد میلیاردی دست پیدا کنند، برادران وینکلوس هستند. آنها بودجه خود برای سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را از طریق مبلغی به دست آورده اند که مارک زاکربرگ در دادگاهی برای تعیین مالکیت فیس‎بوک مجبور به پرداخت آن شده است. اگرچه مخترع ارز دیجیتال را فردی ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو می دانند، با این حال اطلاعاتی از وی منتشر نشده و بنا به دلایلی نامعلوم کاملا از نظر عموم مخفی نگه داشته شده است.

بیت کوین نخستین ارز دیجیتال

نکته جالب دیگری که باید آن را ذکر کنیم این است که در حال حاضر، هیچ ارزی در سرتاسر جهان پشتوانه ندارد. به همین خاطر نباید بدون پشتوانه بودن ارز دیجیتال را یک عیب بزرگ تلقی کنید. علت این امر به این خاطر است که در گذشته ارزها توسط بانک مرکزی به صورت قراردادی با مقدار مشخصی طلا یا ارز سایر کشورها در اصطلاح پشتیبانی می شد. با این حال از دهه 70میلادی، این سیستم کنار گذاشته شده و ارز شناور به عنوان جایگزین آن معرفی شد. درواقع در حال حاضر ارزش هر ارز به میزان مقبولیت آنها بستگی دارد.

مطلب مرتبط: چگونه بیت کوین و بلاک چین سرمایه گذاری جمعی را دگرگون می کنند؟

همچنین با توجه به شفافیت بالا در نحوه تولید، میزان و در دسترس همگان بودن آن، از پتانسیل بالایی برای جلب اعتماد افراد برخوردار است. ویژگی مهم دیگر بیت کوین این است که افراد در آن عملا ناشناخته باقی خواهند ماند. این امر هیچ‎گونه شانسی برای سودجویان و کلاهبرداران را برای دسترسی به حساب افراد دیگران و یا پیگیری دولتی تراکنش ها، باقی نخواهد گذاشت. با این حال نمی توان کتمان کرد که این سیستم می تواند مورد استفاده گروه-های تروریستی و خلافکارها نیز برای انجام معاملات و خرید تسلیحات، قرار گیرد. با این حال با توجه به این امر که شروع به کار بیت کوین از سال 2009 بوده است، این امر بسیار طبیعی است که هنوز عموم مردم نتوانند به آن اطمینان پیدا کنند. اما نکته ای که نباید فراموش کنید این است که در دو سال گذشته، ارزش این ارز به بیش از 10 برابر رسیده است.

به همین خاطر دیگر نمی-توان به آن بی‎توجه باقی ماند. برای استفاده از آن نیز شما دو روش را در پیش روی خواهید داشت، نخست خرید از طریق صرافی ها و دیگری از طریق استخراج آن با سیستم هایی مخصوص به نام ماینینگ که پروسه ای پیچیده محسوب شده و نیاز به برق زیادی دارد. درواقع علی‎رغم انواع تبلیغات موجود، هیچ فردی نمی تواند با لپ تاپ خود در این رابطه استخراجی را داشته باشد. به همین خاطر نباید ابدا در این زمینه فعالیتی را انجام دهید. در غیر این صورت تنها زمان طولانی-ای را صرف یک اقدام بیهوده کرده اید و صفحاتی که ادعای چنین توانایی را دارند ممکن است به سادگی به اطلاعات سیستم شما دسترسی پیدا کرده و اقدامات سودجویانه خود را انجام دهند، با این حال در حال حاضر برخی از شرکت ها خصوصا در خود کشور ژاپن، حقوق کارمندان خود را با این ارز پرداخت می کنند. با این حال توصیه می شود به علت نوسانات قیمت بالای آن، بدون هم فکری با فردی حرفه ای ابدا فعالیتی در این زمینه نداشته باشید. درواقع اگرچه در آینده بیت کوین جایگاه فعلی ارزهای رایج را خواهد گرفت، با این حال در حال حاضر به مانند هر تکنولوژی جدید دیگری، با مشکلاتی مواجه است که تنها افراد خبره می-توانند مشکلات را شناسایی کرده و اقدامات کم‎خطری را داشته باشند. به همین خاطر نیز گفته می شود که برای عمومیت گرفتن آن در سطح جهان حداقل به سه سال دیگر زمان نیاز خواهد بود.  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید