شنبه, 15 شهریور 1399 - 12:00

بازاریابی در شبکه های اجتماعی و دنیای دیجیتال چالش های خاص خود را دارد. بسیاری از برندها علی رغم سرمایه گذاری مناسب در این حوزه کمتر مورد توجه مخاطب هدف قرار می گیرند. امروزه یکی از راهکارهای مناسب برای جلب نظر مخاطب هدف به کمپین های بازاریابی تولید ویدئوهای آموزشی است. فعالیت هر کسب و کار در بازار به معنای تلاش برای حل یکی از مشکلات مشتریان است بنابراین تولید ویدئوهای آموزشی پیرامون نحوه استفاده از محصولات یا گفت وگو پیرامون دیگر مشکلات مشتریان ایده مناسبی خواهد بود. براساس گزارش موسسه Wyzowl، 84درصد از کاربران در شبکه های اجتماعی در مقایسه با مشاهده تبلیغات ساده اقدام به مشاهده ویدئوهای آموزشی می کنند بنابراین انتخاب این حوزه در عمل مزیت های بسیار زیادی برای مشتریان به همراه خواهد داشت.

استفاده از ویدئوهای آموزشی برای فروش هرچه بیشتر محصولات نیز ایده منطقی است. اغلب مشتریان پیش از خرید یک محصول اقدام به مقایسه گزینه های متعدد و انتخاب بهترین نمونه براساس اطلاعات در دسترس شان می کنند. اگر شما در قالب یک ویدئوی جذاب اقدام به توضیح ویژگی های محصولات تان نمایید، تجربه بسیار بهتری در زمینه فروش خواهید داشت. جلب توجه مخاطب هدف در بازه زمانی کنونی بدل به نوعی چالش دشوار برای برندها شده است بنابراین اگر شما موفقیت قابل توجهی در این زمینه کسب کنید، در رقابت با دیگران موفق تر عمل خواهید کرد.

بازاریابی طراحی ویدئوهای آموزشی

پیش از پرداختن به موضوع اصلی این مقاله پیرامون طراحی و تولید ویدئوهای آموزشی جذاب باید به معنای دقیق این الگوی از بازاریابی توجه داشته باشیم. بسیاری از بازاریاب ها و کارآفرینان در عمل حوزه های مختلف را با هم اشتباه می گیرند بنابراین در پایان اجرای کمپین امکان دستیابی نتایج دلخواه شان را نخواهند داشت.

ویدئوهای آموزشی چه نوع محتوایی هستند؟

ویدئوهای آموزشی در ساده ترین معنا شامل محتوایی با محوریت بیان یا آموزش یک امر است. چنین ویدئوهایی اغلب نقش مکمل در فرآیند بازاریابی را دارند بنابراین استفاده از آنها در مقیاسی وسیع صورت می گیرد. اگر شما دارای محصولاتی تازه و نوآورانه هستید، استفاده از چنین الگویی بهترین راهکار برای بازاریابی بهینه خواهد بود. معرفی محصولات در قالب چنین ویدئوهایی بسیار ساده و کاربردی خواهد بود.

مطلب مرتبط: بازاریابی دیجیتال با استفاده از ویدئوهای آموزشی

برخی از کسب و کارها در زمینه توضیح برخی از حوزه های فعالیت شان با مشکلات فراوانی مواجه هستند. یکی از مشکلات اساسی برندها ناتوانی در زمینه بیان اصطلاحات تخصصی کسب و کارشان به زبانی ساده است. اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید، باید نسبت به استفاده از محتوای ویدئوی آموزشی اقدام کنید. در غیر این صورت همچنان با مشکلات عمده در زمینه تعامل با مشتریان مواجه خواهید بود.

توصیه های کاربردی برای بازاریابی آموزشی بهتر

پس از آشنایی با مفهوم و مزیت های استفاده از الگوی بازاریابی آموزشی باید برخی از تکنیک های مهم در این حوزه را نیز مورد بحث قرار دهیم. در ادامه برخی از مهم ترین گام ها در فرآیند بازاریابی مبتنی بر ویدئوهای آموزشی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

1. شناخت مخاطب هدف

بازاریابی و تبلیغات بدون شناخت مخاطب هدف امکان پذیر نیست. برخی از کسب و کارها در طول سال هزینه های بازاریابی گزافی را صرف طراحی محتوا می کنند. مشاهده بازخورد منفی یا اندک پس از صرف هزینه های گزاف همیشه دردناک است بنابراین شما باید راهکاری برای غلبه بر این چالش پیدا کنید. امروزه بهترین راهکار برای بازاریابی بهتر آشنایی با سلیقه مشتریان است. این امر نیازمند یافتن مشتریان هدف و سپس سرمایه گذاری بر روی آنهاست.

شناخت مخاطب هدف در بازار کنونی کار چندان دشواری نیست. بسیاری از کسب و کارها با گردآوری اطلاعات مربوط به مشتریان فعلی شان امکان شناسایی دامنه سنی یا شغلی مشتریان هدف شان را خواهند داشت. همچنین اگر شما بودجه اندکی در این حوزه دارید، مشاهده نحوه فعالیت رقبا بهترین ایده خواهد بود. این امر همیشه اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار خواهد داد.

2. استفاده از مجری مناسب

طراحی و ضبط ویدئوهای آموزشی همیشه همراه با حضور یک مجری یا دست کم پخش صدای وی است. نکته مهم در این میان انتخاب هوشمندانه مجری موردنظر است. شما در تبلیغات تان جلوه ای واضح از برندتان را نمایش می دهید بنابراین جلوه موردنظر باید کاملا حرفه ای و هماهنگ با انتظارات مشتریان باشد.

استفاده از عنصر طنز در فرآیند معرفی محصولات یا آموزش نکات اهمیت بالایی دارد. اعتراض اغلب کاربران در زمینه مشاهده ویدئوهای آموزشی ماهیت بیش از اندازه خشک شان است. ایجاد تعادل میان انتقال محتوا و شوخی های جذاب اهمیت بالایی دارد. بدون تردید این امر همراه با دشواری های خاصی است. به عنوان مثال، اگر شما قصد تولید محتوای ویدئویی در زمینه نحوه کمک های امدادی را دارید، باید از عنصر شوخی پس از هرچند دقیقه بیان مطلب برای تغییر جو و همچنین فرصت به بازدیدکنندگان برای یادگیری مطالب توجه نمایید. اگر ویدئوی شما پشت سر هم و بدون توقف محتوای آموزشی را بیان کند، احتمال ناتوانی در زمینه حفظ مخاطب تا پایان محتوا افزایش خواهد یافت.

امروزه کاربران در شبکه های اجتماعی واکنش مثبتی به ویدئوهای بی روح و یک سویه ندارند بنابراین شما باید به دنبال استفاده از لحن مناسب و همراه با شوخی های محترمانه برای افزایش جذابیت ویدئوی تان باشید.

3. انتخاب مزیت فروش اصلی

استفاده از ویدئوهای آموزش برای فروش محصولات گزینه تازه ای نیست. بسیاری از برندها برای معرفی هرچه بهتر محصولات شان در بازارهای مختلف از این تکنیک استفاده می کنند. نکته مهم در این میان تاکید بر روی مزیت فروش برند است. برخی از کسب و کارها قیمت محصولات شان را بسیار پایین تعیین می کنند. مزیت رقابتی شما هرچه باشد، باید به خوبی در طول ویدئو مورد تاکید قرار گیرد. در غیر این صورت مشتریان تمایلی برای خرید محصولات موردنظر نشان نخواهند داد.

برخی از برندها به منظور اطمینان از ترغیب شدید مشتریان برای خرید، اقدام به طراحی چندین مزیت رقابتی برای محصولات شان می کنند. این امر شانس آنها برای فروش مناسب را به شدت افزایش خواهد داد. اگر محصول شما نوآوری تازه ای به همراه دارد، تاکید بر روی آن بهترین مزیت رقابتی برندتان خواهد بود.

4. ترغیب مخاطب به سوی عملی خاص

هر ویدئوی بازاریابی باید مخاطب را به سوی عملی خاص هدایت کند. هدف موردنظر همیشه شامل خرید محصولات نیست. شاید هدف اصلی کمپین بازاریابی برند شما افزایش دامنه ترافیک سایت رسمی باشد. هر هدفی که برای بازاریابی در ذهن دارید، باید به خوبی آن را در محتوای بازاریابی تان جای دهید. اغلب برندها پیام موردنظرشان را در پایان ویدئو درج می کنند. این امر از نظر منطقی تاثیرگذاری بیشتری بر روی مخاطب هدف خواهد داشت. شما پس از بیان نکات مربوط به محصولات تان باید انتظار دریافت نتیجه بهتر در زمینه خرید یا عمل به هدف اصلی تان از سوی مشتریان را داشته باشید.

5. نگارش متن قوی

برخی از برندها صرف استفاده از محتوای ویدئویی برای بازاریابی را به منظور تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کافی می دانند. نکته مهم در این میان ضرورت استفاده از متن قوی، حتی در بازاریابی ویدئویی، است. بیان نکات اساسی در قالبی جذاب همیشه تاثیرگذاری بهتری بر روی مخاطب هدف دارد. برخی از برندها علی رغم سرمایه گذاری هنگفت بر روی حوزه بازاریابی فقط به جلوه های بصری توجه دارند. این امر همیشه نقطه ضعف برندها در زمینه بازاریابی محسوب می شود بنابراین شما در زمینه انتخاب متن مناسب برای بازاریابی باید به هدف اصلی برندتان توجه داشته باشید.

گاهی اوقات برندها دارای اهداف مشخصی برای بازاریابی هستند، اما در عمل توانایی تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را از دست می دهند. نگارش متن قوی به معنای توجه به تجربه کلی مخاطب در طول مشاهده ویدئو آموزشی برند است. استفاده از مثال های مناسب و ارجاع مخاطب به معنای تکمیلی در زمینه آموزش موردنظر از مهمترین المان های یک متن ایده آل بازاریابی محسوب می شود.

6. خلق شخصیت برای ویدئو

حضور شخصیت های مختلف در ویدئوهای آموزشی تاثیر قابل توجهی بر روی انتقال بهتر مفاهیم دارد. متاسفانه هنوز هم تصور اغلب برندها از بازاریابی آموزشی بیان صرف برخی از نکات است. شما امروزه با بیان نکات آموزشی بدون توجه به شخصیت پردازی توانایی جلب نظر مخاطب هدف را نخواهید داشت بنابراین باید در عمل برنامه ریزی مناسبی در جهت خلق شخصیت های داستانی داشته باشید.

شخصیت های حاضر در ویدئو براساس نیاز بازاریاب ها در فرآیند بیان نکات شکل می گیرد بنابراین شاید شما در عمل نیاز به 3 یا حتی 4 شخصیت نیز داشته باشید. نکته مهم در این میان عدم انتخاب شخصیت های بیش از اندازه زیاد است. اگر شما این امر را مورد توجه قرار ندهید، ویدئوی بیش از اندازه شلوغی خواهید داشت. بی شک این امر نقش منفی بر روی تعامل شما با مخاطب هدف خواهد داشت.

مطلب مرتبط: بازاریابی محتوایی با تولید ویدئوهای آموزشی

7. استفاده از محتوای بصری برای انتقال بهتر مفاهیم

استفاده از محتوای بصری مانند جدول یا اینفوگرافی در سخنرانی های تخصصی کسب و کار بسیار رایج است. مزیت اصلی چنین محتوایی امکان بیان ساده و سریع تر اهداف اصلی است. اگر شما نیز در زمینه کسب و کار با مشکلات متعددی برای بیان پیام اصلی تان مواجه هستید، باید در فرآیند طراحی ویدئوی بازاریابی تان از انواع جدول و نمودارهای کاربردی استفاده نمایید.

هرچه توانایی یک برند برای استفاده از محتوای بصری بیشتر باشد، تاثیرگذاری نهایی ویدئو آموزشی افزایش خواهد یافت. امروزه بازاریابی با استفاده از محتوای بصری بدل به عرصه ای از رقابت شدید شده است. اگر شما نسبت به توانایی تان در این حوزه تردید دارید، استفاده از تکنیک های مورد بحث در این مقاله کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید