شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی 15 تکنیک طلایی در بازاریابی ایمیلی

چگونه در بازاریابی ایمیلی عملکرد موفقی داشته باشیم؟

4 سال پیش ( 1398/6/3 )
پدیدآورنده : بازاریابی ایمیلی   پدیدآورنده : زک ویلیامز   پدیدآورنده : علی آل علی  

امروزه بازاریابی الگوهای مختلفی دارد. یکی از مهم ترین این الگوها بازاریابی ایمیلی است. در طول چند سال اخیر تردیدها در مورد تاثیرگذاری این الگو به شدت افزایش یافته است. اگرچه با توسعه شبکه های اجتماعی بسیاری از بازاریاب ها به سوی فعالیت در پلتفرم های مشهوری مانند اینستاگرام سوق پیدا کرده اند، با این حال هنوز هم سرمایه گذاری بر روی الگوی ایمیلی مزیت های خاص خود را دارد.

یکی از مهم ترین نکات در زمینه بازاریابی ایمیلی تلاش برای توسعه فهرست ایمیل های در دسترس مان است. هرچه این فهرست شامل افراد مرتبط با کسب و کارمان باشد، احتمال تاثیرگذاری کمپین مان افزایش خواهد یافت. یکی از اشتباهات اساسی در زمینه بازاریابی ایمیلی تلقی آن به عنوان فرآیند ارسال ایمیل ماهانه برای مخاطب هاست. صرف ارسال ایمیل هیچ گاه تاثیرگذاری لازم بر روی مخاطب را پدید نمی آورد. در اینجا ما نیازمند یک استراتژی قوی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف هستیم. در ادامه با بررسی 15 تکنیک کاربردی شما را در زمینه تدوین استراتژی بازاریابی ایمیلی یاری خواهیم کرد.

تکنیک طلایی بازاریابی ایمیلی

1. استفاده از سیستم اتوماسیون

تلاش برای ایجاد رابطه ای شخصی و نزدیک با مخاطب هدف مهم ترین بخش در هر الگوی بازاریابی محسوب می شود. به عنوان یک بازاریاب پاسخگویی دستی به تمام ایمیل ها امکان پذیر نیست. این امر وقت زیادی را از ما خواهد گرفت. به علاوه احتمال بروز اشتباه نیز در پاسخگویی ما وجود دارد. بهترین راهکار به نظر من استفاده از سیستم های اتوماسیون است. چنین سیستم هایی امکان پاسخگویی خودکار به ایمیل های کاربران را فراهم می سازد.

در بازاریابی پاسخگویی سریع به مخاطب اهمیت بالایی دارد. با استفاده از سیستم های خودکار این هدف به خوبی تحقق خواهد یافت. در نتیجه سطح رابطه و تعامل ما با مخاطب مان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

2. خلق کمپین های اختصاصی

پس از آنکه سیستم خودکار برای بازاریابی ایمیلی مان انتخاب کردیم باید وضعیت هر مخاطب را مورد بررسی قرار دهیم. هدف اصلی در اینجا اطمینان از ارسال محتوای مناسب برای هر کاربر است. در صورت ارسال پیام ناهماهنگ با سلیقه مخاطب فرآیند جلب نظر وی به شدت دشوار خواهد شد. در بسیاری از موارد اشتباه برندها تولید محتوایی یکسان برای تمام کاربران است. به این ترتیب ویژگی منحصر به فرد هر دسته از کاربران مورد غفلت قرار می گیرد. یکی از نکات مهم به هنگام طراحی کمپین شخصی سازی محتواست. بازاریابی ایمیلی فقط کانالی ارتباطی برای توسعه کمپین های برندمان در شبکه های اجتماعی نیست. تاثیرگذاری الگوی بازاریابی ایمیلی فقط با تولید محتوای اختصاصی و شخصی سازی آن برای هر دسته از مخاطب ها امکان پذیر خواهد بود. در غیر این صورت ایمیل های ما پیش از مطالعه از سوی مخاطب حذف خواهد شد.

3. تولید محتوای آموزشی

در حالت ایده آل تولید محتوا با هدف آموزش نکات کاربردی به مخاطب جذابیت بالایی دارد. استفاده از فرمت های مختلف نظیر ویدئو، تصویر و صدا در کنار هم تجربه مفیدی را ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب مخاطب امکان یادگیری نکات آموزنده در کنار تجربه هیجان انگیز را خواهد داشت. بدون تردید هیچ کس از مطالعه ایمیلی با حال و هوای مدرسه و دانشگاه لذت نمی برد. به همین دلیل در طراحی محتوای ایمیل ها باید نهایت خلاقیت و توجه به سلیقه مخاطب را لحاظ کرد.

یکی از نکات مهم در زمینه تولید محتوای آموزنده مربوط به توسعه جایگاه برندمان است. هر برندی توانایی لازم برای خلق محتوای جذاب و در عین حال آموزشی را ندارد، با این کار برند ما امکان توسعه جایگاه خود را به دست می آورد. بسیاری از برندها در تلاش برای ارائه تصویری حرفه ای و کارشناس گونه از خود هستند. تولید محتوای آموزشی و هیجان انگیز به بهترین شیوه این هدف را محقق خواهد کرد.

4. ارسال خبرنامه

اگرچه جذابیت های ارسال ایمیل آموزشی بسیار زیاد است، اما نباید سایر شیوه های مناسب از نظر دور بماند. یکی از راهکارهای مناسب ایجاد سرویس خبرنامه الکترونیکی است. هدف اصلی از این کار ارسال اخبار تازه پیرامون برندمان است. نکته مهم در اینجا پوشش اخبار مهم در حوزه کسب و کارمان خواهد بود. هیچ کس یک خبرنامه را فقط برای اطلاع از اخبار مربوط به برند موردنظر دنبال نمی کند. توانایی مناسب در زمینه تحلیل شرایط بازار و ارائه توصیه های کاربردی به مشتریان نقش مهمی در زمینه تاثیرگذاری کمپین بازاریابی ما خواهد داشت.

توصیه من در مورد استفاده از خبرنامه الکترونیکی در فرآیند بازاریابی ایمیلی تلاش برای ارتقای جایگاه مان به عنوان مشاور مشتریان است. این امر ما را از صرف یک فروشنده معمولی فراتر خواهد برد. مردم علاقه مند به برندهای دلسوز و به فکر مشتریان هستند. به این ترتیب صرف فعالیت مناسب در زمینه فروش محصولات و خدمات نظر خریدار را جلب نخواهد کرد.

بازاریابی ایمیلی

5. اهمیت عنصر تداوم

یکی از اشتباهات بزرگ برندها در زمینه بازاریاب عدم تدوین تقویم برای فعالیت شان است. این امر فقط ویژه بازاریابی ایمیلی نیست. اغلب کمپین های بازاریابی از این ضعف رنج می برند. وقتی ما برنامه و تقویمی دقیق برای فعالیت مان داشته باشیم، هیچ گاه دچار سردرگمی نخواهیم شد. بدون تردید فعالیت مداوم در زمینه ارسال ایمیل برای کاربران بدون تدوین جدول زمانی مناسب امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل من تاکید فراوانی بر روی این امر دارم.

برندها معمولا چند کمپین بازاریابی را در کنار هم مدیریت می کنند. بدون استفاده از برنامه ای دقیق برای مدیریت این کمپین ها در کنار هم ایجاد آشفتگی اجتناب ناپذیر خواهد بود. مدیریت مطلوب و مداوم کمپین های بازاریابی در کنار هم بیانگر وجهه حرفه ای برندهاست. به این ترتیب با تدوین تقویمی دقیق برای فعالیت بازاریابی امکان نمایش رفتار حرفه ای برندمان فراهم خواهد شد.

6. استفاده از موضوعات جذاب

دشوارترین مرحله بازاریابی ایمیلی تلاش برای ایجاد تفاوت میان کمپین برندمان با سایر نمونه های مشابه است. در این زمینه بهترین راهکار تحلیل عملکرد سایر رقباست. بدون شک همه ما در طول روز چند ایمیل تبلیغاتی و بازاریابی از سوی برندهای مختلف دریافت می کنیم. بسیاری از مردم بدون مطالعه چنین ایمیل هایی گزینه حذف دسته جمعی را انتخاب می کنند، با این حساب شانس کمپین ما برای نجات از گزینه حذف و جلب توجه مخاطب بسیار کم خواهد بود.

یکی از المان های مهم در جذب نگاه مخاطب انتخاب تیتر مناسب است. به طور معمول کاربران زمانی معادل سه ثانیه را به مطالعه موضوع هر ایمیل اختصاص می دهند. به این ترتیب با مشاهده تیتر جذاب شاید آنها به مشاهده سایر بخش های ایمیل نیز علاقه مند شوند. کلید موفقیت هر کمپین افزایش تمایل کاربران به مطالعه محتوای داخلی هر پیام است. این امر بدون طراحی تیتر جذاب امکان پذیر نخواهد بود.

7. ضرورت طراحی بصری زیبا

ایمیل فقط مجموعه ای از کلمات کنار هم نیست. یکی از المان های مهم در جلب نظر مخاطب استفاده از جلوه های بصری زیباست. همه ما بیشتر از متن به فرمت تصویر علاقه مند هستیم. مطالعه یک متن همراه با جلوه تصویری زیبا هر مخاطبی را سر ذوق خواهد آورد. موفقیت بسیاری از برندهای بزرگ در زمینه بازاریابی ایمیلی به دلیل طراحی مناسب جلوه دیداری ایمیل شان است. استفاده از طرح های جذاب در زمینه طراحی نمای داخلی پیام نقش انکارناپذیری در جذابیت ایمیل ما خواهد داشت.

به طور معمول طراحی جلوه بصری در ایمیل ها روند مشخصی ندارد. با این حال درج نام برند و لوگوی آن در ابتدای پیام ضروری است. در مورد سایر بخش ها استفاده از خلاقیت و نوآوری حرف اول را می زند. به این ترتیب مخاطب پس از مشاهده تیتر جذاب با محتوای هیجان انگیزی نیز مواجه می شود. این دو المان وقتی در کنار متن کاربردی و آموزنده قرار گیرد، تفاوت میان برند ما و رقبا را رقم خواهد زد.

8. تایید دو مرحله ای کاربران و مزیت های آن

یکی از مزیت های هر برندی فهرست ایمیل مخاطبش است. برندها تلاش زیادی برای محافظت از این فهرست می کنند. به علاوه افزودن ایمیل تازه به این فهرست نیز با فیلترهای فراوانی موجه خواهد بود. دلیل این امر حفاظت از کیفیت بالای فهرست کاربران است. در بسیاری از موارد کاربران اقدام به درج ایمیل اسپم یا ثبت نام بدون علاقه مندی به خبرنامه برندمان می کنند. این امر کیفیت کلی کمپین بازاریابی برندمان را کاهش می دهد. راهکار مناسب در اینجا تعیین شرایط عضویت در خبرنامه یا دریافت پیام های بازاریابی برندمان است. به این ترتیب مخاطب پس از ثبت نام اولیه باید لینک تایید عضویت در خبرنامه و کمپین را نیز پیگیری کند. این امر دردسر زیادی برای کاربران نخواهد داشت.

تلاش برای حفظ کیفیت فهرست ایمیل های کاربران یک تکنیک کلاسیک محسوب می شود. این امر از الگوی اولویت کیفیت بر کمیت سرچشمه می گیرد. به این ترتیب با حفظ کیفیت خبرنامه برندمان امکان فعالیت بهینه فراهم می شود.

9. ارزیابی میزان موفقیت کمپین

ارزیابی میزان موفقیت کمپین ها یکی از مهم ترین وظایف بازاریاب ها محسوب می شود. خوشبختانه در این زمینه معیارهای متعددی پیش روی برندها قرار دارد. به طور معمول ارزیابی نرخ باز شدن ایمیل و مدت زمان مطالعه کاربران مورد توجه بازاریاب ها قرار دارد. به نظر من این شیوه ها قدیمی محسوب می شود. بر این اساس توصیه من توجه به میزان تعامل حاصل از هر کمپین است. این امر از طریق ارزیابی وضعیت بازخوردهای کاربران به پیام های مان امکان پذیر خواهد بود. به این ترتیب امکان تعیین بهترین الگوی بازاریابی برای برندمان فراهم می شود. نکته مهم در اینجا ارزیابی هر کمپین و مقایسه وضعیت آن با سایر کمپین هاست. به این ترتیب الگوی موفق تر باید مورد توجه مرکزی برندمان باشد. به علاوه، تعیین کمپین برتر به معنای نرخ تعامل بیشتر کاربران با محتوای آن نیز هست. به این ترتیب ما درک بهتری از سلیقه مخاطب مان پیدا می کنیم.

10. یافتن بهترین زمان برای ارسال ایمیل

بازاریابی ایمیلی

در زمینه تعیین زمان مناسب برای ارسال ایمیل یک فرمول واحد برای تمام کسب وکارها وجود دارد. حتی در حوزه یک کسب و کار نیز امکان تعیین زمان مناسب برای چند برند وجود ندارد، با این حساب هر برند باید آزمون و خطای منحصر به خود را انجام دهد. بر این اساس بهترین زمان ارسال ایمیل برای کاربران مشخص خواهد شد.

نکته مهم در زمینه تعیین زمان مناسب برای ارسال ایمیل بازنگری در آن پس از گذشت مدت زمانی مشخص است. توصیه من بازنگری پس از گذشت هر سه ماه است. این امر هماهنگی ما با سلیقه و طبع مخاطب را افزایش خواهد داد. اشتباه بسیاری از برندها بی توجهی به تغییر سلیقه کاربران است. به این ترتیب وظیفه اصلی ما باید جلوگیری از بروز چنین امری باشد.

11. توجه به کاربران گوشی های همراه

تا همین یک دهه پیش تمام ایمیل ها با استفاده از رایانه های شخصی باز می شد. اکنون ماجرا به طور کلی فرق کرده است. بر این اساس افراد دیگر زحمت مطالعه ایمیل از طریق رایانه را به خود نمی دهند. به علاوه در بسیاری از مواقع مطالعه سریع ایمیل ها در مسیر و حین تردد ضرورت دارد. همین امر توجه کاربران به گوشی های همراه در زمینه مطالعه ایمیل را افزایش داده است. ایجاد هماهنگی میان ساختار ایمیل مان و تجربه کاربران گوشی های هوشمند اهمیت بالایی دارد. خوشبختانه این امر با استفاده از سیستم های اتوماسیون که در بخش نخست مورد بررسی قرار گرفت، به خوبی فراهم می شود.

بهترین توصیه در زمینه ساختار مناسب ایمیل ها با صفحه گوشی های همراه نگارش جملات و انتخاب تیتر کوتاه است. این امر نقش مهمی در زمینه سهولت کاربران گوشی های همراه خواهد داشت.

12. عبور از تلاش برای فروش محصولات

یکی از بهترین استراتژی های فروش ارائه پیشنهادهای ویژه به کاربران در قالب ایمیل است. امروزه بسیاری از برندها با چنین تکنیکی سودهای فراوان به دست می آورند. به هر حال هیچ مشتری از دریافت تخفیف مناسب ناراحت نخواهد شد. نکته مهم در این میان توجه به فرآیند شخصی سازی پیشنهادها برای هر دسته از کاربران است. به این ترتیب شانس ما برای فروش محصولات افزایش چشمگیری خواهد یافت.

13. مرتب سازی فهرست ایمیل ها

مرتب سازی داده ها در مدیریت بهینه کسب و کار نقش اساسی دارد. این امر در حوزه بازاریابی ایمیلی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. تکنیک موردنظر من در اینجا مرتب سازی فهرست ایمیل های کاربران و حذف گزینه های نامناسب است. بدون تردید در طول زمان علاقه کاربران به برند ما دستخوش تغییر و تحول می شود. به علاوه برخی از کاربران ایمیل های خود را دیگر مورد استفاده قرار نمی دهند. در این صورت ادامه ارسال ایمیل به چنین کاربرانی کمترین فایده ای ندارد. مرتب سازی فهرست ایمیل ها در بازه های زمانی مناسب امکان سرعت بخشی به فعالیت بازاریابی ما را ممکن می کند.

14. ایجاد پیوند میان کمپین ها

بازاریابی ایمیلی فقط یک الگو در میان سایر الگوهای مناسب برای برندهاست. نکته مهم در اینجا ایجاد پیوند میان بازاریابی ایمیلی با سایر الگوهاست. به عنوان مثال، درج لینک جانبی در ایمیل مان برای ارجاع کاربران به کمپین برندمان در اینستاگرام یا توییتر ایده مناسبی خواهد بود. این امر تمایل کاربران به وضعیت برند ما را به شدت افزایش خواهد داد.

15. ضرورت توسعه فهرست ایمیل ها

آخرین تکنیک مورد بحث در این مقاله ادامه فرآیند توسعه فهرست ایمیل های برندمان است. هرچه کاربران علاقه مندتری به محتوای برندمان دسترسی داشته باشند، امکان موفقیت برندمان در حوزه بازاریابی افزایش خواهد یافت. به منظور تضمین موفقیت پایدار برندمان در حوزه بازاریابی ایمیلی توسعه و به روز رسانی مداوم فهرست ایمیل های کاربران ضروری خواهد بود. در کنار این فرآیند تلاش برای حفظ کاربران علاقه مند به برندمان نیز ضروری خواهد بود. به این ترتیب فرآیند بازاریابی ما ماهیت کاملا حرفه ای می یابد.

منبع : noobpreneur
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/FSpQy3Nh
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه