سه شنبه, 26 شهریور 1398 - 16:00

بدون شک مهم ترین دارایی هر شرکتی، تیم آن محسوب می شود. در این رابطه همواره مشاهده می شود که مدیران در تلاش برای جذب بهترین ها بوده و این امر را ضامن موفقیت خود تلقی می کنند. اگرچه این امر، اقدامی سودمند محسوب می شود، با این حال نباید خود را به این مرحله محدود کنید. درواقع تیم شرکت باید روحیه خوبی را داشته باشد تا بتوانند همواره مطابق انتظارات ظاهر شوند. در این رابطه نقش مدیریت کاملا حیاتی بوده و اقدامات آنها به سادگی می تواند میزان روحیه تیم را افزایش و یا کاهش دهد. بدون شک آگاهی از روش های درست در این رابطه، کمک بسیار خوبی محسوب می شود. در همین راستا و در ادامه به بررسی هفت اقدام طلایی برای ارتقای روحیه تیم شرکت، خواهیم پرداخت.

1-ارتباطی صمیمانه برقرار کرده و به صحبت های تمامی افراد تیم خود گوش دهید

افزایش روحیه کارکنان شرکت

هیچ چیز بدتر از مدیری نخواهد بود که هیچ گاه در بین تیم شرکت حاضر نشده و کمترین ارتباط ممکن را با کارمندان خود دارد. درواقع ایجاد ارتباط با تیم، نه تنها باعث افزایش انگیزه و روحیه آنها خواهد شد، بلکه شما را به اطلاعات کاملی در رابطه با اوضاع شرکت، خواهد رساند. به همین خاطر از نشستن های طولانی در دفتر، خودداری کرده و به دفتر کار تمامی کارمندان خود سر بزنید. بدون شک هنگامی که افراد حضور مداوم شما را در کنار خود حس کنند، انگیزه بیشتری را برای انجام بهتر کارها پیدا خواهند کرد. در نهایت تنها به قدم زدن اکتفا نکرده و با افراد به گفت و گوهای دوستانه بپردازید.

همچنین ضروری است تا به حرف های آنها به خوبی گوش دهید. درواقع هر فردی ممکن است نظراتی را داشته باشد. بدون شک عدم توجه در این رابطه باعث خواهد شد تا زمینه نارضایتی فراهم شود. فراموش نکنید که افراد در دفتر کار خود، راحتی بیشتری را داشته و قادر به بیان مواردی خواهند بود که ممکن است در جمع، بنا به دلایلی تمایلی برای مطرح کردن آنها نداشته باشند. در آخر شما باید اطمینان لازم را در آنها ایجاد کنید که حتی انتقادات نیز موقعیت شغلی آنها را با آسیبی مواجه نکند. اگرچه ایجاد ارتباط دوستانه و گوش دادن به صحبت ها، اقدامی ساده محسوب می شود، با این حال بر طبق آمار منتشرشده، دارای بیشترین تاثیر در بین اقداماتی است که مدیران می توانند برای ارتقای روحیه تیم خود انجام دهند.

مطلب مرتبط: موفقیت کاری بیشتر با تقویت روحیه اعضای شرکت

2-زمانی را برای آموزش و تمرین اختصاص دهید

در رابطه با کار افراد تیم، توجه به تعداد ساعت ابدا مهم نبوده و برند های مطرح به کیفیت آن بیشترین توجه را دارند. درواقع یک ساعت کار خلاقانه و مفید، دارای ارزشی بالاتر از حتی چند روز کاری خواهد بود. به همین خاطر نباید تصور کنید که کارمندان در تمامی ساعات حضور خود در شرکت، الزاما باید مشغول به انجام کاری باشند. در راستای افزایش تاثیر اقدامات آنها، ضروری است تا زمانی را برای افزایش دانش و تجربه آ نها اختصاص دهید. بدون شک برای علم در هیچ حوزه ای نمی توان محدوده ای را مشخص کرد. اگرچه برخی از مدیران تصور می کنند که کارمندان باید در ساعات غیراداری در اندیشه ارتقای سطح خود باشند، با این حال واقعیت این است که این زمان برای افراد، به معنای رسیدگی به زندگی شخصی است.

به همین خاطر نمی توان انتظار داشت که آنها در این رابطه اقدامی را انجام دهند. با نگاهی واقع بینانه نیز پی به این حقیقت خواهید برد که تمامی زمان کاری شرکت نیز صرف انجام اقدامات سودمند نمی شود. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا هم برای آموزش و هم برای تمرین کردن افراد تیم خود، زمانی را در طول روز مشخص کنید. خوشبختانه امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، امکان گذراندن دوره های آنلاین نیز وجود دارد که خود بسیاری از مشکلات موجود در این رابطه را برطرف خواهد کرد. فراموش نکنید این امر که کارمندان حضور در شرکت را مفید تلقی کرده و از روزمرگی فاصله بگیرند، خود از مواردی است که روحیه و انگیزه آنها را به شدت افزایش خواهد داد. در نهایت تمرین تنها در رابطه با دانسته های کسب شده نبوده و لازم است تا از اهمیت تمارین ورزشی نیز غافل نشوید. بدون شک با انجام ورزش به صورت روزانه، نه تنها تیمی سرحال تر را در اختیار خواهید داشت، بلکه با کاهش شدید نیاز به مرخصی و نگرانی از بیمار شدن افراد تیم خود مواجه خواهید شد. بدون شک این سطح از مفید بودن شرکت برای افراد، خود تاثیرگذاری بسیار بالایی را به همراه خواهد داشت.

3-از درستی روش مدیریتی خود اطمینان حاصل کنید

در موارد متعددی مشاهده می شود که حتی باانگیزه ترین افراد نیز پس از مدتی، با کاهش روحیه مواجه می شوند. در برخی از موارد علت اصلی ناکارآمدی شیوه مدیریتی و فرهنگ شکل گرفته در شرکت است. به همین خاطر حتی جایگزین کردن افراد نیز فایده ای را نخواهد داشت. به همین خاطر اگر با کاهش چشمگیر روحیه همه و یا حتی برخی از افراد تیم خود مواجه هستید، لازم است تا نگاهی دوباره به شیوه مدیریتی خود داشته باشید. بدون شک این امر که صرفا نگاهی ابزاری به کارمندان خود برای رسیدن به اهداف داشته باشید، سیاست درستی نبوده و موفقیت درازمدت را به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر نباید از بازبینی و جایگزین کردن شیوه های خود، واهمه ای داشته باشید.

4-اهمیت آنها را برای شرکت یادآور شوید

برای افزایش روحیه، حتما نیازی به انجام کارهای بزرگ و هزینه بر نبوده و حتی یک جمله نیز می تواند کاملا سودمند باشد. برای مثال بسیاری از مربیان تیم های ورزشی، با حضور در کنار تیم و سخنرانی برای آنها، روحیه تیم خود را دگرگون می کنند. شما نیز لازم است تا در این رابطه فعالیت کافی داشته باشید. در ابتدا توصیه می شود تا اصول سخنرانی را فرا گرفته و در تلاش برای افزایش کاریزمای خود باشید. این امر تاثیر گفته های شما را افزایش خواهد داد. در این رابطه یادآوری مکرر ارزش افراد برای شرکت، از جمله بهترین جملات انگیزشی محسوب می شود. به همین خاطر ضروری است تا قدرت بهبود روحیه تیم خود را با بیان جملاتی داشته باشید. این امر جایگاه شما را از یک مدیر، به رهبری واقعی تبدیل خواهد کرد. در نهایت قدردانی از دستاوردهای هرچند کوچک افراد، خود از دیگر اقدامات موثر محسوب می شود.

5-به وضعیت زندگی افراد تیم شرکت توجه کافی داشته باشید

بدون شک برای هر فردی، خانواده در مرتبه بالاتری از موقعیت شغلی قرار دارد. به همین خاطر با توجه به آن ، می توان روحیه و انگیزه افراد را با تحولی عظیم مواجه ساخت. درواقع یک مدیر خوب، باید به خوبی از اوضاع زندگی تمامی افراد تیم خود آگاه باشد. این امر باعث درک بهتر آنها خواهد شد. برای مثال ممکن است یک کارمند نیاز به حضور بیشتر در کنار خانواده خود داشته باشد. تحت این شرایط پیشنهاد دورکاری از جمله مواردی است که روحیه و تمرکز آنها را افزایش خواهد داد، با این حال این امر تنها یک مثال ساده بوده و موارد دیگری نظیر نیاز به افزایش حقوق، افزایش مرخصی و... نیز ممکن است برای هر یک از کارمندان شما وجود داشته باشد. به همین خاطر نباید از کسب اطلاعات در رابطه با زندگی شخصی افراد خود، خودداری کنید. بدون شک راحتی بیشتر، علاقه و انگیزه به کار را نیز افزایش خواهد داد.

مطلب مرتبط: راه های بازیابی روحیه بعد از شکست

6-عملکردی حرفه ای داشته باشید

با توجه به این امر که شما الگوی تمامی افراد تیم محسوب می شوید، به هر نحوی که رفتار کنید، بدون شک تیم شرکت نیز آن را به عنوان فرهنگ شرکت خواهد پذیرفت. به همین خاطر نیز ضروری است تا از حرفه ای ترین اخلاق کاری برخوردار باشید. برای مثال اگر خواهان وقت شناسی افراد تیم خود هستید، لازم است تا شما به عنوان اولین نفر، در شرکت حضور داشته باشید. بدون شک این امر که انتظاراتی را از افراد تیم خود داشته باشید که خود به آنها احترام می گذارید، خود در انگیزه افراد برای انجام آنها تاثیرگذار خواهد بود. در آخر فراموش نکنید که بسیاری از کارمندان، شرکت را ترک نکرده و علت اصلی جدایی آنها، مدیران بد است. به همین خاطر نباید با عملکرد خود، روحیه تیم را تضعیف کرد. در این رابطه مطالعه مداوم مقالات مرتبط، به افزایش حرفه ای بودن شما کمک خواهد کرد.

7-محیط شرکت را به مکانی شاد و پرانرژی تبدیل کنید

مهم ترین توصیه ای که می توان به تمامی مدیران کرد این است که کار کردن را برای افراد تیم خود سرگرم کننده کنند. این امر باعث خواهد شد تا افراد بدون خستگی، ساعت ها بتوانند کاری مفید را ارائه دهند. برای این امر حتی تغییر دکوراسیون دفتر کار نیز می تواند به افزایش ارتباطات افراد تیم و سرعت بخشی به انجام کارها منجر شود، با این حال شما باید به دنبال روش های خلاقانه ای برای تمامی افراد خود باشید تا آنها به علاقه بیشتری نسبت به کار خود دست پیدا کنند. به همین خاطر تنها اتکا به روش های کلی، کافی نخواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید