یکشنبه, ۶ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Sun, 27 Nov(11) 2022 /
           
فرصت امروز

واقعیت این است که بیش از نیمی از مردم جهان از شغل خود راضی نیستند. بدون شک عدم علاقه به کار باعث خواهد شد تا زمینه رشد، بسیار محدود و حتی غیرممکن باشد. شاید به همین خاطر نیز تعداد افراد موفق، بسیار کم است، با این حال آیا تاکنون نسبت به شغل مورد علاقه خود فکر کرده اید؟ در این رابطه تصور اشتباه بسیاری از افراد این است که پردرآمدترین حوزه ها را انتخاب می کنند. با این حال واقعیت این است که شما در هر حوزه ای تنها اگر عملکرد فوق العاده ای را داشته باشید، به موفقیت های بزرگ دست پیدا خواهید کرد. به همین خاطر اگر فردی در یک زمینه موفق شده است، ابدا به این معنا نخواهد بود که شما نیز قادر به تکرار آن خواهید بود. در این رابطه طی مصاحبه ای که از افراد موفق گرفته شده است، آنها اولویت اصلی خود را علاقه دانسته و مسائل مادی را در مرتبه های دیگر قرار داده اند. به همین خاطر شغل مورد علاقه هر فرد، بدون توجه به مسئله مادی آن باید باشد. در این رابطه بسیار مهم است که شغل ابی مناسبی داشته باشید و به دنبال شغلی برای خود باشید که کاملا با ویژگی ها، علایق و نوع شخصیت شما هماهنگ باشد. این امر باعث خواهد شد تا کار، به تفریح شما تبدیل شده و تحت این شرایط، کسب هیچ موفقیتی دور از انتظار نخواهد بود.

فراموش نکنید که حتی یک انتخاب اشتباه، ممکن است باعث شود که شما عمر خود را در مسیری سپری کنید که ابدا مورد علاقه شما نبوده و همواره با حسرت هایی همراه باشید، با این حال این امر به معنای آن نخواهد بود که در صورت آنکه تاکنون شغل مورد علاقه خود را پیدا نکرده اید، محکوم به ادامه مسیر خود خواهید بود. درواقع شما می توانید در هر زمانی، شروعی مجدد را داشته باشید، با این حال این امر تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که نسبت به چگونگی انتخاب بهترین حوزه کاری برای خود، اطلاع داشته باشید. اگرچه در این رابطه نظرات مختلفی وجود دارد، با این حال در این مقاله تلاش شده است تا بهترین و ساده ترین آنها معرفی شود. در همین راستا و در ادامه به بررسی شش مورد منتخب خواهیم پرداخت.

شغل یابی

1-خودتان را بشناسید

در مسیر شغل یابی حرفه ای متوجه می شوید بهترین شغل برای شما، با توجه به ویژگی های درونی شما پیدا خواهد شد. در این رابطه مشورت ، تنها زمانی سودمند خواهد بود که شما بین دو گزینه، با تردید مواجه شده باشید، با این حال این امر ابدا نباید به معیار انتخاب شما تبدیل شود. به همین خاطر پیش از هر چیز، شما به یک دوره خودشناسی خوب نیاز خواهید داشت. برای این امر توصیه می شود که تمامی مواردی که مورد علاقه شما هست را در جایی یادداشت کرده و در رابطه با حوزه های مختلف کاری، اطلاعات کسب کنید. در مرحله بعد قادر خواهید بود تا گزینه های مناسب با توجه به علایق و ویژگی های خود را پیدا کرده و در رابطه با بهترین آنها تصمیم گیری کنید. برای اطمینان از درستی انتخاب خود، می توانید حتی برای مدتی به عنوان یک کارآموز، فعالیت کنید. در این رابطه نباید از اهمیت روانشناس ها برای کاهش اشتباهات غافل شد. درواقع این افراد می توانند به خوبی نوع شخصیت شما را پیدا کرده و در انتخاب شما کاملا تاثیرگذار باشند.

مطلب مرتبط: طریقه پیدا کردن شغل دلخواه از زبان 10 کارآفرین برتر

برای مثال برخی از کارها ابدا برای افراد درونگرا مناسب نبوده و اگر از این ویژگی برخوردار باشید، بدون شک شانس موفقیت بسیار کمی را خواهید داشت. همچنین فراموش نکنید که علت ابراز تمایل بسیاری از افراد نسبت به یک حوزه کاری، ظاهرنگری آنها بوده و ممکن است با حضور در آن، با مواردی مواجه شوند که کاملا در تضاد با تصورات شان بوده است. به همین خاطر نمی توان صرفا به تمایل اولیه اعتماد کرد. در نهایت توجه داشته باشید که قبل از حضور در هر عرصه ای، بهتر است تا دلیل و یا دلایل خود را مشخص کرده و با افراد موفق این حوزه، ارتباط برقرار کنید. تمامی این موارد باعث خواهد شد تا نتیجه کار، انتخاب بهترین گزینه موجود باشد.

2-دلیل این امر که برای خود شانس موفقیت را قائل می شوید، بیابید

شما دقیقا باید بدانید که چرا تصور می کنید که در حوزه مدنظر خود، شانس موفقیت بالایی را خواهید داشت. درواقع بدون وجود یک هدف، بدون شک حتی علاقه نیز کافی نخواهد بود. برای مثال ممکن است فردی به خلبانی تمایل بسیاری را داشته باشد، با این حال تاکنون نسبت به نحوه رسیدن به این خواسته، فکر نکرده باشد. بدون شک چنین تمایلی، کاملا گذرا بوده و در صورتی که برنامه ای برای رسیدن به این هدف را نداشته باشید، لازم است تا به دنبال شغلی دیگر بگردید. در این رابطه یک مثال بسیار جالب وجود دارد که عنوان می کند که تمامی افراد تمایل بالایی را برای به دست آوردن تناسب اندام دارند، با این حال تنها تعداد کمی، به باشگاه رفته و در این رابطه برنامه ریزی دارند. این امر به خوبی نشان می دهد که شما باید دقیقا بدانید که چه مسیری را باید طی کنید. به خاطر داشته باشید که در حال حاضر، در تمامی حوزه ها رقابت به بالاترین حد ممکن رسیده است. تحت این شرایط برای کسب موفقیت زیاد، شما به یک نوآوری و یا خلاقیت نیاز خواهید داشت.

برای مثال نت فلیکس، به این علت موفق شده است که به شهرت جهانی دست پیدا کند که برای اولین بار ایده تلویزیون اینترنتی را به اجرا درآورده است. بدون شک اگر موسس آن، تنها تمایل به حضور در این عرصه را داشت، در بهترین حالت به یکی از بهترین های این عرصه تبدیل می شد، با این حال به علت نوآوری خود، در حوزه ای شروع به فعالیت کرده است که عملا بی رقیب محسوب می شود. به همین خاطر نیز لازم است تا نسبت به کارآمد بودن ایده برای عملی ساختن رویای خود، اطمینان حاصل کنید. جالب است بدانید که طی مصاحبه ای که از چند تن از بهترین کارآفرین های جهان انجام شده است، آنها عنوان کرده اند که از مدت ها قبل تمامی جزییات شرکت خود را در ذهن به تصور کشیده و دقیقا می دانستند که از چه نقطه ای باید اقدامات خود را شروع کرده و چگونه در مسیر خود گام بردارند. به همین خاطر عدم وجود ایده، به این معنا است که شما باید همچنان به جست وجو خود ادامه دهید.

3- به شغل های قبلی خود توجه کنید

توجه به گذشته، باعث خواهد شد تا بسیاری از اشتباهات قبلی خود را مرتکب نشوید. برای مثال اگر در یک حوزه کاری حتی برای یک سال دوام نیاورده و تنها برای کسب درآمد آن را انتخاب کرده اید. بدون شک لازم است تا آن را به صورت کامل نادیده گرفته و به دنبال حوزه های دیگری باشید. درواقع در موارد گذشته عنوان شد که به دنبال حوزه هایی باشید که نسبت به آنها بیشترین تمایل را دارید، با این حال راهکاری برای افزایش سرعت تصمیم گیری شما نیز وجود دارد. درواقع با توجه به مواردی که نسبت به آنها تنفر دارید، با حوزه های به مراتب کمتری مواجه خواهید شد. در این رابطه توجه داشته باشید که روزهای بد را نباید به معنای نامناسب بودن حوزه کاری تلقی کنید.

مطلب مرتبط: 10 شغلی که شانس شما را برای میلیونر شدن افزایش خواهد داد

برای مثال والت دیزنی، در مسیر تحقق رویای خود، بارها با شکست مواجه شد و سال های بسیار سختی را سپری کرده است، با این حال او هیچ گاه به درستی مسیر خود شک نکرده و اتفاقات را به علت اشتباه بودن حوزه انتخابی، ندانسته است. به همین خاطر نباید تصور کنید که پس از انتخاب خود، همه چیز مطابق میل شما پیش خواهد رفت. درواقع با نگاهی به زندگینامه تمامی افراد موفق، پی به سپری شدن دورانی سخت در تمامی آنها خواهید برد. به همین خاطر اگر از شجاعت لازم برخوردار نباشید، بدون شک حتی انتخاب بهترین حوزه کاری نیز فایده ای را نخواهد داشت. در نهایت به خاطر داشته باشید که برای انتخاب های خود، حداقل باید پنج دلیل داشته باشید. در غیر این صورت تصمیم شما بهترین گزینه نخواهد بود.

4-با افراد فعال در حوزه مورد علاقه خود به گفت وگو بپردازید

بسیاری از افراد ممکن است تصوراتی غیرواقعی را نسبت به مسائل مختلف داشته باشند. با این حال شما باید باورهای خود را تا حد امکان به واقعیت نزدیک کنید. برای این امر صحبت کردن با افراد فعال در حوزه مدنظر شما، بهترین اقدام ممکن خواهد بود، با این حال نباید در این زمینه خود را تنها به یک شرکت و یا شهر، محدود کنید. این امر باعث خواهد شد تا در نهایت به کامل ترین اطلاعات دست پیدا کنید که بدون شک راهنمای بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

5-به توانایی های خود توجه داشته باشید

بدون شک تنها علاقه کافی نبوده و باید نسبت به توانایی خود برای انجام آن نیز توجه داشته باشید. برای مثال تاکنون عنوان نشده است که فردی که مشکل جدی بدی داشته، به یک ورزشکار حرفه ای تبدیل شده است. همچنین برای فردی که ترس از ارتفاع دارد، تبدیل شدن به یک خلبان، بیشتر شبیه به یک شوخی خواهد بود. در این رابطه توصیه می شود که پیش نیازهای هر حرفه ای را مورد توجه قرار داده و در صورتی که توانایی انجام آن را در خود نمی بینید، بهتر است که به دنبال گزینه های دیگری باشید. فراموش نکنید که هر فرد باید حداقل سه انتخاب را داشته باشد تا در مسیر جست وجوی خود، بتواند در نهایت بهترین را انتخاب کند. این امر در حالی است که اگر تنها یک انتخاب داشته باشید، اگر بنا به هر دلیل با مشکل مواجه شوید، بدون شک ناامیدی بدی را تجربه خواهید کرد. در نهایت فراموش نکنید که باید به شرایط جامعه خود نیز توجه داشته باشید. درواقع که تاریخ پر است از افرادی که پس از مرگ خود، به شهرت دست پیدا کرده و یا کاملا نادیده گرفته شده اند.به همین خاطر باید در نحوه رسیدن به موفقیت، به نیاز و سلیقه جامعه خود نیز توجه داشته باشید. درواقع توجه به نیاز جامعه، خود یکی از معیارهای بسیار مناسب خواهد بود.

برای مثال اگرچه آقای تراویس کالانیک، رویای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق را داشته است، با این حال این خواسته زمانی محقق شد که او نیاز جامعه به شیوه جدیدی از تاکسی ها را مورد توجه خود قرار داد که نتیجه آن ایجاد اوبر به عنوان نخستین سرویس تاکسی های اینترنتی بود. به همین خاطر ضروری است تا در شیوه رسیدن به رویای خود، نیاز جامعه را مورد توجه جدی قرار دهید. در این رابطه اگرچه شما تنها باید در حوزه ای فعالیت کنید که نسبت به آن تمایل دارید، با این حال شیوه کار شما باید کاملا با توجه به نیاز جامعه باشد. برای مثال اگر خواهان تبدیل شدن به یک داستان نویس موفق هستید، باید موضوعاتی را انتخاب کنید که کاملا مورد پسند جامعه هدف شما محسوب می شود.

مطلب مرتبط: راهبردهای طلایی برای رسیدن به شغل رویایی

6-از نمایش استعدادهای خود واهمه ای نداشته باشید

بدون شک موفقیت، اقدامی مرحله ای محسوب می شود. برای مثال یک مدیر، در ابتدا کارمندی ساده بوده و یا یک بازیکن بزرگ، در ابتدا در تیمی کوچک پا به توپ شده است. به همین خاطر نباید موفقیت را امری یک شبه تلقی کنید. در این رابطه ضروری است تا از صبر کافی برخوردار باشید، با این حال با راهکارهایی می توان سرعت رسیدن به هدف نهایی را افزایش داد. برای مثال با افزایش برخی از مهارت ها می توان سرعت پیشرفت خود را افزایش داد. به همین خاطر بسیار مهم است که از همان ابتدای کار خود، به دنبال آموزشی مداوم و افزایش مهارت های خود باشید.

برای مثال ممکن است به طور معمول، به پنج سال زمان برای رسیدن به جایگاهی بالاتر نیاز باشد، با این حال شما می توانید آن را کمتر کنید. درواقع اگر خواهان تلاش بیش از حد نباشید، بدون شک فرصت را به رقبای خود خواهید داد. تحت این شرایط ممکن است رسیدن به هدف، به قدری طولانی شود که شما دیگر از تمایلی برای رسیدن به آن برخوردار نباشید. به همین خاطر ضروری است تا خود را برای تلاشی فوق العاده، آماده کنید. همچنین ضروری است تا از متفاوت بودن، واهمه ای نداشته باشید. برای مثال ممکن است هیچ یک از همکاران شما، تمایلی برای نمایش استعدادهای خود نداشته باشند، با این حال محیط اطراف، نباید تعیین کند که شما چگونه رفتار کنید.

منبع : business2community
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/irTjEAeY
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه