یکشنبه, 21 بهمن 1397 - 18:25

برلین، شهر شعارها و تبلیغات خلاق

حوزه بازاریابی همیشه نیازمند ایده های خلاقانه است. من نیز به عنوان یک بازاریاب همیشه به دنبال یافتن و خلق ایده های جذاب هستم. به همین منظور گاهی اوقات در خیابان های برلین با هدف یافتن ایده های تازه قدم می زنم. بدون تردید برای هر کسی قدم زنی در خیابان ها به منظور کسب ایده های تازه عجیب به نظر می رسد. با این حال وقتی از خیابان های برلین صحبت می کنم، معنای کاملا متفاوتی را در نظر دارم. براساس آمار موسسه Creative Boom شهر برلین در میان برترین شهرهای جهان از نظر خلاقیت قرار دارد.

متاسفانه اغلب بیلبوردها و تبلیغات کسب وکارهای کوچک که معمولا با آن مواجه می شوم، ساده و کسل کننده هستند. آنها شعارها و طرح های بسیار ساده ای را در معرض نمایش می گذارند. به این ترتیب فقط چند ثانیه پس از مشاهده شان کاملا فراموش خواهند شد. با این حال گاهی اوقات برخی از بیلبوردها و تبلیغات محیطی من را میخکوب می کند. چنین تبلیغاتی حتی پس از ماه ها همچنان در ذهن من باقی خواهد ماند. بدون تردید در چنین مواقعی برند مورد نظر در زمینه آگاهی بخشی پیرامون خود کاملا موفق عمل کرده است.

بازارابی خلاق شعار تبلیغات

در این مقاله هدف اصلی من به اشتراک گذاری برخی از ایده های بسیار جذاب بازاریابی در شهر برلین است. با این امید که شما نیز با الهام از ایده های مورد نظر سطح بازاریابی برندتان را افزایش دهید.

1. صدای برندتان را جایگزین شوخی و طنز کنید

صدای برندها همیشه تاثیرگذاری بسیار بالایی در مقایسه با صدای یک یا چند فرد مهم آن برند دارد. به عبارت ساده، صدای جمعی یک برند همه جا را پوشش داده و برای مخاطب مقاومت ناپذیر است. چنین تاثیری به ویژه در مورد پیام های تبلیغاتی اثر بسیار زیادی دارد. به نمونه ذیل توجه کنید: «ما عمیقا به خاطر اتفاق X متاسف هستیم. ما به ارزش Y پایبندی عمیقی داریم. به همین دلیل تمام کارمندان مان را نیز براساس همین اصل استخدام می کنیم. بی تردید در آینده بیشتر روی مشکل X فکر خواهیم کرد و آماده تر به شما سرویس دهی می کنیم.»

مطلب مرتبط: بازریابی خلاق؛ایده های بازاریابی مدرن و موفق

مشاهده کردید؟ متن فوق کاملا به حالت خودمانی و در عین حال مانند اعتراف حقوقی به نگارش در آمده بود. مسئله اصلی در اینجا نحوه یافتن ایده های مناسب در این مورد است.

من به منظور یافتن ایده های جذاب در مورد صدای برند سری به ایستگاه های حمل و نقل عمومی برلین زدم. در کمال تعجب شهرت اصلی این ایستگاه ها برای اتوبوس های دارای تاخیر زیاد، تابلوهای اعلام خنده دار و درهای کوچک اتوبوس که به محض ورود بسته می شود، است. در چنین شرایطی شرکت ها چگونه ایرادهای موجود را توجیه خواهند کرد؟ بدون تردید مانند هر فردی به سراغ بیان عذرهای غیرموجه خواهند رفت. با این حال مرکز حمل و نقل عمومی برلین راهکار کاملا متفاوتی را اتخاذ کرده است. آنها آگهی تبلیغاتی بسیار خلاقانه ای را برای توضیح دلایل ایراد های موجود در سازمان و خدمات شان منتشر کرده اند. متن این آگهی به زبان آلمانی است. با این حال من آن را ترجمه کرده ام.

• دلیل اصلی تاخیر واگن های حمل و نقل شرط بندی میان کارمندان است. به این ترتیب هر روز ما روی قطاری که دیرتر از همه به ایستگاه برسد، شرط می بندیم.

• صدای اعلان ایستگاه ها بسیار نامفهوم و ضعیف است. حق دارید، اما ایراد اصلی از کیفیت میکروفون ها نیست. کارمندان بخش صدا معمولا در حال استفاده از خوراکی های خوشمزه و ساندویچ های سالم به هنگام انجام وظیفه هستند.

• درهای اتوبوس ها درست پیش از سوار شدن آن بست می شوند؟ خب در این مورد تکنولوژی سر ناسازگاری با ما دارد. به این ترتیب تکنولوژی پیشرفته ما علاقه شدیدی به جا گذاشتن مسافرها دارد.

کمپین سازمان حمل و نقل عمومی برلین شهرت بسیار زیادی در دنیای شبکه های اجتماعی پیدا کرد. ویدئوی اصلی این کمپین تا به حال بیش از 3میلیون بازدید داشته است. سایت ها و مجله های مختلف نیز مطالب تحلیلی متعددی پیرامون موفقیت این برند به رشته تحریر در آورده اند.

درس این بخش: استفاده از شوخی های جالب به هنگام بیان دلایل خدمات دارای کیفیت کم تان بسیار مفید خواهد بود. به این ترتیب جلوه انسانی برند ما به نمایش در خواهد آمد. مشکل اصلی بسیاری از برندها تلاش برای مخفی ساختن جلوه انسانی شان در پشت صورتی کاملا جدی است.

2. آگاهی از بازی کلمات

استفاده از شعارهای تبلیغاتی جالب و خنده دار امری رایج در میان برندهای بزرگ است. با این حال در مورد برندهایی که همیشه این کار را انجام می دهند، مخاطب نوعی پیش زمینه پیدا خواهد کرد. به این ترتیب دیگر آگهی های طنز چنین برندهایی مورد پسند مخاطب واقع نخواهد شد، اما اگر یکی از کسل کننده ترین برندها با شعار تبلیغاتی بسیار جذابی وارد عرصه بازاریابی شود، چه؟

اگر یک برند معمولا کسل کننده با شعاری جذاب وارد عرصه بازاریابی شود، ما با مشاهده تبلیغاتش میخ کوب می شویم. دلیلش نیز ساده است: انتظار ما از چنین برندی با عمکلرد مناسبش به هم خورده است.

باور داشته باشید یا نه، مرکز ساماندهی زباله های برلین خلاقانه ترین شعارهای عمومی و سرگرم کننده را دارد. به این ترتیب هرگاه در سطح شهر به یکی از سطل ها یا ماشین های جا به جایی زباله این مرکز بر می خورم، خنده روی صورتم نقش خواهد بست. بدون تردید شوخی ها و شعارهای جالب این مرکز الگوی بسیار مناسبی برای بسیاری از کسب و کارهای بزرگ دنیا خواهد بود.

در اینجا به چند شعار مشهور روی خودروهای مرکز ساماندهی زباله های برلین اشاره خواهم کرد.

شما در حال ترک منطقه کثیف هستید

این شعار با توجه به دوران اشغال برلین از سوی نیروهای مختلف متفقین طراحی شده است. در زمان اشغال آلمان تابلوهای بزرگی در بخش های مختلف شهر به منظور مرزبندی منطقه هر کشور نصب شده بود. به عنوان مثال، خودروهای نظامی آمریکایی عبارت «شمار در حال ورود/ ترک منطقه تحت نظارت آمریکا هستید» را روی بدنه شان داشتند.

کِهراری

این واژه ترکیبی از کلمه آلمانی کِهرن به معنای جا به جایی و نام برند مشهور حوزه خودروسازی یعنی فراری است. به این ترتیب به هنگام مواجهه با خودروهای حمل زباله مرکز به خوبی از انجام وظیفه آنها مطلع خواهیم شد.

کوت دِ آزورِ

کوت واژه ای آلمانی به معنای مدفوع حیوانات است. بخش دوم ترکیب یعنی «دِ آزور» نیز الهام گرفته از ساحل توریستی کوت دِ آزوره است. به این ترتیب مرکز ساماندهی زباله های برلین به خوبی صاحبان حیوانات خانگی را نسبت به ضرورت دفع مناسب خرابکاری حیوانات شان مطلع می کند.

درس این بخش: وقتی به دنبال خلق شعار تبلیغاتی هستید، از المان های ترکیبی استفاده کنید. در مورد مرکز ساماندهی زباله های برلین، آنها به خوبی پیام شان را در قالب عبارتی کوتاه و مرتبط با وقایع تاریخی یا جاذبه های گردشگری به مخاطب منتقل می کنند. وقتی شعار تبلیغاتی ما پیوند واضحی با پدیده ای مطرح داشته باشد، در ذهن مخاطب به سادگی خواهد ماند.

3. سرقت یک تبلیغ یا شعار مشهور

درست به مانند زمانی که استراتژی بازاریابی برندمان را مطابق ترندهای برتر یا رویدادهای پیش رو تغییر می دهیم، در اینجا نیز باید شعار یا تبلیغی کاملا مشهور را مال خود کنیم.

کبابی موستفاز وِگی در برلین مشهورترین کبابی کل آلمان به حساب می آید. هرگاه از آنجا عبور می کنم، حتی در زمستان، صف طولانی از مشتریان وجود دارد. شهرت این کبابی تا آنجاست که وقتی ایلان ماسک به برلین آمد، برای صرف غذا به کبابی موستفاز وِگی سر زد. همچنین ایلان ماسک پستی در مورد این کبابی در شبکه اجتماعی منتشر کرد.

کبابی موستفاز وِگی در منوی خود غذاهای متنوعی دارد. با این حال تمرکز اصلی بازاریابی آنها روی کباب است. در یکی از مشهورترین تبلیغات این رستوران، مدیر آن برند مشهور تولید غذای کودکان را دست می اندازند. در این ویدئو صاحب موستفاز وِگی در حال عبور از کنار مرکز اصلی کوزی ژرمن به تصویر کشیده می شود. در این میان او با دقتی فراوان یکی از غذاهای کودکان را انتخاب و به راهش ادامه می دهد.

مطلب مرتبط: برترین شعارهای تبلیغاتی جهان

نکته جالب تبلیغ برند موستفاز وِگی اقدام مشابه کوزی ژرمن بود. به این ترتیب در تبلیغی مشابه کارمندان کوزی ژرمن در حال عبور از کنار رستوران موستفاز به تصویر کشیده شدند. آنها نیز با دقت برخی از غذاهای رستوران را انتخاب و به مسیرشان ادامه دادند.

کار این کمپین آنقدر بالا گرفت که یکی از برندهای تولید غذای کودکان به نام کلاز هیپ طی نامه ای رسمی به خاطر عطف توجه جامعه به صنعت تولید غذای کودک از رستوران موستفاز تشکر کرد. بدون تردید قدردانی یکی از بزرگترین شرکت های تولید غذای کودک از رستورانی که از نظر بعد فعالیت بسیار کوچک تر است، برای موستفاز وِگی اعتبار و احترام بالایی به ارمغان آورد.

درس این بخش: اگر قصد کسب شهرت بالا در زمینه بازاریابی و تبلیغات را دارید، باید اندکی از ایده های مشهور را به سرقت ببرید. به این ترتیب حال و هوای کلی تبلیغ تان باید شعار یا تبلیغ مشهور مورد نظر را به خوبی بازنمایی کند. توجه داشته باشید به هنگام انتخاب تبلیغ مشهور باید حداقل پیوندی میان برندتان و آن وجود داشته باشد. در غیر این صورت اقدام شما چندان موفق از کار در نمی آید. در صورتی که الگوبرداری ما از شعار یا تبلیغ مورد نظر به خوبی صورت گیرد، آگاهی پیرامون برندمان در عرض مدت زمانی بسیار اندک افزایش چشمگیری خواهد یافت. نکته مهم به هنگام انتخاب یک تبلیغ مشهور پیرامون هدف قرار دادن مخاطب های برند سازنده تبلیغ است. در صورت فعالیت مشابه دو برند، نتیجه کار برای شما جلب نظر مشتریان بیشتر خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید