انتقاد رئیس جمهور از منتقدان FATF - فرصت امروز

دوشنبه, 19 آذر 1397 - 11:19

حسن روحانی در دیدار با مدیران وزارتخانه راه و شهرسازی، بر تفکیک وزارتخانه ها در شرایط تحریم تاکید کرد

فرصت امروز: رئیس جمهور صبح دیروز با مدیران وزارتخانه راه و شهرسازی دیدار کرد و از یک سو، بر تفکیک برخی وزارتخانه ها در شرایط تحریم تاکید کرد و از سوی دیگر، پاسخ منتقدان تصویب FATF را داد. حسن روحانی همچنین در این نشست، انتظارات مسکنی خود از محمد اسلامی، وزیر «تازه نفس» راه و شهرسازی را به او گوشزد کرد و بر لزوم جبران عقب ماندگی بخش مسکن تاکید نمود. رئیس جمهور در عین حال، به دغدغه های حمل و نقلی خود نیز گریزی زد و گفت که وقتی کشور یک سرمربی خارجی را برای فوتبال خود استخدام کرده و این مربی تیم ملی را ارتقا می دهد، چرا با یک سرمایه گذار چنین برخوردی انجام ندهد؟

رئیس جمهور توسعه حمل و نقل ریلی را به لحاظ ایجاد امنیت و آرامش برای مردم و بهره گیری از مزیت های ترانزیتی آن، از اولویت فعالیت ها در وزارت راه و شهرسازی برشمرد و با اشاره به برنامه های گسترده دولت در گسترش خطوط ریلی کشور، گفت: حدود ۲۰درصد خطوط راه آهن کشور در این دولت احداث شده است.
روحانی لزوم شتاب و تحرک در بخش مسکن را مورد تأکید قرار داد و گفت: از وزیر مسکن و شهرسازی می خواهم که عقب ماندگی های گذشته را در بخش مسکن جبران کند، به نحوی که تحرکات ایجاد شده در این حوزه باعث ایجاد آرامش در بازار مسکن شود.

حسن روحانی FATF

تفکیک وزارتخانه ها در شرایط تحریم

رئیس جمهور گزارش های ارائه شده در این نشست را امیدوارکننده دانست و گفت: وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه بزرگ و گسترده ای است که طبیعتاً اداره آن هم دشوار است از این رو از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه رسیدیم که برخی از وزارتخانه ها از جمله وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هر کدام به دو وزارتخانه تبدیل شوند و لایحه آن را برای تفکیک مسکن و شهرسازی از راه و حمل و نقل و بازرگانی از صنعت و معدن به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم.

او اضافه کرد: نمایندگان مجلس به هر دلیلی با این لایحه همراهی نکردند، اما تفکیک این وزارتخانه ها را امروز هم یک ضرورت و به خصوص در شرایط تحریم به نفع کشور می دانیم. در شرایط کنونی نیاز داریم که بخش بازرگانی فعال باشد، منتها امروز صنعت و معدن نیز در داخل یک مجموعه قرار دارند و به مانند آن است که روی یک خودرویی با ظرفیت ۱۰ تن، باری به وزن ۳۰ تن گذاشته شده باشد که این کار حداقل می تواند سرعت این خودرو را کاهش دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: مسکن و شهرسازی و بخش حمل و نقل هر کدام مقوله بسیار مهم و گستره بزرگی را شامل می شود و در شرایط تحریم نیازمند کارهای ویژه ای در این حوزه ها هستیم و امیدواریم با توجه به مسئولیت سنگینی که بر دوش دو وزارتخانه مذکور قرار دارد، بهتر از شرایط گذشته شاهد خدمات آنها باشیم.

وی با قدردانی از زحمات وزرا و تیم قبلی وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، اظهار امیدواری کرد که وزرای جدید با هماهنگی و تلاش مضاعف بتوانند بر مشکلات غلبه کرده تا عبور از مشکلات اقتصادی و تحریم به راحتی انجام گیرد.

روحانی توجه ویژه به بخش حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای را مورد تأکید قرار داد و گفت: در ۵سال گذشته در بخش حمل و نقل کارهای بسیار بزرگی انجام شده و راه آهن از اهداف و اولویت های مهم دولت یازدهم بوده و امروز هم توسعه آن ضروری است، چرا که وسیله ای مطمئن، امن، راحت و با رفاه بیشتر برای جابه جایی مسافر و انتقال بار به شمار می رود.

رئیس جمهور ادامه داد: یکی از اشکالاتی که در سال های گذشته وجود داشته این بوده که در حوزه راه آهن، اقدامات کمی انجام شده است. اما در ۵سال گذشته حدود ۲ هزار کیلومتر خطوط راه آهن در سراسر کشور ایجاد شده که نسبت به کل دوره های قبل رشد قابل توجهی داشته است و تقریباً ۲۰درصد خطوط ریلی کشور، در ۵ سال گذشته احداث شده است و مصمم به توسعه روزافزون در این حوزه هستیم.

به گفته روحانی، اولویت این دولت توسعه راه آهن به خصوص اتصال خطوط ریلی به مسیرهای ترانزیت است، چرا که از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. راه آهنی که به زودی به رشت متصل می شود و بخش بعدی آن اتصال رشت به آستارا است، باید هرچه سریع تر تکمیل شود و امیدواریم اینچه برون به گرمسار و برقی کردن راه آهن قم به اصفهان و تهران به مشهد نیز به سرعت عملیاتی شود.

رئیس جمهور افزایش ایمنی در حمل و نقل جاده ای را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این حوزه باید با وزارت ارتباطات همکاری نزدیکی انجام شود تا از طریق سیستم های هوشمند کنترل ها به گونه ای انجام شود که افزایش ایمنی را به دنبال داشته باشیم و اساساً باید از طریق سیستم های هوشمند جاده ها را امن تر کرده و می توان از این طریق راننده های منظم و دقیق را تشویق و کسانی که قوانین را رعایت نمی کنند به نحوی مورد تذکر قرار داد و برای تشویق راننده های منظم می توان سوخت ارزان تری در اختیار آنها گذاشت و چه اشکالی دارد که در این راستا سوخت دو نرخی اعمال شود.

موافقت روحانی با چند نرخی شدن سوخت

روحانی افزود: سوخت در کشور ما تک نرخی است در حالی که در دنیا در ایام مختلف نرخ های متفاوتی دارد. امروز نیازمند نوسازی در جاده ها، وسایل حمل و نقل، راه آهن و لکوموتیو هستیم و این کار باعث رفاه بیشتر مردم، حفظ محیط زیست و امنیت بالاتر می شود و بایستی گام های خود را در این زمینه با سرعت بیشتر برداریم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات خوبی که در زمینه بنادر طی سال های اخیر انجام شده، گفت: در این زمینه ظرفیت بندر چابهار از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵میلیون تن افزایش یافته است که می تواند تحرک بسیار ارزشمندی را در حوزه حمل و نقل ایجاد کند. بندر چابهار بخشی از قاره را به آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و اروپا متصل می کند و می تواند در حوزه حمل و نقل و جابه جایی کالا نقش بسزایی ایفا کند لذا بایستی توسعه بنادر را با جدیت بیشتر پیگیری کنیم.

او توجه به حمل و نقل هوایی را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز ۸۰درصد از پروازهای هوایی، عمدتاً از ۱۰ فرودگاه بزرگ کشورمان انجام می شود و فرودگاه هایی که در شهرهای مختلف ساخته شده و هفته ای یکی دو پرواز دارند، عمدتاً براساس اولویت های اجتماعی و سیاسی بوده است. امروز نیازمند فرودگاه های مجهز مخصوصاً در شهرهای بزرگ از جمله تهران هستیم و این می تواند توسعه حمل و نقل منطقه ای و جهانی داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: در گذشته سرمایه گذاری خارجی حاضر بود تا تمام فازهای فرودگاه امام را در طول دو سال احداث کند و به ازای آن برای چند سال از آن استفاده کند، اما وزیری بود که می گفت در سالن های ترانزیتی که ایجاد می شود، اگر مسافری خارجی برای تغییر مسیر هوایی خود پیاده می شود، حتماً باید روسری به سر داشته باشد و یا مدعی بود که ساختن فرودگاه کار سختی نیست و خودمان می توانیم آن را احداث کنیم. از این گونه مشکلات هنوز هم در کشورمان وجود دارد جایی که ورود سرمایه گذار و دانشمند خارجی را دارای اشکال می دانیم، اما مربی خارجی را برای ارتقای تیم ملی فوتبال خود بدون اشکال می شماریم. با چنین کارهایی است که فرصت ها را می سوزانیم و هدر می دهیم.

پاسخ به منتقدان تصویب FATF

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بدون همکاری با بانک های خارجی هزینه ها ۲۰درصد گران تر و با وجود همکاری هزینه ها کاهش می یابد، تصریح کرد: اگر FATF، باشد هزینه ها ۲۰درصد ارزان تر است و بدون آن گران تر خواهد بود و کسی که علیه این مسأله شعار می دهد، باید هزینه اش را هم بپردازد. پذیرفتنی نیست که یک نفر در ارگان و نهادی شعار دهد و آثار این شعار برای مردم ترجمه نشود.

روحانی ادامه داد: اینکه برجام باشد یا نباشد باید برای مردم ترجمه شود که بودن آن چقدر سود دارد و نبودنش چقدر می تواند ضرر داشته باشد، مگر می شود در دنیای امروز با بانک های جهان همکاری نداشت؟ منتها کسی در گوشه ای نشسته و مردم را تحریک می کند که اگر این قرارداد امضا شود، اسلام از دست می رود. ای کاش اسلام را می فهمید و چنین حرفی را می زد.

به گفته وی، اداره کشور با مردم است و باید برای آن از مردم سوال شود. باید هزینه کارها به مردم گفته شود که اگر کاری انجام گرفت یا نگرفت چه تسهیلات و هزینه هایی برای مردم به دنبال دارد.

نظارت دقیق بر ساخت و ساز مسکن

رئیس جمهور بر نظارت دقیق بر ساخت و ساز مسکن تأکید کرد و گفت: در بخش ساختمان باید نظارت های دقیق وجود داشته باشد و حتی می توان شرکت ناظری از خارج بر این حوزه نظارت کند. چقدر از ساختمان هایی که ساخته می شود در چارچوب روز است و چند سال در این حوزه عقب هستیم. آیا امروز نظارت دقیقی در حوزه مسکن اعمال می شود؟ اگر چنین است چطور در پل ذهاب بعد از چند سال، ساختمان ها فرو می ریزد و بیمارستانی در اسلام آباد در حالی که هنوز افتتاح نشده، فرو می ریزد و چرا در زلزله دچار تلفات زیادی می شویم؟

روحانی خاطرنشان کرد: در کشورهای جهان ساختمان ها را برای حداقل ۳۰۰ سال آینده می سازند و در ایران گذشته نیز مساجد و ساختمان هایی با قدمت هزار ساله داریم که از جمله می توان به طاق کسرا، نقش جهان و گنبد شیخ لطف الله اشاره کرد که هنوز هم به زیبایی می درخشند، اما چرا امروز، ساختمان هایی می سازیم که بعد از گذشت ۱۵ سال کلنگی محسوب می شود.

او با تأکید بر اینکه باید تحول بزرگی در کیفیت ساختمان ها ایجاد شود، افزود: ساختمان هایی که ساخته می شود، باید نقشه و سند کیفیت داشته باشد.

روحانی بازآفرینی شهری و توجه به بافت های فرسوده را اقدامی بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: توجه به این موضوع در کنار تقویت صنعت ساختمان می تواند اشتغال، امنیت بیشتر و رفاه و آسایش بهتری را برای مردم به دنبال داشته باشد و امروز لازم است همه به جای ایجاد منزل به دنبال احداث مسکن و محل آرامش برای مردم باشیم.

به گفته رئیس جمهور، ناظر مسکن باید غیر از تولیدکننده باشد، باید تولید مسکن به توسعه گر واگذار شده، اما بایستی به دقت نسبت به ساخت و ساز آن نظارت داشت و توجه داشته باشیم که به دنبال بساز و بفروش نیستیم، بلکه خواهان توسعه گر و افزایش رفاه و امنیت برای زندگی مردم هستیم.

وی با تأکید بر ضرورت تولید مسکن خوب و ارزان برای مردم، گفت: باید مسکن ارزان را از منابع درست تولید کنیم و در این راستا دولت می تواند امکاناتی که در اختیار دارد از جمله زمین و یکسری خدمات را به عنوان آورده خود در اختیار مردم قرار دهد و بانک ها نیز می توانند با ارائه تسهیلات برای تأمین مسکن به مردم کمک کنند.

روحانی اضافه کرد: در دوره گذشته از جیب مردم برای ساخت مسکن استفاده شد و ۴۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی به بانک مسکن داده شد که این مبلغ در خوش بینانه ترین حالت ۳۰درصد تورم را برای مردم و کشور به همراه داشت. انجام چنین اقداماتی بسیار آسان است و با اینگونه برداشت از بانک مرکزی می توان هزاران واحد مسکونی را برای مردم احداث کرد، اما بایستی نسبت به تبعات، افزایش نقدینگی و تورم توجه داشت.

وی افزود: بازآفرینی بافت های فرسوده ۵۰درصد متعلق به توسعه گر است و بانک ها به خانه اولی ها تسهیلاتی با سود پایین ارائه می کنند و ۵۰درصد نیز در اختیار وزارت راه و شهرسازی می ماند که می تواند در بازآفرینی بافت های فرسوده از آن استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش وزیر راه و شهرسازی، مبنی بر احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دو سال آینده و بازآفرینی برخی محله های فرسوده، گفت: اگر این کار با دقت و نظارت دقیق انجام شود و زمین های آن را دولت در اختیار توسعه گر بگذارد و با دقت به فعالیت آن نظارت کند نه تنها مردم صاحب خانه می شوند، بلکه مصرف انرژی هم بهینه خواهد شد و صرفه جویی هایی در کنار آن انجام می شود که برای زندگی و رفاه مردم مفید خواهد بود.

روحانی خاطرنشان کرد: در ۵ سال گذشته در بخش مسکن اگرچه اقداماتی شده، اما باید شتاب بیشتری می داشت، لذا از وزیر راه و شهرسازی می خواهم که عقب ماندگی های گذشته را جبران کند و با ساخت و سازهای جدید بازار مسکن هم آرامش بیابد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهمیت مقوله شهرک سازی های جدید، گفت: منشأ اولیه شهرسازی در گذشته وجود آب بوده است و امروز نیز ضروری ترین مسأله در احداث شهرک های جدید تأمین آب است و باید در این مقوله به سمت مهندسی سازی، مصرف کم انرژی، رفاه بیشتر مردم و امنیت حرکت کنیم.

او توجه به معماری در احداث مسکن را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: معماری از مقوله های بسیار مهم در ساخت مسکن در شهرسازی است و توجه به آن یک ضرورت است. امروز می توان در هر استانی و در کنار شهرهای بزرگ، شهرک هایی با مهندسی جدید احداث کرد.

رئیس جمهور در پایان، با قدردانی از فعالیت های بنیاد مسکن انقلاب، گفت: امروز در بازآفرینی بافت های فرسوده می توان رقابت سالم و خوبی بین بنیاد و سازمان نوسازی ایجاد کرد تا در نتیجه آن شاهد تحول مثبت در حوزه مسکن باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی