سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 - 14:08

بدون شادبودن امکان حس خوشبختی وجود نخواهد داشت. در این رابطه فراموش نکنید که هیچ فردی به اندازه خودتان نمی تواند شرایط را برای شادبودن مهیا سازد. در این رابطه سوالی که مطرح است این است که عادت های شادی‎ساز کدامند؟ در ادامه به بررسی هفت مورد منتخب آنها خواهیم پرداخت.

1-مهربانی

عادت های شادی ساز

نتایج تحقیقات نشان می دهد که مهربان بودن، اگرچه در ظاهر به نفع اطرافیان است، با این حال تاثیر اصلی را بر روی روحیه خود فرد می‎گذارد. درواقع یک فرد مهربان به علت حس خوبی که در وی ایجاد می شود، زمینه شادی بیشتری را در زندگی خود خواهد داشت. این نکته را نیز فراموش نکنید که چنین رفتاری باعث می شود که سایرین نیز تمایل به رفتاری مشابه داشته باشند که این وضعیت، زندگی شما را در بهترین حالت قرار خواهد داد.

مطلب مرتبط: نکاتی برای کارآفرینانی که به دنبال شادی هستند

2-بخشش

برطبق یک جمله مشهور، ناراحتی، عصبانیت و کینه از اقدامات اشتباه دیگران به معنای آن است که شما خودتان را به خاطر اقدام نادرست فردی دیگر مجازات کنید. بدون شک این امر فرصت شادبودن در زندگی را از شما خواهد گرفت. با نگاهی واقع‎بینانه نیز پی به این امر خواهید برد که عملا دلیلی برای چنین اقداماتی وجود نداشته و به راحتی می توان دیگران را بخشید. درواقع به هر میزان که از موقعیت های ناراحت‎‏کننده فاصله بگیرید، زمینه برای شادتر زندگی کردن، مهیاتر خواهد شد.

3-کنجکاوی

شاید این عادت در ظاهر بی‏ارتباط با مقوله شادبودن در زندگی باشد، با این حال فراموش نکنید که درگیر شدن با روزمرگی باعث می شود تا افراد با مشکلاتی نظیر افسردگی مواجه شوند که یک بیماری ذهنی، زمینه را برای انواع مشکلات بدنی آماده خواهد کرد. درواقع از درون یک ذهن مریض، نمی توان انتظار شاد بودن را داشت. در این رابطه کنجکاوی باعث می شود تا افراد همواره در موقعیت‏ های جدیدی قرار گرفته و این امر خود شادی را در زندگی افراد به وجود می آورد. یکی از دلایلی که بسیاری از روانپزشک ها توصیه می کنند که افراد سفر کردن را در برنامه خود قرار دهند، این است که شما در سفر، با فضا و مردم جدید آشنا می شوید که در راستای همان کنجکاوی بوده و شادی را در شما به میزان فراتر از حد تصور افزایش می دهد.

4-قدردانی

قدردان بودن باعث می‎شود که با سرعتی فوق‎العاده به فردی محبوب تبدیل شوید. به هر میزان که کیفیت روابط اطراف شما بالاتر باشد، احساس شادی و رضایت بیشتری را از زندگی خود خواهید داشت. در نهایت افرادی که کمک آنها با قدردانی همراه است، تمایل به تکرار اقدامات خود دارند. این امر درست اقدامی است که در اصول مدیتیشن و ان ال پی به آن تاکید شده و تاثیرات باورنکردنی را در روحیه افراد دارد. به همین خاطر برای قدردانی کردن منتظر موقعیتی خاص نبوده و آن را هر روز صبح بابت نعمت های زندگی خود، انجام دهید.

5-سخاوتمندی

محققان دانشگاه هاروارد بر روی این موضوع چندین سال تحقیق کرده اند که چه چیزی بالاترین میزان رضایت از زندگی را برای فرد به همراه خواهد داشت. اگرچه تصور می-شد که در این رابطه ثروت، بالاترین امتیاز را به دست آورد، با این حال در کمال تعجب کمک کردن به دیگران مهم ترین اقدام برای احساس خوشبختی و افزایش شادمانی تعیین شد. درواقع افرادی که به صورت مرتب و بدون چشمداشت به دیگران کمک می کنند، بهترین وضعیت روحی ممکن را خواهند داشت. در این رابطه فراموش نکنید که سخاوتمندی تنها در کمک مالی چند میلیونی خلاصه نشده و تنها کافی است تا در حد توان خود اقدام کنید.

6-صبوری

صبر یکی از مهم ترین ویژگی ها نه‏تنها برای احساس شادمانی، بلکه جهت موفقیت در زندگی و کار محسوب می شود. درواقع با عجله کردن، شما باعث می شوید تا هیچ چیز روند طبیعی خود را طی نکرده و همواره با مشکل مواجه باشید. خوشبختانه امروزه مقالات، کتاب ها، سخنرانی ها و پادکست های مختلفی در رابطه با راهکارهای افزایش صبر وجود دارد که توصیه می شود آنها را مورد توجه خود قرار دهید.

7-تفاوت

افرادی که از زندگی خود شادمان هستند، آنهایی هستند که تفاوت خود با دیگران را محترم شمرده و سبک زندگی مخصوص به خود را ایجاد می کنند. این امر در حالی است که اگر بخواهید به تقلید پرداخته و مواردی نظیر مدگرایی، برای شما اولویت باشد بدون شک فرصت شادبودن در زندگی را محدود خواهید کرد. در نهایت توجه داشته باشید که لازم است تا افرادی را که باعث می شوند تا شادبودن زندگی شما کمتر شود را کنار گذاشته و فرصت را برای پیداکردن دوستانی جدید ایجاد کنید.

مطلب مرتبط:تأثیر شاد بودن در کسب و کار

در نهایت با این هفت اقدام ساده شما می-توانید میزان شادبودن خود را به مقدار زیادی افزایش دهید، با این حال فراموش نکنید که همواره فضا برای انجام کارهای بیشتر وجود خواهد داشت، با این حال این موارد بسیار ساده و تاثیرگذار بوده و به همین خاطر بهترین گزینه های موجود جهت شروع کار محسوب می‏شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید